Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    27-12-2018
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Kύριο modem/router:Linksys WAG200G με Firmware Version: 1.01.09
    Router IP:192.168.1.1
    Subnet Mask: 255.255.255.0
    DHCP Server Start-End IP: 192.168.1.100-192.168.1.149
    Wireless Network Mode: G-Only
    Channel: 8
    Security:WPA2-PSK
    Encryption:AES

    Προσπαθώ να επεκτείνω το wifi σήμα με δευτερεύων router σε bridge mode, το οποίο θα λειτουργεί ως wifi range extender/repeater:

    Δευτερεύων router se bridge mode: Technicolor TG788vn v2 με Firmware 10.5.1.H

    Ξεκίνησα βέβαια με hard reset (άπειρες φορές λόγω άπειρων δοκιμών). Στη συνέχεια το έθεσα
    σε bridge mode με τα 3-4 βήματα του wizard (χρειάστηκε να κάνω login στο web interface με
    "dsath" username και το γνωστό password, για να μου εμφανίσει κρυμμένα menu π.χ. τον wizard).
    Η διαδικασία αυτή έχει την επιλογή να θέσει σε off τον DHCP server.
    Τα wireless settings τα έθεσα ίδια με τα παραπάνω του κυρίως router/modem μου.
    Router IP:192.168.1.254
    Το Interface Type: 802.11b/g/n (mixed δηλαδή, δεν αλλάζει, αλλά λογικά δεν παίζει ρόλο.)

    Μετά στο Home Network menu--->Interfaces---->LocalNetwork:

    Interface Information

    Interface Group: lan

    TCP/IPv4 Configuration

    IPv4 State: Enabled
    Auto-IP Enabled: Disabled
    Use DHCPv4 Server: Disabled

    TCP/IPv6 Configuration

    IPv6 State: Enabled
    Advertising prefix: --
    Stateless Address Autoconfiguration: Disabled
    Use Stateless DHCPv6 Server: Disabled

    IP Addresses


    IPv4 Address/Mask Type



    10.0.0.138/24 Static


    192.168.1.254/24 Static


    169.254.85.151 Content
    Sharing


    Έχει και DHCP Pools menu. Πρέπει να αλλάξω κάτι εδώ ή επειδή είναι off o DHCP server δεν παίζει ρόλο;


    Δεν μπορώ να συνδεθώ στο wifi του bridged Technicolor. Για παράδειγμα το Android κινητό μου δίνει:

    "Obtaining IP address" (για μερικά δευτερόλεπτα) και αμέσως μετά "Authenticating", αλλά κολλάει εκεί αέναα. Συνδέοντας τα δυο routers με ethernet καλώδιο δεν υπάρχει πρόβλημα και το "extended wifi" σήμα κάνει τη δουλειά του άψογα. Το πρόβλημα έγκειται στην ασύρματη "γεφώρωση" των δύο. Πιστεύω ότι κάνω κάτι λάθος στις ρυθμίσεις, αλλά τί;

    Προφανώς έχω ελάχιστες γνώσεις σε δίκτυα. Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apollo_el : 30-12-18 στις 03:23.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    bridge mode?

  3. #3
    Εγγραφή
    27-12-2018
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    bridge mode?
    Bridge Mode

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν καταλαβαινω τι δουλεια εχει το bridge mode με την επεκταση wifi.
    Αλλα δεν μας ειπες το βασικο. τα δυο router πως συνδεονται μεταξυ τους?

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apollo_el Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνδέοντας τα δυο routers με ethernet καλώδιο δεν υπάρχει πρόβλημα και το "extended wifi" σήμα κάνει τη δουλειά του άψογα. Το πρόβλημα έγκειται στην ασύρματη "γεφώρωση" των δύο.
    Δεν έχει δυνατότητα το Technicolor να συνδεθεί ασύρματα, μόνο ενσύρματα με το άλλο, μην σε μπερδεύει το "bridge mode".

    Γενικές οδηγίες
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άλλο το Bridge mode ενός οποιουδήποτε modem/router και εντελώς διαφορετικό το Wireless Bridge ενός οποιουδήποτε ασύρματου router ή Access Point.
    Το πρώτο αφορά την λειτουργία ενός modem/router μόνο ως modem ενώ το δεύτερο την ασύρματη σύνδεση 2 συσκευών μεταξύ τους, συνήθως μέσω WDS.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-12-2018
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει δυνατότητα το Technicolor να συνδεθεί ασύρματα, μόνο ενσύρματα με το άλλο, μην σε μπερδεύει το "bridge mode".

    Γενικές οδηγίες

    Σε ευχαριστώ για τη βοήθειά σου. Είχα ήδη διαβάσει τις οδηγίες σου πριν πειραματιστώ, όπως και διάφορα αγγλόφωνα άρθρα. Αγνοούσα αυτά που γράφω στον @netblues!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο το Bridge mode ενός οποιουδήποτε modem/router και εντελώς διαφορετικό το Wireless Bridge ενός οποιουδήποτε ασύρματου router ή Access Point.
    Το πρώτο αφορά την λειτουργία ενός modem/router μόνο ως modem ενώ το δεύτερο την ασύρματη σύνδεση 2 συσκευών μεταξύ τους, συνήθως μέσω WDS.
    Με έσωσες από τις παρανοήσεις μου! Σε ευχαριστώ!!

    - - - Updated - - -

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαινω τι δουλεια εχει το bridge mode με την επεκταση wifi.
    Αλλα δεν μας ειπες το βασικο. τα δυο router πως συνδεονται μεταξυ τους?

    <<Αλλα δεν μας ειπες το βασικο. τα δυο router πως συνδεονται μεταξυ τους? >>

    Στην ασύρματη σύνδεση:

    Ο στόχος ήταν να συνδέσω τα δύο modem/routers ασύρματα, ώστε το κύριο (που παρέχει την internet σύνδεση) να επικοινωνεί με το δευτερεύων ασύρματα σε κάποια απόσταση [και το οποίο μέσω ρυθμίσεων θα λειτουργούσε πλέον ως repeater ("αναμεταδότης") και μόνο του wifi σήματος του κύριου, και όχι ως modem/router], ώστε να μπορώ να επεκτείνω την ασύρματη εμβέλεια (wireless range) του wifi δικτίου μου σε χώρους που δεν έχω σήμα ή το σήμα μου είναι αδύναμο. Προφανώς, είχα παρανοήσει την έννοια του "bridge mode" (στην ενσύρματη διασύνδεση συσκευών), σε αντιδιαστολή με το "Wireless Bridge" ή "Bridge" στα "Wireless Settings" ενός modem/router ή όπως αλλιώς ενδέχεται να το ονομάζει ο κατασκευαστής (όπως έχω δει για την ασύρματη διασύνδεση συσκευών), καθώς και τις δυνατότητες του Technicolor. Αγνοούσα τα περί WDS για τον ασύρματο τρόπο επικοινωνίας των δύο, και ότι δεν έχουν πολλλά routers αυτή τη δυνατότητα. Κάπου εκεί έγινε όλο το μπλέξιμο, και χάρη σε όλους εσάς που απαντήσατε κατάλαβα πολύ περισσότερα (ελπίζω!). Σας ευχαριστώ και θα συνεχίσω να πειραματίζομαι και το διάβασμα.

    <<Δεν καταλαβαινω τι δουλεια εχει το bridge mode με την επεκταση wifi.>>

    Στην ενσύρματη σύνδεση:

    Όπως ανέφερα στο post μου, συνδέοντας τα δύο routers με ethernet καλώδιο, και έχοντας βάλει το δευτερεύων σε "bridge mode" + DHCP off + Wiless Settings ίδια κτλ, το δευτερεύων modem (πλέον όχι router), εκπέμπει το wifi μια χαρά σε απόσταση και συνδέομαι άψογα πάνω του με τις wileless συσκευές μου. Όμως δεν επιθυμώ να τραβήξω καλώδιο, γιατί η απόσταση είναι μεγάλη και δεν είναι πρακτικό. Δεν είναι αυτός ένας τρόπος (ενσύρματος) επέκτασης της εμβέλειας του wifi σήματός όταν σε "bridge mode"? Έχω καταλάβει λάθος;

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H ρύθμιση σε bridge mode που έχουν τα modem/router είναι για να απενεργοποιηθούν ορισμένες λειτουργίες(ΝΑΤ, κ.λ.π.) ώστε να τα χρησιμοποιήσουμε σαν modem, το γράφει και ο @jkoukos πιο πάνω.
    Βέβαια σ' αυτήν την ρύθμιση μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν απλό AP, οπότε έχουμε ενσύρματη σύνδεση συσκευών από τις θύρες LAN και ασύρματη από το WI-FI.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    27-12-2018
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    H ρύθμιση σε bridge mode που έχουν τα modem/router είναι για να απενεργοποιηθούν ορισμένες λειτουργίες(ΝΑΤ, κ.λ.π.) ώστε να τα χρησιμοποιήσουμε σαν modem, το γράφει και ο @jkoukos πιο πάνω.
    Βέβαια σ' αυτήν την ρύθμιση μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν απλό AP, οπότε έχουμε ενσύρματη σύνδεση συσκευών από τις θύρες LAN και ασύρματη από το WI-FI.

    Σωστά. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος:
    Έχω καταλάβει ότι μπορούμε να συνδέσουμε 2 routers/modems μεταξύ τους ενσύρματα (μέσω ethernet στις LAN), εφόσον το δευτερεύων το βάλουμε σε bridge mode + λοιπές ρυθμίσεις (που αναφέρεις και στις οδηγίες σου). Σε αυτή την περίπτωση το δευτερεύων modem (πλέον) ονομάζεται AP. Αν το τοποθετήσουμε τώρα σε μια χ απόσταση από το πρωτεύων modem/router, δε θα έχουμε επεκτέινει με αυτόν τον τρόπο και την εμβέλεια του wifi, και συνεπώς θα έχουμε καλύτερο σήμα σε περιοχές που είτε ήταν νεκρές ζώνες είτε ήταν αδύναμο;

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apollo_el Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην ενσύρματη σύνδεση:

    Όπως ανέφερα στο post μου, συνδέοντας τα δύο routers με ethernet καλώδιο, και έχοντας βάλει το δευτερεύων σε "bridge mode" + DHCP off + Wiless Settings ίδια κτλ, το δευτερεύων modem (πλέον όχι router), εκπέμπει το wifi μια χαρά σε απόσταση και συνδέομαι άψογα πάνω του με τις wileless συσκευές μου. Όμως δεν επιθυμώ να τραβήξω καλώδιο, γιατί η απόσταση είναι μεγάλη και δεν είναι πρακτικό. Δεν είναι αυτός ένας τρόπος (ενσύρματος) επέκτασης της εμβέλειας του wifi σήματός όταν σε "bridge mode"? Έχω καταλάβει λάθος;
    περα απο TLDR;

    Εχω την υποψια οτι ειτε το εβαλες ειτε οχι σε bridge mode δεν εχει καμμια σημασια.
    Συνηθως σε bridge mode μπαινει ο ρουτερ που εχει επανω του και τη γραμμη.
    Εδω απλα επαιξε το wifi σαν δευτερο, στο ιδιο καλωδιο, δλδ σαν access point.

    Γενικα παντως τα ασυρματα repeater ειναι λυσεις αναγκης, με σημαντικους περιορισμους στην ταχυτητα και με μια ταση να κολλανε...
    Σαν το καλωδιο, δεν εχει. (οπως η χαλκιδικη ενα πραγμα..)

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apollo_el Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το τοποθετήσουμε τώρα σε μια χ απόσταση από το πρωτεύων modem/router, δε θα έχουμε επεκτέινει με αυτόν τον τρόπο και την εμβέλεια του wifi, και συνεπώς θα έχουμε καλύτερο σήμα σε περιοχές που είτε ήταν νεκρές ζώνες είτε ήταν αδύναμο;
    Σωστά, αλλά απαραίτητα πρέπει να συνδέεται ενσύρματα με το κύριο router για να δουλεύει ως ΑΡ και switch.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apollo_el Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος:
    Έχω καταλάβει ότι μπορούμε να συνδέσουμε 2 routers/modems μεταξύ τους ενσύρματα (μέσω ethernet στις LAN), εφόσον το δευτερεύων το βάλουμε σε bridge mode + λοιπές ρυθμίσεις (που αναφέρεις και στις οδηγίες σου). Σε αυτή την περίπτωση το δευτερεύων modem (πλέον) ονομάζεται AP. Αν το τοποθετήσουμε τώρα σε μια χ απόσταση από το πρωτεύων modem/router, δε θα έχουμε επεκτέινει με αυτόν τον τρόπο και την εμβέλεια του wifi, και συνεπώς θα έχουμε καλύτερο σήμα σε περιοχές που είτε ήταν νεκρές ζώνες είτε ήταν αδύναμο;
    Aν θέλουμε να το μεταφράσουμε κατά γράμμα δεν θα πρέπει να πούμε απλά "επέκταση της εμβέλειας του WI-FI", αλλά να βάλουμε και το "με ενσύρματη βοήθεια".
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    27-12-2018
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    περα απο TLDR;

    Εχω την υποψια οτι ειτε το εβαλες ειτε οχι σε bridge mode δεν εχει καμμια σημασια.
    Συνηθως σε bridge mode μπαινει ο ρουτερ που εχει επανω του και τη γραμμη.
    Εδω απλα επαιξε το wifi σαν δευτερο, στο ιδιο καλωδιο, δλδ σαν access point.

    Γενικα παντως τα ασυρματα repeater ειναι λυσεις αναγκης, με σημαντικους περιορισμους στην ταχυτητα και με μια ταση να κολλανε...
    Σαν το καλωδιο, δεν εχει. (οπως η χαλκιδικη ενα πραγμα..)
    Σε ευχαριστώ netblues για την τροφή για σκέψη.
    Το <<TL>> θεωρώ ενδείκνυται για αρχάριους του επιπέδου μου, ώστε να είμαι διεξοδικός στην περιγραφή του προβλήματός μου.

    Με έβαλες στη διαδικασία περαιτέρω διερεύνησης και δοκιμών. Είσαι κακή επιρροή τελικά .
    Η...<<υποψία>> σου είναι απολύτως σωστή. Δεν βλέπω να είναι απαραίτητο το bridge mode για να πετύχω
    αυτό που περιέγραψα ενσύρματα. Άρα, δεν έχω ξεκάθαρα τα πράγματα ακόμα στο μυαλό μου. Γιατί δεν το αναφέρουν σε αγγλόφωνα άρθρα και videos, όμως, και δίνουν την εντύπωση ότι είναι μία απαραίτητη ρύθμιση για εμάς που θέλουμε να <<επεκτείνουμε>> την εμβέλεια του δικτύου μας;

    <<Συνηθως σε bridge mode μπαινει ο ρουτερ που εχει επανω του και τη γραμμη.>> Εδώ με μπέρδεψες, netblues, ολοκληρωτικά . Δε θα χάσει τη δυνατότητα του "routing" των data packets o ρούτερ που έχει πάνω του τη γραμμή, αν τον θέσουμε σε bridge mode; Αν έχεις χρόνο απαντάς.

    Για τα repeaters και τους περιορισμούς τους τα έχω διαβάσει στο παρελθόν. Απλά πειραματίζομαι τώρα που έχω λίγο χρόνο, για να κατανοήσω κάποιες βασικές έννοιες, αλλά και για να επιλέξω τον βέλτιστο τρόπο επέκτασης της εμβέλειας του wifi μου σε διαφορετικό όροφο, από εκεί που βρίσκεται το modem/router της γραμμής. Το καλώδιο είναι λογικό να είναι πάντα ο νικητής ως μέσο διάδοσης διάδοσης κυμάτων, σε σύγκριση με τον αέρα και τα εμπόδια που παρεμβάλλονται. Αλλά δεν είμαι ούτε καλός στη Φυσική Γυμνασίου

    Υ.Γ.
    Τα περί Χαλκιδικής... φήμες λένε ότι είναι προπαγάνδα των ΒορειοΕλλαδιτών. Πες μου όμως, προτείνεις πρώτο ή δεύτερο πόδι;

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν κάνεις όλες τις ρυθμίσεις χειροκίνητα δεν είναι απαραίτητο, απλά δεν υπάρχει και κάποιο πρόβλημα αν το κάνεις, μια επιπλέον ρύθμιση για να είσαι ακόμη περισσότερο σίγουρος, δεν είναι κακό.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...90#post6335690
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    02-12-2007
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    sagem 1500
    SNR / Attn
    29(dB) / 6(dB)
    Εγώ το ίδιο έχω κάνει δηλαδή στο κεντρικό zte ρουτερ συνέδεσα ενσύρματα το technicolor σε bridge mode στον κάτω όροφο του σπιτιού μου χρησιμοποιώντας έτσι το wifi του technicolor με μια διαφοροποίηση...ναι μεν τα συνέδεσα τα 2 ρουτερ με ethernet αλλά χρησιμοποίησα powerline με αποτέλεσμα να μην έχω σχεδόν καθόλου μακριά καλώδια ethernet...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας