Σελ. 1 από 19 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 280
  1. #1
    Εγγραφή
    11-02-2005
    Μηνύματα
    871
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓55000/5500↑
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box7590
    Path Level
    Fastpath
    Exclamation
    Το τελευταίο διάστημα η Cosmote εχει βάλει σε εφαρμογή την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ αλλαγη - αντικατάσταση όλων των παλαιών vdsl router με το Speedport Plus της Sercomm.

    Όπως μπορείτε να διαβάσετε και στο σχετικό νήμα του Speedport Plus, υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με την συγκεκριμένη συσκευή καθώς αποδεδειγμένα χρήστες του εχουν ανεβάσει στατιστικά στοιχεία και screenshots όπου φαίνεται ότι το Spedport Plus προκαλεί:




    Πέραν τούτου έχει αναφερθεί επανειλημμένα οτι:


    • Δεν ειναι σταθερό το wifi του είτε στα 5Ghz είτε στα 2,4Ghz καθώς κάνει διακοπές και ανεξήγητα "βυθίσματα" τα οποια έχουν καταγραφεί μεσω του WiFi Analyzer. Η λύση που εχει δοθει απο το helpdesk της Cosmote είναι να αλλαξετε τo Channel Bandwidth και το καναλι με τελευταια λύση την αντικατάσταση .


    Επιπρόσθετα έχουν αναφερθεί κι αλλα προβλήματα μείζονος σημασίας όπως


    • Δεν μπορείς να σετάρεις QOS,
    • Δεν μπορείς να ορίσεις custom DNS στο DHCP,
    • Λείπουν επιλογές από τα wireless settings,
    • Δεν δείχνει attainable rate ή interleave depth
    • Δεν αλλαζει απο ipv4/ipv6 σε ipv4


    Παρά τις επανειλημμένες οχλήσεις χρηστών του Plus στο helpdesk της Cosmote και παρότι υπάρχει ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ τόσο το πρόβλημα του battery draining όσο και του ασταθούς Wifi δεν εχουν δοθεί ικανοποιητικές λύσεις πλην της αντικατάστασης με άλλο ακριβώς ιδιο εξοπλισμό όπου και έχουμε ακριβώς τα ιδια προβλήματα....

    Το χειρότερο όλων όμως απο τα παραπάνω ειναι οτι απο την Cosmote ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΛΟ router προς τα πισω (πχ Speedport entry 2i) το οποιο μεχρι προτινος ειχες και σου δουλευε μια χαρά... με αποτελεσμα ο καταναλωτής - χρήστης να μην εχει επιλογές , εκτός και αν διαθέσει ενα ποσο της ταξεως των 179€ για αγορα συμβατού router της εταιριας απο τα καταστηματα της (πχ Fritz 7530).

    Επειδή εν έτη 2018 ειναι ανεπίτρεπτο οι χρήστες να υποχρεώνονται στην αλλαγη του αποδεδειγμενα λειτουργικού εξοπλισμου τους με υποδεέστερο και το χειροτερο όλων να τους δινεται ως λύση μονο η αγορά νεου εξοπλισμού ετσι ωστε να λειτουργησουν σωστα οι συνδεόμενες συσκευές τους, θα πρέπει να ειστε προϊδεασμένοι - προετοιμασμένοι για το τι θα ακολουθήσει σε πιθανή αλλαγή του εξοπλισμού σας.

    Για την ιστορία, προσωπικά εχω ενοχλήσει το helpdesk τέσσερις φορες σε διαστημα 2 μηνων χωρις να εχω ακόμα ενημέρωση απο το αρμόδιο τμήμα ενω υπαρχουν καταγεγραμμένα παράπονα, παρόλα αυτά μου εχουν αλλάξει το speedport plus με καινούργιο οπου και εχω τα ιδια προβλήματα. Αρκετοί χρήστες του συνεχιζουν να εχουν τα ιδια προβληματα έχοντας βρει λύσεις είτε με την αγορά συγκεκριμένων repeaters και Access points είτε βάζοντας το σε bridge με αλλο router...

    Για παραπανω πληροφοριες καθως και τις καταγεγγραμμενες μαρτυριες μπορειτε να δειτε στο σχετικο νήμα του Speedport plus εδώ

    Τα συμπεράσματα δικά σας....

  2. #2
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Minotavrs Εμφάνιση μηνυμάτων
    • Δεν αλλαζει απο ipv4/ipv6 σε ipv4
    Ούτε σε speedport entry 2i σου επιτρέπει αυτή την αλλαγή.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-02-2005
    Μηνύματα
    871
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓55000/5500↑
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε σε speedport entry 2i σου επιτρέπει αυτή την αλλαγή.
    Στο ZXDSL 931vΙΙ μια χαρα την επαιρνε τουλαχιστον μεχρι πριν μου το αλλαξουν με το plus ..

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχει προταθεί η παρακάτω λύση για το ipv6 στο Speedport Entry 2i.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...35#post6513135
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.919
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παντως παρα τα προβληματα που εχει το speedport plus σε σχεση με το speedport entry 2i που ειχα μπορει να στριμαρω μεσω 5ghz wifi απο τον synology server που εχω 4Κ ULTRA κατευθειαν στην LG TV που έχω μεσω του λογισμικου τις WEB OS 3.5 εχω ξεχασει boxakia android για streaming μεσω του synology. το μονο κακο σε εμενα ειναι το firewall που δεν απενεργοποιειται και εχω καποια θεματακια οταν συνδεομαι μεσω ftp και στελνω αρχεια 50-60GB στο PS4.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.254
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να το γυρίσω και να μείνω με το ΗW HA35 και ένα netgear 5g router ;

  7. #7
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κι εγώ παθών. Είχα το 724 με μηδέν προβλήματα. Πήρα το Plus και αυτόματα είχα δύο προβλήματα:

    -Διακοπές στο LAN που είχα στον υπολογιστή. Επέστρεψα ένα Plus που είχα, και δημιουργήθηκε το πρόβλημα ξανά. Μετά από ενδελεχή έλεγχο είδα πως καπάκωναν δύο συσκευές την static IP του υπολογιστή. Μετά από κάθε επανεκίνηση του router γίνονταν ένας χαμός. Τελικά αναγκάστηκα να δηλώσω καρφωτά IP για ένα repeater και τον αποκωδικοποιητή για το cosmote TV και να δηλώσω ένα συγκεκριμένο range για άλλες συσκευές που θα μπουν με WiFi στο δίκτυο. Όπως και να έχει, λύση βρέθηκε αλλά το θέμα είναι το τι μπορεί να συμβεί αν ο χρήστης δεν έχει κάποια εμπειρία κι εξοικείωση με θέματα όπως αυτά.

    -Τηλεφωνία. Το πρόβλημα το έχω αναφέρει εδώ. Αδυναμία κλήσεων σε κινητά και πολλές φορές και σε σταθερά. Αν βάλω το ασύρματο πάνω στο router, δεν έχω πρόβλημα. Σε άλλη πρίζα, έχω. Χθες δοκίμασα να βάλω τηλέφωνο ενσύρματο στην πρίζα που έχω το ασύρματο, περιέργως έπαιξε. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται και αν υπάρχει λύση. Η τηλ. συσκευή δεν έχει πρόβλημα αλλιώς δεν θα καλούσε ούτε όταν συνδέονταν πάνω στο router.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ παθών. Είχα το 724 με μηδέν προβλήματα. Πήρα το Plus και αυτόματα είχα δύο προβλήματα:

    -Διακοπές στο LAN που είχα στον υπολογιστή. Επέστρεψα ένα Plus που είχα, και δημιουργήθηκε το πρόβλημα ξανά. Μετά από ενδελεχή έλεγχο είδα πως καπάκωναν δύο συσκευές την static IP του υπολογιστή. Μετά από κάθε επανεκίνηση του router γίνονταν ένας χαμός. Τελικά αναγκάστηκα να δηλώσω καρφωτά IP για ένα repeater και τον αποκωδικοποιητή για το cosmote TV και να δηλώσω ένα συγκεκριμένο range για άλλες συσκευές που θα μπουν με WiFi στο δίκτυο. Όπως και να έχει, λύση βρέθηκε αλλά το θέμα είναι το τι μπορεί να συμβεί αν ο χρήστης δεν έχει κάποια εμπειρία κι εξοικείωση με θέματα όπως αυτά.

    -Τηλεφωνία. Το πρόβλημα το έχω αναφέρει εδώ. Αδυναμία κλήσεων σε κινητά και πολλές φορές και σε σταθερά. Αν βάλω το ασύρματο πάνω στο router, δεν έχω πρόβλημα. Σε άλλη πρίζα, έχω. Χθες δοκίμασα να βάλω τηλέφωνο ενσύρματο στην πρίζα που έχω το ασύρματο, περιέργως έπαιξε. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται και αν υπάρχει λύση. Η τηλ. συσκευή δεν έχει πρόβλημα αλλιώς δεν θα καλούσε ούτε όταν συνδέονταν πάνω στο router.
    Για λόγους ασφαλείας πάντα βάζουμε σταθερές IP και τις βγάζουμε έξω από το range ή τουλάχιστον κάνουμε DHCP Binding.

    Για την τηλεφωνία, έχεις κάνει διαχωρισμό στις γραμμές όπως φαίνεται εδώ ή έχεις κάνει επιστροφή σήματος με splitter, κ.λ.π.;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με επιστροφή. Όπως ακριβώς ήταν και στο 724 κι έπαιζε απροβλημάτιστα για 3 χρόνια ακόμη και με το vectoring ενεργοποιημένο στην περιοχή μου.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με επιστροφή. Όπως ακριβώς ήταν και στο 724 κι έπαιζε απροβλημάτιστα για 3 χρόνια ακόμη και με το vectoring ενεργοποιημένο στην περιοχή μου.
    Η επιστροφή είναι ότι χειρότερο υπάρχει από όλες τις απόψεις, το καταλαβαίνω ότι βολεύει και επίσης σε παραξενεύει ότι έπαιζε το προηγούμενο χωρίς πρόβλημα αλλά είναι και κάτι που δημιουργεί ή θα δημιουργήσει στο μέλλον διάφορες άσχημες/παράξενες καταστάσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είναι θέμα βολέματος από την στιγμή που μια εταιρεία το προτείνει στην συνδεσμολογία του οφείλει να το υποστηρίξει. Ούτε είναι υποχρεωμένος ο κάθε πελάτης να αλλάζει την συνδεσμολογία. Το θέμα είναι ότι έπαιζε με το 724, δεν παίζει με το Plus. Μίλησα και με το τεχνικό τμήμα της περιοχής μου πριν από 30' και είπαν ότι δεν επηρεάζεται από την υπάρχουσα συνδεσμολογία.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι θέμα βολέματος από την στιγμή που μια εταιρεία το προτείνει στην συνδεσμολογία του οφείλει να το υποστηρίξει. Ούτε είναι υποχρεωμένος ο κάθε πελάτης να αλλάζει την συνδεσμολογία. Το θέμα είναι ότι έπαιζε με το 724, δεν παίζει με το Plus. Μίλησα και με το τεχνικό τμήμα της περιοχής μου πριν από 30' και είπαν ότι δεν επηρεάζεται από την υπάρχουσα συνδεσμολογία.
    To προτείνει για να μην αντιδρούν άσχημα οι πελάτες στο VoIP και όχι γιατί είναι σωστό, τα έχουμε πει σε άλλα νήματα πόσα προβλήματα δημιουργεί σε συγχρονισμό, θέματα παρεμβολών, κ.λ.π.
    Άμα μίλησες με το τεχνικό τμήμα, σώθηκες, off the record μπορεί να πάρεις και καμιά αλήθεια από τους τεχνικούς.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.254
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και τώρα τι αφού δε δίνουν πίσω το παλιό ;

  14. #14
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    To προτείνει για να μην αντιδρούν άσχημα οι πελάτες στο VoIP και όχι γιατί είναι σωστό, τα έχουμε πει σε άλλα νήματα πόσα προβλήματα δημιουργεί σε συγχρονισμό, θέματα παρεμβολών, κ.λ.π.
    Άμα μίλησες με το τεχνικό τμήμα, σώθηκες, off the record μπορεί να πάρεις και καμιά αλήθεια από τους τεχνικούς.
    Δεν μίλησα με το τηλεφωνικό support, μίλησα με τεχνικό απευθείας στον OTE Αγ. Παρασκευής. Αν δεν ξέρουν και αυτοί, ας το κάψουμε εντελώς. Επίσης, δεν έχω πρόβλημα σε συγχρονισμό, 50 καθαρά, 125 Attainable απολύτως σταθερή γραμμή. Δεν υπάρχουν συναγερμοί ή κάτι άλλο που προφανώς αν ήταν παρεμβολή, θα επηρέαζε και όταν είχα το 724.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μίλησα με το τηλεφωνικό support, μίλησα με τεχνικό απευθείας στον OTE Αγ. Παρασκευής. Αν δεν ξέρουν και αυτοί, ας το κάψουμε εντελώς. Επίσης, δεν έχω πρόβλημα σε συγχρονισμό, 50 καθαρά, 125 Attainable απολύτως σταθερή γραμμή. Δεν υπάρχουν συναγερμοί ή κάτι άλλο που προφανώς αν ήταν παρεμβολή, θα επηρέαζε και όταν είχα το 724.
    Για το τεχνικό τμήμα μίλησα κι' εγώ, απλά δεν μπορούν να σου πούνε από το υπηρεσιακό τηλέφωνο αλήθειες, δεν είναι κορόιδα, γι' αυτό σου έγραψα το "off the record".

    Για το ότι είναι λάθος συνδεσμολογία η επιστροφή δεν χρειάζεται να το ξαναπούμε, αλλά αφού το διαπιστώνεις και μόνος σου ότι στην πρίζα δεν παίζει και κατευθείαν παίζει, μην το ψάχνεις άλλο, για μένα, βρες από αγγελίες, κ.λ.π. ένα 724 ή κάνε διαχωρισμό των γραμμών αλλιώς τζάμπα θα παιδεύεσαι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 19 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας