Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 39
  1. #16
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εσβησα το αρχειο, αφησα μονο απο το 911 το wireless γιατι εχει ενα link που αμα θυμηθει το απεναντι σημειο σηκωνεται οποτε θελω να δω τι κανει και στο 411 αφησα το interface πιστευω να δειχνει οταν πεφτει η ethernet.
    Aυτα και θα δουμε.
    Μπορω να το αλλαξω αλλα επειδη ειμαστε εκει αποκομμενοι και ειμαστε σαν lan 4 κομβοι μεταξυ μας δεν αξιζει ουτε να ριξεις χρηματα, ουτε το χασιμο χρονου που απαιτει, οταν θα ειμαστε ξανα συνδεδεμενοι στο awmn θα το συζητησουμε τοτε με τους αρμοδιους. Απλα θελω να ξερω τι γινεται και τωρα ειναι ευκαιρια με τον syslog server.
    Για το OSPF μπορω να το κανω απο ενα αλλο RB πχ το 951 ωστε να ξεχωρισουν τα logs με τον τροπο που ειπες με prefix δλδ.

  2. #17
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσβησα το αρχειο, αφησα μονο απο το 911 το wireless γιατι εχει ενα link που αμα θυμηθει το απεναντι σημειο σηκωνεται οποτε θελω να δω τι κανει και στο 411 αφησα το interface πιστευω να δειχνει οταν πεφτει η ethernet.
    Aυτα και θα δουμε.
    Μπορω να το αλλαξω αλλα επειδη ειμαστε εκει αποκομμενοι και ειμαστε σαν lan 4 κομβοι μεταξυ μας δεν αξιζει ουτε να ριξεις χρηματα, ουτε το χασιμο χρονου που απαιτει, οταν θα ειμαστε ξανα συνδεδεμενοι στο awmn θα το συζητησουμε τοτε με τους αρμοδιους. Απλα θελω να ξερω τι γινεται και τωρα ειναι ευκαιρια με τον syslog server.
    Για το OSPF μπορω να το κανω απο ενα αλλο RB πχ το 951 ωστε να ξεχωρισουν τα logs με τον τροπο που ειπες με prefix δλδ.
    Ωραίος..προχώρα.. και μας ενημερώνεις τι έγινε τελικά με τα Logs.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  3. #18
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Αυτο εκανα τελικα για να δουμε τι ψαρια θα πιασουμε...

    - - - Updated - - -

    Ξερεις καποιο προγραμμα για Android που να εχει προσβαση στα logs του syslog server του Qnap nas? θελω να μπορω να βλεπω αμεσα απο το κινητο μου γιαυτο.
    Υ.Γ εμενα δεν ειναι Qnap ειναι Fujitsu Calvin Q600 αλλα ειναι πληρως συμβατος με Qnap με καποιο αντιστοιχο μοντελο δλδ.

  4. #19
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο εκανα τελικα για να δουμε τι ψαρια θα πιασουμε...

    - - - Updated - - -

    Ξερεις καποιο προγραμμα για Android που να εχει προσβαση στα logs του syslog server του Qnap nas? θελω να μπορω να βλεπω αμεσα απο το κινητο μου γιαυτο.
    Υ.Γ εμενα δεν ειναι Qnap ειναι Fujitsu Calvin Q600 αλλα ειναι πληρως συμβατος με Qnap με καποιο αντιστοιχο μοντελο δλδ.
    Θα το ψάξω και θα σε ενημερώσω. Πάντως από ότι είδα έχεις το ίδιο ακριβώς λειτουργικό με το Qnap.

    Με την ευκαιρία από εσένα θέλω κάποια στιγμή με PM να μου πεις τι θα κάνω όταν θελήσω να ενεργοποιήσω ξανά τον κόμβο που είχα.
    Ρυθμίσεις με τις 10.χ.χ.χ κλπ για παίξουν όλα μαζί.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  5. #20
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ναι παιζει και απο Qnap απλα για να ειμαι σιγουρος δεν κανω δοκιμες βαζω μονο το επισημο της εταιρειας μου.
    Εχω πανω asterisk και θελω αξιοπιστια.

    Οτι θες πες μου οταν ειναι με PM να μην ειμαστε offtopic.

    Προς το παρον δεν εχω logs αμα δω κατι θα γραψω.

  6. #21
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Καλημέρα τελικά δεν υπάρχει κάτι για το κινητό για να βλέπεις το logfile.
    Υπάρχει το Qmanager αλλά εκεί μέσα δεν το δείχνει.
    Η μόνη περίπτωση είναι με browsing απο το κινητό με την ip του NAS.
    Βέβαια σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να ανοίξεις με το NAT την ανάλογη πόρτα σου για να έχεις πρόσβαση απ' έξω.

    - - - Updated - - -

    Να σου πω τι κάνω εγώ και πως το διαχειρίζομαι μήπως και σου δώσω ιδέες.
    Επειδή τις περισσότερες ώρες είμαι στη δουλειά έχουμε σταθερή ip. Εάν δεν έχεις σταθερή ip υπάρχει πάλι λύση.
    Οπότε είμαι συνδεδεμένος μόνιμα με το vpn από το κινητό.
    Έχω disable τον κανόνα στο NAT με την Ip του Qnap και σαν src.address lst έχω ορίσει την σταθερή ip της δουλείας.
    Όταν το χρειάζομαι τον κάνω enable και έχω άμεση πρόσβαση στον Qnap με το cloud του Mikrotik.
    Επίσης έχω αλλάξει την 80 πόρτα μέσα στο qnap για περισσότερη ασφάλεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 28-12-18 στις 10:08.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  7. #22
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, ναι ετσι βλεπω και εγω, γινεται κανονικα και απο την σελιδα του.
    Εγω δεν βγαζω τιποτα απευθειας στο ιντερνετ οποτε μεσω openvpn μονο μπαινω απο το κινητο η αλλου.
    Προς το παρον δεν εχει καταγραψει τιποτα, μπηκα και στα RBs και τσεκαρα για να δω αν ειναι ετσι και οντως δεν εχει γινει κατι ακομα στο 411.

  8. #23
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημέρα, χρονια πολλα! εγραψα εδώ τα τεχνικα σχετικα με το 411 να μην ειμαστε εδώ offtopic https://www.adslgr.com/forum/threads...nd-tests/page7
    τωρα θα πω για τα logs ότι εχω δηλωσει ospf και τα δειχνει τρομερα αναλυτικα, δεν ξερω πως να το κανω να δειχνει μονο up ή down δεν θελω ένα καρο λεπτομέρειες. Γεμιζουν σελιδες τα logs και το αρχειο παιρνει μεγαλες διαστασεις.
    Μονο σε μια μερα περασε τα 20mb μονο από την δηλωση ospf στο 951-awmn.

  9. #24
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, τελικα δεν το βρισκω χρησιμο στην περιπτωση μου γιαυτο που το ηθελα.
    Οπως θα δουμε καταγραφει παρα παρα πολλα πραγματα με λεπτομερειες, πολλες σελιδες και το αρχειο στο nas γινεται τεραστιο, και επισης καταναλωνει αρκετους πορους οπως ειδα χτες και νομιζα οτι ηταν εικονικο.
    Με το που παρει μπρος μετα τα λεει πολυ αναλυτικα και δεν βρισκω πως να δηλωσω κατι ποιο συγκεκριμενο στο ROS.
    Toυλαχιστον μπορω να ξεχωρισω απο ποιο RB προερχεται το log.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Στιγμιότυπο οθόνης_2019-01-03_16-01-47.png  


  10. #25
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Γενικά τα current logs τα κρατάμε σε βάση και παλαιότερα αν θέλουμε σε συμπιεσμένο αρχείο. Και στη δουλειά και στο nas μου (synology) έτσι το έχω
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  11. #26
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά τα current logs τα κρατάμε σε βάση και παλαιότερα αν θέλουμε σε συμπιεσμένο αρχείο. Και στη δουλειά και στο nas μου (synology) έτσι το έχω
    δεν ειναι το προβλημα μου τοσο το μεγεθος μπορω και εγω να τα κρατησω, δεν λενε αυτα που θελω ομως.
    Πχ στο παραπανω θελω να δειχνει ποτε επεσε και ποτε σηκωθηκε το BGP, φαινεται κατι τετοιο καπου?
    δειχνει στα καλα καθουμενα τρελες λεπτομερειες σελιδες! και δεν βγαζω καποια ακρη! τα ιδια εκανε και με το OSPF και χειροτερα!

  12. #27
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.321
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #28
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Ωραίος ο οδηγός αλλά απαιτεί να έχεις Linux server για να γίνει αυτό που σημαίνει να το έχεις συνέχεια ανοιχτό, εγώ έχω μόνο το nas. Ίσως να γίνεται όμως και στο nas αφού τρέχει Linux θέλει ψάξιμο. Αλλά προτιμώ κάτι έτοιμο εγώ. Το θέμα είναι ότι στο Mikrotik είναι το πρόβλημα μου πως θα ξεχωρίσω ποιο συγκεκριμένα τα πράγματα και όχι στον server. Όπως είπα σε bgp και ospf δείχνει πολλές περιττές λεπτομέρειες, ενώ θέλω να δω μόνο ένα up and down.

  14. #29
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Καλημέρα deni Χρόνια Πολλά Καλή Χρονιά!!
    Πολύ καλός ο οδηγός σου.
    Η περίπτωσή μας είναι για NAS που ήδη έχουμε στη κατοχή μας και στην ουσία linux λειτουργικό έχει εάν δεν κάνω λάθος.
    Στη περίπτωσή σου απαιτείται μηχάνημα να τρέχει linux.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  15. #30
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Linux είναι και ο nas αλλά δεν έχει κάποια συνηθισμενη διανομη. Έχει το ipkg system packaging και τα repositorys που υπάρχουν είναι πλέον παλιά και έχουν εγκαταληφθει πλέον. Επίσης έχει arm cpu αλλά καμια σχέση με τα raspberries https://wiki.qnap.com/wiki/Install_Optware_IPKG και τον αστερισκ με ipkg τον έχω βάλει. Ίσως έχει και για syslog να παίζει κονσόλα. Αλλά το πρόβλημα μου δεν θα λυθεί... Είναι θέμα από το ros.

    - - - Updated - - -

    Στην περίπτωση μου βολεύει αφάνταστα η χρήση του nas γιατί τρέχει αστερισκ και είναι πάντα ανοιχτός. Επίσης έχει την μεγαλύτερη αξιοπιστία από οτιδήποτε άλλο έχω αγοράσει ποτέ μου στον τομέα των ηλεκτρονικών και Πληροφορικής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 04-01-19 στις 11:29. Αιτία: Προσθήκη ipkg link

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας