Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Lightbulb
    Λοιπόν αν και με δίκτυα έχω ασχοληθεί ειμαι αρκετά άσχετος όσο αφορά το κομμάτι της τηλεφωνίας.

    Αυτή την στιγμή έχω Σπίτι,ΑποθήκηΑ,ΑποθήκηΒ και τα 3 έχουν δική τους ξεχωριστή τηλεφωνική σύνδεση δικό τους αριθμό.

    Η αποθήκηΑ βρίσκεται 170 μέτρα μαρκία απο το σπίτι και η αποθήκηΒ βρίσκεται 380 μακριά απο το σπίτι

    τα τρία σημεία (αποθήκηΑ/Β και σπίτι) σχηματίζουν τρίγωνο και ειναι σε χωριό οπότε δεν υπάρχουν πολλά εμπόδια ανάμεσα και υπάρχει τρόπος οι κεραίες που θα χρειαστούν για το wifi να μπούν σε ύψος για καλύτερη ορατότητα.


    Αυτό που θέλω να κάνω ειναι:

    • Να καταργήσω τις συνδέσεις απο την αποθήκηΑ και αποθήκηΒ και να κρατήσω τα νούμερα μεταφέροντας τα κάπως (πχ supervoice ή όπως αλλιώς διαφωτίστε με) στο Σπίτι (για να γλιτώσω 2 πάγια μιας και υπολειτουργούν αλλά θα ήθελα να συνεχίσω να έχω τηλεφωνική συσκευή σε κάθε αποθήκη με το ίδιο νούμερο που είχαν .

    • Να κάνω μια σύνδεση doubleplay στο Σπιτι και μέτα μέσω IP/VoIP(ή όποια άλλη τεχνολογία) να στέλνω ασύρματα (πχ μέσω wifi ) σήμα στην αποθήκη Α και Β αντίστοιχα έτσι ώστε να μπορώ να δέχομαι και να κάνω τηλεφωνικές κλήσεις απο εκει.


    Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση αλλά για λόγους συμβατότητας ίσως χρειαστεί να σας πω ποιον βρήκα τυχαία για να μου παράξει τις συσκευές αλλά και για να μου μεταφέρει τους αριθμούς στην αποθήκηΑ και Β στο Σπίτι.


    ειναι αυτή η εταιρία https://eshop.partnernet.gr/Gigaset-...facturer_id=14


    το ερώτημα μου ειναι τι εξοπλισμό θα χρειαστώ για να μεταφέρω internet στην αποθήκη Α και Β έτσι ώστε να μπορώ να κάνω ποιοτικές κλήσεις χωρίς διακοπές κτλ (πχ κεραίες repeaters κτλ)

    Στόχος ειναι η χαμηλή τιμή στο σημείο όμως που να μην θυσιαστεί η ποιότητα (ποιότητα δεν ζητάω πολλά απλά να ακούγονται τα τηλέφωνα χωρίς παραμορφώσεις το σπίτι θα έχει τουλάχιστον 6Mbps ταχύτητα αν και ελπίζω σε μεγαλύτερη αλλά δεν μπορώ να ξέρω μιας και ακόμη δεν ήρθε το internet)

    Θα χρειαστώ και ειδικό router στο Σπίτι για να συνδεθούν οι συσκευές του link πιο πάνω;

    ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. Ξεκινάμε με την ασύρματη ζεύξη των 3 σημείων.

    α. Το "δεν υπάρχουν πολλά εμπόδια" δεν λέει απολύτως τίποτα. Μπορεί να έχεις καλό σήμα, αδύναμο ή καθόλου, ειδικά στο μακρύτερο σημείο. Στα εξωτερικά ασύρματα δίκτυα θέλουμε καθαρή οπτική επαφή μεταξύ των 2 σημείων, για αξιόπιστη ζεύξη σε μεγάλες αποστάσεις.

    β. Αν το σπίτι είναι στην κορυφή του τριγώνου και τα 2 άλλα σημεία είναι σε τέτοιο σημείο ώστε η γωνία που σχηματίζεται να είναι το πολύ 45-50°, τότε χρειάζεσαι 3 εξωτερικά ΑΡ (από ένα σε κάθε θέση), ειδάλλως 4 εκ των οποίων τα 2 στο σπίτι που θα παρέχει την πρόσβαση συνδεδεμένο το καθένα με ένα από τα άλλα 2 άκρα.

    γ. Το κόστος ανά ΑΡ κυμαίνεται στα 35-60€ και πρότασή μου είναι τα Ubiquiti Nanostation Loco M2 για την δικιά σου περίπτωση. Επιπλέον θα χρειαστεί καλώδιο δικτύου ανάλογα με τα μέτρα από το ΑΡ μέχρι μέσα σε κάθε χώρο και τα υλικά στήριξης.

    δ. Στις 2 αποθήκες, θα χρειαστείς από ένα εσωτερικό ΑΡ, που θα λαμβάνει ενσύρματα το σήμα από το αντίστοιχο εξωτερικό ΑΡ και θα μοιράζει την σύνδεση στο διαδίκτυο ενσύρματα και ασύρματα. Λύσεις υπάρχουν διάφορες, τόσο σε εξοπλισμό, όσο και σε δυνατότητες χαρακτηριστικά και κόστος. Όμως αφού θέλεις ταυτόχρονα και τηλεφωνία, δες παρακάτω την σχετική πρόταση που θα τα καλύπτει όλα.

    2. Πάμε τώρα στην τηλεφωνία. Δεν ανέφερες αν τώρα η γραμμή στο σπίτι είναι VoIP ή απλή PSTN και αν προβλέπεται ή είναι δυνατόν να μετατραπεί σε VoIP και σε ποιον πάροχο έχεις Double Play. Και αυτό διότι υπάρχει διαφοροποίηση στις επιλογές ανάλογα τον πάροχο.

    α. Θα πάω κατευθείαν στο ζουμί χωρίς πολλές περικοκλάδες. Μακράν η ευκολότερη και οικονομικότερη λύση είναι να κάνεις χρήση 3 Fritz που θα σε καλύψουν ταυτόχρονα στην τηλεφωνία και στο διαδίκτυο σε όλες τις θέσεις.

    Στο σπίτι που θα έχει την κύρια σύνδεση, θα είναι ένα με δυνατότητα τηλεφωνίας από οποιονδήποτε πάροχο και σε οποιοδήποτε πρωτόκολλο (PSTN, ISDN, VoIP). Μπορείς να πάρεις ένα καινούργιο 7590 ή 7490, αλλά η πρότασή μου είναι ένα 7390 που το βρίσκει σήμερα σε εξαιρετική τιμή (~45€ μαζί με τα μεταφορικά) στο γερμανικό eBay.

    Υπάρχουν και άλλες λύσεις αλλά αυτή την στιγμή ξεφεύγουν κατά πολύ σε κόστος, ειδικά σε σχέση με την τιμή του 7390. Επιπλέον στα Fritz μπορείς να συνδέσεις πάνω τους οποιαδήποτε τηλεφωνική συσκευή (αναλογική, ISDN, DECT ή IP) που ήδη έχεις.

    β. Τέλος όσο αφορά τα 2 τηλεφωνικά νούμερα μπορείς να τα μεταφέρεις με φορητότητα σε κάποιον VoIP πάροχο και είτε να τα βάλεις όλα σε ένα Fritz (το κεντρικό) είτε από ένα στο καθένα.
    Φθηνότερη λύση είναι στην Omnivoice με 3€/6μηνο είτε σε άλλον πάροχο που το κόστος ανεβαίνει στα 12-36€ τον χρόνο. Σε όλους μιλάμε μόνο για την διατήρηση του αριθμού και οι κλήσεις χρεώνονται έξτρα. H Modulus με 15€/έτος θεωρώ ότι είναι μακράν η καλύτερη λύση

    Για τις άλλες 2 θέσεις, είτε παίρνεις 2 ακόμη ίδια είτε βρίσκεις και στην χώρα μας παλαιότερα μοντέλα από το 7390, που ωστόσο θα σε καλύψουν στα βασικά (τηλεφωνία και διαδίκτυο).

    Το κύριο Fritz θα λαμβάνει την τηλεφωνία, είτε απευθείας από την γραμμή είτε από τον router του παρόχου, θα την μετατρέπει σε VoIP και μαζί με την σύνδεση θα την στέλνει ασύρματα στις άλλες θέσεις. Εκεί το κάθε Fritz, θα μοιράζει τοπικά Internet και τηλεφωνία.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Αλλη λυση είναι να βάλεις τις κεραίες που αναφέρθηκαν, στο σπιτι κρατας το νούμερο ως έχει πακέτο με το ιντερνετ, και σε κάθε αποθήκη βάζεις απλά μία voip συσκευη, έχει απο 30EUR, και πας αυτα τα 2 νούμερα στη modulus ή όπου αλλου.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας