Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-43 από 43
  1. #31
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Το έγραψα και στο νήμα του Gentoo (μπας και είναι σχετικό με εκείνο), το γράφω κι εδώ μπας και σχετίζεται με τον kernel.

    Από την αναβάθμιση σε 5.0 έχω πρόβλημα με τον ήχο μετά το resume από suspend στη ram. Κανείς άλλος με το ίδιο θέμα; Μέχρι και τον 4.20.13 δεν είχα πρόβλημα.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  2. #32
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.644
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Στο Phoronix έχουμε και λέμε BFQ-Low latency για SSD και BFQ για μηχανικούς.
    https://www.phoronix.com/scan.php?pa...io-sched&num=2
    https://www.phoronix.com/scan.php?pa...50hdd-io&num=2

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έγραψα και στο νήμα του Gentoo (μπας και είναι σχετικό με εκείνο), το γράφω κι εδώ μπας και σχετίζεται με τον kernel.

    Από την αναβάθμιση σε 5.0 έχω πρόβλημα με τον ήχο μετά το resume από suspend στη ram. Κανείς άλλος με το ίδιο θέμα; Μέχρι και τον 4.20.13 δεν είχα πρόβλημα.
    Στο ubuntu δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  3. #33
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έγραψα και στο νήμα του Gentoo (μπας και είναι σχετικό με εκείνο), το γράφω κι εδώ μπας και σχετίζεται με τον kernel.

    Από την αναβάθμιση σε 5.0 έχω πρόβλημα με τον ήχο μετά το resume από suspend στη ram. Κανείς άλλος με το ίδιο θέμα; Μέχρι και τον 4.20.13 δεν είχα πρόβλημα.
    Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Λύνεται μόνο αν βγάλω και ξαναβάλω το jack και στη συνέχεια στα settings επιλέξω το σωστό audio output. Ούτε με reboot δεν φτιάχνει. Σε archlinux αυτά.

  4. #34
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Phoronix έχουμε και λέμε BFQ-Low latency για SSD και BFQ για μηχανικούς.
    https://www.phoronix.com/scan.php?pa...io-sched&num=2
    https://www.phoronix.com/scan.php?pa...50hdd-io&num=2
    Δεν έκατσα να το ψάξω αλλά όταν διάβασα το άρθρο, θυμάμαι ότι στο φόρουμ του έγραψαν πως τα γραφήματα είναι παραπλανητικά επειδή η μανίσια λειτουργία του BFQ είναι σαν low-latency. Οπότε όποιος τα διαβάσει να έχει στο νου του ότι αν θέλει την συμπεριφορά που διαβάζει σαν "BFQ" θα πρέπει να αλλάξει κάποια παράμετρο και όπου διαβάζει "BFQ low-latency" είναι ουσιαστικά αυτό που υπόλοιποι πέρα από τον phoronix ονομάζουν BFQ.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #35
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από axel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Λύνεται μόνο αν βγάλω και ξαναβάλω το jack και στη συνέχεια στα settings επιλέξω το σωστό audio output. Ούτε με reboot δεν φτιάχνει. Σε archlinux αυτά.
    Ναι, με κάτι πατέντες επανέρχεται ο ήχος, αλλά το θέμα δεν είναι εκεί. Πρόβλημα στον 5.0 ή συνδυασμός pulseaudio με τον kernel...;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  6. #36
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, με κάτι πατέντες επανέρχεται ο ήχος, αλλά το θέμα δεν είναι εκεί. Πρόβλημα στον 5.0 ή συνδυασμός pulseaudio με τον kernel...;
    Σαφώς και δεν είναι εκεί το θέμα. Δεν έχω βρει τι φταίει όμως. Εδώ το σχετικό νήμα στο arch. https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=244750

  7. #37
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Από το νήμα του Arch κατάλαβα ότι υπάρχει πρόβλημα πάντως. Είναι μια παρηγοριά που δεν είμαι μόνος.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  8. #38
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Σίγουρα υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας. Στο siduction δεν έχουμε περάσει ακόμα σε 5 ενώ συνήθως οι αναβαθμίσεις γίνονται σε 1-2 ημέρες.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  9. #39
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έγραψα και στο νήμα του Gentoo (μπας και είναι σχετικό με εκείνο), το γράφω κι εδώ μπας και σχετίζεται με τον kernel.

    Από την αναβάθμιση σε 5.0 έχω πρόβλημα με τον ήχο μετά το resume από suspend στη ram. Κανείς άλλος με το ίδιο θέμα; Μέχρι και τον 4.20.13 δεν είχα πρόβλημα.
    Πρέπει να διορθώθηκε στον 5.0.5 https://cdn.kernel.org/pub/linux/ker...hangeLog-5.0.5

    Δεν έχει περάσει ακόμα στο Arch για να μπορέσω να πω με σιγουριά. Δεν θα αργήσει όμως φαντάζομαι.

  10. #40
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Θα δείξει. Έχω μπουτάρει ήδη με τον 5.0.5, αλλά δεν το έβαλα σε suspend για να δοκιμάσω.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  11. #41
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Εμένα δεν μπαίνει σε γραφικό περιβάλλων με nvidia. To έβγαλα και περιμένω.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  12. #42
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Νομίζω ότι το θέμα με τον ήχο έχει όντως διορθωθεί στον 5.0.5.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  13. #43
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι το θέμα με τον ήχο έχει όντως διορθωθεί στον 5.0.5.
    Ναι, καλά παίζει και σε μένα.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας