Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-24 από 24
  1. #16
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.596
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lucky Luke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια Vtester.
    Μισό να ξεκαθαρίσω γιατί μου έδωσες νέα ορολογία που δε γνωρίζω.


    Εννοείς single channel μήπως; Το single sided αφορά τα "κουτάκια" που είναι κολλημμένα πάνω στο DIMM. Δεν έχω άμεσα τα DIMM να τα δω αλλά μπορεί να έχει κάποια επιρροή αυτό;
    Επίσης να αναφέρω ότι τα προβλήματα αυτή τη στιγμή τα έχω μόνο με το ένα DIMM πάνω, που λογικά δεν πρέπει να επηρεάζεται από single/dual channel support. Σωστό;


    Για το QVL αναφέρεσαι σε αυτό το αρχείο για τις 8GB; Ή το βρήκες από αλλού; Συγγνώμη για την ερώτηση, πρώτη φορά συναντώ τον όρο.


    Έχω αναβαθμίσει το BIOS αλλά μέχρι τη Version: 11.C με Release Date: 2012-01-11 και αυτό γιατί στα επόμενα updates γράφει:

    Επειδή η δικιά μου CPU είναι Sandy Bridge (μία γενιά παλιότερη) δεν επιχείρησα κάποιο νεότερο update.
    Δεν αναφέρομαι στο single channel. Single channel είναι στην περίπτωση όταν τρέχεις την μια μνήμη που αγόρασες. Αν δούλευαν και οι δύο που αγόρασες θα ήταν σε dual channel. Single sided είναι να είναι όλα τα κουτάκια που λες και εσύ από την μια πλευρά της πλακέτας. Οταν είναι και στις δύο πλευρες είναι dual sided. Αν τα δεις τα dimm τσέκαρε το καθώς μπορεί να έχει επιρροή αυτό.

    Qvl το σωστό αρχείο βρήκες και είναι φυσικά από το site του κατασκευαστή. όπως θα δεις οι μνήμες https://www.e-shop.gr/ram-kingston-k...m-p-PER.550550 είναι μέσα σε αυτό άρα θα δουλέψουν σίγουρα. Αλλά αν όπως σου λέω δεις τις μνήμες που αγόρασες και διαπιστώσεις πως είναι single sided , τότε κατα πάσα πιθανότητα και φθηνότερες dual sided να αγοράσεις της corsair θα δουλέψουν.

    Δεν έχει πρόβλημα το bios update επειδή έχεις μια γενιά παλιότερη επεξεργαστή.
    Απλά πρέπει να ακολουθείς πάντα τις οδηγίες του κατασκευαστή. Στην προκειμένη περίπτωση , αν οι μνήμες είναι single sided , τα slot και τα δύο λειτουργούν , πιθανολογώ με μεγάλο ποσοστό ότι και bios update να κάνεις , οι μνήμες μαζί δεν θα δουλέψουν (φυσικά μακάρι να κάνω λάθος). Άρα είτε κάνεις αλλαγή σε άλλες μνήμες , είτε ξαναδοκιμάζεις την τύχη σου με τις ίδιες και αν δεν δουλέψουν πάλι , κάνεις και το bios update και ξαναδοκιμάζεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vtester : 06-01-19 στις 23:56.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  2. #17
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13310/916
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Single sided είναι να είναι όλα τα κουτάκια που λες και εσύ από την μια πλευρά της πλακέτας. Οταν είναι και στις δύο πλευρες είναι dual sided. Αν τα δεις τα dimm τσέκαρε το καθώς μπορεί να έχει επιρροή αυτό.
    Το έλεγξα, είναι dual sided τελικά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει πρόβλημα το bios update επειδή έχεις μια γενιά παλιότερη επεξεργαστή.
    Απλά πρέπει να ακολουθείς πάντα τις οδηγίες του κατασκευαστή.
    Βασικά στην προειδοποίηση του κατασκευαστή βασίζομαι, γι' αυτό και διστάζω να το προχωρήσω.

  3. #18
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13310/916
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επιστρέφω μετά από καιρό γιατί βρισκόμουν σε φάση επιπλέον χρονοβόρων ελέγχων...

    Έκανα ένα καθαρισμό από σκόνες και ανανέωσα την πάστα της CPU κι έδειχνε να αρχίζει να νιώθει (3+ μέρες rutime) αλλά μετά άρχισε τα γνωστά.
    Ξανά δοκιμή με τις παλιές μνήμες κι όλα κομπλέ τις τελευταίες 9 μέρες με non-stop runtime. Οπότε όλο και πιο πολύ υποστηρίζεται η προφανής αιτία, ότι φταίνε οι ίδιες οι μνήμες.
    Επικοινώνησα και με την ίδια την MSI. Δοκίμασα διάφορα (ακόμα και καθαρισμό των ίδιων των μνημών) αλλά τίποτα δεν οφέλησε. Οι ίδιοι δεν έχουν ελέγξει τις νέες μνήμες που έχω, οπότε πηγαίναμε με δοκιμές.

    Πάντως πέρα από τις μνήμες τελευταία έχω και μία υποψία για το antivirus (avast) καθότι στο παρελθόν μου είχε παρουσιάσει διάφορα περίεργα προβλήματα (αν και όχι BSOD). Θα πρέπει να το ελέγξω το σύστημα απενεργοποιώντας το για κάποιο χρονικό διάστημα που δε θα χρησιμοποιώ Internet.

  4. #19
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lucky Luke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιστρέφω μετά από καιρό γιατί βρισκόμουν σε φάση επιπλέον χρονοβόρων ελέγχων...

    Έκανα ένα καθαρισμό από σκόνες και ανανέωσα την πάστα της CPU κι έδειχνε να αρχίζει να νιώθει (3+ μέρες rutime) αλλά μετά άρχισε τα γνωστά.
    Ξανά δοκιμή με τις παλιές μνήμες κι όλα κομπλέ τις τελευταίες 9 μέρες με non-stop runtime. Οπότε όλο και πιο πολύ υποστηρίζεται η προφανής αιτία, ότι φταίνε οι ίδιες οι μνήμες.
    Επικοινώνησα και με την ίδια την MSI. Δοκίμασα διάφορα (ακόμα και καθαρισμό των ίδιων των μνημών) αλλά τίποτα δεν οφέλησε. Οι ίδιοι δεν έχουν ελέγξει τις νέες μνήμες που έχω, οπότε πηγαίναμε με δοκιμές.

    Πάντως πέρα από τις μνήμες τελευταία έχω και μία υποψία για το antivirus (avast) καθότι στο παρελθόν μου είχε παρουσιάσει διάφορα περίεργα προβλήματα (αν και όχι BSOD). Θα πρέπει να το ελέγξω το σύστημα απενεργοποιώντας το για κάποιο χρονικό διάστημα που δε θα χρησιμοποιώ Internet.
    Προσωπική μου γνώμη πάρε μνήμες που έχουν συμβατότητα , επώνυμες , lifetime warranty

    Βγάλε και το avast μια χαρά είσαι με το ενσωματωμένο των windows ειδικά αν είναι τα 10.

  5. #20
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.426
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    για μένα η μητρική πρέπει να αναβαθμίζεται πάντα με την τελευταία έκδοση του BIOS
    Σαφώς και όχι.

    If it isn't broken, don't fix it.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #21
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφώς και όχι.

    If it isn't broken, don't fix it.
    Σωστό αυτό που λες και εγώ αυτή την άποψη είχα αλλά... την άλλαξα λόγω πίεσης από τους πληροφορικαριους στην δουλειά μου.

  7. #22
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13310/916
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγάλε και το avast μια χαρά είσαι με το ενσωματωμένο των windows ειδικά αν είναι τα 10.
    Δυστυχώς είμαι με τα Windows 7. Ίσως βρω κάποιο εναλλακτικό για τους σκοπούς του test.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L
    για μένα η μητρική πρέπει να αναβαθμίζεται πάντα με την τελευταία έκδοση του BIOS
    Σαφώς και όχι.

    If it isn't broken, don't fix it.
    Ρώτησα και στην MSI και μου τα μάσαγαν, αν και αρχικά με παρότρυναν να προχωρήσω σε αναβάθμιση. Δε με έπεισαν όμως ότι είναι ασφαλές 100% να προχωρήσω σε update.

  8. #23
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.703
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    απο τη στιγμη που βγαινουν error στο memtest rma και οι 2 φανταζομαι οτι ειναι σετ. αν ηταν ασυμβατοτητα θα ανοιγε ο υπολογιστης? δεν μου χει κατσει αλλα δεν το νομιζω...
    παντως δες και τι λεει το chipset
    αν λεει μεχρι 16 λογικα σηκωνει μεγιστο 4αρι dimmaκι. αν λεει 32 σηκωνει 8αρι. αν και οπως ειπα δεν νομιζω οτι θα ανοιγε ο υπολογιστης αν ηταν τετοιο θεμα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 01-03-19 στις 22:14.

  9. #24
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13310/916
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έρχομαι να ενημερώσω για την εξέλιξη μετά από καιρό.
    Μετά από πολλή ταλαιπωρία φαίνεται να λύθηκε το πρόβλημα με αντικατάσταση των Mushkin 2x8 με αντίστοιχες 2x8 Kingston και συγκεκριμένα αυτές εδώ, όπως αναφέρει και ο Vtester παραπάνω. Ευτυχώς ήταν πρόθυμοι από το κατάστημα να τις ελέγξουν και να τις αντικαταστήσουν σχεδόν άμεσα.
    Τις χρησιμοποιώ τον τελευταίο μήνα και σε stressed αλλά και σε λογικές συνθήκες και δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής.

    Ευχαριστώ όλους για το χρόνο και τις προτάσεις σας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy
    απο τη στιγμη που βγαινουν error στο memtest rma και οι 2 φανταζομαι οτι ειναι σετ.
    Τις είχα αγοράσει μαζί αλλά όχι ως kit, αν αυτό εννοείς. Η μία μόνο έβγαζε errors κατά το memtest οπότε αυτή δεν τη χρησιμοποιούσα καν. Η άλλη που δεν έβγαζε προβλήματα στο memtest έβγαζε bsod κατά τη χρήση στα windows.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy
    παντως δες και τι λεει το chipset
    αν λεει μεχρι 16 λογικα σηκωνει μεγιστο 4αρι dimmaκι. αν λεει 32 σηκωνει 8αρι.
    Εδώ είναι τα specsτης mobo. Λέει υποστηρίζει 16, έχει 2 μόνο dimm slots, οπότε το 2x8 που επιχείρησα λογικό μου φαίνεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy
    αν ηταν ασυμβατοτητα θα ανοιγε ο υπολογιστης? δεν μου χει κατσει αλλα δεν το νομιζω...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy
    αν και οπως ειπα δεν νομιζω οτι θα ανοιγε ο υπολογιστης αν ηταν τετοιο θεμα
    Τι να πω κι εμένα μου έκαναν εντύπωση αυτά... Πάντως για την ώρα κάτι τέτοιο φαίνεται με τις καινούριες.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας