Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    Χαριλάου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritzbox 5530 Fiber
    Απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει με τον οτε και την μεταφορά της γραμμής μου λόγω μετακόμισης σε νέο διαμέρισμα..... Από τα μέσα Οκτωβρίου γνώριζα ότι 30/11 μετακομίζω. Πήρα από τότε τηλεφωνο στο 13888 και ενημέρωσα. Μου είπαν ότι κακώς κάλεσα από τόσο νωρίς και ότι όταν ξεκινήσει η διαδικασία μεταφοράς θα κοπεί το τηλέφωνο και το ίντερνετ. Οπότε με παρέπεμψαν να καλέσω 10 μέρες πριν τη μετακόμιση. Όπως και έγινε. Το τηλέφωνο και το ίντερνετ κόπηκαν στις 28/11 και από τότε έχει αρχίσει ο γολγοθάς μου. Μου είχαν πει ότι το αίτημα θα διεκπεραιωθεί μέσα σε 3 εργάσιμες αφού είχα φροντίσει να καλέσω εγκαίρως..... Μέγα λάθος. Απλά μετά από 3 εργάσιμες μου ήρθε ΣΜΣ ότι το ραντεβού για την μεταφορά θα είναι στις 27/12 μεταξύ 10:00-14:00! Εν τω μεταξυ 3 μηνες νωριτερα ειχα ηδη κλεισει αεροπορικα για να επισκεφθούμε οικογενειακώς για τις γιορτές τους γονείς μου που ζουν και εργάζονται στη Γερμανία. Μαντέψτε: Επιστροφή από Γερμανία 27/12 11:20 και άφιξη Ελλάδα 13:30! Το κινητό δηλαδή αναγκαστικά θα παρέμενε κλειστό σε αυτό το διάστημα των δυο ωρών! Ενημέρωσα εγκαίρως στο 13888 για το ταξίδι μου, έδωσα το κινητό του κουνιάδου μου να επικοινωνήσουν μαζί του και τον είχα σταντμπαι για να είναι στο σπίτι. ΑΜ ΔΕ!!! Ο νόμος του μέρφυ τι λέει; Κάλεσαν μόνο εμένα από άγνωστο αριθμό, ήρθε μήνυμα μόλις προσγειώθηκα (το συνηθίζουν στον οτε να μην έχουν αναγνώριση κλήσης οι τεχνικοί για να μη τους πρήζουν) στις 12:20 όταν ήμουν εν πτήσει. Τον κουνιάδο μου δε τον κάλεσαν ποτέ παρόλο που είχα ενημερώσει! Μόλις προσγειώνομαι καλώ στο 13888 και μου λένε να μην ανησυχώ και ότι εντός της ημέρας θα επικοινωνήσει τεχνικός μαζί μου! ΑΜ ΔΕ! Μετά από λιγες ώρες ώρες μου έρχεται αυτοματοποιημένο μήνυμα ότι το νέο ραντεβού για την μεταφορά της γραμμής ορίζεται για 18 Ιανουαρίου 2019!!!!!!

    Αφού έχω φορτώσει άγρια, καλώ ξανά το 13888 και αφού μου δίνουν δίκιο κλπ κλπ, αφού επιβεβαιώνουν όλα τα παραπάνω λεγόμενά μου, μου λένε ότι βάζουν σε προτεραιότητα το αίτημά μου να γίνει το συντομότερο η μεταφορά.....

    Και εγώ λέω αν τυχόν στις 18/1 τη στιγμή που με καλέσουν στιγμιαία δεν είναι εφικτή η σύνδεσή μου, θα πάρω νέο ραντεβού για ακόμα ένα μήνα αργότερα;;; Είναι σοβαρά πράματα αυτά; Πού μπορώ να απευθυνθώ να βρω το δίκιο μου; Θεωρώ τραγικό το γεγονός εν έτει 2018 να περιμένεις 1,5μήνα για ένα ραντεβού και για μια χαμένη κλήση να περιμένεις άλλο ένα μήνα!!!!!!!

    Η μεταφορά γραμμής αιτήθηκε από Πυλαία σε Χαριλάου.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.782
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Χαλλλαρά. Μπορει να συμβουν και άλλα. Να παει ο τεχνικός και να μην βρει ελευθερο απερχομενο, να μην εχει διαθεσιμη πόρτα το dslam και αλλα τετοια.
    Και επειδη τα ραντεβου ειναι μακρυα, δεν δεσμευουν υποδομες(καλωδια, πορτες) οπότε αυτα συμβαινουν.

    Ακομα δεν εχεις δει τιποτε.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.693
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Εσυ καλα το σκεφτηκες και ειχες πρει απο νωρις τηλεφωνο, και ας σου κοβοταν νωριτερα. Καλος που και αυτοι σου ειπαν να παρεις 10 μερες νωριτερα.
    Απλα να παρακαλας να μην γινει καμια στραβη και δεν υπαρχρι ελευθερη γραμμη!

  4. #4
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    Χαριλάου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritzbox 5530 Fiber
    στο availability μου δινει διαθεσιμοτητα μεχρι 100Mbps, αυτο ζητησα κιολας. Καλα ας φτασω σε εκεινο το σταδιο πρωτα....

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.782
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αυτο που βλεπεις ειναι η διαθεσιμοτητα ταχυτητας βασει αποστασης. Η τυχη σου θα κριθει στις 19/1.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    Χαριλάου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritzbox 5530 Fiber
    σημερα επιτελους μετα απο 2 μηνες αναμονης ολοκληρωθηκε η μεταφορα της γραμμης στο νεο σπιτι. Μονο που ενω τους ειχα πει να με αναβαθμισουν στα 100, αυτοι με μετεφεραν ξανα στα 50 που ημουν και στο αλλο σπιτι. Ο τεχνικος μου ειπε οτι αυτο μαλλον γινεται σε δευτερο σταδιο, λιγες μερες αργοτερα και δεν απαιτει παρουσια τεχνικου. Παντως η γραμμη μου σηκωνει μεχρι 106Mbps συμφωνα με τον τεχνικο.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας