Σελ. 12 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 27101112131417 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 280
  1. #166
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αμα εχεις το tether up app μπορει να κανει μπαχαλο τις IP το καγκουρικο TPLINK router . 3 ip cam και 2 remote powerstrips μια χαρα τα εχω στο plus χωρις αλλο router . To λεω γιατι στο Nighthawk ειχα το ιδιο προβλημα δε μπορουσα με τιποτα να δω τις καμερες χωρις καρφωτες IP

  2. #167
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα κάνεις ένα reset ρυθμίσεων στο Speedport και θα το αφήσεις μερικά λεπτά να πάρει αυτόματα ρυθμίσεις. Δεν θα πειράξεις τίποτα σε αυτό.
    Θα συνδέσεις την WAN του TP-LINK με την LAN1 του Speedport.
    Στο TP-LINK θα ρυθμίσεις PPPoE με τα στοιχεία που πήρες απ την Cosmote και έτοιμος.
    Όλες οι συσκευές σου θα συνδέονται στις LAN του TP-LINK και στο Wi-Fi του. Το Speedport μόνο για τηλέφωνο.

  3. #168
    Εγγραφή
    30-05-2008
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    εχω πανω απο 65 συσκευες wifi μαζι με τα φωτα - το ρουτερ της cosmote δεν μπορει να τα σηκωσει με τιποτα.

    - - - Updated - - -

    Ευχαριστω Μανο - δεν εχω συνδεσει σταθερο δεν ξερω αν κανει διαφορα αυτο.
    νομιζω οτι το εκανα αυτα που εγραψες - θα το ξαναπροσπαθησω - αρα την επιλογη LAN1 σε WAN στο cosmote δεν χρειαζεται σωστα?

    Ευχαριστω και παλι!

  4. #169
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν μας επηρεάζει το σταθερό. Η επιλογή LAN1 σε WAN δεν βοηθάει, ίσα ίσα που κόβει εντελώς τη σύνδεση.

  5. #170
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μας επηρεάζει το σταθερό. Η επιλογή LAN1 σε WAN δεν βοηθάει, ίσα ίσα που κόβει εντελώς τη σύνδεση.
    Δουλευει μια χαρα αρκει να ΜΗΝ τα βαζει αναποδα οπως τα εκανε.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fanisp Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Στη συνεχεια συνδεεω το καλωδιο απο το LAN1 της cosmote στο WAN του TPLINK
    Απο το λαν του tplink στο λαν του plus επρεπε με τον τροπο που ειχες δοκιμασει.

    Τελικα ποιον τροπο θες να υλοποιησεις? το PLUS πρωτο ή το TPLINK ?

    ΚΑι ολο λες δεν τα σηκωνει με τιποτα.

    Τι εννοεις γιατι δεν εχει κανενα προβλημα να παρει 65 clients . Τι ακριβως αντιμετωπιζεις?
    The gr81 .

  6. #171
    Εγγραφή
    30-05-2008
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστω πολύ. Δουλεψε το TPLINK τωρα ειναι συνδεδεμενο μεσω PPOE

    Μερικες ερωτησεις:
    1. Tα υπολοιπα LAN τωρα του cosmote δεν πρεπει να δουλευουν σωστα? -
    2. Ειναι προτιμοτερο στο TPLINK να εχω σταθερο channel στο 2.4GHZ wifi η Αυτοματο. Το ρωταω γιατι η κατασταση εχει ως εξεις. Ειναι παρα πολυ μεγαλο το σπιτι μονο τα ασυρματα φωτα ειναι 65 - και χρησιμοποιω extenders η εχω και τις devolo κατι powerlines που το κανουν ασυρματο (δεν μπορουν αλλιως να δουλεψουν τοσα φωτα) - τι ειναι προτιμοτερο να κανω με τα καναλια ολων αυτων συμπεριλαμβανομενου και του tplink router.

    Ευχαριστω πολύ όλους για τη βοηθεια

  7. #172
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fanisp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολύ. Δουλεψε το TPLINK τωρα ειναι συνδεδεμενο μεσω PPOE

    Μερικες ερωτησεις:
    1. Tα υπολοιπα LAN τωρα του cosmote δεν πρεπει να δουλευουν σωστα? -
    2. Ειναι προτιμοτερο στο TPLINK να εχω σταθερο channel στο 2.4GHZ wifi η Αυτοματο. Το ρωταω γιατι η κατασταση εχει ως εξεις. Ειναι παρα πολυ μεγαλο το σπιτι μονο τα ασυρματα φωτα ειναι 65 - και χρησιμοποιω extenders η εχω και τις devolo κατι powerlines που το κανουν ασυρματο (δεν μπορουν αλλιως να δουλεψουν τοσα φωτα) - τι ειναι προτιμοτερο να κανω με τα καναλια ολων αυτων συμπεριλαμβανομενου και του tplink router.

    Ευχαριστω πολύ όλους για τη βοηθεια


    Εφοσον λυθηκε το προβλημα με το plus καλο θα ηταν να ανοιξεις ενα νεο νημα και να συνεχισεις εκει την συζητηση. Μην γεμιζουμε με offtopic εδω.
    The gr81 .

  8. #173
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    1.385
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Thomasbor
    ISP
    Thomasbor
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Xiaomi AC 2100 router
    Path Level
    Fastpath
    Μεταφέρθηκα από Vodafone σε Cosmote, έβαλα VDSL 50, οπότε μου ήρθε και εμένα σήμερα...
    Your device model:Speedport Plus
    Firmware version in your device:09022001.00.017
    Η μόνη συσκευή που συνδέθηκε πάνω του και θα τραβάει δεδομένα είναι το Xiaomi router που έχω, που μου άλλαξε την ip (μικρό το κακό), αλλά το βρήκε αμέσως και του έδωσε internet. Εγώ εξάλλου έχω όλο το δίκτυο του σπιτιού μέσω του Xiaomi, επίτηδες για να μην αλλάζω σε όλες τις συσκευές που έχω κάθε φορά την σύνδεση. Πρέπει να προσέχω κάτι εγώ?

  9. #174
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι το Speedport Plus τρώει μπαταρία από τα κινητά γιατί επικοινωνεί πολύ συχνά μαζί τους (συγχωρήστε μου την αγνοια, δεν είμαι και πολύ σχετικός)

    Στο Galaxy S7 (3-4 χρόνων) το φόρτισα το βράδυ 100%, έκανα restart και το πρωϊ είχα 65%. Το επόμενο βράδυ έκανα τα ίδια αλλά έκλεισα και το WIFi του, και η μπαταρία ηταν στο 96%!!!

    Δυστυχώς δεν βλέπω να έχει ρύθμιση το Speedport Plus για Beacon Interval όπως με συμβούλεψαν να κάνω...
    Σκέφτομαι να του κλείσω το WLAN και να το συνδέσω ενσύρματα με κάποιο άλλο ΑΡ που να δέχεται ρύθμιση του Beacon Interval...
    Μπορώ να κάνω κάτι άλλο ίσως???
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MessengerOfGood : 07-10-19 στις 10:14.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  10. #175
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MessengerOfGood Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι το Speedport Plus τρώει μπαταρία από τα κινητά γιατί επικοινωνεί πολύ συχνά μαζί τους (συγχωρήστε μου την αγνοια, δεν είμαι και πολύ σχετικός)

    Στο Galaxy S7 (3-4 χρόνων) το φόρτισα το βράδυ 100%, έκανα restart και το πρωϊ είχα 65%. Το επόμενο βράδυ έκανα τα ίδια αλλά έκλεισα και το WIFi του, και η μπαταρία ηταν στο 96%!!!

    Δυστυχώς δεν βλέπω να έχει ρύθμιση το Speedport Plus για Beacon Interval όπως με συμβούλεψαν να κάνω...

    Μπορώ να κάνω κάτι άλλο ίσως???
    Να αλλαξεις μπαταρια στο κινητο ισως? Μαλλον τα εχει φαει τα ψωμια της.

    Δεν αναφερεις ομως το πρωι τι ειδοποιησεις ειχες στην αρχικη σου. Ποσες εφαρμογες αναβαθμιστηκαν? τι μεγεθος? Γενικα τι εργασιες εκανε το κινητο σου το βραδυ?

    Απο εκει και περα... αν πιστευεις οτι το speedport plus εχει θεμα με το wifi του ... οπως θα διαβασες ηδη η μονη λυση ειναι να βαλεις ενα ξεχωριστο AP και να κλεισεις του PLUS .
    The gr81 .

  11. #176
    Εγγραφή
    11-02-2005
    Μηνύματα
    871
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓55000/5500↑
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να αλλαξεις μπαταρια στο κινητο ισως? Μαλλον τα εχει φαει τα ψωμια της.

    Δεν αναφερεις ομως το πρωι τι ειδοποιησεις ειχες στην αρχικη σου. Ποσες εφαρμογες αναβαθμιστηκαν? τι μεγεθος? Γενικα τι εργασιες εκανε το κινητο σου το βραδυ?

    Απο εκει και περα... αν πιστευεις οτι το speedport plus εχει θεμα με το wifi του ... οπως θα διαβασες ηδη η μονη λυση ειναι να βαλεις ενα ξεχωριστο AP και να κλεισεις του PLUS .
    Ρε μπαγασα ενω εισαι καλό παιδι και εχεις τοσες γνωσεις επιμενεις σε ενα θεμα που δεν το εχεις ρε γμτ... το ζω καθε ημερα με 2 iphone 6s και ενα ipad2 δεν ειναι θεμα μπαταριας ειδικα στα iphone που εχουν και τοσες επισημανσεις περι ζωης μπαταριας ελεω ios. Αλλα οπως και να το κανουμε απο την στιγμη που με wifi repeater δεν εχεις battery drain κατι λαθος παιζει... με το plus... οπως και να εχει στο θεμα μας.. Οποιος εχει το συγκεκριμενο θεμα με το plus μονο με repeater θα δει προκοπη...

  12. #177
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Minotavrs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε μπαγασα ενω εισαι καλό παιδι και εχεις τοσες γνωσεις επιμενεις σε ενα θεμα που δεν το εχεις ρε γμτ... το ζω καθε ημερα με 2 iphone 6s και ενα ipad2 δεν ειναι θεμα μπαταριας ειδικα στα iphone που εχουν και τοσες επισημανσεις περι ζωης μπαταριας ελεω ios. Αλλα οπως και να το κανουμε απο την στιγμη που με wifi repeater δεν εχεις battery drain κατι λαθος παιζει... με το plus... οπως και να εχει στο θεμα μας.. Οποιος εχει το συγκεκριμενο θεμα με το plus μονο με repeater θα δει προκοπη...
    να ξερεις δεν εχω κατι προσωπικο . ουτε με εσενα ουτε με κανεναν εδω μεσα.

    σαφως καποιοι μπορει οντως να εχετε προβλημα οπως αναφερετε. Δεν μπορω να το αμφισβητησω αφου το λετε.

    Απλα αφου δεν εχει βρεθει η ριζα του προβληματος ολα ειναι πιθανα. Γιαυτο και κανω 2-3 ερωτησεις μπας και βρεθει τι φταιει. Δια της παρατηρησεως βγαινουν αποτελεσματα.

    Το μονο ευκολο θα ηταν να βγαζαμε μια ντουντουκα και να λεγαμε σε ολους..... ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟ wifi του PLUS και βαλτε AP.

    Το οτι δεν εχω το προβλημα.... δεν σημαινει οτι δεν σας συμμεριζομαι. Γιαυτο και επιμενω. Αλλωστε αν δεν επεμενα... καποιοι δεν θα το ψαχνανε παραπανω.

    Εσενα παντως δεν σου φαινεται υπερβολικο το 65% που λεει οτι κατεβηκε το κινητο του?

    Υ.Γ. Και εγω την ελεγα την λεξη μπαγασας... μεχρι που μου δειξανε τι σημαινει κανονικα.
    The gr81 .

  13. #178
    Εγγραφή
    11-02-2005
    Μηνύματα
    871
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓55000/5500↑
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εσενα παντως δεν σου φαινεται υπερβολικο το 65% που λεει οτι κατεβηκε το κινητο του?

    Υ.Γ. Και εγω την ελεγα την λεξη μπαγασας... μεχρι που μου δειξανε τι σημαινει κανονικα.
    Προσωπικα το εχω δει να κατεβαινει μ,εχρι 79% σε ενα βραδυ μονο απο 100% αρα δεν μπορω να πω οτι ειναι απιθανο... οσο για το μπαγασας το εγραψα οπως το αναφερουμε ολοι και δεν ήξερα τι σημαίνει κυριολεκτικά

  14. #179
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Minotavrs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικα το εχω δει να κατεβαινει μ,εχρι 79% σε ενα βραδυ μονο απο 100% αρα δεν μπορω να πω οτι ειναι απιθανο... οσο για το μπαγασας το εγραψα οπως το αναφερουμε ολοι και δεν ήξερα τι σημαίνει κυριολεκτικά
    Να ρωτησω κατι ? οσοι εχετε διαπιστωσει την μειωση της μπαταριας... εχετε ανοιχτο το FON ? Επισης μενετε σε δρομο που περνανε συχνα περαστικοι ?
    The gr81 .

  15. #180
    Εγγραφή
    11-02-2005
    Μηνύματα
    871
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓55000/5500↑
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτησω κατι ? οσοι εχετε διαπιστωσει την μειωση της μπαταριας... εχετε ανοιχτο το FON ? Επισης μενετε σε δρομο που περνανε συχνα περαστικοι ?
    Fon σε εμενα ειναι κλειστο εδω και χρονια... ο δρομος ειναι ενας κλασσικός συνοικιακός δρομος μακρια απο το κεντρο της αθηνας και τις λοιπες πολύβουες περιοχες..

Σελ. 12 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 27101112131417 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας