Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-2018
    Περιοχή
    Σολάρι Κέρκυρας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49998 kbps
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Draytek + Asus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 5.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα στο forum. Καλά Χριστούγεννα να έχουμε όλοι. Λόγω του ότι είμαι κάπως άσχετος σε θέματα δικτύων και routers θα ήθελα τις γνώσεις σας και τις συμβουλές σας. Έχω οικιακό internet του ΟΤΕ το οποίο και πρόσφατα αναβάθμισα σε VDSL 50. Έχω επίσης το standard modem/router που δίνει ο ΟΤΕ. Λόγω online gaming (και επειδή έχω ψηθεί να ξηλωθώ πάλι χαχα) σκέφτομαι να αγοράσω ένα router 'επιδόσεων' / gaming. Σκέφτομαι το ASUS DSL AC88U αλλά εδώ είναι που έχω μπερδευτεί ... το συγκεκριμένο είναι modem/router (σαν του ΟΤΕ) οπότε το συνδέω κανονικά με καλώδιο από τον τοίχο ? Έχω δεί και άλλα όμως τα οποία είναι σκέτα ρούτερς και τα οποία απαιτούν μόντεμ... έχουμε και λέμε λοιπόν ...

    1) Είναι καλή περίπτωση το ASUS ?
    2) Εάν πάρω ένα που δεν είναι και μόντεμ μαζί θέλω ξεχωριστό μόντεμ ? εάν ναί πρέπει να είναι και αυτό συγκεκριμένων χαρακτηριστικών ή κάποιο ότι να ναι ? (στο skroutz δεν βρήκα σκέτα μόντεμ).
    3) Που πουλάνε σκέτα μόντεμ ? Δεν βρήκα από το λίγο που έψαξα παρά μόνο στο ebay και ήταν και κάπως ακριβά.
    4) Τι θα μου προτείνατε ?

    Σας ευχαριστώ πολύ ...

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Καλησπέρα

    1) Είναι αρκετά καλά router, δουλεύουν καλά χωρίς να χρειαστεί πολύ πείραγμα ή ρυθμίσεις
    2) ναι θα χρειαστείς κάποιο modem, αλλά σχεδόν όλα τα modem/router (ακόμα και του OTE) έχουν δυνατότητα να δουλέψουν σαν bridge ή με pppoe passthrough όποτε μπορούν να αναλάβουν τον ρόλο του απλου Modem
    3) Δεν έχω ψάξει, συνήθως βάζω κάποιο παλιό Modem/router, φέρνει η draytek τα 130 .
    4) Να γυρίσεις την γραμμή πρώτα σε fastpath και να δείς αν είσαι οκ, αν θέλεις μετά κάτι καλύτερο ειδικά αν έχεις και άλλους υπολογιστές να κατεβάζουν τότε κοιτάς για το asus

  3. #3
    Εγγραφή
    24-12-2018
    Περιοχή
    Σολάρι Κέρκυρας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49998 kbps
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Draytek + Asus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 5.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου ... Τώρα έχω αυτό το κλασικό που δίνει ο ΟΤΕ το TELECOM SPEEDPORT ... οπότε εννοείς με κάποια ρύθμιση αυτό γίνεται απλό μόντεμ και δεν χρειάζεται η αγορά μόντεμ σωστά ? παίζει ρόλο η ποιότητα και τα χαρακτηριστικά του μόντεμ ? ταχύτητα LAN? εννοώ ότι ΟΚ παίρνεις ένα ρούτερ ακριβό και τούμπανο θέλει και τούμπανο μόντεμ η δεν παίζει ρόλο ? ... πως γυρνάω την γραμμή σε fastpath και τι είναι αυτό ?

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ναι με μια αλλαγή στις ρυθμίσεις θα σου δουλέψει σαν απλό modem.
    Τις απαιτήσεις τις έχει το routing και όχι το κομμάτι του Modem, εκεί αυτό που κοιτάμε συνήθως είναι να υπάρχει συμβατότητα με το dslam.
    Για να την γυρίσεις σε fastpath θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στον παρόχο σου και να το ζητήσεις

  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-2018
    Περιοχή
    Σολάρι Κέρκυρας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49998 kbps
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Draytek + Asus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 5.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε ευχαριστώ πολύ (υπάρχει κάποιο walkthrough στο τι ρυθμίσεις χρειάζονται ? ) ... Καλές γιορτές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SpirosHarley : 24-12-18 στις 13:29.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    με το dsl ac88u, αν η γραμμη σου ειναι με voip δεν θα παιξει η τηλεφωνια, θα πρεπει να βαλεις το modem παροχου πισω απο το asus μονο και μονο φτιαγμενο για την τηλεφωνια (συνηθως με ενα απο τους 2 τροπους)
    https://www.adslgr.com/forum/threads...21#post5880121
    https://www.adslgr.com/forum/threads...93#post5880693

    Επισης το dsl ac88u δεν εχει λογισμικο για gaming και δεν θα του βαλουν
    https://www.asus.com/Gaming-Networki...ters-Products/
    αν θυμαμαι το gaming δουλευε μεσω vpn server που μπορεις να το κανεις σχεδον με το οποιο modem δεν θα δεις μεγαλη διαφορα

    To gaming εξαρταται απο την γραμμη σου (αν δεν εχει προβλημα) και fastpath αν σε εχει ο παροχος ... Αρα αν θελεις καποιο modem ισως να μην σε βοηθησει, ρωτα τον παροχο να βαλει fastpath και δες αν σε καλυπτει αυτο που θα σου δωσει και θα παιξει καλa τυχον τηλεφωνια, και μετα βλεπεις αν χρειαστεις κατι αλλο

  7. #7
    Εγγραφή
    24-12-2018
    Περιοχή
    Σολάρι Κέρκυρας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49998 kbps
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Draytek + Asus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 5.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλιστα .. τελευταία ερώτηση και δεν σας ενοχλώ άλλο ... ποιά 5 gaming modem/router θα μου προτείνατε ? δεν θέλω να μπλέξω με ξεχωριστά modem και router και ρυθμίσεις γιατί δεν γνωρίζω και θα τα κάνω μαντάρα μάλλον ... Ευχαριστώ.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η asus δεν εχει gaming modem/routers μαζι (ολα σε ενα) μονο σε σκετα routers απο εδω που εβαλα ποιο πανω
    https://www.asus.com/Gaming-Networki...ters-Products/
    Σε αλλους κατασκευαστες δεν ξερω ... ισως αλλοι φιλοι να βοηθησουν

    edit ... ξεχασα merry Xmas

    - - - Updated - - -

    εδω το δειχνουν σαν gaming
    https://rog.asus.com/tag/gaming-router/
    https://rog.asus.com/articles/networ...-wi-fi-router/
    επειδη εχει καλο ασυρματο, δυνατο processor κλπ που βοηθαει να μην lags και καθυστερησεις στο δικτυο σου μεσα σπιτι, αλλα δεν εχει λογισμικο ετοιμο για gamers Game Accelerator Inside (καπου ειχαν vpn ετοιμες ρυθμισεις συνδεμενο ειδικα για δικο τους gaming server μεσω Gamers Private Network® (GPN®) from WTFast®)

    https://www.asus.com/Gaming-Networking/RT-AC86U/
    δες πιο κατω εκει που λεει Free Game Accelerator Inside

    Μιλαω για αυτο οταν λεω δεν εχει gaming ρυθμισεις το dsl ac88u (και μεχρι τωρα κανενα modem router της asus)
    Free Game Accelerator Inside

    Ping time and variance are critical technical parameters that affect responsiveness in online gaming, and their values depend heavily on the route game packets take to and from their destination. The Gamers Private Network® (GPN®) from WTFast® automatically performs route optimization, choosing the most efficient route for game packets, resulting in consistently-lower ping time and minimal packet loss. With RT-AC86U this optimization is free for accelerating one selectable device at a time, so you can enjoy the results on supported competitive multi-player online games1. Check out supported games list and more information about WTFast router edition
    EDITED 14:19 ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ
    Ο χρόνος και η διακύμανση του ping είναι κρίσιμες τεχνικές παράμετροι που επηρεάζουν την ανταπόκριση στο online gaming και οι αξίες τους εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό από τα πακέτα παιχνιδιών διαδρομής από και προς τον προορισμό τους. Το Gamers Private Network® (GPN®) από το WTFast® εκτελεί αυτόματα τη βελτιστοποίηση διαδρομής, επιλέγοντας την πιο αποτελεσματική διαδρομή για τα πακέτα παιχνιδιών, με συνέπεια τον χαμηλότερο χρόνο ping και την ελάχιστη απώλεια πακέτων. Με την τεχνολογία RT-AC86U, αυτή η βελτιστοποίηση είναι δωρεάν για την επιτάχυνση μιας επιλογής συσκευής κάθε φορά, έτσι ώστε να μπορείτε να απολαύσετε τα αποτελέσματα σε υποστηριζόμενα ανταγωνιστικά online παιχνίδια για πολλούς παίκτες1. Ανατρέξτε στη λίστα υποστηριζόμενων παιχνιδιών και περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την έκδοση του δρομολογητή WTFast
    https://wtfast.zendesk.com/hc/en-us/...s-wtfast-Work-

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 24-12-18 στις 15:19.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-12-2018
    Περιοχή
    Σολάρι Κέρκυρας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49998 kbps
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Draytek + Asus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 5.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε Ευχαριστώ πολύ ... κατατοπιστικότατος ... δύσκολη η επιλογή ... καλές γιορτές σε όλους .

  10. #10
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    με την ησυχια σου σκεψου, ισως μεχρι να αποφασισεις μετα τις γιορτες να εχει βγει κατι με προσφορα στις εκπτωσεις ... αλλα νομιζω το gaming που δινει η asus (στα σκετα) ειναι μονο μεσω των server της wtfast (αν θυμαμαι με την asus ειναι δωρεαν) ... οποτε αν θελεις απλη χρηση ps3, xbox παρε κατι με καλο ασυρματο, κανε την γραμμη σου fast path και θα εισαι οκ ...
    εμενα εδω καλεσμενοι περσι το καλοκαιρι απο Αγγλια, ειχα το dsl ac88u (που ηθελες αρχικα) & dsl ac52 (αναλογα πιο εδινε αναβαθμησεις γιατι τα δοκιμαζα) με την γραμμη σε fastpath απο οτε, και ποτε δεν μου εκαναν παραπονο, ισα ισα που ελεγαν οτι παει καλα ... οι 2 ηταν με το air-condition σχεδον ολη μερα μεσα στο δωματιο με το ps3
    Καλες γιορτες

  11. #11
    Εγγραφή
    24-12-2018
    Περιοχή
    Σολάρι Κέρκυρας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49998 kbps
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Draytek + Asus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 5.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το ρούτερ το θέλω για ενσύρματη σύνδεση σε PC.Σκέφτηκα εξαρχής το DSL AC88U γιατΐ είναι 2 σε 1 και ξεμπερδεύω. Έχω δεί και κάποια άλλα Asus και Netgear τα οποία όμως είναι σκέτα ρούτερ και εγώ δεν ξέρω βασικά πράγματα όπως πως κάνω το speedport να λειτουργήσει ως modem και στην αγορά modem πχ το vigor 130 εάν χρειάζομαι το A ή Β. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ υπάρχουν τόσα πολλά gaming routers , δεν υπάρχουν επιλογές σε modem.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aν έχεις τηλεφωνία VoIP δεν μπορείς να κάνεις το Speedport να λειτουργεί μόνο σαν modem, γιατί δεν θα έχεις τηλεφωνία, η διαδικασία πάντως είναι εύκολη αν διαβάσεις εδώ.
    Αν πάρεις σκέτο ρούτερ αναγκαστικά θα έχεις το Speedport και αυτό στην γραμμή σαν modem/router και πίσω του το άλλο να κάνει δεύτερη κλήση ή να παίρνει δίκτυο από το Speedport.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    παροτι που μιλαω μαζι τους καποιες φορες, δεν ξερω γιατι η ομαδα των dsl (ειναι αλλη η ομαδα των routers) αποφευγει να τα κανει με gaming καθε αυτου οπως τα σκετα, ή τουλαχιστον να βγαλει μερικα ... ισως στο μελλον

  14. #14
    Εγγραφή
    24-12-2018
    Περιοχή
    Σολάρι Κέρκυρας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49998 kbps
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Draytek + Asus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 5.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδιά.Καλή χρονιά σε όλους.Κατόπιν σκέψεως αποφάσισα τελικά να πάρω στο τέλος του μήνα το ASUS AC2900 RT AC86U Router.Θα χρησιμοποιήσω το speedport 2i του ΟΤΕ σαν μόντεμ με pppoe και ο θεός βοηθός εάν τα βρώ σκούρα θα ζητήσω την βοήθειά σας. Μία ερώτηση. Εάν αγοράσω το DRAYTEK VIGOR 130 που από ότι έχω ψάξει είναι και το μόνο μόντεμ της αγοράς, ποιο να πάρω ; Έχω δεί εκδόσεις Α Β Κ (annex) . Εγώ έχω γραμμή vdsl 50 του ΟΤΕ. ποιο είναι το κατάλληλο μόντεμ για την γραμμή μου ; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ενα παρεις το draytek 130 τοτε αλλαζεις σχεδια γιατι αυτο ειναι μονο modem και θα μπει πρωτο στη γραμμη και επισης αυτο δεν εχει wifi, αρα θα μπει μετα το speedport να κανει το ασυρμστο και τηλεφωνια ...

    με το asus rt86 δεν μπορει να κανει την γραμμη ... θα μπει πρωτα του οτε με pppoe passthrought για τηλεφωνια και μετα το asus

    καλα και τα draytek, θελεις το annex A, εκδοση Α , αν πας για αυτο, ρωτα στο μαγαζι να εισαι σιγουρος

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας