Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13310/916
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χαιρετώ την κοινότητα και εύχομαι χρόνια καλά με υγεία!

    Μηχάνημα
    Είχα την εξής σύνθεση:
    CPU: Intel Core i5 2500 @ 3,3MHz (Sandy Bridge)
    MOBO: MSI H67MA-E35 B3
    PSU: Corsair Builder 500W V2
    RAM: DDR3 Transcend 2 x 4GB @ 1333MHz
    HDD 1: WD SATA III 500GB Caviar Blue
    HDD 2: Seagate 320GB SATA
    Άλλα περιφερειακά: DVD-RW, Card reader, PCI card για video capturing, ανεμιστήρες μπρος/πίσω
    Λειτουργικό: Windows 7

    Αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση σε RAM και να προσθέσω έναν SSD δίσκο:
    • νέες RAM: DDR3 Mushkin 2 x 8GB @ 1333MHz. Αυτές αντικατέστησαν πλήρως (η mobo διαθέτει μόνο 2 θέσεις) τις προηγούμενες RAM.
    • νέος δίσκος: SSD PATRIOT BURST 240GB. Προστέθηκε σαν κύριος δίσκος (σύνολο 3 δίσκοι πλέον) κι εκεί εγκαταστάθηκε το λειτουργικό.



    Πρόβλημα
    Με τη νέα σύνθεση μετά από κάποιες ώρες που δουλεύει κανονικά το μηχάνημα παίρνω πάντα μπλε οθόνη, με ένα από τα 2 μηνύματα:
    1. MEMORY_MANAGEMENT (error code 0x1A)
    2. PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA (error code 0x50)

    Υποψίες
    1. Πρώτος ύποπτος για εμένα είναι η RAM.
    2. Δεύτερος ύποπτος το τροφοδοτικό. Σε κάποια φάση είχα συνεχώς restarts κατά το boot, σαν να μην άντεχε το τροφοδοτικό να κάνει εκκίνηση. Πλέον όμως έχει καιρό να το κάνει, ακόμα και με όλα τα υποσυστήματα που προανέφερα συνδεδεμένα.


    Δοκιμές
    1. Έτρεξα memtest86 με ξεχωριστά τα 2 dimms.
    • Για το πρώτο dimm επιχείρησα αρκετά tests πριν πάρω αποτελέσματα γιατί κάθε φορά το test "πάγωνε" γύρω στο μισάωρο. Εδώ είναι ακόμα ένα σημείο που υποψιάζομαι το τροφοδοτικό. Όταν τελικά κατάφερε να το προχωρήσει, μετά από 27 ώρες δεν έβγαλε κανένα error.
    • Για το δεύτερο dimm πήρα άμεσα errors τα οποία έφτασαν τις 12000+ μετά από 12 ώρες που έτρεχε. Αυτό θα πρέπει να το γυρίσω πίσω και να μου το αντικαταστήσουν λογικά. Σωστά;

    2. Έχω βάλει να κάνει χρήση της μνήμης είτε στο full (90%+) ανοίγοντας πολλά προγράμματα και αρχεία ταυτόχρονα είτε με κανονικό φόρτο μνήμης (~30%). Δεν είδα διαφορά. Συνήθως μετά από κάποιες ώρες θα πάρω μπλε οθόνη, όπως και να 'χει.

    3. Έχω κάνει BIOS reset και πήρε default ρυθμίσεις.

    4. Έχω κάνει αναβάθμιση τον DRAM controller της CPU μέσα από τα windows. Δεν άλλαξε κάτι.

    5. Δοκίμασα και με τις παλιές μνήμες ξανά και ΔΕΝ παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα. Οπότε θεωρητικά αποκλείω και την περίπτωση να έχει κάποιο θέμα η motherboard.

    Παρακαλώ για τη γνώμη σας καθώς μετά από αρκετές ώρες δοκιμών ακόμα δεν έχω καταλήξει στο τι φταίει και πώς πρέπει να κινηθώ από εδώ και πέρα.
    Ευχαριστώ πολύ.

    Υ.Γ.: Σκέφτομαι να το πάω σε τεχνικό αλλά μάλλον θα μου πει πάρε νέο pc.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού δοκίμασες με τις παλιές μνήμες και δεν έχει πρόβλημα και οι καινούργιες βγάζουν προβλήματα ή στο test ή στην λειτουργία τι άλλο να είναι;;

    Έτρεξες κάποιο scanner συμβατότητας να δεις τι θα σου βγάλει;; οι μνήμες είναι περίεργα "όντα".
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lucky Luke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ την κοινότητα και εύχομαι χρόνια καλά με υγεία!

    Μηχάνημα
    Είχα την εξής σύνθεση:
    CPU: Intel Core i5 2500 @ 3,3MHz (Sandy Bridge)
    MOBO: MSI H67MA-E35 B3
    PSU: Corsair Builder 500W V2
    RAM: DDR3 Transcend 2 x 4GB @ 1333MHz
    HDD 1: WD SATA III 500GB Caviar Blue
    HDD 2: Seagate 320GB SATA
    Άλλα περιφερειακά: DVD-RW, Card reader, PCI card για video capturing, ανεμιστήρες μπρος/πίσω
    Λειτουργικό: Windows 7

    Αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση σε RAM και να προσθέσω έναν SSD δίσκο:
    • νέες RAM: DDR3 Mushkin 2 x 8GB @ 1333MHz. Αυτές αντικατέστησαν πλήρως (η mobo διαθέτει μόνο 2 θέσεις) τις προηγούμενες RAM.
    • νέος δίσκος: SSD PATRIOT BURST 240GB. Προστέθηκε σαν κύριος δίσκος (σύνολο 3 δίσκοι πλέον) κι εκεί εγκαταστάθηκε το λειτουργικό.



    Πρόβλημα
    Με τη νέα σύνθεση μετά από κάποιες ώρες που δουλεύει κανονικά το μηχάνημα παίρνω πάντα μπλε οθόνη, με ένα από τα 2 μηνύματα:
    1. MEMORY_MANAGEMENT (error code 0x1A)
    2. PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA (error code 0x50)

    Υποψίες
    1. Πρώτος ύποπτος για εμένα είναι η RAM.
    2. Δεύτερος ύποπτος το τροφοδοτικό. Σε κάποια φάση είχα συνεχώς restarts κατά το boot, σαν να μην άντεχε το τροφοδοτικό να κάνει εκκίνηση. Πλέον όμως έχει καιρό να το κάνει, ακόμα και με όλα τα υποσυστήματα που προανέφερα συνδεδεμένα.


    Δοκιμές
    1. Έτρεξα memtest86 με ξεχωριστά τα 2 dimms.
    • Για το πρώτο dimm επιχείρησα αρκετά tests πριν πάρω αποτελέσματα γιατί κάθε φορά το test "πάγωνε" γύρω στο μισάωρο. Εδώ είναι ακόμα ένα σημείο που υποψιάζομαι το τροφοδοτικό. Όταν τελικά κατάφερε να το προχωρήσει, μετά από 27 ώρες δεν έβγαλε κανένα error.
    • Για το δεύτερο dimm πήρα άμεσα errors τα οποία έφτασαν τις 12000+ μετά από 12 ώρες που έτρεχε. Αυτό θα πρέπει να το γυρίσω πίσω και να μου το αντικαταστήσουν λογικά. Σωστά;

    2. Έχω βάλει να κάνει χρήση της μνήμης είτε στο full (90%+) ανοίγοντας πολλά προγράμματα και αρχεία ταυτόχρονα είτε με κανονικό φόρτο μνήμης (~30%). Δεν είδα διαφορά. Συνήθως μετά από κάποιες ώρες θα πάρω μπλε οθόνη, όπως και να 'χει.

    3. Έχω κάνει BIOS reset και πήρε default ρυθμίσεις.

    4. Έχω κάνει αναβάθμιση τον DRAM controller της CPU μέσα από τα windows. Δεν άλλαξε κάτι.

    5. Δοκίμασα και με τις παλιές μνήμες ξανά και ΔΕΝ παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα. Οπότε θεωρητικά αποκλείω και την περίπτωση να έχει κάποιο θέμα η motherboard.

    Παρακαλώ για τη γνώμη σας καθώς μετά από αρκετές ώρες δοκιμών ακόμα δεν έχω καταλήξει στο τι φταίει και πώς πρέπει να κινηθώ από εδώ και πέρα.
    Ευχαριστώ πολύ.

    Υ.Γ.: Σκέφτομαι να το πάω σε τεχνικό αλλά μάλλον θα μου πει πάρε νέο pc.
    λογικά είναι θέμα μνήμης

    προσωπική μου γνώμη/άποψη να τις επιστρέψεις πίσω και να πάρεις κάτι πιο επώνυμο

    καλό είναι να δεις και το τροφοδοτικό αν μπορείς να πάρεις έστω ένα 650 Watt

    πιστεύω μια χαρά θα είσαι.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13310/916
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού δοκίμασες με τις παλιές μνήμες και δεν έχει πρόβλημα και οι καινούργιες βγάζουν προβλήματα ή στο test ή στην λειτουργία τι άλλο να είναι;;

    Έτρεξες κάποιο scanner συμβατότητας να δεις τι θα σου βγάλει;; οι μνήμες είναι περίεργα "όντα".
    Το θέμα είναι ότι η μία μνήμη δε βγάζει πρόβλημα στο test, γι' αυτό με προβληματίζει. Επίσης η συχνότητα λειτουργίας και τα timings είναι ίδια με αυτά των παλιών μνημών.
    Scanner δεν έχω τρέξει, θα το δω με την πρώτη ευκαιρία και θα επανέλθω. Ευχαριστώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    λογικά είναι θέμα μνήμης

    προσωπική μου γνώμη/άποψη να τις επιστρέψεις πίσω και να πάρεις κάτι πιο επώνυμο
    Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι αν όντως έχει πρόβλημα η μία από τις δύο για να μπορώ να το στηρίξω στο κατάστημα ότι χρήζει αλλαγής. Αυτή που βγάζει πρόβλημα στο memtest εννοείται πάει για αλλαγή.
    Για να μου τις αλλάξουν με κάτι πιο επώνυμο αμφιβάλλω γιατί έχουν χρησιμοποιηθεί για κάποιο μικρό χρονικό διάστημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλό είναι να δεις και το τροφοδοτικό αν μπορείς να πάρεις έστω ένα 650 Watt
    Δεν είναι πολύ για ένα τέτοιο μηχάνημα; Δεν έχω κάρτα γραφικών πάνω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lucky Luke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Scanner δεν έχω τρέξει, θα το δω με την πρώτη ευκαιρία και θα επανέλθω.
    Επανέρχομαι.
    Έτρεξα και τα 2 scanners αλλά δε βοήθησαν ιδιαίτερα γιατί προτείνουν τις δικές τους μνήμες. Λογικό. Βέβαια τα χαρακτηριστικά είναι ίδια με αυτές που έχω αγοράσει. Ενδεικτικά από αυτό της Kingston.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ram-suggested-kingston.PNG 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  157,2 KB 
ID: 200017

    Καλή χρονιά!

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα χαρακτηριστικά χρησιμοποιείς από τα εργαλεία σαν μια δεύτερη γνώμη με αυτά που βλέπεις από τις δικές σου, μετά παίρνεις εσύ ότι μάρκα θέλεις.
    Έχουν υπάρξει και περιπτώσεις που RAM με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά δημιουργούσαν προβλήματα, οπότε καλό είναι να φροντίσεις να τις πάρεις από κάπου που μπορείς να τις επιστρέψεις για να πάρεις άλλες.

    Καλή χρονιά!!!
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Καλή Χρονιά, καί εγώ πιστεύω πως είναι θέμα μνήμης,αν βάλεις την προηγούμενη δικιά σου με την καινούργια που σου έβγαλε τα ερρορς τί γίνεται;

  7. #7
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εγώ πάντως πάντα προτιμώ επώνυμες μνήμες και με "Lifetime" εγγύηση και ουδέποτε αντιμετώπισα πρόβλημα
    επίσης πάντα προτιμώ τροφοδοτικό περισσότερο από το κανονικό σε Watt

    αυτή είναι η δική μου άποψη

    αν θες να γλυτώσεις αγόρασε νέες και επώνυμες μνήμες με "Lifetime" εγγύηση και τις δικές σου αφού αντικαταστήσεις την "προβληματική" μπορείς να τις πουλήσεις σε αγγελία.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το ότι είναι life time δεν σημαίνει ότι δεν θα κάτσει ελαττωματική ,επίσης οι αγγελίες δεν είναι όπως παλιά όλο και λιγότεροι αγοράζουν από αγγελίες πλέον
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  9. #9
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    φίλε μου εγώ πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα με επώνυμες μνήμες (με πολλά έτη εγγύησης) από τις απλές DDR - DDR2 - DDR3 και τώρα στις DDR4 αν σκεφτείς ότι ακόμα δουλεύουν οι μνήμες που έχω στο μηχάνημα που λέγεται Intel Pentium IV νομίζω τα λέει όλα...(βέβαια στο συγκεκριμένο μηχάνημα άλλαξα 4 φορές κάρτα γραφικών στα τόσα...χρόνια που το έχω καθώς κάηκαν από την πολύ χρήση και ώρες λειτουργίας)

    στο γειτονικό insomnia μια χαρά παίζουν οι αγγελίες (μην πω ότι είναι περισσότερες από τα θέματα συζητήσεων...)

  10. #10
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.997
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    αν είναι να αλλάξεις μνήμες προτίμησε μία απο αυτές τις μάρκες είναι αξιόπιστες kingston,crucial,corsair
    gpu ποια έχεις; μπορεί να φταίει και αυτή για τα bsod

    καλή χρονιά.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    επίσης πάντα προτιμώ τροφοδοτικό περισσότερο από το κανονικό σε Watt
    Αυτό χωράει πολύ συζήτηση, πόσο είναι το περισσότερο από το κανονικό;; διπλάσιο;; τριπλάσιο;; θα χρειαστείς κάποια στιγμή την παραπάνω ισχύ ή απλά θα έχεις πληρώσει ένα τεράστιο τροφοδοτικό που θα το έχεις εκεί να κάθεται;;
    Μόνο με μετρητή κατανάλωσης μπορείς να έχεις ρεαλιστικές τιμές κατανάλωσης του συστήματος.

    Παράδειγμα από το δικό μου σύστημα, εγώ βέβαια το πήρα εν γνώσει μου ότι δεν θα χρειαστώ τόσο μεγάλο ποτέ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13310/916
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλή μας χρονιά, με λιγότερα hardware προβλήματα, για να έχουμε την ψυχική μας υγεία σε υψηλά στάνταρντς. Χαχα!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή Χρονιά, καί εγώ πιστεύω πως είναι θέμα μνήμης,αν βάλεις την προηγούμενη δικιά σου με την καινούργια που σου έβγαλε τα ερρορς τί γίνεται;
    Δεν έχω δοκιμάσω αυτό το συνδυασμό. Ξεκίνησα από το πιο απλό να έχω μόνο το ένα καινούριο dimm, το «καλό». Δηλαδή είμαι στα 8 GB τώρα, όπως και με τις παλιές, απλά με ένα dimm λιγότερο από πριν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν θες να γλυτώσεις αγόρασε νέες και επώνυμες μνήμες με "Lifetime" εγγύηση και τις δικές σου αφού αντικαταστήσεις την "προβληματική" μπορείς να τις πουλήσεις σε αγγελία.
    Οι Mushkin δεν θεωρούνται επώνυμες;
    Lifetime εγγύηση έχουν κι αυτές. Οκ, τη μία την αλλαζουν γιατί έχει αποδεδειγμένα πρόβλημα. Για την άλλη όμως; Την αλλάζουν αν έχει πρόβλημα ασυμβατότητας και μάλιστα με άλλη μάρκα; Δε μου έχει ξανατύχει...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    gpu ποια έχεις; μπορεί να φταίει και αυτή για τα bsod
    Δεν έχω gpu, ό,τι έρχεται πακέτο με την cpu της intel.

  13. #13
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    επώνυμες είναι. Αν έχεις θέμα συμβατότητας , μήπως είναι single sided ; Σε ρωτάω γιατί αν δεις η μητρική σου υποστηρίζει 2 8αρες μαζί αλλά όσες είναι στο qvl είναι όλες dual sided.

    dual sided με μια επιφύλαξη καθώς δεν είχα πολύ χρόνο να ψάξω είναι αυτές :
    https://www.e-shop.gr/ram-corsair-cm...0-p-PER.549297
    https://www.e-shop.gr/ram-corsair-cm...0-p-PER.549294
    https://www.e-shop.gr/ram-corsair-cm...0-p-PER.549425

    Αυτές που έχουν δοκιμαστεί να δουλέψουν σίγουρα που είναι στο qvl είναι αυτές :
    https://www.e-shop.gr/ram-kingston-k...m-p-PER.550550

    Από κει και πέρα αν οι μνήμες που πήρες οι mushkin είναι dual sided , μπορείς έχοντας μόνο την μια μνημη πάνω να κάνεις bios update στην μητρική στο τελευταίο που αναγράφει:
    - Update CPU Micro Code.
    - Update onboard Realtek LAN driver.
    - Enhanced PCI-E display card performance.
    - Improved memory compatibility.

    Εσένα μόνο το τελευταίο σε ενδιαφέρει.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  14. #14
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13310/916
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γεια Vtester.
    Μισό να ξεκαθαρίσω γιατί μου έδωσες νέα ορολογία που δε γνωρίζω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    επώνυμες είναι. Αν έχεις θέμα συμβατότητας , μήπως είναι single sided ; Σε ρωτάω γιατί αν δεις η μητρική σου υποστηρίζει 2 8αρες μαζί αλλά όσες είναι στο qvl είναι όλες dual sided.
    Εννοείς single channel μήπως; Το single sided αφορά τα "κουτάκια" που είναι κολλημμένα πάνω στο DIMM. Δεν έχω άμεσα τα DIMM να τα δω αλλά μπορεί να έχει κάποια επιρροή αυτό;
    Επίσης να αναφέρω ότι τα προβλήματα αυτή τη στιγμή τα έχω μόνο με το ένα DIMM πάνω, που λογικά δεν πρέπει να επηρεάζεται από single/dual channel support. Σωστό;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές που έχουν δοκιμαστεί να δουλέψουν σίγουρα που είναι στο qvl είναι αυτές :
    https://www.e-shop.gr/ram-kingston-k...m-p-PER.550550
    Για το QVL αναφέρεσαι σε αυτό το αρχείο για τις 8GB; Ή το βρήκες από αλλού; Συγγνώμη για την ερώτηση, πρώτη φορά συναντώ τον όρο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από κει και πέρα αν οι μνήμες που πήρες οι mushkin είναι dual sided , μπορείς έχοντας μόνο την μια μνημη πάνω να κάνεις bios update στην μητρική στο τελευταίο που αναγράφει:
    - Update CPU Micro Code.
    - Update onboard Realtek LAN driver.
    - Enhanced PCI-E display card performance.
    - Improved memory compatibility.

    Εσένα μόνο το τελευταίο σε ενδιαφέρει.
    Έχω αναβαθμίσει το BIOS αλλά μέχρι τη Version: 11.C με Release Date: 2012-01-11 και αυτό γιατί στα επόμενα updates γράφει:
    MSI recommend you to update BIOS with ME8 only if you are using IvyBridge 22nm CPU.
    Επειδή η δικιά μου CPU είναι Sandy Bridge (μία γενιά παλιότερη) δεν επιχείρησα κάποιο νεότερο update.

  15. #15
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lucky Luke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια Vtester.
    Μισό να ξεκαθαρίσω γιατί μου έδωσες νέα ορολογία που δε γνωρίζω.


    Εννοείς single channel μήπως; Το single sided αφορά τα "κουτάκια" που είναι κολλημμένα πάνω στο DIMM. Δεν έχω άμεσα τα DIMM να τα δω αλλά μπορεί να έχει κάποια επιρροή αυτό;
    Επίσης να αναφέρω ότι τα προβλήματα αυτή τη στιγμή τα έχω μόνο με το ένα DIMM πάνω, που λογικά δεν πρέπει να επηρεάζεται από single/dual channel support. Σωστό;


    Για το QVL αναφέρεσαι σε αυτό το αρχείο για τις 8GB; Ή το βρήκες από αλλού; Συγγνώμη για την ερώτηση, πρώτη φορά συναντώ τον όρο.


    Έχω αναβαθμίσει το BIOS αλλά μέχρι τη Version: 11.C με Release Date: 2012-01-11 και αυτό γιατί στα επόμενα updates γράφει:

    Επειδή η δικιά μου CPU είναι Sandy Bridge (μία γενιά παλιότερη) δεν επιχείρησα κάποιο νεότερο update.
    για μένα η μητρική πρέπει να αναβαθμίζεται πάντα με την τελευταία έκδοση του BIOS

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας