Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Ψάχνω για συσκευή media player που θα κάνει τα παρακάτω:

    Θα έχει HDMI (>1.4b) για να κουμπώνει σε τηλεόραση και να προβάλει περιεχόμενο
    Θα έχει δυνατότητα τροφοδοσίας μέσω USB (5V/1A)
    Θα είναι μικρό σε μέγεθος (βλ. stick ή chromecast) και όχι σε μορφή επιτραπέζιου κουτιού
    Θα επικοινωνεί με WiFi (>802.11n) με άλλες συσκευές
    Θα έχει ενσωματωμένο λειτουργικό σύστημα το οποίο θα είναι διαχειρίσμο από desktop PC (Windows/Linux) και κινητό τηλέφωνο (Android)
    Θα υποστηρίζει την λειτουργία media player τραβώντας περιχόμενο από άλλες συσκευές (π.χ. NAS) μέσω DLNA/UPnP, NFS, SMB/CIFS
    Θα προσφέρει τη δυνατότητα για δημιουργία slideshow το οποίο θα περιέχει φωτογραφίες και video
    Θα υποστηρίζει τα πιο γνωστά formats video (>1080p) και ήχου (>5.1) (κάνοντας και transcoding αν χρειάζεται στον ήχο)
    Θα λειτουργεί αυτόνομα και δεν θα χρειάζεται κάποια άλλη μόνιμα ενεργοποιημένη συσκευή για να λειτουργήσει (το τηλεκοντρόλ δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία, το κινητό όμως ανήκει αν πρέπει να είναι μόνιμα ανοιχτό)

    Το compute stick (https://www.intel.com/content/www/us...ute-stick.html) το έχει δοκιμάσει κανείς;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spiderman : 23-12-18 στις 17:48.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    625
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Για χαμηλό budget θα πρότεινα ένα Raspberry pi zero W με kodi.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Το ερώτημα είναι αν το Raspberry Pi Zero W έχει την απαραίτητη επεξεργαστική ισχύ για κάτι τέτοιο.
    Από reviews που έχω διαβάσει δεν έχω μείνει ικανοποιημένος.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Το compute stick είναι απαράδεκτα ακριβό γι αυτά που κάνει.
    Αν είναι να δώσεις 140 € για το compute stick, δώσε 200 και πάρε ένα refubrished Dell latitude, να κάνεις παπάδες.

    Aλλη λύση tablet με dualboot win/android

    Αν είναι για raspberry μόνο το https://www.raspberrypi.org/products...-pi-3-model-b/
    χωρίς ανεμιστήρα αλλά με έξτρα ψύκτρα και προσοχή στο 1 ram


    Εγώ έχω διαλέξει την λύση dell latitude E6230 kai ένα στικάκι tv για να γράφω από τηλεόραση.
    Μονίμως ανοιχτό με linux mint.
    Βαρέθηκα στικάκια και tablets που δεν παίρνουνε updates.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 24-12-18 στις 09:36.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το compute stick είναι απαράδεκτα ακριβό γι αυτά που κάνει.
    Αν είναι να δώσεις 140 € για το compute stick, δώσε 200 και πάρε ένα refubrished Dell latitude, να κάνεις παπάδες.

    Aλλη λύση tablet με dualboot win/android

    Αν είναι για raspberry μόνο το https://www.raspberrypi.org/products...-pi-3-model-b/
    χωρίς ανεμιστήρα αλλά με έξτρα ψύκτρα και προσοχή στο 1 ram


    Εγώ έχω διαλέξει την λύση dell latitude E6230 kai ένα στικάκι tv για να γράφω από τηλεόραση.
    Μονίμως ανοιχτό με linux mint.
    Βαρέθηκα στικάκια και tablets που δεν παίρνουνε updates.
    Αν είναι να πάω σε κάτι μεγάλο, έχω πολλές λύσεις.
    Αλλά ψάχνω συγκεκριμένα για κάτι μικρό σε μέγεθος, όπως κάποιο stick/dongle ή τα διάφορα xxxcast (τα οποία εξαρτώνται όμως από κινητό).

  6. #6
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι να πάω σε κάτι μεγάλο, έχω πολλές λύσεις.
    Αλλά ψάχνω συγκεκριμένα για κάτι μικρό σε μέγεθος, όπως κάποιο stick/dongle ή τα διάφορα xxxcast (τα οποία εξαρτώνται όμως από κινητό).
    Στικάκια έχω διάφορα, όλα παρατημένα.
    Το chromecast το χρησιμοποιώ, δεν εξαρτάται αποκλειστικά από το κινητό, υπαρχει και ο chrome (με περιορισμό στα format που μπορεί να παίξει) και το vlc 3 που παίζει τα πάντα σε desktop/laptop edition και streaming στο chromecast.
    Eνα μεγάλο + για το chromecast είναι εφαρμογές android που δεν παίζουν από desktop/laptop (px videocast, greektv κλπ).
    Το Chromecast έχει πουλήσει, android εφαρμογές όλο και περισσότερες.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στικάκια έχω διάφορα, όλα παρατημένα.
    Το chromecast το χρησιμοποιώ, δεν εξαρτάται αποκλειστικά από το κινητό, υπαρχει και ο chrome (με περιορισμό στα format που μπορεί να παίξει) και το vlc 3 που παίζει τα πάντα σε desktop/laptop edition και streaming στο chromecast.
    Eνα μεγάλο + για το chromecast είναι εφαρμογές android που δεν παίζουν από desktop/laptop (px videocast, greektv κλπ).
    Το Chromecast έχει πουλήσει, android εφαρμογές όλο και περισσότερες.
    Θέλω να βάλω κάτι να παίζει στην τηλεόραση και να μην έχω καμία άλλη συσκευή ανοιχτή.
    Δε νομίζω ότι γίνεται κάτι τέτοιο με το Chromecast.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    625
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Προσωπικά έχω κολήσει (με χρατς) πίσω από κάθε TV του σπιτιού ένα raspberry pi 2/3 B με kodi.
    Τα συνδέω με ένα HDMI και ένα USB για τροφοδοσία από το USB της τηλεόρασης.
    Τα τηλεκοντρολ δουλεύουν κανονικά με το kodi στις πιο σύγχρονες τηλεοράσεις.
    Σε μία πιό παλιά πήρα και ένα τηλεκοντρολ για το Pi.

    Ένα ακόμη Pi τρέχει το OpenMediaVault. Έχω καρφώσει πάνω του ένα δίσκο USB και σερβίρει (DLNA & SMB) media στις TV και σε κινητά/tablet.

    Οι Ελληνικοί υπότιτλοι παίζουν σωστά μέσω DLNA σε smart TV (LG) αλλά στα kodi θέλει SMB.

    (Στικάκια έχω δοκιμάσει διάφορα, τελικά κατέληξαν στο βάθος κάποιου συρταριού)

  9. #9
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά έχω κολήσει (με χρατς) πίσω από κάθε TV του σπιτιού ένα raspberry pi 2/3 B με kodi.
    Τα συνδέω με ένα HDMI και ένα USB για τροφοδοσία από το USB της τηλεόρασης.
    Τα τηλεκοντρολ δουλεύουν κανονικά με το kodi στις πιο σύγχρονες τηλεοράσεις.
    Σε μία πιό παλιά πήρα και ένα τηλεκοντρολ για το Pi.

    Ένα ακόμη Pi τρέχει το OpenMediaVault. Έχω καρφώσει πάνω του ένα δίσκο USB και σερβίρει (DLNA & SMB) media στις TV και σε κινητά/tablet.

    Οι Ελληνικοί υπότιτλοι παίζουν σωστά μέσω DLNA σε smart TV (LG) αλλά στα kodi θέλει SMB.

    (Στικάκια έχω δοκιμάσει διάφορα, τελικά κατέληξαν στο βάθος κάποιου συρταριού)
    Δεν είναι σίγουρο πως όλες οι τηλεοράσεις δίνουν αρκετά ampere για να δουλεύει απροβληματιστα, άσε που κατά πάσα πιθανότητα κάνουν hard shutdown κάθε φορά που κλείνει η τηλεόραση το οποίο μπορεί άνετα να οδηγήσει σε corruption της SD. Οκ το τελευταίο λύνεται με συχνό backup αλλά είναι μια παράμετρος που πρέπει να έχει κανείς υπόψιν.

    Όσον αφορά τους ελληνικούς υπότιτλους προσωπικά με nfs δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

    Γενικά δεν θεωρείται το rpi πλέον ως καλή λύση για media player, γιατί αν και παίζει άριστα υλικό μέχρι 1080p60 σε h264, δεν συμβαίνει το ίδιο για περιεχόμενο υψηλότερης ανάλυσης και πιο σύγχρονου codec, πχ h265, κάτι που μειώνει πολύ την αντοχή του στον χρόνο. Με άλλα λόγια αν το βρει τζάμπα ή σε πολύ χαμηλή τιμή έχει καλώς, αλλιώς καλύτερα κάποιο box με amlogic.

    Τώρα για το compute stick της intel πάλι δεν το θεωρώ καλή επιλογή. Ακριβό με επίσης χαμηλή αντοχή στον χρονο. Γενικά η απαίτηση του φίλου για συγκεκριμένο form factor είναι μάλλον counter-intuitive. Αν το θέμα είναι αισθητικό τότε κάλιστα μπορεί να λυθεί με κάποιο σκρατς όπως ειπώθηκε παραπάνω.

    Αν κάποιος θελει σων και καλά stick υπάρχει και κάτι σαν αυτό. https://www.cnx-software.com/2018/11...05y2-tv-stick/

    Αλλά και πάλι ίσως να μην είναι τόσο απροβληματιστα όσο κάποιες άλλες επιλογές.

  10. #10
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά η απαίτηση του φίλου για συγκεκριμένο form factor είναι μάλλον counter-intuitive. Αν το θέμα είναι αισθητικό τότε κάλιστα μπορεί να λυθεί με κάποιο σκρατς όπως ειπώθηκε παραπάνω.
    Και αισθητικό και πρακτικό. Το κουμπώνω σε οποιαδήποτε τηλεόραση με HDMI/USB και έχω μια ψηφιακή κορνίζα σε οποιοδήποτε μέγεθος να δείχνει οποιοδήποτε περιεχόμενο επιθυμώ.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αισθητικό και πρακτικό. Το κουμπώνω σε οποιαδήποτε τηλεόραση με HDMI/USB και έχω μια ψηφιακή κορνίζα σε οποιοδήποτε μέγεθος να δείχνει οποιοδήποτε περιεχόμενο επιθυμώ.
    Για να μην ξοδεύεσαι μέρες πούναι'(3 στικ για 3 τηλεοράσεις)
    Και να μην κουμπώνεις ξεκουμπώνεις

    Αγόρασε μερικά usb και θα κάνεις την δουλειά σου

    Βάλε
    http://www.awesome-art.biz/Awesome/slideshow_video.asp

    ή φτιάξε ότι θες
    https://www.youtube.com/watch?v=Kqe7vdKdIME

    και ας τα να παίζουν σαν ψηφιακές κορνίζες

    Κάνε κι ένα ψάξιμο στο google
    " slideshow for big screen tv"
    βάλε και τις λέξεις museum ή sports ή...

    θα βρείς πολλά
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #12
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Θέλω οι φωτογραφίες και τα videos να τραβιούνται από άλλο σύστημα, έτσι ώστε να υπάρχει αυτόματη ενημέρωση για οτιδήποτε καινούργιο.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας