Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-19 από 19
  1. #16
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Αξιοπιστία και inkjet δεν πάνε μαζί.

    Αν θες αξιοπιστία, πας οπωσδήποτε σε laser.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  2. #17
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον πέταξα ήδη. Αυτό που θέλω να ξαναρωτήσω γιατί δεν το κατάλαβα είναι : από αυτά που γνώριζα όλα τα προιόντα τεχνολογίας ακολουθούνται από μία 2ετή (υποχρεωτικά) εγγύηση βάση ευρωπαικής νομοθεσίας. Έχει αλλάξει αυτό ?
    Οχι. Απλά δεν ίσχυε ποτέ! Οι 99 στους 100 απλά πιστεύουν ότι υπάρχει υποχρεωτική εγγύηση 2 ετών, επειδή δεν γνωρίζουν την σχετική νομοθεσία.
    Πάντα με απασχολούσε το θέμα εγγύησεων, και ετυχε απλά και το έκανα εργασία στο πανεπιστήμιο, για αυτό και έχω άποψη επι του θέματος.
    Αλλο το οτι γουστάρουν οι περισσότεροι κατασκευαστές και δίνουν 2 χρόνια εγγύηση, και άλλο "υποχρεωτική" εγγύηση.
    Αν θέλεις να μιλήσεις για υποχρέωση εγγύησης λοιπόν, τότε η υποχρεωτική εγγύηση είναι 6 μήνες. Για την ακρίβεια δεν είναι κάν εγγύηση. Είναι η ευθύνη του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα.
    Και ο λόγος είναι ότι σύμφωνα με την σχετική νομοθεσία, κάθε πρόβλημα που παρουσιάζεται στους πρώτους 6 μήνες λειτουργίας, προυπήρχε της πώλησης.
    Συνεπώς 3 επιλογές έχει ο πελάτης. Επισκευή, αντικατάσταση, υπαναχώρηση απο την σύμβαση (επιστροφή δηλαδή του προιόντος και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω αυτο ηξερα.

    Παντως ενας δισκος που μου εβγαλε bad sectors στους 9 μηνες, αλλαχθηκε παραυτα. Δεν μου ειπαν μα μου σου ξου. Δεν χρειαστηκε να αποδειξω οτι προυπηηρχε το προβλημα.

    Βεβαια δεν ξερω αν εχει σημασια, αλλα εσταλη στην αντιπροσωπεια απο το καταστημα, για να γινει η αλλαγη.
    Αλλάχθηκε , χωρίς να χρειαστεί να αποδείξεις ότι προυπήρχε το πρόβλημα της πώλησης, διότι ο κατασκευαστής του δίσκου δίνει 2-3-5 χρόνια εγγύηση για bad sectors.
    Θα μπορούσε εν ολίγης να μην έδινε καμία εγγύηση ο κατασκευαστής, απλά για 6 μηνες θα είχε ευθυνη ο πωλητής χωρίς να χρειαστεί να αποδείξεις ότι το πρόβλημα προυπήρχε της πώλησης και για ακόμα 1,5 χρόνο αν μπορείς να αποδείξεις ότι η βλάβη που παρουσιάστηκε προυπήρχε της πώλησης. Μην νομίζεις φυσικά ότι ο δικός σου πωλητής eshop-πλαισιο θα τον έκανε κάδρο. Εχει και αυτός έναν πωλητή που θα απευθυνθεί και επίσης θα μπορούσε κάλιστα να σε στείλει στον πωλητή του αν ηταν εντος ΕΕ ή ακόμα και στον 1ο πωλητή εντός ΕΕ αν εμπλεκόταν και άλλος ενδιάμεσος.
    Το Eshop αγοράζει απο την quest, η οποία αγοράζει απο την Χ εταιρεία στην Γερμανία, που εισάγει απο την Ψ εταιρεία στην Κίνα.
    Μιλάμε για προιόν που απο τον κατασκευαστή στην Κίνα δεν έχει καμία εγγύηση.
    Το eshop έχει κάθε δικαίωμα να σε στείλει στον Χ προμηθευτή της Γερμανίας, που είναι ο 1ος πωλητής στην ΕΕ.
    Θα ήταν καθόλα νόμιμο.
    Πραγματική περίπτωση.
    Αγοράζω αρωματικό αυτοκινήτου απο ο lidl. τρέχει στο ταμπλό και φουσκώνει το χρώμα του τάμπλό.
    Κάνω παράπονα στην Lidl , η οποία με προμηθεύει με τα στοιχεία επικοινωνίας του προμηθευτή τους στην Ισπανία για το συγκεκριμένο προιόν.
    Η διαδικασία τους μπορεί να μην μου άρεσε, αλλά ήταν νόμιμη.

  3. #18
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγοράζω αρωματικό αυτοκινήτου απο ο lidl
    Ζεις επικινδυνα την ζωη σου.
    The gr81 .

  4. #19
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων


    Ζεις επικινδυνα την ζωη σου.
    χαχαχαχαχαχα
    Πραγματικά! Πέρα απο το γεγονός ότι βρώμαγε, που ξεφλούδισε και το χρώμα στο ταμπλό.
    Ηθελα να τους γλεντήσω λιγάκι , αλλά μετά την ενημέρωση για τον Ισπανό εισαγωγέα, βαρέθηκα να τσακώνομαι στα Ισπανικά, οπότε το άφησα το θέμα.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας