Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    02-01-2019
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Greece
    Καλησπέρα, προ μηνός αιτήθηκα αναβάθμιση της γραμμής μου σε VDSL μετα απο παρότρυνηση των τεχνικών καθώς η ταχύτητα τα τελευταία χρόνια είχε καρφωθεί στα 4 Mbps. Μικρή η οικονομική διαφορά σκέφτηκα, ας το κάνω.
    Το αποτέλεσμα είναι να είμαι για 18η ημέρα χωρίς ιντερνετ. Αναλώθηκαν οι 2 πρώτες ημέρες στην τυφλή απάντηση, χωρις κανέναν troubleshooting βήμα, περιμένετε να συγχρονίσει η νέα γραμμή. Την τρίτη ημέρα με επισκέφτηκε συνεργάτης της εταιρείας που έκανε μέτρηση και με ενημέρωσε οτι δεν έχει γινει σωστά η εργασία απο τον ΟΤΕ και την τέταρτη ημέρα δηλώθηκε η βλάβη στον ΟΤΕ.
    Εκτοτε δεν με ενημερώνει κανεις και για το παραμικρό. Όσες φορές καλώ ο ίδιος λαμβάνω την απάντηση οτι δεν ειναι στο χέρι της εταιρείας ενω μετά απο πολλή πίεση απο πλευράς μου, πίστωθηκα κάποια GB σε κινητό ώστε να μην αποκλειστώ εντελώς, φυσικα έχω περιοριστεί στα απολύτως απαραίτητα με αυτή τη λύση.
    Αυτό που προσπαθώ καιρό να επιδιώξω είναι μια σαφής απάντηση για το ποιό ειναι το πλάνο σε τέτοιες περιπτώσεις, ζητώ κάποιος να με ενημερώσει τι προβλέπεται στη συμφωνία μεταξύ παρόχων για την επίλυση μιας βλάβης, τι βήματα κάνει η wind πέραν του γεγονότος της δήλωσης βλάβης μέσω ενός ticketing system και φυσικά αδυνατώ να δεχτώ οτι μπορώ να παίρνω την απάντηση δεν είναι στο χέρι μας αν για παράδειγμα περάσουν 3 μήνες χωρίς να γίνεται τίποτα ουσιαστικό.
    Εκτός απο τις άπειρες τηλεφωνικές επαφές (τη μια μάλιστα βίωσα τη δυσάρεστη έκπληξη του κλεισίματος της γραμμής με το που ανέφερα το πρόβλημα) έχω επίσης γράψει στους ανθρώπους που διαχειρίζονται τα social media ενώ έχω συμπληρώσει και την ηλεκτρονική φόρμα παραπόνων χωρίς καμια απάντηση.
    Συγκεκριμένα έχουν περάσει 17 ημέρες χωρίς ιντερνετ, 10 εργάσιμες εκ των οποίων οι 7 εργάσιμες δηλωμένες και στον ΟΤΕ.
    Καθε γνώμη/συμβουλή για το τι θα μπορουσα να κάνω ειναι ευπρόσδεκτη.
    Ευχαριστώ και καλή χρονιά

  2. #2
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Δε ξέρω ποιο είναι ακριβώς το χρονοδιάγραμμα, το οποίο φαντάζομαι αλλάζει ανάλογα την περίπτωση..
    Αυτό που ξέρω ειναι ότι γείτονας πριν λίγες βδομάδες είχε βλάβη με τη γραμμή του να είναι στον ΟΤΕ. Η βλάβη δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο δηλαδή δεν ήταν καλωδιακή. Έμεινε χωρίς ιντερνετ και τηλέφωνο ακριβώς 2 βδομάδες...

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.739
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δυστυχώς δεν θα βρεις άκρη με το τεχνικό τμήμα της Wind. Είχα παρόμοια εμπειρία σε φορητότητα αρχές Δεκεμβρίου.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Στο πατρικό μου αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα με κομμένο τηλέφωνο και πολύ ασταθές internet μετά από τις πρόσφατες βροχές στην Αθήνα. Η Wind λέει πως είναι θέμα καλωδίωσης OTE και πως μπορεί να πάρει "3, 5 ή περισσότερες ημέρες" καθώς περιμένουν τον ΟΤΕ να επιδιορθώσει τη βλάβη. Μπορούμε σε τέτοια περίπτωση να κάνουμε υπαναχώρηση ατελώς; Ή τέλος πάντων υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε για να τους πιέσουμε λίγο;

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan.nl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο πατρικό μου αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα με κομμένο τηλέφωνο και πολύ ασταθές internet μετά από τις πρόσφατες βροχές στην Αθήνα. Η Wind λέει πως είναι θέμα καλωδίωσης OTE και πως μπορεί να πάρει "3, 5 ή περισσότερες ημέρες" καθώς περιμένουν τον ΟΤΕ να επιδιορθώσει τη βλάβη. Μπορούμε σε τέτοια περίπτωση να κάνουμε υπαναχώρηση ατελώς;
    Αυτό είναι βλάβη και όχι δεν μπορείς να διακόψεις ατελώς, θα πρέπει να σου επιστρέψουν το πάγιο για αυτές τις μέρες.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας