Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    20-06-2018
    Περιοχή
    Κηφισιά Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 8.5(dB)
    Έτη Πολλά!

    Δεν λειτουργεί το FTP όταν είμαι στο Διαδίκτυο με συνδρομητική Cosmote DATA SIM.

    Δοκιμάσθηκαν στο Laptop διάφορα προγράμματα FTP με τις εξής συσκευές να δίνουν πρόσβαση στο Internet:
    Xiaomi Mi MIX (τηλεφωνική συσκευή με HotSpot)
    HUAWEI E8372h-608 (Stick)
    HUAWEI E8377S (CarFi)
    Εάν στις ίδιες συσκευές χρησιμοποιήσω SIM συνδρομητικής τηλεφωνίας της Vodafone τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα.

    Ευπρόσδεκτες οι ιδέες σας!

  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Server ή client;

  3. #3
    Εγγραφή
    20-06-2018
    Περιοχή
    Κηφισιά Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 8.5(dB)
    Client, για να μπω στο site μου.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    -Μπορεί να είναι κλειστή η port 21 ή όποια άλλη χρησιμοποιεί ο server, δοκίμασε με άλλη.
    -Μπορεί o server να έχει μπλοκάρει την ip που σου δίνει η cosmote
    -Δοκίμασε active mode και passive mode

    Αν δεν δουλεύει πάρε στην τεχνική υποστήριξη και θα στο φτιάξουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-06-2018
    Περιοχή
    Κηφισιά Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 8.5(dB)
    Έχω διάφορους FTP servers, δεν μπαίνει σε κανέναν (Θυμίζω πως με Vodafone SIM παίζουν όλοι). Η πόρτα 21 εξαρτάται από τον πάροχο; Νομίζω από την συσκευή.
    Δοκιμάστικαν active mode και passive mode.
    Και βέβαια δύο φορές στο περίμενε 60 λεπτά και 30 λεπτά χωρίς να απαντήσουν! Σημειωτέον οτι πρόκειται για για business (13818)!
    Συμπλήρωσα την φόρμα στη σελίδα τους και περιμένω να με πάρουν, πέρασαν ήδη δύο μέρες.
    Τι να το κάνω όμως, έχασα την ευκαιρία να ανεβάζω on-line τα δεδομένα μου από μία δραστηριότητα που είχα στα πλαίσια των Ομάδων εκτάκτων αναγκών στην Ορεινή Ροδόπη...

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημέρα, χρονια πολλα!
    όπως λες συνδρομητικη αρα εισαι με παγια συνδεση.
    Επειδή ειχα και εγω και όλα ηταν κλειστα.
    Πρεπει να πεις να σου ενεργοποιησουν το apn vpn-internet τωρα εισαι με σκετο internet στο APN σωστα?
    και μετα παιζεις παντα με public ip. Τωρα σε βαζουν πισω από ΝΑΤ γιαυτο δεν δουλευει.
    Επισης οι καρτοκινητες συνδεσεις δινουν ΠΑΝΤΑ και ΜΟΝΟ πισω απο ΝΑΤ.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Σε Vodafone χρόνια τώρα ποτέ δεν είχα καρτοινητό πίσω από nat

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε Vodafone χρόνια τώρα ποτέ δεν είχα καρτοινητό πίσω από nat
    Για cosmote μιλαμε εδώ και αυτην εννοουσα πριν, δεν ξερω τι κανει η Vodafone και κάθε άλλη εταιρεια, για την cosmote εχω μιλησει με τεχνικους, με πωλητες και εκανα απειρες των απειρων δοκιμες.
    Καρτοκινητα είναι πισω από ΝΑΤ και γιαυτο πηρα συμβολαιο.
    Και παλι by default είναι πισω από ΝΑΤ και πρεπει να ζητήσεις να κανουν το APN vpn-internet αλλιως μπλοκάρονται πολλα πραγματα και δεν δουλευει σχεδόν τπτ εκτος από το να μπαινεις τυπικα στο ιντερνετ.

    Ας μας πει ο φιλος στο APN τι εχει δηλωμενο να δουμε τι γινεται...εγω πιστευω ότι αυτό είναι γιατι την επαθα και εγω, δεν ειχα FTP για να δω αλλα ειχα πρόβλημα σε όλα τα αλλα πραγματα.

    Η cosmote παντως μου ειχε πει για ολες τις καρτοκινητες ότι δινουν πισω από NAT, δεν λεμε πριν χρονια τωρα τελευταια τα 2-3 χρονια που ειχα βαλει μου το ειπαν. Και όταν λεμε πισω από ΝΑΤ μιλαμε να εχεις 10αρα ip πραγματικη, αλλα όταν τσεκαρεις από μια σελιδα σου δειχνει την άλλη την public όμως οποτε δεν το ξερεις, το κανουν για οικονομια των public ips, oπως το κανουν και παροχοι ιντερνετ σταθερης.
    Αν λοιπον αναφερεσαι σε καρτοκινητη και την ειχες πανω σε κινητο δε νομιζω ότι εβλεπες αν εισαι πισω από NAT, για πες πως το τσεκαρες, μην μου πεις ότι ανοιγες καμια σελιδα τυπου showmyip.

    Eπειδη δεν εχω δοκιμασει εγω άλλη εταιρεια καρτοκινητης σε υπολογιστη/ρουτερ λεω ΜΟΝΟ για την Cosmote, οποτε απλα λεω τι μου ειπαν!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 31-12-18 στις 14:31.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-06-2018
    Περιοχή
    Κηφισιά Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 8.5(dB)
    Καλημέρα, Καλή Χρονιά!
    Μιλάμε για συνδρομητική. Ναι έχετε δίκαιο το APN ήταν internet. Κατάφερα εχθές να μιλήσω, κατέγραψαν το πρόβλημα και το παρέπεμψαν στους τεχνικούς. Μετά από λίγες ώρες πήρα ένα SMS που έλεγε "Σας ενημερώνουμε ότι πρόβλημα που αναφέρατε αποκαταστάθηκε". Βέβαια δεν αποκαταστάθηκε τίποτε αν και άλλαξα το APN σε vpn-internet.
    Αργότερα το απόγευμα με πήραν τηλέφωνο αλλά όχι στη συνέχεια της προηγούμενης επικοινωνίας. Απαντούσαν στην από τριημέρου υποβληθείσα γραπτή μου αναφορά στη φόρμα στης ιστοσελίδας τους.
    Η υπάλληλος το έλεγξε και με ενημέρωσε ότι δεν έκαναν τίποτε! (απορώ για το SMS που μιλούσε για αποκατάσταση!). Μου είπε να περιμένω από τις 2 του μηνός, στην κανονική βάρδια, να το φτιάξουν. Φυσικά είπε και αυτή για το APN vpn-internet.
    Περιμένουμε λοιπόν.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ftp το 2019?

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2bbo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, Καλή Χρονιά!
    Μιλάμε για συνδρομητική. Ναι έχετε δίκαιο το APN ήταν internet. Κατάφερα εχθές να μιλήσω, κατέγραψαν το πρόβλημα και το παρέπεμψαν στους τεχνικούς. Μετά από λίγες ώρες πήρα ένα SMS που έλεγε "Σας ενημερώνουμε ότι πρόβλημα που αναφέρατε αποκαταστάθηκε". Βέβαια δεν αποκαταστάθηκε τίποτε αν και άλλαξα το APN σε vpn-internet.
    Αργότερα το απόγευμα με πήραν τηλέφωνο αλλά όχι στη συνέχεια της προηγούμενης επικοινωνίας. Απαντούσαν στην από τριημέρου υποβληθείσα γραπτή μου αναφορά στη φόρμα στης ιστοσελίδας τους.
    Η υπάλληλος το έλεγξε και με ενημέρωσε ότι δεν έκαναν τίποτε! (απορώ για το SMS που μιλούσε για αποκατάσταση!). Μου είπε να περιμένω από τις 2 του μηνός, στην κανονική βάρδια, να το φτιάξουν. Φυσικά είπε και αυτή για το APN vpn-internet.
    Περιμένουμε λοιπόν.
    καλησπέρα, χρονια πολλα και καλη χρονια!
    ναι πρεπει να στο αλλάξουν αυτοι και μετα βαζεις το APN "vpn-internet" αλλιως δεν θα δουλευει.
    Δεν ξερω γιατι αργουν και ποσο δυσκολο ειναι να στο κανουν, εμενα το ειχαν κανει μεσα σε 2-3 ωρες απο οταν το ειχα ζητησει τηλεφωνικα.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-06-2018
    Περιοχή
    Κηφισιά Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 8.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, χρονια πολλα και καλη χρονια!
    ναι πρεπει να στο αλλάξουν αυτοι και μετα βαζεις το APN "vpn-internet" αλλιως δεν θα δουλευει.
    Δεν ξερω γιατι αργουν και ποσο δυσκολο ειναι να στο κανουν, εμενα το ειχαν κανει μεσα σε 2-3 ωρες απο οταν το ειχα ζητησει τηλεφωνικα.
    Εντάξει, αποκαταστάθηκε!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ftp το 2019?
    Ναι, για να γίνουν κάποια πράγματα, ένα από τα οποία είναι αυτό:
    http://www.iama.gr/mobile/base0.html

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μια χαρα, αλλα οταν υπαρχει sftp που και καλυτερα τα παει με τα nat, και ειναι και πιο ασφαλες, και υπαρχουν και απειροι client, να ασχοληθει κανεις , για τα 5 λεπτα που θελει.
    Ναι, ξερω.. αφου το ftp δουλευει. (αντι να ασχοληθει κανεις να φτιαξει το ftp στον ιδιο χρονο, ισως θα μπορουσε να παει σε sftp και να γλιτωσει απο το επομενο "γιατι δεν δουλευει")

    ΥΓ Ειδικοτερα οταν η εφαρμογη ειναι η προοθωση high tech τροπων επικοινωνιας, το να επιμενει κανεις σε ftp ειναι σαν να θελει να στελνει το position με morse code αντι για aprs

  14. #14
    Εγγραφή
    20-06-2018
    Περιοχή
    Κηφισιά Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 8.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρα, αλλα οταν υπαρχει sftp που και καλυτερα τα παει με τα nat, και ειναι και πιο ασφαλες, και υπαρχουν και απειροι client, να ασχοληθει κανεις , για τα 5 λεπτα που θελει.
    Ναι, ξερω.. αφου το ftp δουλευει. (αντι να ασχοληθει κανεις να φτιαξει το ftp στον ιδιο χρονο, ισως θα μπορουσε να παει σε sftp και να γλιτωσει απο το επομενο "γιατι δεν δουλευει")

    ΥΓ Ειδικοτερα οταν η εφαρμογη ειναι η προοθωση high tech τροπων επικοινωνιας, το να επιμενει κανεις σε ftp ειναι σαν να θελει να στελνει το position με morse code αντι για aprs
    Έχεις απόλυτο δίκιο, μόνο που στην κοινότητα των ραδιοερασιτεχνών όπου ο πειραματισμός και η έρευνα γίνονται εθελοντικά, δεν έχουμε εφαρμογές από επαγγελματίες και δουλεύουμε με ότι υπάρχει!
    Υπάρχει πάντα βέβαια και ο προσανατολισμός του ελάχιστου των απαιτήσεων ώστε να διεκπεραιώνεται η επικοινωνία ασφαλώς σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης.

  15. #15
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Eάν o webhost σου υποστηρίζει SSH/SFTP τότε μπορείς να κάνεις χρήση του Filezilla απλά αλλάζοντας στο παράθυρο της θύρας το 21 σε 22.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας