Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 53
  1. #16
    Εγγραφή
    18-04-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην έχει πρόσβαση στο δίκτυο σου θα πρέπει να έχει την επιλογή isolate, θα μπορούσες να το κάνεις με κάποιο vlan αλλά πάλι σε κάποιο σημείο θα πρέπει αυτό το vlan να επικοινωνεί με το gateway, αυτό σημαίνει πως θα έχεις πρόσβαση στο εσωτερικό δίκτυο, ακόμα και άλλο subnet να βάλεις πχ 192.168.2.1 αν το δικτύο σου είναι 192.168.1.x θα έχει πρόσβαση όποιος είναι στο 192.168.2.χ, αντίθετα αυτός που θα είναι στο 1.χ δεν θα μπορεί να δεί το 2.χ.
    Αν καταλαβαίνω σωστά όσα διαβάζω για τα virtual lan εδώ, μπορείς να τα απομονώσεις όπως θέλεις, αφού κάθε πόρτα μπορεί να ανήκει σε ένα ή περισσότερα vlan !

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D-clone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εϊναι ανούσια υπερβολή το port based vlan;
    Και μάλιστα έχει νόημα να συνδυάσεις τα guest network με τα virtual lan, από ό,τι διαβάζω εδώ και εδώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πήγαινε στα asus λόγο 5Ghz δικτύου, υποστήριξη του guest network
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορούσα να το φέρω στο μυαλό μου ακριβώς τι κάνει, πάει καιρός που το είχα, τότε αναγκαστικά πας σε άλλη λύση.
    Κι εγώ κλίνω προς τα Asus RT-AC51U και Asus RT-AC52U, λόγω 5Gz, πολλαπλών Guest Network (2.4 GHz x 3, 5 GHz x 3) και USB με AiCloud personal cloud service που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για δημοσιοποίηση μη ευαίσθητων δεδομένων (αποφεύγω να βγάζω τον Synology NAS εκτός LAN για λόγους ασφάλειας)

    Απλώς δεν καταλήξει στην ακριβή συνδεσμολογία, αλλά μάλλον αυτήν...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D-clone Εμφάνιση μηνυμάτων
    2η επιλογή:
    Αγοράζω ένα καινούργιο απλό Access Point, όπως το TP-LINK Wireless N Access Point TL-WA901ND και τα Asus RT-AC51U και Asus RT-AC52U.
    Τα συνδέω ενσύρματα (Access Point operation): Speedport --> κεντρικό Ethernet switch: σε μία θύρα στην οποία κάνω port based vlan, με διαφορετικό vlan από το LAN (είναι ίσως και πλεονασμός) --> Access Point.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος D-clone : 26-12-18 στις 01:17.

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει station isolate έχει και ap isolate στο station δεν μπορεί να δει ο ένας ασύρματος τον άλλον, στο ap δεν μπορεί να δεί ο ένας τον άλλον, αλλά ούτε και το τοπικό lan
    Οι ονομασίες που χρησιμοποιούν είναι διάφορες (ΑΡ, Client, Wireless κλπ). Όσα ΑΡ ή router έχουν περάσει από τα χέρια μου, σε κανένα δεν κόβει την πρόσβαση στο LAN από το WLAN.

    Κάποια έχουν και τα 2. Δηλαδή το ΑΡ Isolation και το Guest. Μόνο στο δεύτερο κόβει το LAN. Ένα παράδειγμα είναι το TL-WR940N που ανέφερε παραπάνω ο sweet dreams.
    Στο OpenWrt που δουλεύω συχνά, το αναφέρει ως Isolate Clients αλλά για κόψιμο του LAN θέλει να φτιάξεις κανόνα στο Firewall.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορούσα να το φέρω στο μυαλό μου ακριβώς τι κάνει, πάει καιρός που το είχα, τότε αναγκαστικά πας σε άλλη λύση.
    Η συγκεκριμένη επιλογή, αφορά την πρόσβαση στο router από WAN ή LAN για οποιαδήποτε ρύθμιση/έλεγχο αυτού.

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D-clone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν καταλαβαίνω σωστά όσα διαβάζω για τα virtual lan εδώ, μπορείς να τα απομονώσεις όπως θέλεις, αφού κάθε πόρτα μπορεί να ανήκει σε ένα ή περισσότερα vlan !

    Όταν το έγραφα αυτό είχα στο μυαλό μου το vlan/port binding που παρέχει το speedport, Στην περίπτωση του speedport αν δεν κάνω λάθος γιατί αυτή την στιγμή δεν το έχω συνδεμένο δεν μπορείς να κάνεις assign μια πόρτα/ssid σε πολλαπλά wan interface.
    Αν βάλεις πάλι απλά πάνω σε αυτό ενα AP με άλλο subnet πάλι θα έχει πρόσβαση όπως αναφέρω.


    Μπορείς να βάλεις το tplink, κάποιο Microtik με τις ανάλογες ρυθμίσεις, ή Κάποιο Asus που το έχει έτοιμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 26-12-18 στις 01:37.

  4. #19
    Εγγραφή
    18-04-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ονομασίες που χρησιμοποιούν είναι διάφορες (ΑΡ, Client, Wireless κλπ). Όσα ΑΡ ή router έχουν περάσει από τα χέρια μου, σε κανένα δεν κόβει την πρόσβαση στο LAN από το WLAN.

    Κάποια έχουν και τα 2. Δηλαδή το ΑΡ Isolation και το Guest. Μόνο στο δεύτερο κόβει το LAN. Ένα παράδειγμα είναι το TL-WR940N που ανέφερε παραπάνω ο sweet dreams.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D-clone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά αυτό που κάνει το Local Service Control είναι το εξής:
    Αν βάλεις "discard" ingress: "LAN" και ένα IP range, απαγορεύει την πρόσβαση στο Speedport (εννοώ στο IP του Speedport) από αυτό το IP range (προφανώς για προστασία του administration του Speedport), χωρίς να περιορίζεται η πρόσβαση στο υπόλοιπο δίκτυο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συγκεκριμένη επιλογή, αφορά την πρόσβαση στο router από WAN ή LAN για οποιαδήποτε ρύθμιση/έλεγχο αυτού.
    Μου επιβεβαιώνετε ότι η μόνη λύση για απομόνωση WLAN από LAN είναι το guest network

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D-clone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μάλιστα έχει νόημα να συνδυάσεις τα guest network με τα virtual lan, από ό,τι διαβάζω εδώ και εδώ.

    Kλίνω προς τα Asus RT-AC51U και Asus RT-AC52U, λόγω 5Gz, πολλαπλών Guest Network (2.4 GHz x 3, 5 GHz x 3) και USB με AiCloud personal cloud service που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για δημοσιοποίηση μη ευαίσθητων δεδομένων (αποφεύγω να βγάζω τον Synology NAS εκτός LAN για λόγους ασφάλειας)

    Απλώς δεν καταλήξει στην ακριβή συνδεσμολογία, αλλά μάλλον αυτήν...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D-clone Εμφάνιση μηνυμάτων
    2η επιλογή:
    Αγοράζω ένα καινούργιο απλό Access Point, όπως το TP-LINK Wireless N Access Point TL-WA901ND και τα Asus RT-AC51U και Asus RT-AC52U.
    Τα συνδέω ενσύρματα (Access Point operation): Speedport --> κεντρικό Ethernet switch: σε μία θύρα στην οποία κάνω port based vlan, με διαφορετικό vlan από το LAN (είναι ίσως και πλεονασμός) --> Access Point.
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν το έγραφα αυτό είχα στο μυαλό μου το vlan/port binding που παρέχει το speedport, Στην περίπτωση του speedport αν δεν κάνω λάθος γιατί αυτή την στιγμή δεν το έχω συνδεμένο δεν μπορείς να κάνεις assign μια πόρτα/ssid σε πολλαπλά wan interface.
    Έτσι νομίζω κι εγώ, για αυτό και δεν το έψαξα περισσότερο με το Speedport

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσες να το κάνεις και με κάποιο microtik,
    Έχω τα Gigabit Ethernet switches TP Link TL SG108E (unmanaged, smart): το ένα (σαν κεντρικό) συνδέεται απευθείας με το Speedport Entry 2i και άλλα δύο μέσω επιτοίχιων πριζών Ethernet (σαν παράλληλες διακλαδώσεις του κεντρικού).

  5. #20
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για ποιόν λόγο προσανατολίζεσαι σε λύση 3 συσκευών και VLAN, αντί της λύσης ενός μόνο με δυνατότητα Guest Isolation (και άλλες ευκολίες). Μια χαρά σου κάνει το TL-WR940N που ήδη προτάθηκε. Δες ένα Demo με τις δυνατότητες και επιλογές του.

  6. #21
    Εγγραφή
    18-04-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιόν λόγο προσανατολίζεσαι σε λύση 3 συσκευών και VLAN, αντί της λύσης ενός μόνο με δυνατότητα Guest Isolation (και άλλες ευκολίες). Μια χαρά σου κάνει το TL-WR940N που ήδη προτάθηκε. Δες ένα Demo με τις δυνατότητες και επιλογές του.
    Αυτή που προτείνετε είναι η...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D-clone Εμφάνιση μηνυμάτων
    1η επιλογή:
    Αγοράζω ένα καινούργιο DSL modem router, όπως τα ASUS DSL-AC52U και DSL-AC56U και χρησιμοποιώ το Speedport μετά το ASUS μόνο για VOIP.
    Το πρόβλημα εδώ θα είναι το δύσκολο σετάρισμα της VOIP και τα προβλήματα που διαβάζω εδώ ( https://www.adslgr.com/forum/threads...router-(ASUS)/ ) με δεδομένο ότι χρειάζομαι δύο τηλεφωνικές συσκευές: μία πάνω στον χώρο του Speedport και μία σε έναν άλλο χώρο.
    Πέραν από την ανασφάλεια για το VOIP, ο δεύτερος λόγος είναι θα χάσω το Gigabit Ethernet στο τοπικό μου δίκτυο ή θα προσανατολιστώ σε μια ακριβότερη επιλογή με Gigabit Ethernet.
    Αυτό που έγραψα για το Gigabit Ethernet είναι μάλλον λάθος, καθώς ο περιορισμός θα ισχύει από την τηλεφωνική γραμμή μέχρι και το modem/router . Από θα αναλαμβάνουν στο LAN τα Gigabit Ethernet switches TP Link TL SG108E (unmanaged, smart): το ένα (σαν κεντρικό) συνδέεται απευθείας με το Speedport Entry 2i και άλλα δύο μέσω επιτοίχιων πριζών Ethernet (σαν παράλληλες διακλαδώσεις του κεντρικού).

    Ο τρίτος είναι τα 5Gz και τα πολλαπλά Guest Networks (2.4 GHz x 3, 5 GHz x 3 στην περίπτωση του Asus RT-AC51U) και ο τέταρτος (στην περίπτωση του Asus RT-AC51U)) η ύπαρξη USB με AiCloud personal cloud service που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για δημοσιοποίηση μη ευαίσθητων δεδομένων (αποφεύγω να βγάζω τον Synology NAS εκτός LAN για λόγους ασφάλειας).

    Αλλά δυστυχώς είναι περίπλοκο...

    Και θα έχω μετά το δίλημμα αν θα πρέπει να κρατήσω σαν DHCP server το Speedport ή το καινούργιο router που όμως θα βρίσκεται τρίτο στη σειρά...
    Λίγος μύλος δηλαδή

    Το demo αποδεικνύει ότι είναι πανεύκολο !
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος D-clone : 26-12-18 στις 14:45.

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D-clone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και θα έχω μετά το δίλημμα αν θα πρέπει να κρατήσω σαν DHCP server το Speedport ή το καινούργιο router που όμως θα βρίσκεται τρίτο στη σειρά...
    Λίγος μύλος δηλαδή

    Το demo αποδεικνύει ότι είναι πανεύκολο !

    Για να δουλέψει το isolate/guest network θα πρέπει τα switch που έχεις να ξεκινάνε απο το νέο router και μετά αυτό να κάνει σύνδεση μέσω wan port με το speedport ή μέσω xdsl

    Αν το βάλεις απλά σε κάποιο άλλο σημείο πίσω απο κάποιο switch τότε το κάθε ασύρματο (ή συνδεμένο με καλώδιο ) θα έχει πρόσβαση σε ότι υπάρχει μετά την wan port του, όποτε θα έχει πρόσβαση και σε ότι άλλη συσκευή έχεις συνδεμένη στα δικά σου switch

  8. #23
    Εγγραφή
    18-04-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να δουλέψει το isolate/guest network θα πρέπει τα switch που έχεις να ξεκινάνε απο το νέο router και μετά αυτό να κάνει σύνδεση μέσω wan port με το speedport ή μέσω xdsl

    Αν το βάλεις απλά σε κάποιο άλλο σημείο πίσω απο κάποιο switch τότε το κάθε ασύρματο (ή συνδεμένο με καλώδιο ) θα έχει πρόσβαση σε ότι υπάρχει μετά την wan port του, όποτε θα έχει πρόσβαση και σε ότι άλλη συσκευή έχεις συνδεμένη στα δικά σου switch
    Δεν καταλαβαίνω το γιατί γίνεται αυτό που μου περιγράφετε αλλά είναι εξαιρετικά χρήσιμη πληροφορία !

    Ιδέα : μήπως αν καταλαβαίνω σωστά το guest network isolation γίνεται μετά το επίπεδο της wan θύρας και προς lan/wlan;

    - - - Updated - - -

    Διόρθωσα την προηγούμενη απάντησή μου που είχε πολλά λάθη σε αυτήν την πρόταση:


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιόν λόγο προσανατολίζεσαι σε λύση 3 συσκευών και VLAN, αντί της λύσης ενός μόνο με δυνατότητα Guest Isolation (και άλλες ευκολίες). Μια χαρά σου κάνει το TL-WR940N που ήδη προτάθηκε. Δες ένα Demo με τις δυνατότητες και επιλογές του.
    Αυτή που προτείνετε είναι η αναθεώρηση της αρχικής επιλογής 2
    ας την ονομάσουμε επιλογή 2.1:

    Συνδέω ενσύρματα: Speedport Entry 2i --> (μέσω WAN port) wireless router --> κεντρικό Ethernet switch.

    Άλλαξα δηλαδή την αρχική συνδεσμολογία , σύμφωνα με αυτή την οδηγία

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να δουλέψει το isolate/guest network θα πρέπει τα switch που έχεις να ξεκινάνε απο το νέο router και μετά αυτό να κάνει σύνδεση μέσω wan port με το speedport ή μέσω xdsl

    Αν το βάλεις απλά σε κάποιο άλλο σημείο πίσω απο κάποιο switch τότε το κάθε ασύρματο (ή συνδεμένο με καλώδιο ) θα έχει πρόσβαση σε ότι υπάρχει μετά την wan port του, όποτε θα έχει πρόσβαση και σε ότι άλλη συσκευή έχεις συνδεμένη στα δικά σου switch
    Ξεχνάω το vlan σε αυτήν την συνδεσμολογία, γιατί και μικρό το όφελος θα είναι σε ασφάλεια, και δυσκολεύομαι να φανταστώ πώς θα το υλοποιήσω.

    Πλεονεκτήματα:

    - δεν θα έχω προβλήματα με το VOIP (μέσω Speedport) ελπίζω
    - δεν θα χάσω το Gigabit Ethernet στο τοπικό μου δίκτυο ελπίζω, ακόμα και αν το router δεν είναι Gigabit

    Αυτό που έγραψα για το Gigabit Ethernet είναι μάλλον λάθος, καθώς ο περιορισμός θα ισχύει από την τηλεφωνική γραμμή μέχρι και το modem/router . Από εκεί και μετά θα αναλαμβάνουν στο LAN τα Gigabit Ethernet switches TP Link TL SG108E (unmanaged, smart): το ένα (σαν κεντρικό) συνδέεται απευθείας στο wireless router και άλλα δύο μέσω επιτοίχιων πριζών Ethernet (σαν παράλληλες διακλαδώσεις του κεντρικού).
    Ειδικές επιλογές:

    - αυτή που μου προτάθηκε TP-LINK TL-WR940N (demo) είναι μάλλον πιο έξυπνη επιλογή από την αρχική μου πρόταση TP-LINK Wireless N Access Point TL-WA901ND (λόγω μάλλον δυνατότερου wifi και ότι είναι επιπλέον και router)
    - ένα κλικ πιο πάνω : TP-LINK ARCHER C50 AC1200 (+5Gz +περισσότερες εξωτερικές κεραίες)
    - λίγο ακόμα καλύτερο: Asus RT-AC51U ( demo )

    Πλεονεκτήματα Asus RT-AC51U:
    ύπαρξη 5Gz και
    πολλαπλά Guest Networks (2.4 GHz x 3, 5 GHz x 3 στην περίπτωση του Asus RT-AC51U), ενώ τα TP-Link υποστηρίζουν μόνον ένα
    η ύπαρξη USB με AiCloud personal cloud service που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για δημοσιοποίηση μη ευαίσθητων δεδομένων (αποφεύγω να βγάζω τον Synology NAS εκτός LAN για λόγους ασφάλειας).
    Σε αυτήν την επιλογή θα ήθελα την γνώμη σας:

    Να διατηρήσω σαν DHCP server το Speedport Entry 2i ή το καινούργιο router ;

    Να προβληματίσει ότι στα TP-Link ενώ έχουν DHCP Address Reservation (MAC address) γράφει ότι

    To use the DHCP server function of this device, you should configure all computers in the LAN as "Obtain an IP Address automatically" mode.
    Θα σημαίνει δηλαδή ότι για να έχει μια συσκευή στατική IP address μέσα στο LAN ο μόνος τρόπος είναι μέσα από το router με το DHCP Address Reservation με βάση τις MAC addresses και όχι απευθείας από την συσκευή;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος D-clone : 26-12-18 στις 16:24.

  9. #24
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ένα-ένα με την σειρά.

    1. Και τα 3 ασύρματα router έχουν θύρες Fast Ethernet και όχι Gigabit. Το 940 έχει μικρότερη μνήμη 4/32 ενώ τα άλλα 2 από 16/64. Επίσης το 940 δεν έχει 5GHz.

    2. Μόνο το Asus έχει USB αλλά μην περιμένεις ταχύτητες ενός dedicated NAS. Αλλά σίγουρα είναι ένα συν. Προσωπικά θα πήγαινα σε αυτό και για άλλους λόγους.

    3. Το αν θα δίνει διευθύνσεις το Speedport ή το άλλο router ή και τα 2 μαζί, εξαρτάται πως θέλεις να στήσεις το δίκτυο. Λύσεις υπάρχουν για όλα. Απλά αλλιώς ξεκίνησες το θέμα και τώρα έχει πάρει άλλους δρόμους. Το βασικό είναι να καταλήξεις τι θέλεις και πως το θέλεις.

    4. Η βασική λειτορυγία ενός DHCP είναι να δίνει αυτόματα διευθύνσεις σε όσες συσκευές το ζητήσουν. Με απλά λόγια πρέπει οι συσκευές να είναι στο αυτόματο.
    Όσον αφορά την σταθερή ΙΡ, αυτή είτε δίνεται μέσω του reservation στον DHCP είτε χειροκίνητα στην κάρτα δικτύου της συσκευής. Στην πρώτη περίπτωση του δίνει μία ΙΡ από το pool που του έχεις ορίσει, ενώ στην δεύτερη η ΙΡ πρέπει να είναι μία εκτός του pool.

  10. #25
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D-clone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Δεν καταλαβαίνω το γιατί γίνεται αυτό που μου περιγράφετε αλλά είναι εξαιρετικά χρήσιμη πληροφορία !

    Ιδέα : μήπως αν καταλαβαίνω σωστά το guest network isolation γίνεται μετά το επίπεδο της wan θύρας και προς lan/wlan;

    - - - Updated - - -

    Διόρθωσα την προηγούμενη απάντησή μου που είχε πολλά λάθη σε αυτήν την πρόταση:




    Αυτή που προτείνετε είναι η αναθεώρηση της αρχικής επιλογής 2
    ας την ονομάσουμε επιλογή 2.1:

    Συνδέω ενσύρματα: Speedport Entry 2i --> (μέσω WAN port) wireless router --> κεντρικό Ethernet switch.

    Άλλαξα δηλαδή την αρχική συνδεσμολογία , σύμφωνα με αυτή την οδηγία



    Ξεχνάω το vlan σε αυτήν την συνδεσμολογία, γιατί και μικρό το όφελος θα είναι σε ασφάλεια, και δυσκολεύομαι να φανταστώ πώς θα το υλοποιήσω.

    Πλεονεκτήματα:

    - δεν θα έχω προβλήματα με το VOIP (μέσω Speedport) ελπίζω
    - δεν θα χάσω το Gigabit Ethernet στο τοπικό μου δίκτυο ελπίζω, ακόμα και αν το router δεν είναι Gigabit



    Ειδικές επιλογές:

    - αυτή που μου προτάθηκε TP-LINK TL-WR940N (demo) είναι μάλλον πιο έξυπνη επιλογή από την αρχική μου πρόταση TP-LINK Wireless N Access Point TL-WA901ND (λόγω μάλλον δυνατότερου wifi και ότι είναι επιπλέον και router)
    - ένα κλικ πιο πάνω : TP-LINK ARCHER C50 AC1200 (+5Gz +περισσότερες εξωτερικές κεραίες)
    - λίγο ακόμα καλύτερο: Asus RT-AC51U ( demo )



    Σε αυτήν την επιλογή θα ήθελα την γνώμη σας:

    Να διατηρήσω σαν DHCP server το Speedport Entry 2i ή το καινούργιο router ;

    Να προβληματίσει ότι στα TP-Link ενώ έχουν DHCP Address Reservation (MAC address) γράφει ότι


    Θα σημαίνει δηλαδή ότι για να έχει μια συσκευή στατική IP address μέσα στο LAN ο μόνος τρόπος είναι μέσα από το router με το DHCP Address Reservation με βάση τις MAC addresses και όχι απευθείας από την συσκευή;
    Aυτό που λείπει από το ASUS είναι το Bandwidth Control, δεν ξέρω βέβαια αν θέλεις να έχεις κάτι τέτοιο αλλά το θεωρώ αρκετά χρήσιμο για τέτοιες καταστάσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #26
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχει και αυτό, απλά το ονομάζει Traffic Manager - QoS

  12. #27
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό το είδα, αλλά βλέπω να αναφέρεται μόνο σε QoS
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #28
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Που είναι καλύτερο από το άλλο διότι παίζει με προτεραιότητες και μέγιστο διαθέσιμο ποσοστό, ενώ στο άλλο του δίνεις μια τιμή που αν την χρησιμοποιήσει λείπει στους άλλους, αφού δεν υπάρχει καμία προτεραιότητα.
    Με απλά λόγια και τυχαίο παράδειγμα του δίνεις σε Ρ2Ρ χαμηλή προτεραιότητα και π.χ. 20%. Αυτό σημαίνει ότι αν δεν υπάρχει καμία άλλη κίνηση τα πάρει το πολύ 20% του διαθέσιμου bandwidth και αν ξεκινήσει κάποια άλλη κίνηση ππου έχει μεγαλύτερη προτερειότητα, αυτή του Ρ2Ρ θα πνιγεί λίγο έως πάρα πολύ (ανάλογα την υπόλοιπη κίνηση.

    Γενικά το QoS είναι καλύτερο και προτιμότερο αλλά θέλει καλό αρχικό σχεδιασμό και μετά δουλεύει μόνο του συνεχώς. Το σκεπτικό του είναι ότι αν υπάρχει μικρό φορτίο στην γραμμή να γίνεται όσο το δυνατόν μεγαλύτερη χρήση του διαθέσιμου bandwidth και αν αυξάνει το φορτίο, η κίνηση θα γίνεται με καθορισμένες προτεραιότητες.
    Σε αντίθεση το bandwidth management, είναι σαφώς ευκολότερο και πιο κατανοητό για τον μέσο χρήστη, αλλά δεν έχει την ευελιξία του QoS. Θα το παρομοίαζα (μπορεί να είναι και άστοχο το παράδειγμα) σαν την λειτουργία on/off ενός απλού κλιματιστικού σε σχέση με ενός inverter.

  14. #29
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχει πέσει κάποιο ASUS στα χέρια μου για να το τσεκάρω σαν ρύθμιση, αν και για Guest δίκτυο σιγά μην καθίσω να τους κάνω τέτοια πράγματα, Bandwidth ίσα να ανοίξουν μια σελίδα και έξω από την πόρτα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #30
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σχεδόν όλα τα κανονικά router, παίζουν με QoS και όχι bandwidth management (ή Traffic Shaping). Και το συγκεκριμένο Asus (όπως και μερικά ακόμη, αλλά όχι όλα), εκτός του κανονικού εταιρικού firmware έχουν ενσωματωμένο ένα τρίτο (που ονομάζεται AsusWrt) που του δίνει τις επιπλέον δυνατότητες (όπως το QoS).
    Και τα Speedport έχουν QoS, μόνο που είναι τόσο κακογραμμέν το firmware, με πολλά bug και χωρίς οδηγίες, που είναι σχεδόν αδύνατον να δουλέψουν σωστά.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας