Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    23-09-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    281
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1.020 / 20.470
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson tg585n8
    Γεια σας ρε παιδια.εχω ενα θεμα.Μπηκα μεσα στο web banking τις προηγουμενες μερες και ειχα δεσμευμενο ποσο 308 ευρω.Πηρα στη τραπεζα τηλεφωνο και μου ειπανε πως εγιναν αγορες μεσω paypal απο δυο σαιτ..Μπηκα τα ειδα κι εγω.Ειχα να κανω αναληψη απο 14 Δεκεμβρη και αυτα γινανε μια στις 19 δεκεμβρη και η αλλη στις 20 δεκεμβρη.Πηρα τραπεζα λοιπον ακυρωσα καρτα ακυρωσα την καρτα απο paypal και λοιπα.μπηκα στο paypal και στο ενα ποσο μου λεει refund..τι πρεπει να κανω εγω τωρα?το ποσο χαθηκε??τι κινηση πρεπει να κανω?η τραπεζα μου ειπε πως θα προωθησει στο τμημα ασφαλειας..πανε τα χρηματα??να στειλω στη paypal?να τους πω τι?

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Γιατι ακυρωσες τη καρτα? ΜΕ το paypal μιλησες? Να τους πεις τα νεα.
    O λογαριασμος του paypal τι λεει?

  3. #3
    Εγγραφή
    11-12-2018
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λοιπόν άκου εμένα που ξέρω λίγα πράγματα για το θέμα, δικός μου είσαι.. Καταρχήν ψυχραιμία και όλα θα γίνουν.

    Το "κακό" είναι οτι έμπλεξες την τραπεζά σου, η οποία ναι μεν θα σου δώσει τα φράγκα πίσω κατα 99.9% αλλα θα πάρει και 45 μέρες επειδη υπέβαλε αίτημα αμφισβητήσεις(οταν 3ος κάνει αγωρές με την δικιά σου χρεωστική χωρίς να το ξέρεις/θες έτσι λέγεται και δυστυχώς σου ακυρώνουν και την κάρτα για λόγος ασφαλείας και για τυχών leaked πληρωφοριων της κάρτας και των στοιχειον της )

    Απο εδώ και πέρα δεν υπάρχει λόγος να επικοινωνησεις με την paypal, απ την στιγμή που έμπλεξες και τους 2 (paypal + τράπεζα) στο θέμα "κλοπής" αυτόματα και νομικά το πάνω χέρι το παίρνει η τράπεζά σου και η paypal " παρατάει " την υπόθεση hands down..

    Απλά αμα δεν επικοινωνούσες με την τραπεζά σου και μόνο με την paypal, θα έπαιρνες τα λεφτα σου πίσω πολύ πιο γρήγορα επειδή το θέμα το ψάχνουν πολύ επιφανειακά αν όντως ισχύει οτι δέν έκανες εσυ την αγορά/ συναλλαγή .. Οτι θα τα πάρεις θα τα πάρεις αυτο είναι το σίγουρο, απλα όπως ξανα είπα, δυστυχώς μέχρι να επιλύσει την υπόθεση η τράπεζα αργή αρκετά.. Γενικά αν έχεις απορίες ξανα πάρτους να είσαι και πιο σίγουρος η αν θες ρώτα και εδώ μπας και ξέρουμε.. Πάντως μην ανησυχείς για τα λεφτά σου καθόλου, θα τα πάρεις στανταρ!

  4. #4
    Εγγραφή
    23-09-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    281
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1.020 / 20.470
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson tg585n8
    Γεια χαρα και καλες γιορτες..Η αληθεια ειναι πως μου ειπαν θα παρει...ως 160 ημερες το θεμα.στο paypal λοιπον μεσα γραφει στο ενα απο τα δυο ποσα refund..και ειναι +250usd ενω πριν ηταν -250 δειχνει σα να επεστρεψαν..τωρα που..αγνωστο.στο αλλο ποσο 120 ευρω μαλλον παει..λεει κανονικα payment

    - - - Updated - - -

    Δεν απαντησε σε τιποτα η paypal..

    - - - Updated - - -

    Το μονο σιγουρο πως δεν εκανα εγω τις αγορες.Οπως μπορουν ας το ψαξουν.Με οποιο τροπο γνωριζουν..πως εγινε δε μπορω να καταλαβω.παιξανε με κωδικους και μειλ?να το ειδε καποιος ενω ηταν μπροστα μου δε παιζει..

  5. #5
    Εγγραφή
    08-02-2017
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Path Level
    Fastpath
    Ετσι οπως τα περιεγραψες μπορει να εχει δημιουργηθει μπερδεμα με την τραπεζα και το πειπαλ, δεδομενου οτι η τραπεζα ακυρωσε την καρτα και αυτο θα εχει ως αποτελεσμα το paypal να βλεπει την καρτα σαν ελαττωματικη κλπ.

    Προσωπικα, επειδη ειχα και εγω καποια παρομοια συμβαντα με το paypal η εξυπηρετηση τους ειναι πολυ καλη, αν μπορεις να αποδειξεις με screenshots ή με καποιον αλλον τροπο οτι δεν εκανες εσυ την συναλλαγη ή οτι δεν σου προσφερθηκαν τα προιοντα.

    Ωστοσο συνηθως αντιμετωπιζουν το καθε επισοδειο ξεχωριστα... Στο paypal σου, τι ακριβως συναλλαγη εδειχνε;

  6. #6
    Εγγραφή
    23-09-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    281
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1.020 / 20.470
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson tg585n8
    Γεια σου φιλε.δειχνει 120 ευρω απο booking.com και 188ευρω απο xpedia.com..αεροορικα και ξενοδοχειο..https://i.imgur.com/HpGensM.png

    τους εστειλα αλλα δεν ηρθε καποιο mail

    - - - Updated - - -

    Δεν εχω ιδεα τελος παντων τι αλλο να κανω..

    - - - Updated - - -

    οντως μπορει να μην αναγνωριζει καρτα ε? λεει Refunded to
    VISA.... αλλα visa δεν υπαρχει εκεινη πλεον

  7. #7
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.666
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Δεν μπορείς από το paypal να τους ζητήσεις να κάνουν το refund σε άλλη κάρτα;

  8. #8
    Εγγραφή
    23-09-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    281
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1.020 / 20.470
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson tg585n8
    Δε ξερω φιλε..ιδεα δεν εχω..δεν απαντησαν κιολας οποτε τι να στειλω ξανα.ειπα ονομα ακαουντ δεν εγινε απο μενα η συναλλαγη κλπ κλπ.αφαντοι

  9. #9
    Εγγραφή
    11-12-2018
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς από το paypal να τους ζητήσεις να κάνουν το refund σε άλλη κάρτα;
    Τα refund απο paypal γίνονται πάντα στην κάρτα απο την οποία πάρθηκαν τα λεφτά απ ότι είχα διαβάσει σε ενα paypal community.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ladose Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξερω φιλε..ιδεα δεν εχω..δεν απαντησαν κιολας οποτε τι να στειλω ξανα.ειπα ονομα ακαουντ δεν εγινε απο μενα η συναλλαγη κλπ κλπ.αφαντοι
    Το paypal με τα εμαιλ δεν τα πάει καλά τον τελευταίο καιρό, και εμένα οταν τους έστειλα δεν απάντησαν ποτέ οπότε πείρα τηλέφωνο, το κακο είναι οτι και σε κάποια ελληνική εξυπηρέτηση της paypal να πάρεις πρέπει να μιλάς αγγλικά σου λένε.. Απ την στιγμή ομως που τα λεφτά στα πήραν απο την κάρτα και όχι απο το paypal balance και τηλέφωνο να τους πάρεις δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη πιστεύω επειδη πολύ απλά δεν θέλουν να μπουν στα πόδια κάποιας τράπεζας και να πλεχτούν και οι ίδιοι..


    Εγώ είχα πάρει τηλέφωνο την paypal και κατευθείαν καπάκι είχα πάρει και την τράπεζα, η paypal μου ακύρωσε της συναλλαγές αφού είχα ακυρωση την κάρτα, αλλα μετά έπρεπε να περιμένω 45 μέρες γιατί οι τράπεζες έχουν πιο πολλές διαδικασίες, και γενικά συνουσιάζεται το σύστημα ( Πειραιώς έχω ) απο την paypal μην περιμένεις πολλά αφού έμπλεξες τράπεζα στην υπόθεση..

    https://imgur.com/a/sQzmZQd

    Διάβασε την 2η εικόνα.

  10. #10
    Εγγραφή
    23-09-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    281
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1.020 / 20.470
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson tg585n8
    Κι εγω πειραιως εχω..λεω να μεινω στην αναμονη να δω απο τραπεζα πως θα παει.

    - - - Updated - - -

    Εκεινη τη στιγμη το μονο που δε σκεφτηκα ειναι το Paypal..επισης ηταν το ποσο δεσμευμενο και πηρα στη τραπεζα.δε πηγε το μυαλο μου σε κατι τετοιο.μετα ειδα τις κινησεις που γιναν..ηταν μονοδρομος η τραπεζα

  11. #11
    Εγγραφή
    11-12-2018
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Άκυρο τα συνημμένα αρχεία, δες στο λίνκ την δεύτερη εικόνα.. Είπες οτι μία απο τις 2 συναλλαγές την έκανες refund οπότε αυτά τα λεφτά θα τα πάρεις σίγουρα, τα άλλα 120 ευρώ θα τα πάρεις αλλα δεν ξέρω για σίγουρα αλλα απ οτι κατάλαβα είναι λίγο πιο πολύ μπέρδεμα στην δικιά σου περίπτωση και ας είναι μικρότερο ποσό απο το δικό μου..

    Εγώ την είχα πάθει τον Αύγουστο, γενικά πάντως αν θες να κάνεις αναλήψεις και τα λοιπά μπορείς να πάς σε κατάστημα της πειραιώς και κάνεις κανονικά απλα έχε την ταυτότητα σου μαζί σου, απο atm/site κτλ δεν γίνεται πάντος.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ladose Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγω πειραιως εχω..λεω να μεινω στην αναμονη να δω απο τραπεζα πως θα παει.

    - - - Updated - - -

    Εκεινη τη στιγμη το μονο που δε σκεφτηκα ειναι το Paypal..επισης ηταν το ποσο δεσμευμενο και πηρα στη τραπεζα.δε πηγε το μυαλο μου σε κατι τετοιο.μετα ειδα τις κινησεις που γιναν..ηταν μονοδρομος η τραπεζα
    Και εγώ έτσι την έιχα πάθει ακριβώς xD πανικοβλήθηκα όσο δεν πάει.

  12. #12
    Εγγραφή
    23-09-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    281
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1.020 / 20.470
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson tg585n8
    εβγαλα απευθειας αλλη καρτα.τη Δευτερα μολις.για αναληψεις που λες κλπ.Refund ειναι η αληθεια πως επειδη δεν ειχα ιδεα μαλλον το εκανε η πειραιως..γιατι στης 20 εγινε η κινηση η τελευταια 21 πηρα στη πειραιως και εγινε το Refund.υποθετω δηλαδη..γτι δεν εκανα καποια κινηση στο paypal μιας και δεν ειχα ιδεα

    - - - Updated - - -

    αλλο κακο να μη μας βρει φιλε.λεω παλι καλα που δεν αδειασαν καμια καρτα..

  13. #13
    Εγγραφή
    11-12-2018
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Άστα :P Και εγώ τώρα έβαλα δικλίδες στο paypal με τηλέφωνα και ότι άλλο υπήρχε.. Μετράει.

  14. #14
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Πριν απο λιγο ακυρωσα την χρεωστικη μου.
    Δεν την εδωσα σε κανεναν, συναλλαγες μονο σε σουπερμαρκετ,βενζιναδικο και οποτε κανω συναλλαγη ηλεκτρονικα,κανω χρηση i-code που ερχεται με sms στο κινητο.
    Απο την Παρασκευη 21/12 μεχρι Σαββατο πρωι, κινηση 330 ευρω περιπου.Το πηρα χαμπαρι γιατι ειχα λογιστικο υπολοιπο μεγαλυτερο απο το διαθεσιμο.Εγω ελεγχα το λογαριασμο και οχι τις κινησεις της καρτας.Σημερα εμφανιστηκε στο λογαριασμο η πρωτη χρεωση και αρχισα να ψαχνω περισσοτερο.
    2 απο τις 5 συναλλαγες αφορουν πληρωμη ΔΕΗ, 200 και 100 ευρω η καθεμια(βραδυ στις 23.30 και 23.34).Οι αλλες συναλλαγες ειναι κατι κουπονια απο yellowday και viva.gr
    Τωρα Πεμπτη πρεπει να παω για αμφισβητηση συναλλαγων και εκδοση νεας καρτας.

  15. #15
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.666
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Υπάρχουν άνθρωποι που κλέβουν κάρτες για να πληρώσουν τη ΔΕΗ;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας