Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Καλημέρα και καλή χρονιά,

    Παρακαλώ τα φώτα σας όσοι γνωρίζετε.

    Περιήλθε στην ιδιοκτησία μου ένα διαμέρισμα το οποίο βρίσκετε στο 4ο όροφο 4όροφης πολυκατοικίας,
    Η πολυκατοικία έχει 2 ταράτσες (εμπρός και πίσω). Η μπροστά που βρίσκεται ολόκληρη πάνω από το δικό μου διαμέρισμα αναφέρεται ως ιδιοκτησία του διαμερίσματός μου, επίσης σε αυτή υπάρχει και δωμάτιο το οποίο συνδέεται με εσωτερική σκάλα με το διαμέρισμα.

    Η ερώτησή μου είναι η εξής, στην ταράτσα που φέρεται ως ιδιοκτησία μου έχει εγκατασταθεί ηλιακός 3ου διαμερίσματος καθώς και κεραίες τηλεόρασης οι οποίες δεν είναι εκ κατασκευής αλλά με χύμα καλώδια που κρέμονται παντού. Υπάρχει κάτι που να με εμποδίζει να απαιτήσω την απομάκρυνση όλων αυτών εφόσον μάλιστα υπάρχει κοινόχρηστη ταράτσα η οποία έχει χώρο για όλα αυτά;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Υπάρχουν πολλές μορφές κυριότητας και κάποιες δεν είναι αποκλειστικές ως προς τη διέλευση ή χρήση από τρίτους. Δες τι προβλέπει ο κανονισμός της πολυκατοικίας και οι τίτλοι ιδιοκτησίας των άλλων διαμερισμάτων. Αν δεν λένε ρητά το αντίθετο, μπορείς να ζητήσεις να τα πάρουν από την ταράτσα σου.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν πολλές μορφές κυριότητας και κάποιες δεν είναι αποκλειστικές ως προς τη διέλευση ή χρήση από τρίτους. Δες τι προβλέπει ο κανονισμός της πολυκατοικίας και οι τίτλοι ιδιοκτησίας των άλλων διαμερισμάτων. Αν δεν λένε ρητά το αντίθετο, μπορείς να ζητήσεις να τα πάρουν από την ταράτσα σου.
    Θα το κοιτάξω.

    Επειδή δεν έχω εμπειρία με πολυκατοικίες, αν ζητήσω να μου δείξουν τους τίτλους ιδιοκτησίας είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν;
    Δεν έχω κάνει καμία νύξη ακόμα όποτε και δεν ξέρω τι συμπεριφορές θα συναντήσω.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Δες αρχικά τι λέει το συμβόλαιο σου αρχικά και συμβουλέψου και κανένα μηχανικό στη συνέχεια. Το λογικό είναι πάντως οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες-ένοικοι των κάτω διαμερισμάτων να έχουν δικαίωμα χρήσης της ταράτσας. Έχεις δικαίωμα υψούν ώστε να χτίσεις πιο πάνω? Όπως σου είπε και ο gcf πρέπει να υπάρχει και κανονισμός της πολυκατοικίας που ενδεχομένως να αναφέρει σχετικά.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skoupas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες αρχικά τι λέει το συμβόλαιο σου αρχικά και συμβουλέψου και κανένα μηχανικό στη συνέχεια. Το λογικό είναι πάντως οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες-ένοικοι των κάτω διαμερισμάτων να έχουν δικαίωμα χρήσης της ταράτσας. Έχεις δικαίωμα υψούν ώστε να χτίσεις πιο πάνω? Όπως σου είπε και ο gcf πρέπει να υπάρχει και κανονισμός της πολυκατοικίας που ενδεχομένως να αναφέρει σχετικά.
    Φυσικά και θα κοιτάξω αναλυτικά τι γράφει.
    Απλά με την δικιά μου λογική, χωρίς να γνωρίζω και ίσως λέγοντας βλακείες, εφόσον υπάρχει 2η ταράτσα, η οποία είναι κοινόχρηστη και μεγαλύτερη, μπορούν να εξυπηρετηθούν όλοι οι ιδιοκτήτες-ένοικοι από αυτήν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2911 : 02-01-19 στις 13:51.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας