Εμφάνιση 1-11 από 11

Θέμα: mail client

  1. #1
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Γεια σας

    Αποφασισα και εφτιαξα ενα νεο desktop μετα απο 15 χρονια ωστε να περασω στην νεα εποχη των windows 10 απο windows XP .

    To προβλημα μου ειναι οτι χρησιμοποιουσα το Outlook Express για τα εμαιλ μου .

    Το πρωτο μερος του προβληματος ειναι ποιον mail client να χρησιμοποιησω , αν θυμαμαι καλα τα ιδια τα windows 10 εχουν ενα

    προγραμμα που το λενε mail , αλλα δεν διαβαζω καλα λογια . Η αλλη λυση ειναι να χρησιμοποιησω τον mail client του Opera που

    θα εχω σαν browser ουτως η αλλως αλλα παλι μου φαινεται δυσκολος και σαν old dog που δεν μιλαει και καλα αγγλικα δυσκολα

    να μαθω νεα tricks.

    Yπαρχει καποιος περιζητητος ελαφρυς και friendly user mail client; n να προσπαθησω με αυτον των windows 10;

    Το δευτερο μερος του προβληματος ειναι οτι εχω εναν τεραστιο αριθμο εμαιλ στο Outlook Express , μπορουν ολα αυτα να

    μεταφερθουν στον νεο mail client οποιος και αν ειναι ; η να το ξεχασω; και με ποιον τροπο ;

    Ευχαριστω

    Καλες γιορτες .

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.121
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Thunderbird.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.266
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν δεν εχεις το outlook που ερχεται μαζι με το office, το tb εινια μια καλη λυση.
    Επισης, η opera δεν εχει mail client απο τοτε που εγινε chromium based το 2013. Βγηκε τοτε το opera mail σαν εξτρα εφαρμογη και δεν ενημερωθηκε ποτε και εμεινε στην εκδοση 1.
    ديميتريس

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.862
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Outlook αν έχεις m$ office.
    Δες και το The Bat.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.121
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Outlook αν έχεις m$ office.
    Δες και το The Bat.
    Την νυχτερίδα την χρησιμοποιούσα επί χρόνια.
    Πάρα πολύ καλό αλλά επί πληρωμή.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Εγώ θα πρότεινα το νέο Interlink, στο πνεύμα του Thunderbird αλλά ακόμα πιο γρήγορο και ελαφρύ. Επίσης συμβατό με πολλά από τα extensions για Thunderbird, αν ποτέ χρειαστείς κάτι έξτρα.

    Σχετικά με τον τεράστιο αριθμό των παλιών email, δεν διευκρινίζεις αν χρησιμοποιείς λογαριασμό IMAP ή POP3. Στην πρώτη περίπτωση, ούτως ή άλλως τα email σου βρίσκονται στον σέρβερ και όποιον client και να χρησιμοποιήσεις, θα μπορεί να σου τα κατεβάσει.

    Μπορείς να δεις και το Mailstore Home που δεν είναι client, αλλά πρόγραμμα ειδικά για backup των email σου (ιδιαίτερα χρήσιμο στην περίπτωσή σου, αν πάει κάτι στραβά - περισσότερα εδώ).

  7. #7
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.121
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wonderland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα πρότεινα το νέο Interlink, στο πνεύμα του Thunderbird αλλά ακόμα πιο γρήγορο και ελαφρύ. Επίσης συμβατό με πολλά από τα extensions για Thunderbird, αν ποτέ χρειαστείς κάτι έξτρα.

    Σχετικά με τον τεράστιο αριθμό των παλιών email, δεν διευκρινίζεις αν χρησιμοποιείς λογαριασμό IMAP ή POP3. Στην πρώτη περίπτωση, ούτως ή άλλως τα email σου βρίσκονται στον σέρβερ και όποιον client και να χρησιμοποιήσεις, θα μπορεί να σου τα κατεβάσει.

    Μπορείς να δεις και το Mailstore Home που δεν είναι client, αλλά πρόγραμμα ειδικά για backup των email σου (ιδιαίτερα χρήσιμο στην περίπτωσή σου, αν πάει κάτι στραβά - περισσότερα εδώ).
    Τι παραπάνω ή λιγότερο έχει από τον κλασικό ΤΒ;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #8
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι παραπάνω ή λιγότερο έχει από τον κλασικό ΤΒ;
    Αφαιρέθηκαν οι λειτουργίες chat και ό,τι έχει να κάνει με την επικοινωνία από/προς Mozilla (Telemetry κλπ.). Δεν υποστηρίζει WebExtensions, αλλά τις κλασικές XUL. Ούτε το TB τις υποστηρίζει αλλά πιθανόν στο μέλλον το TB να το γυρίσει α λα Firefox αποκλειστικά σε WE και να χάσει τη συμβατότητα με όλες τις παλιές.

    Για βασική λειτουργία βέβαια (Mail, RSS, News) δε χρειάζονται extensions και αν κάποιος θέλει μόνο content-blocker, παίρνει μια χαρά το uBlock Origin (legacy version, τελευταία αναβάθμιση πριν 2 ημέρες πακέτο με το uBlock Origin Updater).

    Βασίζεται στην πλατφόρμα UXP και δεν μου έχει κρασάρει ούτε μισή φορά. Διαθέσιμο για Windows σε έκδοση 32 και 64-bit (CPU με AVX support απαραίτητος για 64-bit) και Linux 64-bit μόνο.

    Περισσότερα θα βρεις στο thread που ξεκίνησαν όλα (κάποιοι χρήστες βάλαμε ό,τι μπορούσαμε εθελοντικά για τη δημιουργία του, κάτι που ήταν ιδιαίτερα θετικό ως concept). Υπάρχει και IRC channel αν τυχόν θέλεις να ρωτήσεις κάτι παραπάνω (δεν ξέρω πόσοι μπαίνουν).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Wonderland : 22-01-19 στις 15:56.

  9. #9
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Eυχαριστω
    Θυμιζω χρησιμοποιουσα Outlook Express σε win xp για τα προσωπικα και σημαντικα μηνυματα και cloud email για οτιδηποτε αλλο.
    O λογαριασμος ηταν POP3 .Τωρα που εβαλα στο νεο PC Τhunderbird τον εβαλα σε IMAP .
    Εχω να πω πως το Τhunderbird μου φαινεται βαρυ δυσνοητο και χωρις λογικη .Βεβαια δεν ειμαι και πιτσιρικας και χωρις καλα αγγλικα που με κουραζει αφανταστα να ψαχνομαι η να αλλαζω συνεχως η να διαβαζω ολη την ωρα (και να μην καταλαβαινω) και να χανω τον χρονο μου .
    Για να μπορεσω να μεταφερω ολα τα μηνυματα απο το Outlook Express στο Thunderbird προσπαθησα το εξης .Εγκατεστησα στο παλιο pc την τελευταια συμβατη εκδοση του Thunderbird με το Outlook Express
    νομιζω 36 ηταν δεν θυμαμαι καλα .Βρηκε τα παντα απο το Outlook Express μετα πηρα το αρχειο thunderbird και πηγα στο νεο PC και τοποθετησα στη θεση αρχειου thunderbird της νεοτερης εκδοσης .
    Αλλά δεν δουλευει , αν και υπαρχει αρχειο απο Outlook Express δεν μου βγαζει τιποτα .

    καμμια ιδεα πως θα μπορουσα να τα μεταφερω;(ολα τα εμαιλ μου )

    Να δοκιμασω το Interlink; σαυτο μεταφερονται τα εμαιλ;

  10. #10
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Τα παλιά σου μηνύματα είναι σε ενεργό λογαριασμό που χρησιμοποιείς, ή είναι παλιά μηνύματα που απλά θέλεις να κρατήσεις; Αν ισχύει το δεύτερο, το MailStore Home που ανέφερα είναι καλή λύση. Αν ισχύει το πρώτο, θα μπορούσες να «μετατρέψεις» τον λογαριασμό από POP3 σε IMAP έτσι ώστε όποιο client και να χρησιμοποιήσεις να σου τα κατεβάσει (αφού ανέβουν όλα πρώτα βέβαια). Υπάρχουν διάφοροι οδηγοί, βρήκα έναν στα γρήγορα εδώ. Η διαδικασία θέλει μια προσοχή, και καλό θα είναι να έχεις κάνει backup πρώτα για να μην τα χάσεις όλα με τη μία.

    Το Interlink δεν μεταφέρει email με τον τρόπο που θέλεις και αν δεν σου αρέσει το Thunderbird, μάλλον καλύτερα μην το δοκιμάσεις.

    Το MailStore Home εκτός από backup, κάνει και restore άρα θεωρητικά θα μπορούσες να κάνεις backup όλα τα email και restore στο νέο client (από αυτά που υποστηρίζει). Δεν το έχω δοκιμάσει.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Ευχαριστω , θα δοκιμασω πρωτα με IMAP και αν δεν τα καταφερω για αποιο λογο , θα προσπαθησω
    με το MailStore Home.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας