Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 119
  1. #91
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοειται οτι τα συμφερει, απλα το οικολογικο goal και καλα να μειωθει το πλαστικο δεν επιτυγχανεται. Ειδικα οταν πριμοδοτειται το παχυ πλαστικο.
    Μια χαρά έχει επιτευχθεί εδώ και καιρό. Επειδή είμαι ταμίας σε super market με πολλή κινητικότητα, μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούν επαναχρησιμοποιούμενες τσάντες (όχι τις παχιές πλαστικές, τις τσάντες).

    Υπάρχει μία μερίδα πελατών που επιμένει με τις κλασικές σακούλες (με το τέλος) και μία μερίδα πελατών με τις παχιές.

    Αλλά εκ των πραγμάτων, η σακούλα έχει μειωθεί παραδειγματικά. Δεν μπορώ να σου το εκφράσω με ποσοστό, γιατί δεν έχω στατιστικά, αλλά οι περισσότεροι έχω την εντύπωση πως έχουν ενστερνιστεί την επαναχρησιμοποιούμενη τσάντα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  2. #92
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά έχει επιτευχθεί εδώ και καιρό. Επειδή είμαι ταμίας σε super market με πολλή κινητικότητα, μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούν επαναχρησιμοποιούμενες τσάντες (όχι τις παχιές πλαστικές, τις τσάντες).
    Ναι ειναι κατι τσαντουλες foldable που δε πιανουν χωρο και ειναι καλες. Αμα ειναι για λιγα ψωνια, μια χαρα.

    Υπάρχει μία μερίδα πελατών που επιμένει με τις κλασικές σακούλες (με το τέλος) και μία μερίδα πελατών με τις παχιές.
    Αυτες με τα 9 σεντ με το τελος δυσκολευομαι να τις βρω απο "default" συμπεριφορα ταμια. Σε μασουτη, σκλαβενιτη, my market, τα σουπερ μαρκετ οταν με ρωτανε "θελετε σακουλιτσα?" παντα μου δινουν τις παχιες, συνηθως με το νορμαλ μεγεθος εκτος αν χρειαστω τη πιο μεγαλη, που και αυτη δεν εχει το τελος. Δλδ το default ειναι το σουπερμαρκετ να δινει τη δικη του.

    Αλλά εκ των πραγμάτων, η σακούλα έχει μειωθεί παραδειγματικά. Δεν μπορώ να σου το εκφράσω με ποσοστό, γιατί δεν έχω στατιστικά, αλλά οι περισσότεροι έχω την εντύπωση πως έχουν ενστερνιστεί την επαναχρησιμοποιούμενη τσάντα.
    Σκεψου οτι ακομα και αν ισχυει το περισσοτεροι, εστω ας πουμε 60% τις εκοψαν τις σακουλες, παλι η ποσοτητα πλαστικου ειναι πολυ.

    Οταν πχ εχεις παχος 20μικρομετρα απ'τη μια και 52 απ'την αλλη, ειναι 2.6x το πλαστικο.

    Εστω μονο 40% χρησιμοποιουν σακουλες πλαστικες των 5 λεπτων (δε βαζω καν τις 7 γιατι εκει θα ξεφυγουμε καθοτι ο πολλαπλασιασμος πρεπει να καλυψει και το μεγαλυτερο μεγεθος) x2.6 το παχος πλαστικου = 104% ποσοτητα πλαστικου σε σχεση με παλαιοτερα αν ολοι στο 100% επαιρναν σακουλες των 20 μικρομετρων.

    Δλδ και πληρωνουμε, και αυξανουμε το πλαστικο. Αν συνυπολογισουμε τις μεγαλες πλαστικες, αυξησουμε λιγο τα ποσοστα και τελος συμπληρωσουμε τις αυξημενες πωλησεις σε μαυρες+μπλε σακουλες (γιατι τα νοικοκυρια πλεον αγοραζουν περισσοτερες τετοιες αντι να χρησιμοποιουν αυτες του μπακαλη για τα σκουπιδια), τοτε η αυξηση σε δυσκολα διασπασιμο πλαστικο ειναι πολυ μεγαλη και σε ευθεια αντιπαραθεση με το stated goal...

  3. #93
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιδιες σακουλες ειναι πανω κατω μ'αυτες που χρησιμοποιουμε τοσα χρονια. Παντα ηταν επαναχρησιμοποιουμενες, πχ μπορουσες να τις βαλεις μεσα διαφορα πραγματα και να τα μεταφερεις. Αυτο αλλαξε καπως οταν τις κανανε διασπωμενες και μετα γινονταν θρυμα, δλδ παρεμεναν reusable αλλα δεν εκαναν για long-term storage πραγματων, ρουχων, κτλ.
    Δεν είναι ίδιες, είναι πολύ πιο ανθεκτικές, οι κλασικές σακούλες που δίνανε πριν μπει το τέλος ήταν συνήθως για να βάλεις λίγα πράγματα μέσα και όχι κάτι με αιχμηρές γωνίες.
    όταν λένε reusable δεν μιλάνε για χρήση στο σπίτι, μιλάνε για να ξαναπάς να ψωνίσεις με αυτές.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ειναι κατι τσαντουλες foldable που δε πιανουν χωρο και ειναι καλες. Αμα ειναι για λιγα ψωνια, μια χαρα.



    Αυτες με τα 9 σεντ με το τελος δυσκολευομαι να τις βρω απο "default" συμπεριφορα ταμια. Σε μασουτη, σκλαβενιτη, my market, τα σουπερ μαρκετ οταν με ρωτανε "θελετε σακουλιτσα?" παντα μου δινουν τις παχιες, συνηθως με το νορμαλ μεγεθος εκτος αν χρειαστω τη πιο μεγαλη, που και αυτη δεν εχει το τελος. Δλδ το default ειναι το σουπερμαρκετ να δινει τη δικη του.



    Σκεψου οτι ακομα και αν ισχυει το περισσοτεροι, εστω ας πουμε 60% τις εκοψαν τις σακουλες, παλι η ποσοτητα πλαστικου ειναι πολυ.

    Οταν πχ εχεις παχος 20μικρομετρα απ'τη μια και 52 απ'την αλλη, ειναι 2.6x το πλαστικο.

    Εστω μονο 40% χρησιμοποιουν σακουλες πλαστικες των 5 λεπτων (δε βαζω καν τις 7 γιατι εκει θα ξεφυγουμε καθοτι ο πολλαπλασιασμος πρεπει να καλυψει και το μεγαλυτερο μεγεθος) x2.6 το παχος πλαστικου = 104% ποσοτητα πλαστικου σε σχεση με παλαιοτερα αν ολοι στο 100% επαιρναν σακουλες των 20 μικρομετρων.

    Δλδ και πληρωνουμε, και αυξανουμε το πλαστικο. Αν συνυπολογισουμε τις μεγαλες πλαστικες, αυξησουμε λιγο τα ποσοστα και τελος συμπληρωσουμε τις αυξημενες πωλησεις σε μαυρες+μπλε σακουλες (γιατι τα νοικοκυρια πλεον αγοραζουν περισσοτερες τετοιες αντι να χρησιμοποιουν αυτες του μπακαλη για τα σκουπιδια), τοτε η αυξηση σε δυσκολα διασπασιμο πλαστικο ειναι πολυ μεγαλη και σε ευθεια αντιπαραθεση με το stated goal...
    Με λίγα λόγια εσύ και τις πληρώνεις χρυσές και δεν κάνεις ξανά χρήση αυτών για ψώνια, ναι σίγουρα υπάρχουν και αυτοί.
    Γιατί δεν παίρνεις κάτι υφασμάτινες ή τις πιο χοντρές που έχουν πχ τα Lidl, έχω δυο τέτοιες και εδώ και πάνω απο χρόνο δεν έχω πάρει άλλη σακούλα.
    Για μικρά ψώνια έχω αυτές που διπλώνουν και μπαίνουν στην τσέπη πάντα μαζί μου.

  4. #94
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κι εγώ συνήθως αγοράζω σακούλα. Δεν με ρωτάνε τι να μου δώσουν και δεν το έχω παρατηρήσει ποτέ.

  5. #95
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Τα glock στην Αμερική τα δίνουν με σακούλα ή πρέπει να πας με δικό σου δίχτυ λαϊκής

    Τι κάθεστε και ασχολείστε; Με υπολογισμούς στην πίσω πλευρά ενός πακέτου Άσσος το μέτρο έχει αυξήσει τη χρήση πλαστικού.


  6. #96
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ειναι κατι τσαντουλες foldable που δε πιανουν χωρο και ειναι καλες. Αμα ειναι για λιγα ψωνια, μια χαρα.
    Δεν είναι μόνο οι foldable. Εχει και κανονικές επαναχρησιμοποιούμενες τσάντες που δεν διπλώνουν (τα my market έχουν κάτι ωραίες μπλε, όταν δούλευα εκεί είχα πάρει αρκετές και μου 'μειναν).


    Αυτες με τα 9 σεντ με το τελος δυσκολευομαι να τις βρω απο "default" συμπεριφορα ταμια. Σε μασουτη, σκλαβενιτη, my market, τα σουπερ μαρκετ οταν με ρωτανε "θελετε σακουλιτσα?" παντα μου δινουν τις παχιες, συνηθως με το νορμαλ μεγεθος εκτος αν χρειαστω τη πιο μεγαλη, που και αυτη δεν εχει το τελος. Δλδ το default ειναι το σουπερμαρκετ να δινει τη δικη του.
    Επειδή ένα διάστημα δούλευα στα my market, εκείνοι ζητούσαν να προωθούμε τις παχιές χωρίς τέλος, για προφανή λόγο, το κέρδος της εταιρείας.

    Αυτό πιστεύω κάνουν όλες οι αλυσίδες. Τόσα χρόνια έχαναν έσοδα από την κατασπατάληση των συμβατικών σακουλών. Τώρα παίρνουν το αίμα τους πίσω κατά κάποιο τρόπο (όχι βέβαια πως δεν μετακυλούσαν το κόστος στις τιμές των προϊόντων, αλλά λέμε τώρα).
    Σκεψου οτι ακομα και αν ισχυει το περισσοτεροι, εστω ας πουμε 60% τις εκοψαν τις σακουλες, παλι η ποσοτητα πλαστικου ειναι πολυ.

    Οταν πχ εχεις παχος 20μικρομετρα απ'τη μια και 52 απ'την αλλη, ειναι 2.6x το πλαστικο.
    Μπορείς να δεις το αποτέλεσμα από διαφορετική πλευρά. Εσύ το βλέπεις μισοάδειο το ποτήρι. Ενώ πρέπει να αναλογιστείς πως μόλις σε 2 χρόνια, επήλθε μείωση 60% πες. Δεν είναι και λίγο. Σκέψου σε 10 χρόνια πόσο μπορεί να μειωθεί.
    Να στο θέσω διαφορετικά. Σκέψου τις νέες γενιές που θα χαλουχηθούν με την κουλτούρα της επαναχρησιμοποιούμενης τσάντας. Γι'αυτούς θα υπάρχει μόνο αυτή η λύση

    Επίσης, δεν μετράμε μόνο την ποσότητα πλαστικού, αλλά το πόση αριθμητική ποσότητα σακουλών θα καταλήξει πχ στους ωκεανούς. 1000 φορές να καταλήξουν 60% λιγότερες σακούλες, κι ας είναι πιο παχιές...

    Εστω μονο 40% χρησιμοποιουν σακουλες πλαστικες των 5 λεπτων (δε βαζω καν τις 7 γιατι εκει θα ξεφυγουμε καθοτι ο πολλαπλασιασμος πρεπει να καλυψει και το μεγαλυτερο μεγεθος) x2.6 το παχος πλαστικου = 104% ποσοτητα πλαστικου σε σχεση με παλαιοτερα αν ολοι στο 100% επαιρναν σακουλες των 20 μικρομετρων.

    Δλδ και πληρωνουμε, και αυξανουμε το πλαστικο. Αν συνυπολογισουμε τις μεγαλες πλαστικες, αυξησουμε λιγο τα ποσοστα και τελος συμπληρωσουμε τις αυξημενες πωλησεις σε μαυρες+μπλε σακουλες (γιατι τα νοικοκυρια πλεον αγοραζουν περισσοτερες τετοιες αντι να χρησιμοποιουν αυτες του μπακαλη για τα σκουπιδια), τοτε η αυξηση σε δυσκολα διασπασιμο πλαστικο ειναι πολυ μεγαλη και σε ευθεια αντιπαραθεση με το stated goal...
    Αυτοι που επιμένουν να παίρνουν τις συμβατικές σακούλες, προφανώς δεν θα πάρουν και ρολά σακούλες για σκουπίδια, βολεύονται με αυτές που παίρνουν απ'τα ταμεία.

    Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να πιστέψω πως μετά από 2 χρόνια έχει αυξηθεί η χρήση της πλαστικής σακούλας. Δεν βγαίνει και μαθηματικά να το δεις το πράγμα. Πάνω απ'τους μισούς χρησιμοποιούν επαναχρησιμοποιούμενες τσάντες όταν προηγουμένως έπαιρναν 10-10 τις σακούλες απ'τα ταμεία.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  7. #97
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοι που επιμένουν να παίρνουν τις συμβατικές σακούλες, προφανώς δεν θα πάρουν και ρολά σακούλες για σκουπίδια, βολεύονται με αυτές που παίρνουν απ'τα ταμεία.
    Μα δε θα τις παρουν αυτοι, το (υποθετικο) 60% που εκοψε τις σακουλες και πηγαινει με τις τσαντες θα αναγκαστει να αγοραζει τις μπλε και μαυρες. Οσο περισσοτεροι κοβουν τις σακουλες του μπακαλη, τοσο περισσοτερο ανεβαινουν οι πωλησεις σε μπλε και μαυρες γιατι τα σκουπιδια καπου πρεπει να μπουν. Και οι μπλε/μαυρες εχουν σχετικα γερο πλαστικο.

    Το δε 40% (υποθετικο) που χρησιμοποιει τις παχιες πλαστικες του μπακαλη των 5 και 7 σεντ για τα σκουπιδια του, πλεον χρησιμοποιει 2.6x πλαστικο (με αυτους και μονο, χωρις να βαλουμε το 60% που ειναι με μαυρες/μπλε πιανουμε 104% της παλιας καταναλωσης).

    Στη χωματερη δλδ πρεπει να καταληγει πλεον πολυ περισσοτερο πλαστικο. Εγω το υπολογιζω κοντα στο 120-150%. Για τη θαλασσα δε ξερω, και δε ξερω και αν ειναι καλυτερο tradeoff το πιο παχυ / πιο λεπτο. Γενικα στη θαλασσα καλο ειναι να καταληγει οσο το δυνατον λιγοτερο πλαστικο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα glock στην Αμερική τα δίνουν με σακούλα ή πρέπει να πας με δικό σου δίχτυ λαϊκής
    Βαλιτσακι με χερουλι

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν λένε reusable δεν μιλάνε για χρήση στο σπίτι, μιλάνε για να ξαναπάς να ψωνίσεις με αυτές.
    Ναι θα κουβαλαω μαζι μου σακουλα μη τυχον και χρειαστει να μπω στο σουπερμαρκετ να παρω κατι. Ουτε καν.

    Με λίγα λόγια εσύ και τις πληρώνεις χρυσές και δεν κάνεις ξανά χρήση αυτών για ψώνια, ναι σίγουρα υπάρχουν και αυτοί.
    Τις κανω χρηση για να βαζω τα σκουπιδια μου και καταληγουν στη χωματερη οπου θα διασπαστουν σε κατι χιλιαδες χρονια περισσοτερο

    Γιατί δεν παίρνεις κάτι υφασμάτινες ή τις πιο χοντρές που έχουν πχ τα Lidl, έχω δυο τέτοιες και εδώ και πάνω απο χρόνο δεν έχω πάρει άλλη σακούλα.
    Για μικρά ψώνια έχω αυτές που διπλώνουν και μπαίνουν στην τσέπη πάντα μαζί μου.
    Και που θα βαζω τα σκουπιδια μου? Στις μαυρες και τις μπλε? Δεν αγοραζω τετοιες. Προτιμω του μπακαλη. Γεμιζει με λιγα τη πετας. Οι μεγαλες οι μαυρες και μπλε μεχρι να γεμισουν εχει βρωμισει ο τοπος. Δεν ειναι πρακτικες. Αν ειναι για ολοκληρες οικογενειες με μεγαλο "τζιρο" σκουπιδιων και γρηγορο γεμισμα, οκ, ισως τους βολευει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να δεις το αποτέλεσμα από διαφορετική πλευρά. Εσύ το βλέπεις μισοάδειο το ποτήρι. Ενώ πρέπει να αναλογιστείς πως μόλις σε 2 χρόνια, επήλθε μείωση 60% πες. Δεν είναι και λίγο. Σκέψου σε 10 χρόνια πόσο μπορεί να μειωθεί.
    Το βλεπω κυριως απ'τη πλευρα των τονων πλαστικου που χρησιμοποιουμε και εφοσον εχεις ιδια διασταση σακουλας με 2.6x παχος, μιλαμε για 2.6x βαρος. Ειναι παρα πολυ η διαφορα. Συν ολο το πλαστικο απο online αγορες τυπου efresh, ΑΒ που τα στελνει σπιτι, και δε μπορεις να βαλεις τσαντα αλλα θα στα στειλουν αναγκαστικα σε σακουλες. Συν τις σακουλες σκουπιδιων που πλεον πρεπει να αγοραζονται για να καλυπτουν ελλειψεις σε σακουλες μπακαλη. Συν το εξτρα παχος που εβαλαν τα πολυκαταστηματα στις σακουλες τους για να μην ασχολουνται με τη τιμολογηση του περιβαλλοντικου τελους.

    Μαζευεται πολυ.

  8. #98
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το πρόβλημα σου τελικά είναι οτι τέρμα οι τζάμπα σακούλες για τα σκουπίδια!

    Άκου λέει σιγά μην κουβαλάω σακούλες για το αν θα πας για ψώνια; δεν ξέρεις οτι θα πας για ψώνια; μια σακούλα είναι αρκετή για τα ψώνια που δεν έχεις προγραμματίσει ειδικά αυτές που διπλώνουν και μπαίνουν στην τσέπη είναι κάτσε καλά.

    Δεν είχα κάποιο θέμα με σκουπίδια που μυρίζουν υπάρχει βέβαια κάδος με καπάκι και είναι μέσα στο σπίτι, αν και κάποια πράγματα που μπορεί όντως να μυρίσουν άσχημα άμεσα υπάρχουν και οι συσκευασίες που τα αγόρασες, πηγαίνεις και τα πετάς άμεσα στον κάδο, ξέρω ξέρω, σιγά μην πάω να πετάξω τόσα λίγα στον κάδο.

  9. #99
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα σου τελικά είναι οτι τέρμα οι τζάμπα σακούλες για τα σκουπίδια!
    Ποτε δεν ηταν τσαμπα, το κοστος μετακυλιοταν στα προϊοντα. Δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα τα σουπερμαρκετ.

    Άκου λέει σιγά μην κουβαλάω σακούλες για το αν θα πας για ψώνια; δεν ξέρεις οτι θα πας για ψώνια; μια σακούλα είναι αρκετή για τα ψώνια που δεν έχεις προγραμματίσει ειδικά αυτές που διπλώνουν και μπαίνουν στην τσέπη είναι κάτσε καλά.
    Τα ψωνια που ειναι προγραμματισμενα ειναι online και εχουν ολα πλαστικες σακουλες... τωρα για εκτακτα πραματα, του στυλ γυρναω σπιτι και θυμηθηκα οτι δεν εχω το ταδε και εκει που μπηκα στο σουπερμαρκετ πηρα και 2-3 αλλα πραματα, ε οχι δε θα κατσω να παρω σακουλα σορρυ. Αλλα και να την επαιρνα, για ποιο λογο να τη παρω? Αφου την εξτρα που θα μου πουλησει στα 5 ή 7 σεντ τη χρειαζομαι και αυτη για σκουπιδια.

  10. #100
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Οπότε μια χαρά, τώρα πληρώνουν για την σακούλα μόνο αυτοί που θέλουν να πετάνε τα σκουπίδια στην μικρή σακούλιτσα και οι υπόλοιποι κερδίζουμε κάποια ευρώ κάθε χρόνο μόνο και μόνο με το να κουβαλάμε μια σακουλίστα μαζί μας. Τι να κάνουμε μερικούς δεν μπορείς να τους αλλάξεις, άλλοι πηγαίνουν και παίρνουν τις σακούλες της μαναβικής για τα ψώνια τους και μετά στον δρόμο προσπαθούν να τα μαζέψουν γιατί άνοιξε η σακούλα.

  11. #101
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε μια χαρά, τώρα πληρώνουν για την σακούλα μόνο αυτοί που θέλουν να πετάνε τα σκουπίδια στην μικρή σακούλιτσα και οι υπόλοιποι κερδίζουμε κάποια ευρώ κάθε χρόνο μόνο και μόνο με το να κουβαλάμε μια σακουλίστα μαζί μας. Τι να κάνουμε μερικούς δεν μπορείς να τους αλλάξεις, άλλοι πηγαίνουν και παίρνουν τις σακούλες της μαναβικής για τα ψώνια τους και μετά στον δρόμο προσπαθούν να τα μαζέψουν γιατί άνοιξε η σακούλα.
    δεν είναι έτσι ακριβώς, γιατί εσύ μπορεί να κυκλοφορείς με πάνινη σακούλα για τα ψώνια σου αλλά εγώ να πετάω στη θάλασσα 100 πλαστικές το χρόνο, τις συνέπειες των οποίων θα τις λουστείς και εσύ. κανονικά θα πρέπει να απαγορευτούν για γενική χρήση οι πλαστικές και για τις περισσότερες βιομηχανικές χρήσεις (από τις βιομηχανικές χρήσεις καταλήγουν στη θάλασσα τόννους και τόννους πλαστικού).
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  12. #102
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν είναι έτσι ακριβώς, γιατί εσύ μπορεί να κυκλοφορείς με πάνινη σακούλα για τα ψώνια σου αλλά εγώ να πετάω στη θάλασσα 100 πλαστικές το χρόνο, τις συνέπειες των οποίων θα τις λουστείς και εσύ. κανονικά θα πρέπει να απαγορευτούν για γενική χρήση οι πλαστικές και για τις περισσότερες βιομηχανικές χρήσεις (από τις βιομηχανικές χρήσεις καταλήγουν στη θάλασσα τόννους και τόννους πλαστικού).
    Την σακούλα μπορώ να την έχω μαζί μου, για τα άλλα δεν μπορώ να κάνω κάτι

  13. #103
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.243
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Τα ψωνια που ειναι προγραμματισμενα ειναι online και εχουν ολα πλαστικες σακουλες...
    Εγώ λέω να κλείσουμε τα S/M, με αυτό το τρόπο αυτόματα λείνουμε το πρόβλημα. Μόνο ηλεκτρονική παρουσία.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  14. #104
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν είναι έτσι ακριβώς, γιατί εσύ μπορεί να κυκλοφορείς με πάνινη σακούλα για τα ψώνια σου αλλά εγώ να πετάω στη θάλασσα 100 πλαστικές το χρόνο, τις συνέπειες των οποίων θα τις λουστείς και εσύ.
    Έλεος ρε μαν, με την ίδια λογική δεν χρειάζεται να κάνω ανακύκλωση, δεν χρειάζεται να πετάω τα σκουπίδια στους κάδους, δεν χρειάζεται να χτίζω νόμιμα και να μην μπαζώνω ρέματα
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  15. #105
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλεος ρε μαν, με την ίδια λογική δεν χρειάζεται να κάνω ανακύκλωση, δεν χρειάζεται να πετάω τα σκουπίδια στους κάδους, δεν χρειάζεται να χτίζω νόμιμα και να μην μπαζώνω ρέματα
    αυτό κατάλαβες εσύ;
    το ζήτημα είναι οτι με κόστος στις σακούλες δεν γίνεται δουλειά, ειδικά όσο είναι μικρο. αν το κόστος ήταν αρκετό για να τρέξει αντίστοιχο προγραμμα συλλογής πλαστικών απο τη θάλασσα, να το συζητήσουμε
    το θέμα είναι να απαγορευτεί η χρήση του ειδικά από τη βιομηχανία.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας