Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν, το πρόβλημα έχει ως εξής:

    Μετά από 3 χρόνια υγιούς συνύπαρξης με ένα 724 σε VDSL50, ενημερώθηκα πως μπορώ να προχωρήσω σε αντικατάσταση του με ένα Plus. Η συνδεσμολογία ήταν (και είναι) με την πρώτη πρίζα να έχει φίλτρο & τηλέφωνο, 2η πρίζα router με splitter κι επιστροφή από το phone μέσω του splitter ώστε να πάρει και η πρώτη. Με αυτή τη συνδεσμολογία, με το 724 δεν είχα κανένα πρόβλημα ακόμη και όταν ενεργοποιήθηκε το vectoring. Στο σπίτι η καλωδίωση είναι με UTP και η πολυκατοικία είναι 9 ετών. Ακόμη και με αυτή τη συνδεσμολογία, το attainable που είχα με vectoring στην καμπίνα ήταν 125Mbps.

    Παίρνω λοιπόν το Plus μιας και ήθελα και τις δύο μπάντες στο WiFi, το βάζω ακριβώς όπως ήταν και το 724. Σε κάποια περίπτωση πάω να πάρω τηλέφωνο κινητό και μου βγάζει μήνυμα ότι "ο αριθμός δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή". Παίρνω και το δικό μου νούμερο, τα ίδια. Σε κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις, θα έλεγα 1/20, μου έβγαζε αντίστοιχο μήνυμα και σε κλήση σταθερού αλλά με την δεύτερη έκανε κλήση. Στα κινητά επέμενε.

    Πρώτη κίνηση μου ήταν να συνδέσω το τηλέφωνο απευθείας στο router. Εκεί διαπιστώνω ότι έκανε κανονικά κλήσεις σε κινητά και σταθερά. Δεύτερη ήταν να αντικαταστήσω το φίλτρο στην 1η πρίζα (ήταν το παλιό από το 724) με αυτό που είχε το plus. Το αντικαθιστώ και voila, κανένα πρόβλημα. Κλείνουμε την βλάβη που είχα δηλώσει και όλα καλά.

    Φεύγω για μια εβδομάδα στις γιορτές, επιστρέφω, πάω να πάρω το 13888 γιατί δεν με είχαν γυρίσει σε fast path από interleaved ενώ το είχα ζητήσει και μέσα στις γιορτές μου ήλθε μήνυμα ότι έγινε επιτυχώς, καλώ και παίρνω ένα μήνυμα 'Godzilla' ότι τα νούμερα άλλαξαν και το αρχικό 0 αντικαταστάθηκε με το 2. Άσχετο μεν, ανησυχητικό δε. Αρχίζω να υποπτεύομαι το ίδιο πρόβλημα. Καλώ κινητό και πάλι το μήνυμα "ο αριθμός δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή". Δηλώνω βλάβη αλλά τώρα τι;

    Γνωρίζω τα περι συνδεσμολογίας και το πως επηρεάζεται η ταχύτητα από την υπάρχουσα συνδεσμολογία. Αλλά ακόμη κι έτσι έχω μεγάλο attainable λόγω καλής απόστασης από καμπίνα και καλής καλωδίωσης. Δεν ξέρω το πως μπορεί να επηρεαστεί και αν η τηλεφωνία. Το ότι δούλεψε με αντικατάσταση του φίλτρου και σταμάτησε μετά από λίγο με προβληματίζει. Επίσης δεν ξέρω αν σχετίζεται και με τις εργασίες για interleaved-fast που ούτως ή άλλως φαίνεται να μην έγινε καθώς έχω 15ms στο ftp.otenet.gr, όσο και πριν.

    Κανείς με πιο τεχνικές γνώσεις για τα φώτα του; Κάποιες προτάσεις ως προς το πρόβλημα; Να σημειώσω πως αυτή τη στιγμή δεν είναι εφικτή η μεταφορά του router στη πρώτη πρίζα καθώς PC + NAS είναι στη 2η πρίζα και δεν υπάρχει ξεχωριστή UTP εγκατάσταση για gigabit δίκτυο.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, το πρόβλημα έχει ως εξής:

    Μετά από 3 χρόνια υγιούς συνύπαρξης με ένα 724 σε VDSL50, ενημερώθηκα πως μπορώ να προχωρήσω σε αντικατάσταση του με ένα Plus. Η συνδεσμολογία ήταν (και είναι) με την πρώτη πρίζα να έχει φίλτρο & τηλέφωνο, 2η πρίζα router με splitter κι επιστροφή από το phone μέσω του splitter ώστε να πάρει και η πρώτη. Με αυτή τη συνδεσμολογία, με το 724 δεν είχα κανένα πρόβλημα ακόμη και όταν ενεργοποιήθηκε το vectoring. Στο σπίτι η καλωδίωση είναι με UTP και η πολυκατοικία είναι 9 ετών. Ακόμη και με αυτή τη συνδεσμολογία, το attainable που είχα με vectoring στην καμπίνα ήταν 125Mbps.

    Παίρνω λοιπόν το Plus μιας και ήθελα και τις δύο μπάντες στο WiFi, το βάζω ακριβώς όπως ήταν και το 724. Σε κάποια περίπτωση πάω να πάρω τηλέφωνο κινητό και μου βγάζει μήνυμα ότι "ο αριθμός δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή". Παίρνω και το δικό μου νούμερο, τα ίδια. Σε κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις, θα έλεγα 1/20, μου έβγαζε αντίστοιχο μήνυμα και σε κλήση σταθερού αλλά με την δεύτερη έκανε κλήση. Στα κινητά επέμενε.

    Πρώτη κίνηση μου ήταν να συνδέσω το τηλέφωνο απευθείας στο router. Εκεί διαπιστώνω ότι έκανε κανονικά κλήσεις σε κινητά και σταθερά. Δεύτερη ήταν να αντικαταστήσω το φίλτρο στην 1η πρίζα (ήταν το παλιό από το 724) με αυτό που είχε το plus. Το αντικαθιστώ και voila, κανένα πρόβλημα. Κλείνουμε την βλάβη που είχα δηλώσει και όλα καλά.

    Φεύγω για μια εβδομάδα στις γιορτές, επιστρέφω, πάω να πάρω το 13888 γιατί δεν με είχαν γυρίσει σε fast path από interleaved ενώ το είχα ζητήσει και μέσα στις γιορτές μου ήλθε μήνυμα ότι έγινε επιτυχώς, καλώ και παίρνω ένα μήνυμα 'Godzilla' ότι τα νούμερα άλλαξαν και το αρχικό 0 αντικαταστάθηκε με το 2. Άσχετο μεν, ανησυχητικό δε. Αρχίζω να υποπτεύομαι το ίδιο πρόβλημα. Καλώ κινητό και πάλι το μήνυμα "ο αριθμός δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή". Δηλώνω βλάβη αλλά τώρα τι;

    Γνωρίζω τα περι συνδεσμολογίας και το πως επηρεάζεται η ταχύτητα από την υπάρχουσα συνδεσμολογία. Αλλά ακόμη κι έτσι έχω μεγάλο attainable λόγω καλής απόστασης από καμπίνα και καλής καλωδίωσης. Δεν ξέρω το πως μπορεί να επηρεαστεί και αν η τηλεφωνία. Το ότι δούλεψε με αντικατάσταση του φίλτρου και σταμάτησε μετά από λίγο με προβληματίζει. Επίσης δεν ξέρω αν σχετίζεται και με τις εργασίες για interleaved-fast που ούτως ή άλλως φαίνεται να μην έγινε καθώς έχω 15ms στο ftp.otenet.gr, όσο και πριν.

    Κανείς με πιο τεχνικές γνώσεις για τα φώτα του; Κάποιες προτάσεις ως προς το πρόβλημα; Να σημειώσω πως αυτή τη στιγμή δεν είναι εφικτή η μεταφορά του router στη πρώτη πρίζα καθώς PC + NAS είναι στη 2η πρίζα και δεν υπάρχει ξεχωριστή UTP εγκατάσταση για gigabit δίκτυο.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Κάνέ ένα on off στο ρούτερ πάρτους και ζήτα να σου κάνουν ένα reset στήν πόρτα σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kostinos : 02-01-19 στις 19:51.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνέ ένα on off στο ρούτερ πάρτους και ζήτα να σου κάνουν ένα reset στήν πόρτα σου.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...Speedport-PLUS
    Και άλλοι έχουν προβλήματα με το plus βάλε το entry 2i.Μέχρεί να φτιάξουν τα bugs.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είναι φυσιολογικό να έχω PSTN router με προφίλ VDSL2-17A Annex B;

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι. Δεν έχει σχέση το Annex του VDSL με το αντίστοιχο του ADSL.
    Το πρώτο αναφέρεται σε bandplan και για την Ευρώπη είναι Β (το Α στην Αμερική). Το δεύτερο αφορά τύπο τηλεφωνίας.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι φυσιολογικό να έχω PSTN router με προφίλ VDSL2-17A Annex B;
    Και για το τυπικο της υποθεσης η συνδεση σου ειναι vobb (voice over broadband) μια μορφη voip και οχι pstn
    Στο τελος η φωνη μετατρεπεται και βγαινει ως pstn απο το router.

    Τωρα για τα υπολοιπα ουτε το interleave εχει καμμια σχεση, ουτε το φιλτρο/splitter.
    Το οτι το αλλαξες και εφτιαξε ηταν τυχαιο.
    Γιαυτο και ξαναχαλασε

    Εαν ηταν προβλημα φιλτρου θα επρεπε να το ακουγες το προβλημα οταν μιλαγες στο τηλεφωνο για να φτασει να επηρεαστει το dtmf. (θορυβος, παρασιτα κλπ)

    Για να σου βγαλει οτι ο αριθμος αλλαξε σημαινει οτι απο το 210 χχχ που καλεσες εχασε το 21 και πηρε ως πρωτο νουμερο το 0...
    Γιαυτο και ο συνδρομητης δεν αντιστοιχει.

    Η τηλερωνικη συσκευη σου τι ειναι? ακους πρωτα dial tone και μετα παιρνεις το νουμερο, η ειναι κανα ασυρματο που πρωτα σχηματιζεις το νουμερο και μετα πατας το dial και τοτε παιρνει?

  7. #7
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το τηλέφωνο είναι ένα Gigaset το οποίο μπορείς να κάνεις κλήση και με τους δύο τρόπους. Αν πατήσω παρατεταμένα το πράσινο κουμπί μου δίνει dial tone και μετά μπορώ να καλέσω αριθμό ή μπορώ να σχηματίσω τον αριθμό και μετά να κάνω κλήση.

    Κάτι που θα διερευνήσω το ΣΚ είναι ότι κι ένας άλλος στην πολυκατοικία μου ανέφερε πρόβλημα με το τηλέφωνο του τις τελευταίες ημέρες. Τον ρώτησα για δανεισμό της συσκευής του και μου ανέφερε ότι έχει πρόβλημα. Οπότε θα το κοιτάξουμε από κοινού.

  8. #8
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν, δοκίμασα και δεύτερη ασύρματη συσκευή, μια παλιά συσκευή 10+ χρόνων, φτηνιάρικη από το ΠΛΑΙΣΙΟ. Έπαιξε! Οπότε μπορώ να πω πλέον πως είναι θέμα συσκευής. Απλά δεν ξέρω αν τα έπαιξε η συσκευή ή δεν πληροί κάποια standards (Gigaset A580) που αμφιβάλω μιας και η μπαχατέλα Turbo-X παίζει απροβλημάτιστα.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας