Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    AΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    261
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19622/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    SIEMENS CL-110
    SNR / Attn
    0.8(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σημερα μου ηρθε ειδοποιηση εκδοσης λογαριασμου και ηρθε ο λογαριασμος με χρεωση κινητων κοντα στα 66 ευρω χωρις φπα ενω στο προγραμμα double play με vdsl εχω 300 λεπτα το μηνα δωρεαν με χρεωση το πρωτο λεπτο και μετα ανα δευτερολεπτο.Ελεγχοντας το λογαριασμο αναφερει 182 κλησεις κινητων χωρις χρεωση για περιοδο χρησης 16/10 εως 16/12 με συνολικο χρονο ομιλιας 6 ωρες και 20 λεπτα και 65 κλησεις με 4 ωρες 1 λεπτο και χρεωση 66,03 ευρω χωρις φπα. Μετρωντας τις κλησεις απο το excel του my account βρηκα οτι οι κλησεις που εγιναν χωρις χρεωση το δευτερο μηνα της υπηρεσιας βγαζουν 285.5 λεπτα και οχι 300.Δηλαδη φαινονται 14,5 λεπτα λιγοτερα απο οτι το προγραμμα μου.Μηπως τελικα δεν ειναι η χρεωση ανα δευτερολεπτο μετα το 1 λεπτο; και παει στρογγυλοποιηση χρονου στο επομενο λεπτο;Μηπως γνωριζει καποιος ;
    Music can make your soulfree

  2. #2
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ας το επιβεβαιώσει κάποιος συνδρομητής, γιατί δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά απαντάω βάσει εμπειρίας από wind και cosmote.

    Το βήμα χρέωσης στη σταθερή είναι το λεπτό. Αν μιλήσεις δηλαδή 2 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα, χρεώνεσαι 3 λεπτά. Είναι λογικό να υπάρχει δηλαδή διαφορά στην πραγματική διάρκεια και στη διάρκεια που τιμολογειται.
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ακριβώς όπως τα λες είναι. Σε Vodafone και Cosmote (που έχω συνδέσεις) ο λογαριασμός αναφέρει συγκεντρωτικά την πραγματική διάρκεια όλων των κλήσεων και σε διπλανή στήλη την τιμολογηθείσα διάρκεια αυτών. Στην ανάλυση κλήσεων, αναφέρεται μόνο η πραγματική διάρκεια της κάθε κλήσης. Η τιμολογηθείσα διάρκεια είναι πάντα μεγαλύτερη από την πραγματική.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    AΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    261
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19622/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    SIEMENS CL-110
    SNR / Attn
    0.8(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλή χρόνια σε όλους!Από ότι κατάλαβα και απ' την τιμολόγηση όπως τα λέτε είναι!Ο χρόνος τιμολόγησης είναι παραπάνω και θέλει προσοχή όταν γίνονται πολλές κλήσεις μικρής διάρκειας!
    Music can make your soulfree

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας