Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    06-05-2005
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γειά σας και καλή χρονιά σε όλους με υγεία , ελπίζω να είμαι στην σωστή κατηγορία ώστε να κάνω καποιες ερωτήσεις λοιπόν για καποιο λόγο εχει κοπει στα 2 η κεντρική γραμμή που κουμπωνει στο καλωδιο του ΟΤΕ γιατί ο ηλεκτρολόγος μου το περασε ενδιαμεσα απο τον κήπο μου με αποτελεσμα να φρεζαρω και να το κόψω ..
    Αυτή τη στιγμή που μιλαμε είμαι connected με ενα καλωδιο εναεριο 40 μέτρων απο το εξωτερικό box μέχρι το ρουτερ μου το οποιο περναει μεσα απο την ανάκληση του παραθύρου οπότε βοηθάτε χριστιανοί και μωαμεθανοί !!!

    Επιδή θα κάτσω να το τραβηξω εγώ το καλώδιο σκεφτομαι για να είναι προστατευμένες οι ενώσεις να το περάσω μεσα στο σπιτάκι της Δεή, θα ήθελα λοιπον να μου πείτε :
    1. ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος συνδεσης του καλωδιου του οτε με το δικο μου νεο καλωδιο που θα τραβήξω; π.χ με καλάι ; Με καποια ειδική κλεμα ή με 3M Scotchlok (τα οποία παρεπιπτόντως δεν μπορεσα να βρώ πουθενά στην ελλάδα)
    2. Θα υπαρχει θεμα παρεμβολων αν οι συνδεσεις γίνουν διπλα στο ρολοι της Δεη ?
    3. Τι καλωδιο να χρησιμοποιησω και απο που μπορώ να προμηθευτω περιπου 100 μέτρα που θα χρειαστώ;
    4. Οσο ποιο μεγάλη διατομή εχει το καλώδιο τόσο καλύτερα; Πόσο διατομή εχει του οτέ ;
    5. Μέχρι πόσα μετρα δεν εχουμε σχετικά μεγάλες απώλειες ; Ρωτάω για να το πάω όλο τοιχο τοιχο, μην έχουμε και στο μέλλον κανένα ατύχημα.


    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλή χρονιά!!

    Καλώδιο τηλεφωνικό PET και Scotchlok από τον Καφκά.

    Δεν υπάρχει πρόβλημα να βάλεις ένα κουτί στεγανό δίπλα(δεν θα το κολλήσεις πάνω εννοείται) στον μετρητή της ΔΕΗ για να κάνεις την σύνδεση, απλά το καλώδιο να μην τρέχει παράλληλα με καλώδιο ρεύματος.

    Όσο μικρότερο το μήκος, τόσο και καλύτερα γιατί αυξάνει η εξασθένηση.

    Γενικές πληροφορίες για διατομές, καλώδια, κ.λ.π. στο παρακάτω νήμα.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...AE-UTP-STP-FTP
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.316
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    1.3M Scotchlok έχει σίγουρα ο καυκας και μειδανης, εάν ο χώρος δεν είναι εκτεθειμένος στις καιρικές συνθήκες και κυρίως υγρασία τότε κάνει και η ρεγκλετα. Η ρεγκλετα θα σε γλυτώσει και από το να τρέχεις κάθε φορά που έρχεται τεχνικός για βλάβη, έλεγχο να ξανά βάζεις Scotchlok.

    2.Το δίπλα είναι σχετικό, μια απόσταση 15, 20 cm είναι αρκετή, το πρόβλημα είναι η παράλληλη οδεύσει ισχυρών και ασθενών.

    3. Ένα utp pet καλώδιο κατηγορίας 5ή6 είναι αρκετό για περισσότερη προστασία και καλύτερη αισθητική βάλτο σε σωλήνα τύπου κουβιδη.

    4,5. Γενικά όσο μικρότερο το καλώδιο από έξω μέχρι μέσα τόσο καλύτερα.

    Edit.
    Με πρόλαβε :-), καλή χρονιά να έχουμε.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-05-2005
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μέσα στο σπιτι ο ηλεκτρολογος μου εχει περασει εσωτερικες καλωδιοσεις καλωδια μαλλον cat 5 ( 8 καλωδια utp τηλεφωνικα αυτα που ειναι ζευγαρια πορτοκαλι πορτοκαλι λευκο κτλ ) αυτα τα καλωδια μεχρι τι ταχυτητες internet σηκωνουν , ρωτάω γιατι εχω μια προσφορα για 50αρα vdsl , θα μπορεσει να πιασει το εσωτερικό μου δίκτυο αυτες τις ταχυτητες και στο μελλον 100 mb/s ή όχι ;
    Eπίσεις θα υπαρχει πρόβλημα εαν ερθω απο το μποξ του οτε μεχρι την καλη μου πρίζα με cat 6 και μεσα εχω ποιο μικρη διατομή ή π΄χ cat 5 ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puntix : 04-01-19 στις 16:31.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει post πιο πάνω για τις διατομές των καλωδίων και τι πρέπει να βάζεις σε τόσο μεγάλες αποστάσεις, κάνε ένα κόπο να το διαβάσεις και μετά δεν θα ρωτάς για UTP.

    Spoiler:
    Mάλλον τζάμπα τα γράφουμε, αλλά τέλος πάντων.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    06-05-2005
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    επανέρχομαι στο θέμα γιατί εκατσα και ξεχωρισα ολα τα καλωδια και τα δοκίμασα με το πολύμετρο και τα περισσότερα ειναι κομμενα και δεν εχω και πολυ χώρο αντε 7 ποντους μεσα στο κουτί θελω να ρωτήσω αν υπάρχουν πρίζες για ιντερνετ 4 επαφών ή μονο 8άρες ;

    υ.π Να σημειώσω οτι λογο λακαμά ηλεκτρολόγου δεν μπορώ να ριξω ατσαλίνα γιατί τα πηγε τα καλωδια οπως νανε μεχρι και κατω απο το δαπεδο ..

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας