Σελ. 2 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 280
  1. #16
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για εμένα το μεγαλύτερο πρόβλημα ειναι το ασταθής WiFi. Επανειλημμένα και σε μη τακτικά διαστήματα το WiFi (στα 2,4Ghz τουλάχιστον, το 5Ghz το έχω κλειστό) εχει timeouts. Κατεβάζω ενα αρχείο π.χ 100Mb και κατεβάζει 10-15 Mb γρηγορα και μετα η κάνει timeout η κατεβάζει τα υπόλοιπα 85-90 Mb με ταχύτητα χελώνας. Ενω αλλες φορές το ιδιο αρχείο το κατεβάζει σε χρόνο dt. Οσο αφορά την εμβέλεια του WiFi δέν μπορώ να πω οτι ειναι μεγαλύτερη του 2i. Σχεδό τα ιδια.

    Επίσης να επιβεβαιώσω και εγώ το battery drain κυρίως στο κινητο (iphone 6s).

  2. #17
    Εγγραφή
    11-02-2005
    Μηνύματα
    871
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓55000/5500↑
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kolvas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εμένα το μεγαλύτερο πρόβλημα ειναι το ασταθής WiFi. Επανειλημμένα και σε μη τακτικά διαστήματα το WiFi (στα 2,4Ghz τουλάχιστον, το 5Ghz το έχω κλειστό) εχει timeouts. Κατεβάζω ενα αρχείο π.χ 100Mb και κατεβάζει 10-15 Mb γρηγορα και μετα η κάνει timeout η κατεβάζει τα υπόλοιπα 85-90 Mb με ταχύτητα χελώνας. Ενω αλλες φορές το ιδιο αρχείο το κατεβάζει σε χρόνο dt. Οσο αφορά την εμβέλεια του WiFi δέν μπορώ να πω οτι ειναι μεγαλύτερη του 2i. Σχεδό τα ιδια.

    Επίσης να επιβεβαιώσω και εγώ το battery drain κυρίως στο κινητο (iphone 6s).
    Τα πολλά (οχι όλα) timeouts στο wifi το ελυσα sτα 2,4GHz αλλάζοντας το channel bandwidth στα 20Μhz με transmission mode 802.11b+802.11g+802.11n και αυτοματα να παιρνει καναλια (ελεω του repeater που εχω βαλει σε αλλο δωματιο)

    Στα δε 5ghz εxω αλλαξει ssid και εχω transmittion mode 802.11a,802.11g+802.11ac με Channel bandwidth 20/40/80Μhz και καρφωτο καναλι το 48. Για δοκιμασε μηπως γινει πιο σταθερό...

  3. #18
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Minotavrs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πολλά (οχι όλα) timeouts στο wifi το ελυσα sτα 2,4GHz αλλάζοντας το channel bandwidth στα 20Μhz με transmission mode 802.11b+802.11g+802.11n και αυτοματα να παιρνει καναλια (ελεω του repeater που εχω βαλει σε αλλο δωματιο)

    Στα δε 5ghz εxω αλλαξει ssid και εχω transmittion mode 802.11a,802.11g+802.11ac με Channel bandwidth 20/40/80Μhz και καρφωτο καναλι το 48. Για δοκιμασε μηπως γινει πιο σταθερό...
    Θα το δοκιμάσω αργότερα και θα αναφέρω αποτελέσματα. Μια διευκρίνιση όμως, σε δικό σου ποστ σε άλλο νήμα είδα μια φωτογραφία με τις ρυθμίσεις που προανέφερες, όμως στα 2.4ghz το transmission mode δεν είχε το 802.11n (μόνο b+g). Τελικά πρέπει να είναι ενεργοποιημένο η όχι (όσο αφορά για την δοκιμη);

    Ευχαριστώ!

  4. #19
    Εγγραφή
    11-02-2005
    Μηνύματα
    871
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓55000/5500↑
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kolvas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το δοκιμάσω αργότερα και θα αναφέρω αποτελέσματα. Μια διευκρίνιση όμως, σε δικό σου ποστ σε άλλο νήμα είδα μια φωτογραφία με τις ρυθμίσεις που προανέφερες, όμως στα 2.4ghz το transmission mode δεν είχε το 802.11n (μόνο b+g). Τελικά πρέπει να είναι ενεργοποιημένο η όχι (όσο αφορά για την δοκιμη);

    Ευχαριστώ!
    Συνεχεια το σκαλιζω η συγκεκριμενη ρυθμιση ηταν αν θυμαμαι καλα χωρις να εχω κοψει το band steering και χωρις να εκπεμπω στα 5ghz όπως και να εχει μονο με δοκιμες θα δεις προκοπη παιξε μεχρι να δεις που ειναι σταθερο φυσικα τα καναλια ειναι υποκειμενικα δες με το wifi analyzer ποια δεν εχουν πολυ κινηση και παιξε με καρφωτή... απο οτι θυμαμαι εσυ δεν εχεις και repeater.. Aν θες σου ανεβαζω σε screenshot ολες τις ρυθμισεις που εχω τωρα

  5. #20
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Minotavrs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχεια το σκαλιζω η συγκεκριμενη ρυθμιση ηταν αν θυμαμαι καλα χωρις να εχω κοψει το band steering και χωρις να εκπεμπω στα 5ghz όπως και να εχει μονο με δοκιμες θα δεις προκοπη παιξε μεχρι να δεις που ειναι σταθερο φυσικα τα καναλια ειναι υποκειμενικα δες με το wifi analyzer ποια δεν εχουν πολυ κινηση και παιξε με καρφωτή... απο οτι θυμαμαι εσυ δεν εχεις και repeater.. Aν θες σου ανεβαζω σε screenshot ολες τις ρυθμισεις που εχω τωρα
    Ένα screenshot θα ήταν ευπρόσδεκτο!

    Έχεις δίκιο, δεν έχω repeater, αλλα έχω powerline με ασύρματο αναμεταδότη. Εκεί βέβαια δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το WiFi. Πάντα σταθερό. Όπως και όλες οι συνδεδεμένες ενσυρματα συσκευές μέσω powerline.

  6. #21
    Εγγραφή
    11-02-2005
    Μηνύματα
    871
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓55000/5500↑
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kolvas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα screenshot θα ήταν ευπρόσδεκτο!

    Έχεις δίκιο, δεν έχω repeater, αλλα έχω powerline με ασύρματο αναμεταδότη. Εκεί βέβαια δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το WiFi. Πάντα σταθερό. Όπως και όλες οι συνδεδεμένες ενσυρματα συσκευές μέσω powerline.
    Παρακάτω ειναι οι ρυθμισεις μου για να μην εχεις timeouts και με τις 2 μπαντες ανοικτές εκτος απο τις παραπανω εχω βαλει ξεχωριστο ssid για καθε μπαντα και χρησιμοποιω και repeater... επισης πρεπει να ορισεις καρφωτες ip για τα κινητα - tablets που εχεις... οτι αλλο θες μιλας....

    Send Settings
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  yjoVM8O.png 
Εμφανίσεις:  380 
Μέγεθος:  43,8 KB 
ID: 200095

  7. #22
    Εγγραφή
    29-10-2005
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    108000/9997
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 13(dB)
    Καλημέρα σας, να αναφέρω και εδώ αυτό που είχα γράψει και στο άλλο νήμα. Το συγκεκριμένο modem από την ημέρα που το εγκατέστησα διαπίστωσα πολύ μεγάλο drain σε 2 κινητά (Huawei P20 Pro και Sony Xperia Xz). Έχουν γίνει αρκετές δοκιμές και συνδυασμοί (να είναι και οι 2 μπάντες ενεργές , να είναι τα κινητά συνδεδεμένα στην 2.4Ghz , να είναι συνδεδεμένα στην 5Ghz) αλλά πάντα το ίδιο μεγάλο drain και εννοώ για από 100% σε 7 ώρες χωρίς να αγγίζω το κινητό σε 75%. Πλέον η μόνη σίγουρη λύση που βρήκα εγώ για την δική μου περίπτωση τουλάχιστον και δεν έχω κανένα θέμα με τα κινητά μου πια είναι αυτή https://www.skroutz.gr/s/13271526/TP...A860RE-v5.html. ‘Eχω συνδέσει εκεί ΜΟΝΟ τα κινητά για αυτό δεν με ενδιαφέρει που δεν έχει μπάντα στα 5Ghz, και επειδή δεν καταργεί την πρίζα και παρέχει και έξοδο ethernet το έχω τοποθετήσει πίσω από smart tv και έχω την τηλεόραση με ethernet στο δίκτυο. Laptop, σταθερός υπολογιστής, tv box είναι συνδεδεμένα στο speedport. Πλέον το κινητό μου από το 100% πέφτει στο 99% μετά από 11 ώρες ενώ πρίν από το 100% έπεφτε στο 75% σε 7 ώρες. Και στις 2 περιπτώσεις απλά άφηνα το κινητό πάνω σε ένα τραπέζι σε απόσταση 3 μέτρων από τα modem.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nkmyrtos : 05-01-19 στις 13:11.

  8. #23
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το Link δεν λειτουργεί.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #24
    Εγγραφή
    29-10-2005
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    108000/9997
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 13(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Link δεν λειτουργεί.
    οκ fixed

  10. #25
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΖΙΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δηλαδή όπως πήραμε το Entry 2i, κατά την αλλαγή της τεχνολογίας γραμμής σε VoIP, θα πάρουμε και το Plus με τον ίδιο τρόπο;

  11. #26
    Εγγραφή
    11-02-2005
    Μηνύματα
    871
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓55000/5500↑
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή όπως πήραμε το Entry 2i, κατά την αλλαγή της τεχνολογίας γραμμής σε VoIP, θα πάρουμε και το Plus με τον ίδιο τρόπο;
    Moνο αν εχεις ταχυτητες απο 50 και επανω

  12. #27
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Τεχνικος που ηρθε σημερα,για τα προβληματα της γραμμης μου, επιβεβαιωσε σημερα οτι υπαρχουν πολλα προβλημα με to pluς
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

  13. #28
    Εγγραφή
    11-02-2005
    Μηνύματα
    871
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓55000/5500↑
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεχνικος που ηρθε σημερα,για τα προβληματα της γραμμης μου, επιβεβαιωσε σημερα οτι υπαρχουν πολλα προβλημα με to pluς
    Δεν τον ξετιναξες στις ερωτησεις

  14. #29
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Υπαρχουν μου ειπε πολλα προβληματα με το plus.Τιποτα αλλο δεν ανεφερε.Μαλιστα εμενα αμεσως μου προτεινε να μου δωσει to entry για να δουμε αν θα διορθωθουν οι αποσυνδεσεις,αφου η μετρηση της γραμμης δεν εβγαλε καποιο προβλημα.
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

  15. #30
    Εγγραφή
    29-12-2004
    Περιοχή
    Αθήνα -Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7590
    Εμένα μου ήρθε τυχαία τεχνικός ( είχα δώσει πρόβλημα στη γραμμή μου ) και εμφανίστηκε χωρίς ειδοποίηση. Ευτυχώς τα χιόνια κράτησαν τα σχολεία κλειστά και κράταγα τη κορή στο σπίτι .... Οταν του ανέφερα το πρόβλημα με το speedport έδειξε πως το γνώριζε και πρότεινε να κρατησω το speedport σαν modem- τηλεφωνία και το router που είχα σαν access point για το wifi .... Δεν ασχολήθηκα από σήμερα εγκατέστησα ένα asus AC87VG και παίζουν όλα καμπάνα ....
    Ilias

Σελ. 2 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας