Σελ. 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 119
  1. #31
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αδιάφορο το τι έχει κάνει ο καθένας στην ζωή του, εφαρμόζουμε ότι διαβάζουμε και διαπιστώνουμε μόνοι μας αν λειτουργούν ή όχι.

    Ο ts μπορεί να εφαρμόσει μόνος του ότι κρίνει αυτός και σταματάω εδώ.
    Υπάρχει ο σωστός τρόπος, υπάρχει και ο λάθος τρόπος, απλά πράγματα.
    Βάζοντας σε εναν υπολογιστή gateway του λες οτι υπάρχει τρόπος να μιλήσει και με άλλα δίκτυα, όποτε τζάμπα γεμίζεις με σκουπίδια την σύνδεση, κάποια firewall μάλιστα μπορεί να θεωρήσουν επίθεση τις πολλαπλές προσπάθειες σύνδεσης και να μπλοκάρουν την Ip του άλλου υπολογιστή και να ψάχνεις γιατί δεν βλέπει δίκτυο.

    Το ότι θα βρείς πολλά λινκ που να το βάζουν είναι το μόνο σίγουρο, μερικοί μάλιστα θεωρούν πως είναι και το σωστό

  2. #32
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει ο σωστός τρόπος, υπάρχει και ο λάθος τρόπος, απλά πράγματα.
    Βάζοντας σε εναν υπολογιστή gateway του λες οτι υπάρχει τρόπος να μιλήσει και με άλλα δίκτυα, όποτε τζάμπα γεμίζεις με σκουπίδια την σύνδεση, κάποια firewall μάλιστα μπορεί να θεωρήσουν επίθεση τις πολλαπλές προσπάθειες σύνδεσης και να μπλοκάρουν την Ip του άλλου υπολογιστή και να ψάχνεις γιατί δεν βλέπει δίκτυο.

    Το ότι θα βρείς πολλά λινκ που να το βάζουν είναι το μόνο σίγουρο
    Έχεις απόλυτο δίκιο και καλά κάνεις να αναφέρουμε πάντα το σωστά. Το είχα κλειδώσει και εγώ από παλιά στο μυαλό μου ότι για
    να μιλήσουν μεταξύ τους έπρεπε να δηλώσουμε και την gateway.
    Άντε να δούμε τώρα τι φταίει εδώ σε μένα. Παίζει το σενάριο να είναι "μάπα" η μούφα αλλά και το καλώδιο που έφτιαξα να μην μου βγήκε σωστό. Όλα είναι πιθανά.
    Τις ip στον NAS δεν τις πειράζω καθόλου τις αφήνω όπως είναι και απλά αλλάζω τις ip του υπολογιστή. Ούτως η άλλος καρφωτές είναι και τώρα.
    Τώρα επειδή έχει δηλωμένες DNS λες να παίζει ρόλο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 02-01-19 στις 01:24.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  3. #33
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις απόλυτο δίκιο και καλά κάνεις να αναφέρουμε πάντα το σωστά. Το είχα κλειδώσει και εγώ από παλιά στο μυαλό μου ότι για
    να μιλήσουν μεταξύ τους έπρεπε να δηλώσουμε και την gateway.
    Άντε να δούμε τώρα τι φταίει εδώ σε μένα. Παίζει το σενάριο να είναι "μάπα" η μούφα αλλά και το καλώδιο που έφτιαξα να μην μου βγήκε σωστό. Όλα είναι πιθανά.
    Τις ip στον NAS δεν τις πειράζω καθόλου τις αφήνω όπως είναι και απλά αλλάζω τις ip του υπολογιστή. Ούτως η άλλος καρφωτές είναι και τώρα.
    Τώρα επειδή έχει δηλωμένες DNS λες να παίζει ρόλο?
    Δεν παίζει ρόλο το ότι έχεις ορίσει dns, υποθέτω οτι όταν ζητάς εσύ να δείς το nas δίνεις \\Ip_tou_nas

    Εγώ θα κοιτούσα το καλώδιο, το να μην ανάβει το λαμπάκι της κάρτας δίκτυου ή να μην το βλέπεις στο tester σημαίνει πρόβλημα.
    Πιάσε ενα άλλο καλώδιο δικτύου που ξέρεις οτι δουλεύει και δοκίμασε τον τεστερ αν δουλεύει γιατί υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα.

  4. #34
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παίζει ρόλο το ότι έχεις ορίσει dns, υποθέτω οτι όταν ζητάς εσύ να δείς το nas δίνεις \\Ip_tou_nas

    Εγώ θα κοιτούσα το καλώδιο, το να μην ανάβει το λαμπάκι της κάρτας δίκτυου ή να μην το βλέπεις στο tester σημαίνει πρόβλημα.
    Πιάσε ενα άλλο καλώδιο δικτύου που ξέρεις οτι δουλεύει και δοκίμασε τον τεστερ αν δουλεύει γιατί υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα.
    Τα straight καλώδια που έχω είναι εντάξει αλλά θέλει cross για να δουλέψει.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  5. #35
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις το δοκίμασα, χωρίς gateway βγάζει "Μη αναγνωρισμένο δίκτυο".
    Η ένδειξη αυτή σχετίζεται με τον μηχανισμό «network location awareness» των Windows, δεν σημαίνει ότι η σύνδεση στο τοπικό δίκτυο δεν είναι λειτουργική.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  6. #36
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ένδειξη αυτή σχετίζεται με τον μηχανισμό «network location awareness» των Windows, δεν σημαίνει ότι η σύνδεση στο τοπικό δίκτυο δεν είναι λειτουργική.
    Έκανα πάλι δοκιμή από περιέργεια

    Δυο υπολογιστές με Windows 10 PRO 1809, ο ένας με KIS με το δικό του firewall και ο άλλος με Κaspersky Free και firewall των Windows, εννοείται ο εντοπισμός δικτύου ανοικτός, κ.λ.π.
    Αν δεν βάλουμε gateway δεν υπάρχει επικοινωνία και στο ping >>> Request timed out, αν μπει gateway αποκαθίσταται αμέσως η επικοινωνία.

    Έχω 3 υπολογιστές, ένας με 10, ένας με 7/10 και ένας με 7/8.1/10, έκανα συνδυασμούς και διαπίστωσα ότι μόνο μεταξύ των Windows 7 υπάρχει σωστή επικοινωνία και από τις δύο πλευρές όταν δεν βάλουμε gateway, σε όλες τις άλλες περιπτώσεις έχουμε πρόβλημα και από τις δύο πλευρές ή μόνο από την μία.

    Επειδή ειπώθηκε ότι μπορεί να αντιμετωπίσουμε πρόβλημα με τα firewall αν βάλουμε gateway, οι δύο υπολογιστές έχουν KIS με το δικό τους firewall και ένας έχει Κaspersky Free και firewall των Windows, δεν αντιμετώπισα σε κανέναν πρόβλημα βάζοντας gateway, η επικοινωνία επανερχόταν κανονικά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #37
    Εγγραφή
    06-12-2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Οτι του ΟΤΕ
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 28(dB)
    Αυτο που ειχα κάνει (το ειχα διαβασει καπου) και μου εδωσες μεγαλύτερες ταχυτητες pc σε pc μεσω router ,ήταν να πάω στο device manager, στον προσαρμογεα και στις ιδιοτητες του driver να βαλω οπου ελεγε "large send offload xx"> disabled
    Asus P5Q3-Intel Core2Quad Q9550 @ 3792 MHz- L2-12MB - Patriot 2x4096 - ASUS 9800GT@690/1Gb-SSD Samsung EVO 850 250GB-WD katram 640GB - Seagate 320gb-WD 1.5TB - WD 2.0TB
    The truth is out there.

  8. #38
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα πάλι δοκιμή από περιέργεια

    Δυο υπολογιστές με Windows 10 PRO 1809, ο ένας με KIS με το δικό του firewall και ο άλλος με Κaspersky Free και firewall των Windows, εννοείται ο εντοπισμός δικτύου ανοικτός, κ.λ.π.
    Αν δεν βάλουμε gateway δεν υπάρχει επικοινωνία και στο ping >>> Request timed out, αν μπει gateway αποκαθίσταται αμέσως η επικοινωνία.

    Έχω 3 υπολογιστές, ένας με 10, ένας με 7/10 και ένας με 7/8.1/10, έκανα συνδυασμούς και διαπίστωσα ότι μόνο μεταξύ των Windows 7 υπάρχει σωστή επικοινωνία και από τις δύο πλευρές όταν δεν βάλουμε gateway, σε όλες τις άλλες περιπτώσεις έχουμε πρόβλημα και από τις δύο πλευρές ή μόνο από την μία.

    Επειδή ειπώθηκε ότι μπορεί να αντιμετωπίσουμε πρόβλημα με τα firewall αν βάλουμε gateway, οι δύο υπολογιστές έχουν KIS με το δικό τους firewall και ένας έχει Κaspersky Free και firewall των Windows, δεν αντιμετώπισα σε κανέναν πρόβλημα βάζοντας gateway, η επικοινωνία επανερχόταν κανονικά.
    Αν θυμάμαι καλά, το δημόσιο προφίλ του firewall των Windows, το οποίο χρησιμοποιείται και στην περίπτωση του μη αναγνωρισμένου δικτύου, δεν επιτρέπει τα εισερχόμενα ping.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  9. #39
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    έχει 3 υπολογιστές και ενα nas θέλω να δω τι gateway Θα προτείνουν να βάλει ώστε να δουλέψει το δίκτυο

  10. #40
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θυμάμαι καλά, το δημόσιο προφίλ του firewall των Windows, το οποίο χρησιμοποιείται και στην περίπτωση του μη αναγνωρισμένου δικτύου, δεν επιτρέπει τα εισερχόμενα ping.
    Aφού λέω αναλυτικά ότι χωρίς να αλλαχτεί κάτι άλλο αλλά απλά βάζοντας gateway υπήρχε επικοινωνία, γιατί να αρχίσουμε πάλι τις επιπλέον αναλύσεις;;

    Παράδειγμα: PC με Windows 8.1 με ΚΙS firewall και PC με Windows 10 επίσης με ΚΙS firewall και χωρίς gateway, τα 8.1 βλέπουν τα Windows 10, αντίθετα τα Windows 10 δεν βλέπουν τα 8.1, μόλις βάλω gateway και χωρίς καμία άλλη ρύθμιση υπάρχει αμφίπλευρη επικοινωνία.

    Θα μείνω στο εξής, γιατί να κάνω την ζωή μου δύσκολη και να ψάχνω τι φταίει όταν δεν βάζω gateway αφού όταν βάλω είναι όλα εντάξει;; επίσης δεν βλέπω να μου δημιουργεί κάποιο άλλο πρόβλημα, να επιμείνω να μην βάζω από μαζοχισμό;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #41
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Και μια ασφάλεια τήξεως μπορείς να την αλλάξεις με απλό συρμάτακι, γιατί να ψάχνεις για καινούργια ασφάλεια;

  12. #42
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει 3 υπολογιστές και ενα nas θέλω να δω τι gateway Θα προτείνουν να βάλει ώστε να δουλέψει το δίκτυο
    Έχω 3 υπολογιστές και κανένα NAS και έκανα δοκιμές μεταξύ των δύο εναλλάξ.

    Δεν νομίζω να χρειαζόταν η διευκρίνηση, αλλά τέλος πάντων.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #43
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει 3 υπολογιστές και ενα nas θέλω να δω τι gateway Θα προτείνουν να βάλει ώστε να δουλέψει το δίκτυο
    Το σωστό είναι χωρίς gateway. Φυσικά στη παραπάνω περίπτωση το αφήνεις κενό

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω 3 υπολογιστές και κανένα NAS και έκανα δοκιμές μεταξύ των δύο εναλλάξ.

    Δεν νομίζω να χρειαζόταν η διευκρίνηση, αλλά τέλος πάντων.
    ΟΚ όταν όμως πρέπει ταυτόχρονα να συνδεθούν όλοι μεταξύ τους? Αυτό εννοεί ο sdirk.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jjokeris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που ειχα κάνει (το ειχα διαβασει καπου) και μου εδωσες μεγαλύτερες ταχυτητες pc σε pc μεσω router ,ήταν να πάω στο device manager, στον προσαρμογεα και στις ιδιοτητες του driver να βαλω οπου ελεγε "large send offload xx"> disabled
    Θα το τσεκάρω.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  14. #44
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μια ασφάλεια τήξεως μπορείς να την αλλάξεις με απλό συρμάτακι, γιατί να ψάχνεις για καινούργια ασφάλεια;
    Αυτό δεν νομίζω να είναι σωστή απάντηση πάνω σ' αυτό που λέω.

    Πάντα ζητάς Link σε κάτι που λέμε και δεν συμφωνείς, σου βάζουμε Link και λες ότι είναι λάθος, κάνουμε δοκιμές και βλέπουμε ότι δεν είναι λάθος και λειτουργούν έτσι όπως τα λένε, συνεχίζεις με ειρωνίες.

    Μπορείς να μας εξηγήσεις απλά και ωραία γιατί είναι λάθος να βάλουμε gateway, από την στιγμή που όταν δεν βάλουμε δεν έχουμε επικοινωνία;; δεν μπορείς ή δεν θέλεις;; ΟΚ, τουλάχιστον μην ειρωνεύεσαι γιατί δεν είδα να σε ειρωνεύτηκε κάποιος άλλος, λέμε απλά την γνώμη μας και τις διαπιστώσεις μας από τις δοκιμές που καθόμαστε και κάνουμε με τις ώρες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ όταν όμως πρέπει ταυτόχρονα να συνδεθούν όλοι μεταξύ τους? Αυτό εννοεί ο sdirk.
    Είναι δυνατόν να μιλούσα για ταυτόχρονη σύνδεση;; εδώ μιλάμε για απευθείας σύνδεση μεταξύ 2 PC, ανέφερα τους 3 υπολογιστές για να δείξω ότι έκανα δοκιμή με διαφορετικά hardware, λειτουργικά, κ.λ.π.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #45
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Ναι βρε συ το καταλάβαμε ότι μιλάς για μόνο 2 αλλά σου λέει τι gateway θα βάλεις στη περίπτωση που είναι παραπάνω από 2;
    Σε αυτό το ερώτημα περιμένει να απαντήσεις.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

Σελ. 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας