Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, έχω διαβάσει πολλά πράγματα σχετικά με την δομημένη καλωδίωση. Έχω όμως κάποιες απορίες και θα ήθελα την βοήθειά σας μιας κ δεν έχω κάνει ποτέ ολόκληρη εγκατάσταση. Το σπίτι είναι 90τμ(καθαρά) κατασκευή 1998. Στο μεγαλύτερο μέρος θα σκαφτεί το πάτωμα οπότε τα καλώδια θα περαστούν κυρίως από το πάτωμα. Σκέφτομαι για συνολικά 12 διπλές πρίζες Utp Cat6 και συγκεκριμένα για αυτή:
    https://www.kafkas.gr/proionta/fotistika/diakoptes-fotismou/schneider-electric/asfora/schneider-electric-asfora-ppiza-plhpofopikhs-rj45-cat6-dipl_71256/

    Λέω να πάρω 200 μέτρα καλώδιο utp 6 απλό. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο? Γιατί διάβασα κάτι για κινέζικα και δεν θέλω να την πατήσω. Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη αν έχετε να προτείνεται κάτι από εδώ ή κάποιο e-shop. Δεν θέλω να παιδευτώ με γειώσεις κτλ, για αυτό σκέφτομαι το απλό. Θα χρειαστώ και σπιράλ ώστε να περάσω τα καλώδια μέσα, ηλεκτρολογικό σπιράλ δεν πρέπει να πάρω? Δεν είμαι σίγουρος για τι Φ πρέπει να είναι και αν χρειάζεται να είναι συγκεκριμένου τύπου. Ελαφρού τύπου είναι καλά για πάτωμα? Κάποια πρόταση?
    https://www.kafkas.gr/proionta/ilekt...elafrou-typou/

    Για Rack τι έχετε να μου προτείνεται? Μέσα θα βάλω έτσι όπως το σκέφτομαι: 24άρι Switch, 24άρι patch panel, ένα NAS, Router, πολύμπριζο, τηλεφωνικό ταφ, ίσως αποκωδικοποιητή και δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι. Είδα κάποια 4U και 6U. Κάποιο που να μη με παιδέψει στην εγκατάσταση? Αυτό πως το βλέπεται?
    https://www.daisat.gr/p/14680/safewe...37y.html?ref=2
    Μονό τι σημαίνει?

    Για Switch σκέφτομαι αυτό:
    https://www.skroutz.gr/s/13002239/TP...1024DE-v3.html

    Σχετικά με τη τηλεφωνία τώρα. Έχει ήδη στο σπίτι 3-4 πρίζες απλές τηλεφωνικές. Αυτό που δεν ξέρω αν όλες είναι συνδεδεμένες με την πρώτη που βρίσκεται κοντά στην είσοδο ή κάθε μία είναι ανεξάρτητη. Σκέφτομαι να τραβήξω ένα καλώδιο από την πρώτη που βρίσκεται κοντά στην είσοδο και να καταλήξει στο αποθηκάκι που θα βρίσκεται το Rack. Εκεί να έχω κάτι τέτοιο
    https://www.caliston.gr/tilefonia-ki...5-rj11-64.html Ώστε να μπορώ να έχω το πολύ 5 τηλέφωνα στο σπίτι. Μια απορία που έχω είναι αν το καλώδιο που θα πάει από την πρώτη τηλεφωνική πρίζα στο Rack έχει σημασία αν θα είναι απλό τηλεφωνικό ή να βάλω και εκεί utp?

    Για Patch Panel 24άρι τι προτείνεται? Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Ξέρω πως θα μπορούσα να έχω και μόνο το switch, αλλά το σωστό δεν είναι να βάλω το patch panel?
    Γίνεται κάποιο είδος κεντρικής διαχείρισης και στα καλώδια τηλεόρασης? Έχει νόημα να μπει κάτι τέτοιο στο Rack? Έχω δορυφορικό πιάτο που θα μπει στο μπαλκόνι.
    https://www.skroutz.gr/c/243/aksesou...7%CF%82&page=1

    Επίσης, θα χρειαστώ και αυτά τα 2 λογικά(πένσα για δίκτυο έχω) Punch Down tool και Cable Tester. Έχετε να προτείνεται κάποιο?
    Γενικά, αν έχετε κάποια πρόταση για καλωδίωση που να περάσει από το πάτωμα θα με ενδιέφερε γιατί όπως ξέρετε το πάτωμα ξηλώνεται δύσκολα. Οπότε θέλεις να κάνεις ότι περισσότερο γίνεται. Με ενδιαφέρει και η καλωδίωση για συναγερμό μελλοντικά. Αν βρω πληροφορίες τι καλώδια να περάσω θα το κάνω. Δυστυχώς budget για να φωνάξω κάποιον να τα κάνει δεν υπάρχει

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αν μπορεις, παρε καλωδιο panduit... Αν το πιασεις στο χερι, θα καταλαβεις.
    Φ20 θα ελεγα, ωστε να χωνεψει στο τοιχο για το ανεβασμα.Δυο utp περνανε
    Οταν λες πατωμα?
    Θα πεσει πλακακι απο πανω?
    Ξεχνα τα τηλεφωνικα, δεν εχουν λογο υπαρξης.
    Περνα utp οπου περνανε και καντα δικτυου ΟΛΑ
    Ειναι μικρο το rack, ειδικοτερα να θες να βαλεις και αλλες συσκευες σε ραφια..
    Ζεσταινονται κιολλας αυτα.
    Οι ανεμιστηρες καταναλωνουν ρευμα, καλυτερα με φυσικη ψυξη.
    Μηπως αν εβαζες μια επιτοιχη βαση και ενα patch panel και τα υπολοιπα σε καποια ανοιχτη κατασκευη, πχ dexion, ραφια ?
    Σε σπιτια μια λυση ειναι να τα μαζεψεις ολα στο πανω μερος καποιας ντουλαπας, που δεν πολυχρησιμοποειται..

    Τα καλωδια tv/sat αν τα μαζεψεις σε ενα σημειο, τοτε βαλε και πολυδιακοπτη (με 4 καλωδια ανα lnb απο το πιατο)

    Καλωδιο συναγερμου, μπορεις να περασεις στα σημεια που ενδιαφερουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορεις, παρε καλωδιο panduit... Αν το πιασεις στο χερι, θα καταλαβεις.
    Οκ. π.χ. αυτό? https://www.kafkas.gr/proionta/ilekt...anduit_108849/

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φ20 θα ελεγα, ωστε να χωνεψει στο τοιχο για το ανεβασμα.Δυο utp περνανε
    Οταν λες πατωμα?
    Θα πεσει πλακακι απο πανω?
    Ναι θα πέσει πλακάκι, άρα θέλω βαρέου τύπου ή κάνει και μεσαίου τύπου?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεχνα τα τηλεφωνικα, δεν εχουν λογο υπαρξης.
    Περνα utp οπου περνανε και καντα δικτυου ΟΛΑ
    Ειναι μικρο το rack, ειδικοτερα να θες να βαλεις και αλλες συσκευες σε ραφια..
    Ζεσταινονται κιολλας αυτα.
    Οι ανεμιστηρες καταναλωνουν ρευμα, καλυτερα με φυσικη ψυξη.
    Μηπως αν εβαζες μια επιτοιχη βαση και ενα patch panel και τα υπολοιπα σε καποια ανοιχτη κατασκευη, πχ dexion, ραφια ?
    Σε σπιτια μια λυση ειναι να τα μαζεψεις ολα στο πανω μερος καποιας ντουλαπας, που δεν πολυχρησιμοποειται..
    Θα είναι σε αποθηκάκι. Δλδ αν κατάλαβα καλά προτείνεις κάτι τέτοιο
    https://www.e-photoshop.gr/stirigma-...18-conteg.html
    μέ ένα patch panel 24άρι και όλα τα υπόλοιπα να τα βάλω πάνω σε κάτι σαν ραφιέρα Σε αυτή την περίπτωση με ψύξη είμαι οκ? Το αποθηκάκι είναι 1-2 τετραγωνικά τυφλό. Για την οργάνωση συμάζεμα τον καλωδίων σε αυτή την περίπτωση έχεις να προτείνεις κάτι?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα καλωδια tv/sat αν τα μαζεψεις σε ενα σημειο, τοτε βαλε και πολυδιακοπτη (με 4 καλωδια ανα lnb απο το πιατο)
    Όταν το πιάτο είναι στο μπαλκόνι έχει νόημα να τα μαζέψεις σε ένα σημείο?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλωδιο συναγερμου, μπορεις να περασεις στα σημεια που ενδιαφερουν.
    Πιο θεωρείται όμως συναγερμού?

    - - - Updated - - -

    Και κάτι που ξέχασα, όταν τα περνάς όλα τα καλώδια utp πως στέλνεις τελικά το τηλεφωνικό σήμα σε όποια πρίζα θέλεις?

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τι θα κανεις με το πατωμα ακριβως?
    Το προβλημα ειναι μηπως στο σημειο που γυριζουν τα καλωδια, το πλακακι τα πιεσει πολυ τα κοψει. Προφανως δεν φανταζεσαι οτι θα ξαναπερασουν καλωδια αφου πεσει το πλακακι...
    Επισης στο δρομο για το σημειο συγκεντρωσης, θα μαζευτει ΠΟΛΥ καλωδιο και μπορει αυτο να δημιουργησει προβλημα στο πλακά.
    24 καλωδια ειναι αυτά. Συνηθως το περασμα ψηλα μεσα σε γυψοσανιδα ειναι η μονη λυση. Ομως αυτο θα πρεπει να το εκτιμησεις μονος σου.
    Τα 2 τετραγωνικα αποθηκακι σιγουρα ψυχονται καλυτερα απο ενα κλειστο rack. Επισης αφου δεν παιζεις με rackmount συσκευες, θα πρεπει να βαλεις ραφια..
    Γενικα να εχεις υποψιν σου οτι τα rack πρεπει να ειναι επισκεψιμα απο τη πισω πλευρά, για να εχει νοημα η υπαρξη τους.
    Τα σοβαρα επιτοιχα, εχουν μεντεσε και ανοιγουν απο τη βαση του τοιχου.

    Βασεις τοιχου υπαρχουν σε διαφορες παραλλαγες. Εαν παρεις κοντα ετοιμα patchcord με μικρα μηκη, μπορεις να τα πατσαρεις απευθειας χωρις να χρειαστει να τα συμμαζεψεις.
    δλδ μια διπλη βαση, ενα 24 ρι για τις πριζες και ενα 24ri switch
    Παρε και ενα επιτοιχο 8ρι και φερε στο σημειο την εισαγωγη απο τον οτε, καλυτερα με τηλεφωνικο pet, και οχι με utp. Μαζεψε εκει και τυχον extra που θα προκυψουν.

    Αν βαλεις καλωδια σε ολο το σπιτι, θα τα καταληξεις ολα στο μπαλκονι? Χρειαζεται να παιζουν ολες οι πριζες χωρις να κανεις συνδεσεις καπου κεντρικα?

    Το καλωδιο συναγερμου εχει ενα πιο χοντρο ζευγαρι που κουβαλαει ταση για τα ρανταρ και ψιλα καλωδια για τις επαφες.
    Καθε επαφη και ζωνη, μην τα βαλεις ολα σε μια. Οταν χτυπαει δεν θα ξερεις. 2 καλωδια για καθε ζωνη.

    οσο για τα τηλεφωνα, αν δεν βαλεις voip (που θα βαλεις σε βαθος χρονου) το κουτακι που εδειξες ειναι μια χαρα (τα rj11 φυσακια κουμπωνουν μια χαρα σε rj45 πριζακια patch panel)

  5. #5
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι θα κανεις με το πατωμα ακριβως?
    Το προβλημα ειναι μηπως στο σημειο που γυριζουν τα καλωδια, το πλακακι τα πιεσει πολυ τα κοψει. Προφανως δεν φανταζεσαι οτι θα ξαναπερασουν καλωδια αφου πεσει το πλακακι...
    Επισης στο δρομο για το σημειο συγκεντρωσης, θα μαζευτει ΠΟΛΥ καλωδιο και μπορει αυτο να δημιουργησει προβλημα στο πλακά.
    24 καλωδια ειναι αυτά. Συνηθως το περασμα ψηλα μεσα σε γυψοσανιδα ειναι η μονη λυση. Ομως αυτο θα πρεπει να το εκτιμησεις μονος σου.
    Τα 2 τετραγωνικα αποθηκακι σιγουρα ψυχονται καλυτερα απο ενα κλειστο rack. Επισης αφου δεν παιζεις με rackmount συσκευες, θα πρεπει να βαλεις ραφια..
    Γενικα να εχεις υποψιν σου οτι τα rack πρεπει να ειναι επισκεψιμα απο τη πισω πλευρά, για να εχει νοημα η υπαρξη τους.
    Τα σοβαρα επιτοιχα, εχουν μεντεσε και ανοιγουν απο τη βαση του τοιχου.
    Θα ξηλωθούν τα προηγούμενα πλακάκια και έχω σκοπό να σκαφτούν στο πάτωμα κανάλια ώστε να περάσουν τα ηλεκτρολογικά σπιράλ. Αν γίνει έτσι θεωρείς πως υπάρχει πρόβλημα?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασεις τοιχου υπαρχουν σε διαφορες παραλλαγες. Εαν παρεις κοντα ετοιμα patchcord με μικρα μηκη, μπορεις να τα πατσαρεις απευθειας χωρις να χρειαστει να τα συμμαζεψεις.
    δλδ μια διπλη βαση, ενα 24 ρι για τις πριζες και ενα 24ri switch
    Παρε και ενα επιτοιχο 8ρι και φερε στο σημειο την εισαγωγη απο τον οτε, καλυτερα με τηλεφωνικο pet, και οχι με utp. Μαζεψε εκει και τυχον extra που θα προκυψουν.
    Εδώ λίγο μπερδεύτηκα εννοείς διπλή επιτοίχια βάση που θα βάλω πάνω το 24 Patch Panel και το 24 Switch? Το επιτοιχιο 8 άρι που αναφέρεις τι εννοείς?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βαλεις καλωδια σε ολο το σπιτι, θα τα καταληξεις ολα στο μπαλκονι? Χρειαζεται να παιζουν ολες οι πριζες χωρις να κανεις συνδεσεις καπου κεντρικα?
    Δεν είμαι σίγουρος τι είναι καλύτερο γίνεται και με τους 2 τρόπους. Μάλλον πιο εύκολο είναι ένα καλωδιο από το πιάτο σε ένα κεντρικό σημείο σε πολυδιακόπτη και από εκεί 1 σε κάθε πρίζα tv.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλωδιο συναγερμου εχει ενα πιο χοντρο ζευγαρι που κουβαλαει ταση για τα ρανταρ και ψιλα καλωδια για τις επαφες.
    Καθε επαφη και ζωνη, μην τα βαλεις ολα σε μια. Οταν χτυπαει δεν θα ξερεις. 2 καλωδια για καθε ζωνη.
    Ok!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσο για τα τηλεφωνα, αν δεν βαλεις voip (που θα βαλεις σε βαθος χρονου) το κουτακι που εδειξες ειναι μια χαρα (τα rj11 φυσακια κουμπωνουν μια χαρα σε rj45 πριζακια patch panel)
    Με ενδιαφέρει η voip τηλεφωνία αλλά δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να κάνω. Φεύγει το καλώδιο για το τηλέφωνο από το Ρούτερ και που πρέπει να καταλήξει αυτό? Πως θα συνδέσω περισσότερα από ένα τηλέφωνα?

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σου!

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ξηλωθούν τα προηγούμενα πλακάκια και έχω σκοπό να σκαφτούν στο πάτωμα κανάλια ώστε να περάσουν τα ηλεκτρολογικά σπιράλ. Αν γίνει έτσι θεωρείς πως υπάρχει πρόβλημα?
    Αν τα πεσασεις μονος σου και προσεχεις, γινεται.
    Αν γενικως τα πλακωσει ο πλακας, ολα παιζουν. Δεν εχουν εμπειρια σε τετοια πραγματα απλα.

    Εδώ λίγο μπερδεύτηκα εννοείς διπλή επιτοίχια βάση που θα βάλω πάνω το 24 Patch Panel και το 24 Switch? Το επιτοιχιο 8 άρι που αναφέρεις τι εννοείς?
    ναι
    12 πριζες διπλες 24 καλωδια γεμισε το pp. Τον οτε πως θα τον φερεις κοντα? χυμα? Καμια καμερα απο την εισοδο? κατι αλλο? (μπαινουν και εξωτερικες rj 45 βεβαια)

    Δεν είμαι σίγουρος τι είναι καλύτερο γίνεται και με τους 2 τρόπους. Μάλλον πιο εύκολο είναι ένα καλωδιο από το πιάτο σε ένα κεντρικό σημείο σε πολυδιακόπτη και από εκεί 1 σε κάθε πρίζα tv.


    Ok!
    4 καλωδια ανα lnb μεχρι το πολυδιακοπτη. Και μετα πας με 1. Μπορεις βεβαια να παιξεις και με 4 πλα lnb, αλλα να ξερεις οτι κανουν διαρροες οι diseq εντολες και γινονται διαφορα τρελα.

    Με ενδιαφέρει η voip τηλεφωνία αλλά δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να κάνω. Φεύγει το καλώδιο για το τηλέφωνο από το Ρούτερ και που πρέπει να καταλήξει αυτό? Πως θα συνδέσω περισσότερα από ένα τηλέφωνα?

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σου!
    Τα τηλεφωνα ειναι δικτυακες συσκευες και παιζουν πανω στο lan. Πιθανον θα θες και poe switch ωστε να τα τροφοδοτησεις.
    Και οχι δεν θα παρεις 24 ρι poe για σπιτι.
    Και εφοσον τραβας καλωδια, φροντισε να βαλεις και καμια πριζα ψηλα, για κανενα wifi access point, (με poe βεβαια)

  7. #7
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τα πεσασεις μονος σου και προσεχεις, γινεται.
    Αν γενικως τα πλακωσει ο πλακας, ολα παιζουν. Δεν εχουν εμπειρια σε τετοια πραγματα απλα.
    Την καλωδίωση εγώ θέλω να την κάνω. Ελπίζω να μην σκαλώσω κάπου. Τα πλακάκια ο πλακάς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι
    12 πριζες διπλες 24 καλωδια γεμισε το pp. Τον οτε πως θα τον φερεις κοντα? χυμα? Καμια καμερα απο την εισοδο? κατι αλλο? (μπαινουν και εξωτερικες rj 45 βεβαια)
    Είχα σκοπό 3-4 θέσεις από τις πρίζες να ήταν για τηλέφωνο. Συνολικά δεν θέλω να ξεφύγω πέρα από το 24 στο σύνολο. Τώρα αν κατάλαβα ισχύει το εξής:
    1 θέση παίρνει η σύνδεση το ρούτερ για Ιντερνετ
    20 ας πούμε για Lan
    3 για τηλέφωνο,
    οπότε στο ρούτερ στην έξοδο για τηλέφωνο συνδέω ένα τηλεφωνικό ταφ σαν αυτό που πόσταρα πιο πάνω και για αυτές τις 3 που θέλω τηλέφωνο βάζω τηλεφωνικά καλώδια από το ταφ μέχρι το patch panel.
    Σωστά;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    4 καλωδια ανα lnb μεχρι το πολυδιακοπτη. Και μετα πας με 1. Μπορεις βεβαια να παιξεις και με 4 πλα lnb, αλλα να ξερεις οτι κανουν διαρροες οι diseq εντολες και γινονται διαφορα τρελα.
    Τα τηλεφωνα ειναι δικτυακες συσκευες και παιζουν πανω στο lan. Πιθανον θα θες και poe switch ωστε να τα τροφοδοτησεις.
    Και οχι δεν θα παρεις 24 ρι poe για σπιτι.
    Και εφοσον τραβας καλωδια, φροντισε να βαλεις και καμια πριζα ψηλα, για κανενα wifi access point, (με poe βεβαια)
    Οκ!

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν υπαρχει καποιος λογος να ειναι ολες οι πριζες πατσαρισμενες.
    Δεν εισαι γραφειο.
    Επισης ενα μεγαλο switch καιει ρευμα, χωρις λογο.

    Τα αναλογικα τηλεφωνα μπαινουν παραλληλα με το πολλαπλο rj11 Το που θα βαλεις τα τηλεφωνα δεν εχει σημασια. Οτι παιζει σε lan παιζει και σε τηλεφωνο
    Ενω το αντιθετο οχι.

    Ψαξε να νοικιασεις κατι τετοιο...
    https://www.amazon.com/Cutting-Machi.../dp/B01LXW2PTD θα σου λυσει τα χερια

  9. #9
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει καποιος λογος να ειναι ολες οι πριζες πατσαρισμενες.
    Δεν εισαι γραφειο.
    Επισης ενα μεγαλο switch καιει ρευμα, χωρις λογο.

    Τα αναλογικα τηλεφωνα μπαινουν παραλληλα με το πολλαπλο rj11 Το που θα βαλεις τα τηλεφωνα δεν εχει σημασια. Οτι παιζει σε lan παιζει και σε τηλεφωνο
    Ενω το αντιθετο οχι.

    Ψαξε να νοικιασεις κατι τετοιο...
    https://www.amazon.com/Cutting-Machi.../dp/B01LXW2PTD θα σου λυσει τα χερια
    Άρα να συνδέσω από το patch στο switch όσες δικτύου θα χρειαστώ πραγματικά. Μετά για το τηλέφωνο πάει Ρούτερ->Πολλαπλό rj11 και από εκεί συνδέω στο patch panel όσες θέσεις από τις πρίζες θέλω να δώσω τηλέφωνο σωστά?

    - - - Updated - - -

    Το εργαλείο αυτό φοβερό! Ελληνικά αν κατάλαβα λέγεται φρέζα ηλεκτρολόγου σωστά;

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Σωστα. Και εχεις απολυτο ελεγχο και πας τηλεφωνο οπου χρειαζεται.Βαζεις και τηλεφωνικο κεντρο αμα θες.
    Φρεζα ηλεκτρολογου, αν θυμαμαι καλα τη λενε. Την ειχα πετυχει διαθεσιμη σε εταιρεια ενοικιασης εργαλειων προσφατα.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ενδιαφέρει και η καλωδίωση για συναγερμό μελλοντικά.
    Aν και όλη η υπόλοιπη καλωδίωση θέλει προσοχή κατά την εγκατάσταση, για την καλωδίωση του συναγερμού δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, πάρε την γνώμη ειδικού για τις θέσεις, τον αριθμό των καλωδίων, για περιμετρική κάλυψη, κ.λ.π.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Είναι προτιμότερο να πάρω ένα 16αρι switch που θα είναι σχεδόν γεμάτο ή να πάρω ένα 24αρι για να είμαι κομπλέ από την αρχή. Σχετίζεται η κατανάλωση ρεύματος με το πόσες θύρες του switch είναι κατηλειμενες?
    Όσοι έχετε περάσει καλώδια δικτύου σε πάτωμα πριν το πλακακι, τι ηλεκτρολογικο σπιράλ χρησιμοποιησατε?

  13. #13
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    24άρι να πάρεις.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αν δεν σ ενδιαφει το poe...

  15. #15
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν σ ενδιαφει το poe...
    Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο περισσότερο τι εννοείς? Αν κατάλαβαινω είσαι υπέρ της άποψης μικρότερο Switch αλλά με PoE.
    Για PoE δεν είναι προτιμότερο το 6A καλώδιο?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. καλωδίωση CCTV. . .
    Από johnyb98 στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-18, 00:54
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-18, 20:11
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-18, 21:42
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-18, 16:50
  5. νέα εξωτερική καλωδίωση σπιτιού
    Από GeorgeHellas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-17, 18:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας