Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.091
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά.

    Λέω να τα γράψω και εδώ περισσότερο για ενημέρωση των συντοπιτών της περιοχής.
    Έχω γραμμή 100/10 από τον Ιούνιο η οποία έπαιζε λαμπάδα μέχρις τις 20 το μήνα. Λέγοντας λαμπάδα εννοώ πως σχεδόν οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας η ταχύτητα ήταν γύρω στα 10+ MB/sec. Από τις 20 του μήνα και μετά η γραμμή από το απόγευμα στις 4-5 τελειώνει με cap στα 10-12mbit.
    Ο συγχρονισμός του μοντεμ δεν άλλαξε ούτε προβλήματα έχω καλωδιακά ή κάτι (το καφάο είναι κάτω από το σπίτι).
    Μου έλεγαν διάφορα αλλά όταν τους έπαιρνα και δήλωνα βλάβη για κάποιο μαγικό λόγο η γραμμή έπαιζε καλύτερα μέχρι την επόμενη. Μετά πάλι τα ίδια.
    Σημαντικό στοιχείο είναι πως το καφάο είναι του ΟΤΕ και όχι της Wind που έχω τη γραμμή άρα η Wind νοικιάζει τη γραμμή από τον ΟΤΕ.
    Ενώ τους έλεγα από την αρχή πως ΔΕΝ είναι καλωδιακό πρόβλημα και μου έστελναν SMS πως το κοιτάνε, έλαβα στις 23 μήνυμα πως όντως υπάρχει βλάβη και θα γίνει επισκευή στο μέρος μου.
    Περίμενα και στις 25 Χριστουγεννιάτικα μου έστειλαν μνμ πως η βλάβη αποκαταστάθηκε. Φυσικά δεν είχε αλλάξει τίποτα οπότε ξαναδήλωσα βλάβη.
    Με τα πολλά μου έκλεισαν ραντεβού (όπου έγινε μάχη για να τους κάνω να έρθει τεχνικός το απόγευμα γιατί το πρωί δεν θα φαινόταν κάτι) οπότε σήμερα πριν λίγο ήρθε ένα παλικάρι και όντως επιβεβαίωσε πως έχω θέμα.

    Μου είπε το παλικάρι πως πολύς κόσμος στην περιοχή της Φιλαδέλφειας έχει τέτοιο θέμα τελευταία και φυσικά πως το πρωθεί στον ΟΤΕ.
    Είμαι σε αναμονή, αν δεν λυθεί το θέμα λόγο υπερφόρτωσης του δικτύου της περιοχής ή λόγο της γνωστής παπάτζας του ΟΤΕ οι δικές του γραμμές να παίζουν ποιο καλά στα Καφάο του και στην δρομολόγηση τι μπορώ να κάνω?

    Μπορώ να κυνηγήσω διακοπή της γραμμής από τη Wind και να πάω στον ΟΤΕ? έχω ξαναπάθει τα ίδια όσο έμενα στην Πετρούπολη όπου όλοι οι εναλακτικοί ήταν χάλι μαύρο ενώ οι γραμμές με Ιντερνετ από ΟΤΕ πέταγαν... πριν χρόνια βέβαια αυτό αλλά προσωπικό γεγονός αδιαμφισβήτητο που λύθηκε τότε όταν πήγα στον ΟΤΕ ως δια μαγείας.

    Είναι πολύ κουφό αυτό που συμβαίνει πάντως... πληρώνεις γραμμή 100άρα και σε εμπαίζουν έτσι. Ελλάς το μεγαλείο σου.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #2
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.091
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Τους ξαναπήρα τηλέφωνο πριν λίγο και με ενημέρωσαν πως δεν έχουν στείλει ΚΑΝ το θέμα στον ΟΤΕ ακόμα και θα το στείλουν λέει τη Δευτέρα... πιάσε το αυγό και κούρευτο μιλάμε..ανάθεμά την ώρα και τη στιγμή που έμπλεκα μαζί τους...

    Η ταχύτητά μου είναι αυτή τη στιγμή 2mbit Download και 10 Upload . To modem της Wind είναι Jet χωρίς κανένα πρόβλημα αυτή τη στιγμή από αποσυγχρονισμούς ή οτιδήποτε και κλειδωμένο καρφί 99.99/9.99 όπως ήταν από το Ιούνιο. Δοκίμασα πριν μέρες και ένα από τα vigor που έχω και δεν άλλαξε κάτι.

    Τους ενημέρωσα απέξω απέξω πως αν την Δευτέρα δεν λυθεί το ζήτημα θα κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ και πως θα ζητήσω διακοπή της γραμμής και μεταφορά σε άλλο πάροχο με δική τους υπαιτιότητα.

    Έχει κανείς καμια άλλη ιδέα για να τους κυνηγήσω ?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μπουκωσε η διασυνδεση του dslam. Ειναι συχνο φαινομενο, ειδικοτερα οταν δινεις 100ρες αερα.. Η διαδικασια κραταει κανα διμηνο για να αναβαθμιστει και πρεπει να το κανει ο οτε.
    To καλο ειναι οτι αφου η ταχυτητα πεφτει τοσο χαμηλα. το πηξιμο ειναι μεγαλο, θα το πουν πολλοι και θα φτιαχτει.
    Εισαι τυχερος.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.091
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπουκωσε η διασυνδεση του dslam. Ειναι συχνο φαινομενο, ειδικοτερα οταν δινεις 100ρες αερα.. Η διαδικασια κραταει κανα διμηνο για να αναβαθμιστει και πρεπει να το κανει ο οτε.
    To καλο ειναι οτι αφου η ταχυτητα πεφτει τοσο χαμηλα. το πηξιμο ειναι μεγαλο, θα το πουν πολλοι και θα φτιαχτει.
    Εισαι τυχερος.
    Πιστεύεις δλδ πως αν τους κυνηγήσω και πάω στον ΟΤΕ τότε θα παραμείνει το πρόβλημα? η μέχρι τώρα εμπειρία μου σε ότι έχει σχέση με ΟΤΕ μου λέει το αντίθετο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #5
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύεις δλδ πως αν τους κυνηγήσω και πάω στον ΟΤΕ τότε θα παραμείνει το πρόβλημα? η μέχρι τώρα εμπειρία μου σε ότι έχει σχέση με ΟΤΕ μου λέει το αντίθετο.
    Μπορεί να φταίει και το ρούτερ ξαφνικά έπεφτε η ταχύτητα χωρίς να παίφτει ο συνγχρωνισμός με το που το έκανα on off συνερχώταν.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.091
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να φταίει και το ρούτερ ξαφνικά έπεφτε η ταχύτητα χωρίς να παίφτει ο συνγχρωνισμός με το που το έκανα on off συνερχώταν.
    Μπα όχι γιατί και αυτό το δοκίμασα και 2 vigor που έχω κάνουν ακριβώς το ίδιο, χωρίς λάθη παραπάνω, από το μεσημέρι μέχρι τις 2-3 το πρωί η γραμμή έχει cap στα 8-10mbit. Είναι πασιφανές.
    Αύριο θα τους κάνω το τελευταίο τηλ. Αν δεν μου πουν κάτι σοβαρό με χρονοδιάγραμμα θα κάνω καταγγελία γιατί ήδη μετά το mail Που τους έστειλα την περασμένη βδομάδα πως αν δεν φτιαχτεί μέχρι Δευτέρα θα φύγω... και είπα άστο να πάει ας περιμένω λίγο ακόμα.

    Απλά δεν ξέρω πως το κάνω το θέμα, πρώτα κάνω αίτηση μεταφοράς σε άλλο πάροχο και μετά καταγγελία? Λογικά πρώτα η καταγγελία και μετά θα κάνω τη μεταφορά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Καταγγελιες και αλλες τετοιες αγριαδες δεν παιζουν, Η υπηρεσια που εχεις αγορασει ειναι best effort, ¨"εως" που λενε. Ειναι στα ψιλα της συμβασης που εχεις αποδεχθει.
    Για λογους ανταγωνισμου γενικα θα στο φτιαξουν, αλλα σε βλεπω βιαστικο..

  8. #8
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.091
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταγγελιες και αλλες τετοιες αγριαδες δεν παιζουν, Η υπηρεσια που εχεις αγορασει ειναι best effort, ¨"εως" που λενε. Ειναι στα ψιλα της συμβασης που εχεις αποδεχθει.
    Για λογους ανταγωνισμου γενικα θα στο φτιαξουν, αλλα σε βλεπω βιαστικο..
    Διάβασε εδώ

    Και εδώ θα δεις τους πίνακες που δείχνουν τις μίνιμουμ ταχύτητες που πρέπει να έχεις.

    Το θέμα είναι πως 6 μήνες η γραμμή ήταν σωστή και έχω και τα speedtest stats και από το Fast.com της Netflix και screenshot από το http://ftp.ntua.gr/mirror/knoppix/ και τα στατιστικά της σύνδεσης που μέσω AIX συνδεόμουν στη δουλειά που εκεί έχω 200/200 καθαρό Fiber από Vodafone. Η γραμμή σκότωνε ακριβώς στην ονομαστική της οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας τώρα η γραμμή πάει καλά 2-3 το πρωί μέχρι τις 10-11 το πρωί. Μετά πέφτει σταδιακά και από τις 5-6 το απόγευμα είναι 10/10 οπότε υπάρχει θέμα όπως καταλαβαίνεις και δεν είμαι τρελός ούτε βιαστικός.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η εεττ στελνει συστασεις. Οι παροχοι τις ακολουθουν αλλα παντα μπορουν να επικαλσθουν τεχνικες δυσκολιες σε συγκεκριμενες περιπτωσεις αλλα οχι γενικα για ολους.
    Στη περιπτωση σου ειναι πηγμενο dslam. Και προεκυψε επειδη πουλησαν κιαλλες συνδεσεις.
    Αυτο σημαινει προσθηκη νεων ethernet και διαμοιρασμο των συνδρομητων που εξυπηρετουνται απο το συγκεκριμενο kv.
    Αυτο θελει εγκατασταση εξοπλισμου και διαχειριση.
    Ολα αυτα θελουν χρονο.

    Εχω ξαναπει οτι γενικως σε τετοιες περιπτωσεις το κανουν γιατι δεν θελουν να πουλανε κακη υπηρεσια 100/10
    (ομως αντιλαμβανεσαι οτι με 3-4 γειτονες με full torrents το oversubscription φαινεται ευκολα.)

    Ομως δεν υπαρχει τυπικος λογος για να καταγγειλεις τη συμβαση. Μπορεις να φυγεις πληρωνοντας το σχετικο τελος προωρης διακοπής.
    Το καθαρο fiber που εχεις απο τη vodafone προφανως διεπεται απο αλλους κανονες και αλλη τιμη.
    Βαλε κατι να μετρας latency σε εβδομαδιαια βαση, με ping στο επομενο hop, φτιαξε graphs, και στειλτα τους
    Ειναι ο μονος τροπος να τεκμηριωσεις αυτα που λες.
    Χωρις τεχνικους και επισκεψεις.
    Παω στοιχιμα οτι με το που θα ανοιξουν τα σχολεια η κατασταση θα χειροτερεψει.
    Και γιαυτο εχεις ελπιδες να στο φτιαξουν σχετικα γρηγορα (οχι για σενα, για ολο το dslam)...

  10. #10
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.091
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εεττ στελνει συστασεις. Οι παροχοι τις ακολουθουν αλλα παντα μπορουν να επικαλσθουν τεχνικες δυσκολιες σε συγκεκριμενες περιπτωσεις αλλα οχι γενικα για ολους.
    Στη περιπτωση σου ειναι πηγμενο dslam. Και προεκυψε επειδη πουλησαν κιαλλες συνδεσεις.
    Αυτο σημαινει προσθηκη νεων ethernet και διαμοιρασμο των συνδρομητων που εξυπηρετουνται απο το συγκεκριμενο kv.
    Αυτο θελει εγκατασταση εξοπλισμου και διαχειριση.
    Ολα αυτα θελουν χρονο.

    Εχω ξαναπει οτι γενικως σε τετοιες περιπτωσεις το κανουν γιατι δεν θελουν να πουλανε κακη υπηρεσια 100/10
    (ομως αντιλαμβανεσαι οτι με 3-4 γειτονες με full torrents το oversubscription φαινεται ευκολα.)

    Ομως δεν υπαρχει τυπικος λογος για να καταγγειλεις τη συμβαση. Μπορεις να φυγεις πληρωνοντας το σχετικο τελος προωρης διακοπής.
    Το καθαρο fiber που εχεις απο τη vodafone προφανως διεπεται απο αλλους κανονες και αλλη τιμη.
    Βαλε κατι να μετρας latency σε εβδομαδιαια βαση, με ping στο επομενο hop, φτιαξε graphs, και στειλτα τους
    Ειναι ο μονος τροπος να τεκμηριωσεις αυτα που λες.
    Χωρις τεχνικους και επισκεψεις.
    Παω στοιχιμα οτι με το που θα ανοιξουν τα σχολεια η κατασταση θα χειροτερεψει.
    Και γιαυτο εχεις ελπιδες να στο φτιαξουν σχετικα γρηγορα (οχι για σενα, για ολο το dslam)...
    Τι να το κάνω το latency? δεν με απασχολεί το ping αν εννοείς κάτι τέτοιο... ας έχω και ping δορυφορικού... εμένα με νοιάζει η ταχύτητα προς την Fiber της δουλειάς γιατί εκεί συνδέομαι σε άλλες 5 εταιρίες και τραβάω backup προς το σπίτι κλπ και κάνω ρυθμίσεις και συντηρήσεις σε 5 εταιρίες. Δεν έχω κατεβάσει 1 torrent 6 μήνες τώρα και δεν ασχολούμαι με τιποτα εκτός ίσως από λίγο netflix το οποίο σε 4K HDR 65" Sony ZD9 το βράδυ αν κάτσω να δω κάτι βλέπω πουλάκια με τα 10mbit, άσε που μου έχει διαλυθεί όλο το QoS στο router μου που το είχα δηλωμένο στα 90/9mbit και δεν είχα θέμα και στην VoIp τηλεφωνία μου και τώρα για να παίξει σωστά πρέπει να δηλώσω 9/9 στο σύστημα αλλιώς VoIP κούκου.
    Εγώ τους ρώτησα το εξής... αν είχα VoIp από εσάς και Wind Vision πως θα έπαιζε? και μου είπαν πως έχω δίκιο...

    Εγώ δεν καταλαβαίνω μάλλον το εξής. 1η οκτώμβρη βγήκε αυτό που μέσα λέει

    Απαγόρευση επιβολής τέλους διακοπής/ανανέωσης σύμβασης: Ο πάροχος δεν επιτρέπεται να επιβάλει τέλος αποσύνδεσης λόγω διακοπής/καταγγελίας είτε σύμβασης αορίστου χρόνου είτε σύνδεσης καρτοκινητής τηλεφωνίας. Επίσης, απαγορεύεται να επιβάλει τέλος ανανέωσης για νέα σύμβασης ορισμένου χρόνου σε υφιστάμενο συνδρομητή με σύμβαση αορίστου χρόνου.
    Εδώ εφόσον θα κάνω καταγγελία της σύμβασης γιατί δεν είμαι τόσο σίγουρος πως θα το φτιάξουν και το στηρίζω κυρίως στο ότι δεν είναι στο χέρι της Wind γιατί συνδέομαι σε Καφάο του ΟΤΕ θα με χρεώσουν τέλη διακοπής?

    Κούρδισα πάλι..τους παίρνω τηλ.

    - - - Updated - - -

    Ξέρει κανείς το email της wind? δεν υπάρχει πουθενά στο site, βλέπω ένα crm@wind.gr σε παλαιότερες υποθέσεις εδώ στο φόρουμ αλλά υπάρχει αυτο?

    - - - Updated - - -

    Τους πήρα τηλ και επιβεβαίωσα πως δεν υπάρχει email support οπότε έγραψα αυτά που ήθελα σε επιστολή που θα την πάω να την δώσω στο κατάστημά τους(η online φόρμα που έχουν είναι μέχρι 100 χαρακτήρες) που με λίγα λόγια τους λέω αν δεν φτιαχτεί μέχρι την τετάρτη κάνω καταγγελία σύμβασης και μετά στην ΕΕΤΤ κλπ κλπ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπουκωσε η διασυνδεση του dslam. Ειναι συχνο φαινομενο, ειδικοτερα οταν δινεις 100ρες αερα.. Η διαδικασια κραταει κανα διμηνο για να αναβαθμιστει και πρεπει να το κανει ο οτε.
    To καλο ειναι οτι αφου η ταχυτητα πεφτει τοσο χαμηλα. το πηξιμο ειναι μεγαλο, θα το πουν πολλοι και θα φτιαχτει.
    Εισαι τυχερος.
    Λίγο δύσκολο δεν είναι να μπουκώσει η διασύνδεση του dslam αφού υπάρχει οπτική προς τα πίσω;
    Ο χρήστης καθώς και ο τεχνικός της wind Μιλάνε για θέμα με τους συνδρομητές της wind μόνο, θα ήταν καλό να ρωτήσει αν έχει κάποιον γνωστό άλλου παρόχου στην περιοχή τι ταχύτητες έχει.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.091
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο δύσκολο δεν είναι να μπουκώσει η διασύνδεση του dslam αφού υπάρχει οπτική προς τα πίσω;
    Ο χρήστης καθώς και ο τεχνικός της wind Μιλάνε για θέμα με τους συνδρομητές της wind μόνο, θα ήταν καλό να ρωτήσει αν έχει κάποιον γνωστό άλλου παρόχου στην περιοχή τι ταχύτητες έχει.
    Και εγώ αυτό νομίζω... επίσης δεν είναι μια η γραμμή από το Καφάο προς το DSLAM... δλδ πόσοι έβαλαν μεγάλες γραμμές με το που πήρε μπρος το καφάο στη γειτονιά? δεν είμαστε και Κηφισιά ένα πράμα (no pun intented).
    Περισσότερο μου κάθεται θέμα δρομολόγησης και νομίζω το πρόβλημα είναι στο κέντρο της Φιλαδέλφειας, εκεί αν η wind έδωσε τα μαλλιά της ξαφνικά έσκασε το backbone της.
    Η κίνησή μου λειώνει προς οπουδήποτε... και σε άλλες γραμμές wind κλπ .. εννοείται και μέσο AIX
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Καθολου δυσκολο δεν ειναι.
    Το εχω αντιμετωπισει ηδη δυο φορες.
    Το προβλημα δεν ειναι η οπτικη ινα αλλα η διασυνδεση τυπου Γ, οπου η κινηση απο τα dslam παραδιδεται στον παροχο μεσα στο αστικο κεντρο πανω απο gigabit ethernet.
    Πανω απο ενα gigabit interface αν δρομολογουν 100 100ρες τοτε εχουν 10:1 oversubscription.
    Εαν δεν υπαρχουν παραπανω gigabit ethernet και βαλουν συνδρομητες τοτε το oversubscription μπορει να φτασει και 50:1.
    Οταν ο κοσμος το χρησιμοποει μπουκωνει το ethernet και γινεται αυτο που γινεται
    Ο μονος τροπος να το διαγνωσεις αυτο ειναι μετρωντας latency.
    (με τη γραμμη σου αδεια).
    Θα παρατηρησεις οτι καθως νυχτωνει εκτος απο το τζονη τον περιπατητη αυξανει και το ping στο επομενο hop, (τυπικα καπου διπλα στο bras του παροχου)
    Και αυτο πεφτει μετα τις 3-4 τα χαραματα.
    Ουσιαστικα ετσι παρακολουθεις το πηξιμο του dslam.
    Η λυση ειναι ειτε να μοιραστει το traffic των heavy users με αλλους πιο χαλαρους, ειτε να προστεθουν και αλλα gigabit interface. Ολα αυτα τα κανει ο παροχος που εχει το dslam
    O παροχος που αγοραζει τo vdsl στη χονδρικη απλα πρεπει να υποδεχθει το gigabit ethernet και να το κουβαλησει στο bras του.

    Θελει χρονο αυτο για να γινει. Ουσιαστικα το κανει ο οτε.
    Κανε οσους τσαμπουκαδες και τελεσιγραφα θες. Δεν μπορει να γινει τιποτε εδω και τωρα.

    Απο την αλλη, επειδη το προβλημα παιρνει μπαλλα πολλους, (με περισσοτερη υπομονη) θα λυθει.

    ΥΓ το εχω κανει ηδη δυο φορες μεσω vodafone με kv οτε.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθολου δυσκολο δεν ειναι.
    Το εχω αντιμετωπισει ηδη δυο φορες.
    Το προβλημα δεν ειναι η οπτικη ινα αλλα η διασυνδεση τυπου Γ, οπου η κινηση απο τα dslam παραδιδεται στον παροχο μεσα στο αστικο κεντρο πανω απο gigabit ethernet.
    Πανω απο ενα gigabit interface αν δρομολογουν 100 100ρες τοτε εχουν 10:1 oversubscription.
    Εαν δεν υπαρχουν παραπανω gigabit ethernet και βαλουν συνδρομητες τοτε το oversubscription μπορει να φτασει και 50:1.
    Οταν ο κοσμος το χρησιμοποει μπουκωνει το ethernet και γινεται αυτο που γινεται
    Ο μονος τροπος να το διαγνωσεις αυτο ειναι μετρωντας latency.
    (με τη γραμμη σου αδεια).
    Θα παρατηρησεις οτι καθως νυχτωνει εκτος απο το τζονη τον περιπατητη αυξανει και το ping στο επομενο hop, (τυπικα καπου διπλα στο bras του παροχου)
    Και αυτο πεφτει μετα τις 3-4 τα χαραματα.
    Ουσιαστικα ετσι παρακολουθεις το πηξιμο του dslam.
    Η λυση ειναι ειτε να μοιραστει το traffic των heavy users με αλλους πιο χαλαρους, ειτε να προστεθουν και αλλα gigabit interface. Ολα αυτα τα κανει ο παροχος που εχει το dslam
    O παροχος που αγοραζει τo vdsl στη χονδρικη απλα πρεπει να υποδεχθει το gigabit ethernet και να το κουβαλησει στο bras του.

    Θελει χρονο αυτο για να γινει. Ουσιαστικα το κανει ο οτε.
    Κανε οσους τσαμπουκαδες και τελεσιγραφα θες. Δεν μπορει να γινει τιποτε εδω και τωρα.

    Απο την αλλη, επειδη το προβλημα παιρνει μπαλλα πολλους, (με περισσοτερη υπομονη) θα λυθει.

    ΥΓ το εχω κανει ηδη δυο φορες μεσω vodafone με kv οτε.
    Και πάλι ο πάροχος δεν πρέπει να ζητήσει εξτρά κύκλωμα αφού ξέρει οτι έχει τόσους χρήστες; μήπως θα ήταν καλύτερα να είχε Ο.Κ.ΣΥ.Α.
    ΦΥΠ-DSLAM-ΤΟΠ με οπτική αν περιμένει να έχει πολλούς χρήστες;

  15. #15
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.091
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθολου δυσκολο δεν ειναι.
    Το εχω αντιμετωπισει ηδη δυο φορες.
    Το προβλημα δεν ειναι η οπτικη ινα αλλα η διασυνδεση τυπου Γ, οπου η κινηση απο τα dslam παραδιδεται στον παροχο μεσα στο αστικο κεντρο πανω απο gigabit ethernet.
    Πανω απο ενα gigabit interface αν δρομολογουν 100 100ρες τοτε εχουν 10:1 oversubscription.
    Εαν δεν υπαρχουν παραπανω gigabit ethernet και βαλουν συνδρομητες τοτε το oversubscription μπορει να φτασει και 50:1.
    Οταν ο κοσμος το χρησιμοποει μπουκωνει το ethernet και γινεται αυτο που γινεται
    Ο μονος τροπος να το διαγνωσεις αυτο ειναι μετρωντας latency.
    (με τη γραμμη σου αδεια).
    Θα παρατηρησεις οτι καθως νυχτωνει εκτος απο το τζονη τον περιπατητη αυξανει και το ping στο επομενο hop, (τυπικα καπου διπλα στο bras του παροχου)
    Και αυτο πεφτει μετα τις 3-4 τα χαραματα.
    Ουσιαστικα ετσι παρακολουθεις το πηξιμο του dslam.
    Η λυση ειναι ειτε να μοιραστει το traffic των heavy users με αλλους πιο χαλαρους, ειτε να προστεθουν και αλλα gigabit interface. Ολα αυτα τα κανει ο παροχος που εχει το dslam
    O παροχος που αγοραζει τo vdsl στη χονδρικη απλα πρεπει να υποδεχθει το gigabit ethernet και να το κουβαλησει στο bras του.

    Θελει χρονο αυτο για να γινει. Ουσιαστικα το κανει ο οτε.
    Κανε οσους τσαμπουκαδες και τελεσιγραφα θες. Δεν μπορει να γινει τιποτε εδω και τωρα.

    Απο την αλλη, επειδη το προβλημα παιρνει μπαλλα πολλους, (με περισσοτερη υπομονη) θα λυθει.

    ΥΓ το εχω κανει ηδη δυο φορες μεσω vodafone με kv οτε.
    Με έχεις πείσει πλέον με το Latency.. για πες κάποιο Utility να το βάλω να τσεκάρει συνέχεια το Latency...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας