Σελ. 9 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 4789101114 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 280
  1. #121
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.743
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχει στατικ Ip τότε υπάρχει πρόβλημα, ακόμα υπάρχει θέμα σε περίπτωση που έχει ζήτησει να βγει το username απο CGN, καθώς αν έχει dynamic μετά θα κάνει χρήση 2 πραγματικών Ip, μετα θα γυρίσει κάποια στιγμή ο ΟΤΕ και θα πει τέρμα οι πραγματικές δυναμικές Ip,
    Με το otenet@ cli@ θα πάρει ip πίσω απο το cgn αλλά θα δουλεύουν κανονικά οι υπηρεσίες voip
    OK, το Username τύπου cli2xxxxxxxxx@otenet.gr σημαίνει CGN IP δλδ, makes sense τώρα. Το ίδιο και το otenet@otenet.gr ? Παίρνει CGN IP?

    Την απανεργοποίηση του TR-069 την ζητάς από την Τ.Υ.; To Username τύπου cli2xxxxxxxxx@otenet.gr και αυτό από Τ.Υ.?

    Το υπάρχον , non-CGN username σου δεν το πειράζουν έτσι; Το αφήνουν με την dynamic - πραγματική IP;
    OK boomer

  2. #122
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK, το Username τύπου cli2xxxxxxxxx@otenet.gr σημαίνει CGN IP δλδ, makes sense τώρα. Το ίδιο και το otenet@otenet.gr ? Παίρνει CGN IP?

    Την απανεργοποίηση του TR-069 την ζητάς από την Τ.Υ.; To Username τύπου cli2xxxxxxxxx@otenet.gr και αυτό από Τ.Υ.?

    Το υπάρχον , non-CGN username σου δεν το πειράζουν έτσι; Το αφήνουν με την dynamic - πραγματική IP;
    Απο την ΤΥ ή τον τεχνικό του ΟΤΕ αν έρθει να κάνει εγκατάσταση, όχι δεν σου πειράζουν το κανονικό username.
    Με το Otenet@otenet έχω αρκετές περιπτώσεις που για κάποιο λόγο αποφάσισε ο ΟΤΕ να κάνει reset και πήρε μετά πάλι το Username της σύνδεσης, όποτε ζητώντας clixxxxx για την γραμμή τότε ακόμα και με reset θα πάρει αυτά τα στοιχεία

  3. #123
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    καλησπέρα, έκανα αλλαγή απο 24Mbps στα 50Μbps και μου είπαν ότι θα στείλουν το Speedport plus προς αντικατάσταση του Speedport Entry 2i που έχω τώρα.
    Με δεδομένο ότι έχω ote tv, υπολογιστές σε σύνδεση ενσύρματη μέσω powerline και φυσικά 2-3 συσκευές σε σύνδεση μέσω wifi (κινητά,tablet) θα ήταν καλή μια αλλαγή σε plus?

    Μπορώ να κρατήσω το Speedport Entry 2i ή με την αλλαγή σε 50Μbps πρέπει να πάω αναγκαστικά σε Speedport plus?
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

  4. #124
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tempo Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, έκανα αλλαγή απο 24Mbps στα 50Μbps και μου είπαν ότι θα στείλουν το Speedport plus προς αντικατάσταση του Speedport Entry 2i που έχω τώρα.
    Με δεδομένο ότι έχω ote tv, υπολογιστές σε σύνδεση ενσύρματη μέσω powerline και φυσικά 2-3 συσκευές σε σύνδεση μέσω wifi (κινητά,tablet) θα ήταν καλή μια αλλαγή σε plus?

    Μπορώ να κρατήσω το Speedport Entry 2i ή με την αλλαγή σε 50Μbps πρέπει να πάω αναγκαστικά σε Speedport plus?
    Κι εγώ στα 50 είμαι και έχω κρατήσει το Entry 2i, μια χαρά λειτουργεί, δεν είναι απαραίτητη η αλλαγή.
    Όσο για το αν θα ήταν "καλή", προσωπικά θα πρότεινα "if it ain't broke, don't fix it".

    Απ' την άλλη, αν με το υπάρχον setup έχεις προβλήματα και θες να ρισκάρεις μήπως με το Plus λυθούν (με τον κίνδυνο όμως να αποκτήσεις άλλα), το ζυγίζεις και αποφασίζεις.

  5. #125
    Εγγραφή
    05-08-2013
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα.
    Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημά με το speedport plus. Πολύ μεγάλο battery brain σε κινητά. Εχω δοκιμασει αλλαγη μπαντας αλλα το προβλημα παραμενει. Σαν πιο ευκολη λυση επειδη δεν το κατεχω και πολυ το θεμα ειναι αυτη που προτεινε ο φιλος στο ποστ 22 με την αγορά WiFi Range Extender. Επειδη με βολευει η αγορα του απο το eshop ή you.gr μονο αυτο εδω θα κανει την ιδια δουλεια ή αυτο εδω ή να παω σε πιο φθηνη λυση αυτό που προτεινε φιλος σε αλλο ποστ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tsigpan : 24-05-19 στις 10:02.

  6. #126
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα.
    Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημά με το speedport plus. Πολύ μεγάλο battery brain σε κινητά. Εχω δοκιμασει αλλαγη μπαντας αλλα το προβλημα παραμενει. Σαν πιο ευκολη λυση επειδη δεν το κατεχω και πολυ το θεμα ειναι αυτη που προτεινε ο φιλος στο ποστ 22 με την αγορά WiFi Range Extender. Επειδη με βολευει η αγορα του απο το eshop ή you.gr μονο αυτο εδω θα κανει την ιδια δουλεια ή αυτο εδω ή να παω σε πιο φθηνη λυση αυτό που προτεινε φιλος σε αλλο ποστ;
    Να πάρεις ένα access point, να το συνδέσεις με καλώδιο στο Speedport και να κλείσεις εντελώς το WiFi στο Speedport.

    Το repeater συνδέεται ασύρματα με το Speedport. Οπότε είναι πολύ πιθανό να έχεις προβλήματα.

    Η πιο αξιόπιστη λύση είναι το access point.

  7. #127
    Εγγραφή
    05-08-2013
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ φίλε μου. Καμιά πρόταση για αγορά από το eshop;

    - - - Updated - - -

    Υπαρχει και ενα ξεχασμενο zte zxhn modem router απο παλια συνδεση forthnet. Υπαρχει τροπος να παίρνω wifi στις ασυρματες συσκευες μου απο αυτο και ενσυρματα απο το speedport;

  8. #128
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ φίλε μου. Καμιά πρόταση για αγορά από το eshop;

    - - - Updated - - -

    Υπαρχει και ενα ξεχασμενο zte zxhn modem router απο παλια συνδεση forthnet. Υπαρχει τροπος να παίρνω wifi στις ασυρματες συσκευες μου απο αυτο και ενσυρματα απο το speedport;
    Ναι, γίνεται.
    Δες κι εδώ.

  9. #129
    Εγγραφή
    05-08-2013
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστω. Θα το προσπαθησω αν και λιγο δυσκολο μου φαινεται για τις γνωσεις μου.


    Edit: Τα κατάφερα. Μένει να δω αν θα υπάρξει διαφορά στο battery brain.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tsigpan : 24-05-19 στις 18:36.

  10. #130
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ φίλε μου. Καμιά πρόταση για αγορά από το eshop;
    http://www.e-shop.gr/d-link-dap-1665...t-p-PER.615424

  11. #131
    Εγγραφή
    05-08-2013
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ φίλε μου αλλά δεν μπορώ να διαθέσω τόσα χρήματα. Να είσαι καλά πάντως για την βοήθεια.

  12. #132
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ φίλε μου αλλά δεν μπορώ να διαθέσω τόσα χρήματα. Να είσαι καλά πάντως για την βοήθεια.
    Αυτό στο πρότεινα καθώς είναι και 2.4ghz και 5ghz. Αν δεν σε ενδιαφέρει το 5ghz να δούμε κάτι άλλο.

  13. #133
    Εγγραφή
    05-08-2013
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό στο πρότεινα καθώς είναι και 2.4ghz και 5ghz. Αν δεν σε ενδιαφέρει το 5ghz να δούμε κάτι άλλο.
    Ευχαριστώ αλλά έκανα την δουλειά μου με ένα παλιό zte που μου είχε μείνει από παλιά σύνδεση

  14. #134
    Εγγραφή
    17-03-2009
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έβαλα πρόσφατα plus σε αντικατάσταση ενός 724 που χάλασε και βλεπω πως by default έχει 2 SSID για Fon ενεργοποιημένα. Δεν βλεπω πουθενά τρόπο για να κλείσουν αυτά. Εχει άλλος το ίδιο πρόβλημα; Ξέρει κανεις πως κλείνουν; Πήρα και το 13888 και δεν είχαν ιδέα...

  15. #135
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Μάλλον να ξαναπάρεις μήπως πέσεις σε πιο σχετικό υπάλληλο ή να τα απενεργοποιήσεις από το mycosmote.

Σελ. 9 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 4789101114 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας