Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Καλησπέρα,

    σε κάποιες περιπτώσεις σύνδεσης σε μια βάση έχω παρατηρήσει πως βάζεις host, name, password και database. Όλα ωραία και καλα, μόνο που έχω μια απορία για το host. Σε πολλές υπηρεσίες το host δεν είναι για παραδειγμα "sql.hostpouplironeis.com" αλλά "localhost". Αυτό μου είναι ένα πρόβλημα διότι δηλώνει ξεκάθαρα πως δεν μπορώ να μπω στη βάση αμα κάνω τo connection από άλλο σαιτ. Γίνεται όμως τελικα;

    Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.446
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Όταν λέμε localhost αναφερόμαστε στον τοπικό υπολογιστή και αφού μιλάμε για πρόγραμμα, τότε στον υπολογιστή που τρέχει το πρόγραμμα. Αυτό σημαίνει ότι αν το connection οριστεί σε php, θα εκτελεστεί στον server (η php είναι server side) οπότε ως localhost θα δει τον server. Αν το connection γίνει μέσω javascript στον browser τότε localhost θα είναι ο εκάστοτε υπολογιστής που έχει ανοίξει τη σελίδα.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    σε κάποιες περιπτώσεις σύνδεσης σε μια βάση έχω παρατηρήσει πως βάζεις host, name, password και database. Όλα ωραία και καλα, μόνο που έχω μια απορία για το host. Σε πολλές υπηρεσίες το host δεν είναι για παραδειγμα "sql.hostpouplironeis.com" αλλά "localhost". Αυτό μου είναι ένα πρόβλημα διότι δηλώνει ξεκάθαρα πως δεν μπορώ να μπω στη βάση αμα κάνω τo connection από άλλο σαιτ. Γίνεται όμως τελικα;

    Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
    Γίνεται εάν το firewall του server που τρέχει την MySQL έχει ανοικτή την πόρτα της προς το internet (3306 είναι η default). Αλλά πρόσεξε, γιατί αυτό δεν είναι καλό για ασφάλεια.

  4. #4
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λέμε localhost αναφερόμαστε στον τοπικό υπολογιστή και αφού μιλάμε για πρόγραμμα, τότε στον υπολογιστή που τρέχει το πρόγραμμα. Αυτό σημαίνει ότι αν το connection οριστεί σε php, θα εκτελεστεί στον server (η php είναι server side) οπότε ως localhost θα δει τον server. Αν το connection γίνει μέσω javascript στον browser τότε localhost θα είναι ο εκάστοτε υπολογιστής που έχει ανοίξει τη σελίδα.
    Εγώ θέλω να το κάνω τίποτα euk11.database.com για host και από άλλο σάιτ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νεκτάριος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται εάν το firewall του server που τρέχει την MySQL έχει ανοικτή την πόρτα της προς το internet (3306 είναι η default). Αλλά πρόσεξε, γιατί αυτό δεν είναι καλό για ασφάλεια.
    Γιατι δεν ειναι καλό για την ασφάλεια; Και επίσης είναι δυνατον να ανοίξω αυτήν την πόρτα;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας