Σελ. 8 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 36789101318 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 280
  1. #106
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από solamnic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες να ρωτήσω..

    αν βάλω το ASUS DSL-AC87VG θα δουλεύει κανονικά η τηλεφωνία? (voip?) ?

    Θα χρειαστεί να κάνω κάτι για να δουλέψει το voip?

    Έχω το Asus AC56U και ειλικρινά μου είναι αδύνατο να πάω σε speedport...
    Πάρε τηλ τόν ote και ζήτα τους κωδικούς τηλεφωνίας...

  2. #107
    Εγγραφή
    16-05-2006
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ok ευχαριστώ...

  3. #108
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Εμένα σήμερα, μετά από επιδιόρθωση βλάβης μου είπαν ότι γύρισαν τη γραμμή σε "ευρυζωνική" (φαντάζομαι αυτό μεταφράζεται σε VoIP) και να ρωτήσω σε κάποιο κατάστημα για το Speedport Plus γιατί το "δικαιούμαι".

    Μετά από αυτά που διαβάζω εδώ θα μείνω όσο μπορώ με το 2i, αν και το έχω σε bridge mode με Mirkotik router και Ubiquiti AP. Οπότε τα θέματα του WiFi κλπ. θεωρητικά δεν θα με επηρέαζαν.

    Όμως, αν κατάλαβα καλά από όσα διάβασα στα προηγούμενα μηνύματα, πλέον δεν θα παίζει η τηλεφωνία με το παραπάνω setup;;;
    Τι λύσεις υπάρχουν σε αυτή την περίπτωση;

  4. #109
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα σήμερα, μετά από επιδιόρθωση βλάβης μου είπαν ότι γύρισαν τη γραμμή σε "ευρυζωνική" (φαντάζομαι αυτό μεταφράζεται σε VoIP) και να ρωτήσω σε κάποιο κατάστημα για το Speedport Plus γιατί το "δικαιούμαι".

    Μετά από αυτά που διαβάζω εδώ θα μείνω όσο μπορώ με το 2i, αν και το έχω σε bridge mode με Mirkotik router και Ubiquiti AP. Οπότε τα θέματα του WiFi κλπ. θεωρητικά δεν θα με επηρέαζαν.

    Όμως, αν κατάλαβα καλά από όσα διάβασα στα προηγούμενα μηνύματα, πλέον δεν θα παίζει η τηλεφωνία με το παραπάνω setup;;;
    Τι λύσεις υπάρχουν σε αυτή την περίπτωση;
    To speedport σε κανονική λειτουργία μόνο για την τηλεφωνία και το άλλο ρούτερ να διαχειρίζεται το δίκτυο, ρυθμίσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #110
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    To speedport σε κανονική λειτουργία μόνο για την τηλεφωνία και το άλλο ρούτερ να διαχειρίζεται το δίκτυο, ρυθμίσεις.
    Ευχαριστώ πολύ!
    Αν δεν σου κάνει κόπο, μπορείς να μου εξηγήσεις τι πετυχαίνουμε με αυτές τις ρυθμίσεις, για να μάθω και τίποτα;

    Οι κυριότερες απορίες μου είναι οι εξής:
    - Τι συμβαίνει όταν βάζουμε τα generic credentials (otenet@otenet.gr) αντί για τα δικά μας;
    - Το δικό μου router θα πάρει πάλι απευθείας "εξωτερική" ΙP όπως και με το bridge mode;
    - Πρακτικά, θα υπάρχει διαφορά σε σχέση με πριν που είχα το bridge mode;

  6. #111
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ!
    Αν δεν σου κάνει κόπο, μπορείς να μου εξηγήσεις τι πετυχαίνουμε με αυτές τις ρυθμίσεις, για να μάθω και τίποτα;

    Οι κυριότερες απορίες μου είναι οι εξής:
    - Τι συμβαίνει όταν βάζουμε τα generic credentials (otenet@otenet.gr) αντί για τα δικά μας;
    - Το δικό μου router θα πάρει πάλι απευθείας "εξωτερική" ΙP όπως και με το bridge mode;
    - Πρακτικά, θα υπάρχει διαφορά σε σχέση με πριν που είχα το bridge mode;
    Βάζεις τα generic credentials στο speedport ώστε μετά από κάποια διακοπή ρεύματος ή κάποιο reset να έχεις πάλι σύνδεση με τον πάροχο ενώ στο άλλο βάζεις τα δικά σου.
    Mε το PPPoE Passthrough ουσιαστικά γίνονται δύο διαφορετικές κλήσεις προς τον πάροχο, το δικό σου ρούτερ θα κάνει διαφορετική κλήση με δική του εξωτερική IP.
    Ουσιαστικά δεν υπάρχει διαφορά με το bridge mode, πέρα από τις διαφορετικές κλήσεις και IP που θα υπάρχουν.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #112
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάζεις τα generic credentials στο speedport ώστε μετά από κάποια διακοπή ρεύματος ή κάποιο reset να έχεις πάλι σύνδεση με τον πάροχο ενώ στο άλλο βάζεις τα δικά σου.
    Mε το PPPoE Passthrough ουσιαστικά γίνονται δύο διαφορετικές κλήσεις προς τον πάροχο, το δικό σου ρούτερ θα κάνει διαφορετική κλήση με δική του εξωτερική IP.
    Ουσιαστικά δεν υπάρχει διαφορά με το bridge mode, πέρα από τις διαφορετικές κλήσεις και IP που θα υπάρχουν.
    Ευχαριστώ πολύ. Το δεύτερο και το τρίτο το κατάλαβα. Το πρώτο με τα generic credentials εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι σκοπό εξυπηρετεί.
    Γιατί δηλαδή να μην βάλω τα δικά μου credentials και στα δύο; Δεν ξέρω τι κάνουν αυτά τα generic credentials, γι'αυτό μάλλον δεν καταλαβαίνω και γιατί τα χρησιμοποιούμε.

  8. #113
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ. Το δεύτερο και το τρίτο το κατάλαβα. Το πρώτο με τα generic credentials εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι σκοπό εξυπηρετεί.
    Γιατί δηλαδή να μην βάλω τα δικά μου credentials και στα δύο; Δεν ξέρω τι κάνουν αυτά τα generic credentials, γι'αυτό μάλλον δεν καταλαβαίνω και γιατί τα χρησιμοποιούμε.
    To speedport όταν το παίρνεις τα generic έχει ούτως ή άλλως και γίνεται η σύνδεση κανονικά, τα δικά σου τα βάζεις στο άλλο ρούτερ για να μπορέσεις να κάνεις την δεύτερη κλήση προς τον πάροχο από την ίδια σύνδεση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #114
    Εγγραφή
    27-07-2006
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    ΖΤΕ Η267α
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 16.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν πληρωνεις static IP (το συνηθες) μπορεις να κανεις 2 ppp κλησεις με τα δικα σου credentials (θεωρητικα εχεις τη δυνατοτητα μεχρι 8 αν θυμαμαι καλα).

    Αν πληρωνεις και εχεις static IP τοτε τα credentials σου συσχετιζονται με αυτη την static (εφοσον λογικα εισαι σε οικιακο πακετο με 1 static). Σε αυτη την περιπτωση εχεις τα generic στο router του οτε, και τα δικα σου στο στην passthrough κληση

  10. #115
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrangeBoy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν πληρωνεις static IP (το συνηθες) μπορεις να κανεις 2 ppp κλησεις με τα δικα σου credentials (θεωρητικα εχεις τη δυνατοτητα μεχρι 8 αν θυμαμαι καλα).

    Αν πληρωνεις και εχεις static IP τοτε τα credentials σου συσχετιζονται με αυτη την static (εφοσον λογικα εισαι σε οικιακο πακετο με 1 static). Σε αυτη την περιπτωση εχεις τα generic στο router του οτε, και τα δικα σου στο στην passthrough κληση
    Ευχαριστώ πολύ!

    Τώρα μπορώ να πω ότι κατάλαβα τί νόημα έχει να βάλεις τα generic στο Speedport και τα δικά σου στο δικό σου router, μέχρι τώρα δεν είχα καταλάβει τη σκοπιμότητα αυτής της κίνησης.

    Οπότε πρακτικά στη δική μου περίπτωση (δεν έχω static) δεν θα πείραζε να αφήσω τα δικά μου και στα δύο. Βασικά έτσι το είχα και δούλευε, αλλά τώρα πριν 5 λεπτά έκανα reset το Speedport για να γυρίσει στα generic. Και μόλις συνδέθηκε μπήκα και είδα το μήνυμά σου :-)

  11. #116
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά έτσι το είχα και δούλευε, αλλά τώρα πριν 5 λεπτά έκανα reset το Speedport για να γυρίσει στα generic. Και μόλις συνδέθηκε μπήκα και είδα το μήνυμά σου :-)
    Δεν λειτουργεί με τα generic;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #117
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λειτουργεί με τα generic;;
    Κάνει κάτι περίεργο.

    Όταν μπήκα σήμερα είδα ότι είχε τα δικά μου credentials (το username τουλάχιστον που φαίνεται, το password δεν φαίνεται), αν και ο τεχνικός του ΟΤΕ θεωρητικά το είχε κάνει reset. Δεν ήμουν εδώ όταν ήρθε, αλλά έτσι κατάλαβα.

    Το έκανα λοιπόν κι εγώ ξανά reset και είδα ότι όντως πλέον έγραφε otenet@otenet.gr. Το άφησα να συνδεθεί, έκανε πολλή ώρα αλλά τελικά συνδέθηκε. Όταν όμως αργότερα ξαναμπήκα και είδα τα στοιχεία, το username είχε γυρίσει και έγραφε πάλι το δικό μου. Οπότε με κάποιον τρόπο τα παίρνει μόνο του.

    Πάντως δεν φαίνεται να επηρεάζει κάπου. Και στο Mikrotik πάλι έχω τα δικά μου και συνδέεται κανονικά.

  13. #118
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνει κάτι περίεργο.

    Όταν μπήκα σήμερα είδα ότι είχε τα δικά μου credentials (το username τουλάχιστον που φαίνεται, το password δεν φαίνεται), αν και ο τεχνικός του ΟΤΕ θεωρητικά το είχε κάνει reset. Δεν ήμουν εδώ όταν ήρθε, αλλά έτσι κατάλαβα.

    Το έκανα λοιπόν κι εγώ ξανά reset και είδα ότι όντως πλέον έγραφε otenet@otenet.gr. Το άφησα να συνδεθεί, έκανε πολλή ώρα αλλά τελικά συνδέθηκε. Όταν όμως αργότερα ξαναμπήκα και είδα τα στοιχεία, το username είχε γυρίσει και έγραφε πάλι το δικό μου. Οπότε με κάποιον τρόπο τα παίρνει μόνο του.

    Πάντως δεν φαίνεται να επηρεάζει κάπου. Και στο Mikrotik πάλι έχω τα δικά μου και συνδέεται κανονικά.
    Είναι το φυσιολογικό να παίρνει τα στοιχεία της γραμμής, για αυτο τον λόγο ή ζητάμε απενεργοποίηση αυτής της δυνατότητας στην γραμμή ή ζητάμε να βάλουν Username τύπου cli2xxxxxxxxx@otenet.gr

  14. #119
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.743
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι το φυσιολογικό να παίρνει τα στοιχεία της γραμμής, για αυτο τον λόγο ή ζητάμε απενεργοποίηση αυτής της δυνατότητας στην γραμμή ή ζητάμε να βάλουν Username τύπου cli2xxxxxxxxx@otenet.gr
    Σε τι ενοχλεί να έχει τα δικά του και στο Speedport?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάζεις τα generic credentials στο speedport ώστε μετά από κάποια διακοπή ρεύματος ή κάποιο reset να έχεις πάλι σύνδεση με τον πάροχο ενώ στο άλλο βάζεις τα δικά σου.
    Πως σχετίζεται η διακοπή ρεύματος με το reset? Και πως το reset σχετίζεται με το να μην έχουν και το speedport και το 3rd party router τα ίδια credentials?

    Επίσης, side question, υπάρχει τρόπος παραμετροποίησης ωστε πέρα από VoIP / TV να χρησιμοποείται και το WiFi του Speedport ως Access Point? Με ίδιο ssid/security , σαν καθαρό access point? Αν απλά αφήσεις το WiFi ανοιχτό δουλεύει;
    OK boomer

  15. #120
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τι ενοχλεί να έχει τα δικά του και στο Speedport?



    Πως σχετίζεται η διακοπή ρεύματος με το reset? Και πως το reset σχετίζεται με το να μην έχουν και το speedport και το 3rd party router τα ίδια credentials?

    Επίσης, side question, υπάρχει τρόπος παραμετροποίησης ωστε πέρα από VoIP / TV να χρησιμοποείται και το WiFi του Speedport ως Access Point? Με ίδιο ssid/security , σαν καθαρό access point? Αν απλά αφήσεις το WiFi ανοιχτό δουλεύει;

    Αν έχει στατικ Ip τότε υπάρχει πρόβλημα, ακόμα υπάρχει θέμα σε περίπτωση που έχει ζήτησει να βγει το username απο CGN, καθώς αν έχει dynamic μετά θα κάνει χρήση 2 πραγματικών Ip, μετα θα γυρίσει κάποια στιγμή ο ΟΤΕ και θα πει τέρμα οι πραγματικές δυναμικές Ip,
    Με το otenet@ cli@ θα πάρει ip πίσω απο το cgn αλλά θα δουλεύουν κανονικά οι υπηρεσίες voip

Σελ. 8 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 36789101318 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας