Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 39
  1. #1
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Ανοίγω έναν οδηγό για όσους έχουν στη κατοχή τους Qnap NAS ή οποιοδήποτε NAS server και θέλουμε να λειτουργεί σαν syslog server στέλνοντας το log που καταγράφει ένα mikrotik router με τα rules της επιλογής μας.
    Το αρχείο καταγραφής θα υπάρχει μέσα στο NAS σε path της επιλογής μας.

    1. Ανοίγουμε τον NAS και από τα application επιλέγουμε το syslog server.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  qnap1.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  32,9 KB 
ID: 199900

    2. Enable το syslog server

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  qnap2.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  109,3 KB 
ID: 199901

    3. Στο Mikrotik Winbox->system->Logging->action

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  mikrotik1.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  33,7 KB 
ID: 199902

    4. click Remote

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  mikrotik2.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  38,7 KB 
ID: 199903

    5. Rules->add(+)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  mikrotik3.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  52,9 KB 
ID: 199904

    6. Επιλέγουμε πχ. firewall

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  mikrotik5.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  31,7 KB 
ID: 199905

    Με αυτόν τον τρόπο δημιουργούμε rules για το τι ακριβώς θέλουμε να καταγράφει το Log που θα στέλνεται μέσα από το Mikrotik.
    Προσωπικά επέλεξα rules για account-critical-error-firewall-info-ovpn-system-warning-wireless.
    Είμαστε ΕΤΟΙΜΟΙ!
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Μπράβο! Επόμενο βήμα να παρακολουθούμε τα logs.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  3. #3
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο! Επόμενο βήμα να παρακολουθούμε τα logs.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  4. #4
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, ευχαριστω για τον οδηγο ειναι πολυ καλος τον εκανα και pdf. Εγω βεβαια δεν εβαλα email γιατι μου ερχονται και απο καμερες δεν βλεπω τον λογο να εχω και τα logs εκει. Παρα πολυ χρησιμο θεωρω ειδικα αν εχουμε πολλα mikrotik μηχανηματα, οπως εγω πχ γιατι θα χανουμε την μπαλα με τα logs σε κατι που μας ενδιαφερει οποτε ειναι πολυ καλο αυτο να ειναι ολα μαζεμενα καπου. Ηθελα να ρωτησω χρειαζεται ο server να ειναι και στα 2 πρωτοκολλα? UDP και TCP ? και επισης αν εχεις υποψην καποιο προγραμμα για android που να τα διαβαζει αμεσα.

    - - - Updated - - -

    Μαλλον εχω και αλλα ερωτηματα....
    1. Στο nas εχει μια καρτελα που λεει και ρυθμισεις φιλτρου, αυτο τι κανει, ειναι για να βρισκουμε ευκολα τα logs? βγαζει ενα παραθυρο με ενα καρο επιλογες μεσα!
    2. Αν δηλωσω τον syslog server σε πολλα rbs mikrotik στα logs πως θα ξεχωριζω απο ποιο RB ειναι?

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα μπορούσε να γίνει με οποίον syslog server έχει κάποιος, σε Linux υπάρχει, για windows υπάρχει και η επιλογή του kiwi syslog
    https://www.kiwisyslog.com/free-tool...-syslog-server

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Φυσικα και μπορει να γινει οπουδηποτε, φανταζομαι ο φιλος που εκανε τον οδηγο λεει για Qnap επειδη το εχει και ειναι συνεχεια ανοιχτος, οπως και ο δικος μου που τρεχει και τον asterisk και αλλες υπηρεσιες. Οποιος εχει ανοιχτο συνεχεια κατι με linux πχ ενα raspberry μπορει να τον εχει καπου αλλου. Μου φαιινεται οτι με το Qnap δεν γινεται παντως να κραταει ξεχωριστα logs απο αλλα mikrotik, θα γραφονται ολα μαζι σε ενα αρχειο και μετα θα γινουν αρκταμας και αντε βγαλε ακρη απο που ειναι το καθενα. Εκτος αν στο καθε RB θελουμε να καταγραφουμε κατι διαφορετικο, πχ εμενα ενα 411 χανει το OSPF και το BGP αλλα και το ethernet! αλλα ΧΩΡΙΣ να ριχνει το ρευμα και το wireless link. Αυτο θελει ας πουμε τετοια παρακολουθηση. Οποτε αν του δηλωσω και αυτο δεν θα εχω προβλημα γιατι το 109 δεν παιζει με OSPF και BGP. - - - Updated - - - Το εβαλα και τελικα λεει στην στηλη ονομα κεντρικου υπολογιστη το ονομα του, το κακο ειναι οτι με τα BGP και OSPF λεει καθε πληροφορια και γινεται χαμος! εγω θελω να δειχνει ΜΟΝΟ ποτε πεφτουν! - - - Updated - - - Μαλιστα το συγκεκριμενο 411 εχει διαφορετικο subnet και βλεπονται μεσω openvpn και συνδεσεις adsl. Οποτε παιζει και απομακρυσμενα, ωραια πραγματα!!! εννοω δεν ειναι αναγκη να ειναι τοπικα ο NAS με το mikrotik δλδ. - - - Updated - - - Εβαλα στο 411 στο mikrotik στα logs prefix down μπας και τα περιορισει, εχω βαλει interface, ospf και bgp. Εγραψε κιολας 957 σελιδες στο nas! - - - Updated - - - Υ.Γ Ασχετο δεν ξερω τι αλλαξε στο forum αλλα δεν μπορω να βαλω φατσες πλεον! εννοω δεν πατιουνται απο κατω αν τις κανω με παρενθεσεις, κουκιδες κτλ τις δειχνει μετα. Επισης σε καθε update τα ενωνει ασχημα με τα αλλα και γινονται ενας αρκταμας.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Στιγμιότυπο οθόνης_2018-12-27_16-46-36.png  


  7. #7
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, ευχαριστω για τον οδηγο ειναι πολυ καλος τον εκανα και pdf. Εγω βεβαια δεν εβαλα email γιατι μου ερχονται και απο καμερες δεν βλεπω τον λογο να εχω και τα logs εκει. Παρα πολυ χρησιμο θεωρω ειδικα αν εχουμε πολλα mikrotik μηχανηματα, οπως εγω πχ γιατι θα χανουμε την μπαλα με τα logs σε κατι που μας ενδιαφερει οποτε ειναι πολυ καλο αυτο να ειναι ολα μαζεμενα καπου. Ηθελα να ρωτησω χρειαζεται ο server να ειναι και στα 2 πρωτοκολλα? UDP και TCP ? και επισης αν εχεις υποψην καποιο προγραμμα για android που να τα διαβαζει αμεσα.- - - Updated - - -Μαλλον εχω και αλλα ερωτηματα....1. Στο nas εχει μια καρτελα που λεει και ρυθμισεις φιλτρου, αυτο τι κανει, ειναι για να βρισκουμε ευκολα τα logs? βγαζει ενα παραθυρο με ενα καρο επιλογες μεσα!2. Αν δηλωσω τον syslog server σε πολλα rbs mikrotik στα logs πως θα ξεχωριζω απο ποιο RB ειναι?
    Καλησπέρα βασικά όταν το σετάριζα στο τέλος εσένα σκέφτηκα που είχαμε μια κουβέντα παλαιότερα για το NAS.Καταρχάς όλα θα καταγράφονται σε ένα αρχείο στον NAS.Θέλεις λοιπόν από πχ. 3 mikrotik τα logs? Για να τα ξεχωρίσεις μέσα στο συνολικό αρχείο θα πας στον 1ο ρουτερ μέσα στις ρυθμίσεις logging->Rules και στα prefix θα δηλώσεις πχ. RB951G και σε όλα τα rules που έχεις δηλώσει.Σστο 2ο ρουτερ κάνεις την ίδια ακριβώς διαδικασία όπως στον οδηγό και στα prefix δηλώνεις πχ.CRS109 σε όλα τα rules Κοκ.Έτσι λοιπόν μόλις θα ανοίγεις το αρχείο σου από ένα editor όπως ο notepad++ που έχω προσωπικά με τα φίλτρα εύκολα θα διακρίνεις τι και από που. Σε κάθε γραμμή του log θα αναγράφει το όνομα που έχεις δηλώσει στα prefix.Για δοκίμασέ το και πες μου.Για τα προβλήματα του editor adsgr.com εδώ.https://www.adslgr.com/forum/threads...32#post6512832

    - - - Updated - - -

    Η καρτέλα φίλτρου που λες στο Qnap που βρίσκεται?
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα. Α εγω νομιζα οτι τα prefix απο το winbox ειναι για να ξεχωρισει την κατηγορια που θελουμε να καταγραφει! οποτε ωραια με βολευει πολυ αυτο! Μονο που δεν ανοιγω εγω το αρχειο θελω να τα βλεπω ποιο αμεσα, ετσι το κανω μεσα απο το μενου του nas οπως θα δεις πανω στο screenshot που εχω βαλει. Θελω βασικα πανω κατω να καταγραφω σαν τα δικα σου στο 109 ισως οχι τοσο αναλυτικα, σε ενα 411 θελω το ether1 γιατι το χανει το δικτυο, θελω και το OSPF και το BGP γιατι τα ριχνει. Και σε ενα 911 θελω το wireless για να δω ποτε θα του σηκωθει του απεναντι...εννοω το link! :P :P :P

    - - - Updated - - -

    και τελικα πως θα το κανω να μην ειναι τοσο αναλυτικο? πχ θελω στο bgp και ospf να δειχνει μονο οταν πεφτουν στα logs οχι τα παντα!
    μηπως απο εκει οπως στην φωτο?

    - - - Updated - - -

    Mikrotik logging pdf αλλα δεν λεει αυτο που θελω νομιζω http://www.uobabylon.edu.iq/eprints/..._9318_1412.pdf
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Στιγμιότυπο οθόνης_2018-12-27_17-42-56.png  

    Στιγμιότυπο οθόνης_2018-12-27_17-42-37.png  

    Στιγμιότυπο οθόνης_2018-12-27_17-46-32.png  


  9. #9
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Αυτό με τα prefix πρέπει να το δοκιμάσεις. Μου ήρθε μια ιδέα και το έγραψα. Δεν ξέρω εάν είναι υλοποιήσιμο.
    Πρέπει να το δούμε εάν δουλέψει έτσι όπως το ανέφερα. Δεν το έχω δοκιμάσω.
    Με την πρώτη ευκαιρία θα το κοιτάξω.
    Όσο αφορά τώρα τα bgp και ospf να δείχνει μόνο όταν πέφτουν πρέπει όταν αυτό συμβεί με κάποιο τρόπο (Να το προκαλέσεις εσύ εάν γίνεται) να κοιτάξεις ακριβώς τι έγραψε το log και εκεί εάν μπορέσεις
    να προσθέσεις το ανάλογο rule για τη καταγραφή σου.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ναι το εκανα αυτο εβαλα τα ονοματα τους, δλδ 109, 411 και 911 και θα δουμε.
    Για τα ospf και bgp λεω οτι δειχνει πολλες λεπτομερειες, εγω θελω μονο οταν πεφτουν να το λεει.
    Δες την εικονα που εχω βαλει ποιο πανω την μονη της και δες τα logs, χαμος γινεται! δεν βγαζω ακρη με αυτα.
    Μερικες φορες παντως ενω πεφτει αμεσως το OSPF οταν χασει το ethernet στο 411, ουτε μενει απο ρευμα, ουτε το wifi πεφτει αλλα και το BGP αν εχει μικρη διαρκεια η διακοπη αντεχει και αυτο.
    Μηπως να παρακολουθω μονο το ethernet? αλλα τι δηλωνω, μονο interface λεει.

  11. #11
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Τελικά το τεστάρισα και είναι έτσι όπως το είπα με τα prefix. Καταγράφει τα πάντα και στη στήλη application στον NAS φαίνεται από ποιο Mikrotik καταγράφηκε η εγγραφή. SUPER!!Προσπαθώ να βάλω συνημμένη εικόνα μέσα στο κείμενο και δεν μπορώ. Αλλάχτηκε ο editor??

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  27-12-2018 19-33-13.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  75,8 KB 
ID: 199928
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 27-12-18 στις 21:09.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εγω μπορω να βαζω απο την αρχη, μηπως δεν βρισκεις το σωστο κουμπι να πατησεις ειναι λιγο καπως.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω μπορω να βαζω απο την αρχη, μηπως δεν βρισκεις το σωστο κουμπι να πατησεις ειναι λιγο καπως.
    Δεν ξέρω θα κάνω ένα καθαρισμό τα cookies και γενικότερα την cashe του chrome.

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν Νικηφόρε κοίτα τι θα έκανα εγώ στη περίπτωσή σου σχετικά με τα ospf και bgp.
    Από ότι θυμάμαι είναι πρωτόκολλα για τα links που έχεις στο AWMN σωστά?
    Και σε περίπτωση που κάποιο κάνει disconnected ή "πέσει" για κάποιο λόγο να θέλεις να το εντοπίσεις στο log σου σωστά μέχρι εδώ?
    Επειδή όμως δεν την γνωρίζουμε αυτή τη καταγραφή με ποια μορφή θα είναι θα έκανα τα παρακάτω:

    Διαγραφή το log file από τον NAS που έχει μέχρι τώρα.
    Ενεργοποιώ μόνο στον ρουτερ που έχω σηκώσει τα ospf και bgp και κάνω τα γνωστά remote και rules ΜΟΝΟ για τα τα ospf και bgp.
    Προκαλώ την διακοπή για να δω πως ακριβώς καταγράφεται ή παρακολουθώ το log για κάποιες ημέρες.
    Έχεις λοιπόν τη δυνατότητα μέσα από τα φίλτρα να καταγράφεις μόνο το συγκεκριμένο συμβάν.
    Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω μπορω να βαζω απο την αρχη, μηπως δεν βρισκεις το σωστο κουμπι να πατησεις ειναι λιγο καπως.
    Έφτιαξε τελικά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, ευχαριστω για τον οδηγο ειναι πολυ καλος τον εκανα και pdf.
    Ανέβασε και το pdf εάν δεν σε πειράζει.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Μαλλον δεν καταλαβες τι εγραψα πριν, ειδες την εικονα που εχω βαλει στο ποστ #6 ? οταν δηλωσεις OSPF και BGP λεει τα παντα!!! εγω θελω να δειχνει στα logs ΜΟΝΟ οταν πεφτει! αυτο πως το κανω, δεν ξερω και δεν βρισκω κιολας!
    Το προβλημα ειναι σε ενα 411 που εχει μαλλον καποιο προβλημα με την ethernet (μια εχει αλλωστε) και χανει το δικτυο οχι ομως το ρευμα που παιζει με POE γιατι δεν ριχνει το wireless link και δεν κλεινει.
    Αν η διακοπη στο δικτυο του ειναι λιγο ποιο μεγαλη ριχνει ΚΑΙ το BGP, αλλιως πεφτει μονο η ethernet και το OSPF. Η καταγραφη στο BGP και στο OSPF φαινεται και στα αλλα rbs που εχω εκει για το AWMN δλδ και στο 911 και σε ενα 951.
    Ναι σωστα ειναι πρωτοκολλα που δουλευουμε για το routing στο AWMN, το BGP το δουλευουμε και στις ασυρματες συνδεσεις, το OSPF τουλαχιστον στα δικα μου ειναι στα rbs του κομβου μου που δηλαδη ανηκουν σε ενα κοινο ΑS.
    Εγω λοιπον θελω να πιασω στα logs τις διακοπες αυτες για να καταλαβω καλυτερα τι παθαινει. Αν και νομιζω οτι το εχω ξαναδει το εργο, δλδ εχει αρπαξει η ethernet απο αστραποβροντια-κεραυνους κοντα.
    Το pdf δεν ξερω γιατι το δειχνει ετσι....
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Qnap syslog for mikrotik logs how to.pdf  


  15. #15
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον δεν καταλαβες τι εγραψα πριν, ειδες την εικονα που εχω βαλει στο ποστ #6 ? οταν δηλωσεις OSPF και BGP λεει τα παντα!!! εγω θελω να δειχνει στα logs ΜΟΝΟ οταν πεφτει! αυτο πως το κανω, δεν ξερω και δεν βρισκω κιολας!
    Το προβλημα ειναι σε ενα 411 που εχει μαλλον καποιο προβλημα με την ethernet (μια εχει αλλωστε) και χανει το δικτυο οχι ομως το ρευμα που παιζει με POE γιατι δεν ριχνει το wireless link και δεν κλεινει.
    Αν η διακοπη στο δικτυο του ειναι λιγο ποιο μεγαλη ριχνει ΚΑΙ το BGP, αλλιως πεφτει μονο η ethernet και το OSPF. Η καταγραφη στο BGP και στο OSPF φαινεται και στα αλλα rbs που εχω εκει για το AWMN δλδ και στο 911 και σε ενα 951.
    Ναι σωστα ειναι πρωτοκολλα που δουλευουμε για το routing στο AWMN, το BGP το δουλευουμε και στις ασυρματες συνδεσεις, το OSPF τουλαχιστον στα δικα μου ειναι στα rbs του κομβου μου που δηλαδη ανηκουν σε ενα κοινο ΑS.
    Εγω λοιπον θελω να πιασω στα logs τις διακοπες αυτες για να καταλαβω καλυτερα τι παθαινει. Αν και νομιζω οτι το εχω ξαναδει το εργο, δλδ εχει αρπαξει η ethernet απο αστραποβροντια-κεραυνους κοντα.
    Το pdf δεν ξερω γιατι το δειχνει ετσι....
    Ναι Νικηφόρε μέσα στα πάντα που αναγκαστικά αυτά θα έχεις σαν καταγραφή κάπου εκει μέσα ίσως να αναφέρει και για το OSFP. Δεν υπάρχει τρόπος να τα ξεχωρίσεις.
    Θα σου έλεγα ότι δεν είναι νορμαλ να πέφτει η eth έχει φάει φλασιά σίγουρα.
    Όπως το είπες από αστραποβροντιά.
    Δεν μπορώ άλλο να σε βοηθήσω σχετικά.
    Δεν μπορείς να τον αλλάξεις το ρούτερ?
    Κατέβηκε και το pdf μια χαρά.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας