Σελ. 5 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 345671015 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 280
  1. #61
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Σχετικά με το μήνυμα Απάντηση: Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχοντας μερικες μερες το plus...
    -Το sra πραγματι δεν μου χρειαζεται, και ψαχνοντας στο google βρηκα οτι αν η γραμμη ειναι σταθερη μπορουμε να το σβηνουμε.
    -Ελαχιστα λαθη σε συγκριση με την 50αρα, ισως στο plus να λειτουργει καλυτερα το vectoring, ενω χαμηλωσε λιγο και το ping.
    -Το εχω στην 3η μπριζα τηλεφωνου (γιατι εκει ειναι το laptop) χωρις προβλημα.
    -Το band steering το βρισκω χρησιμο γιατι αν εισαι σε καποια σημεια που χανεται το σημα των 5ghz γυριζει στα 2.4ghz (που εχουν μεγαλυτερη εμβελεια) και ετσι κατηργησα το repeater που ειχα. Επισης ενω σε απομακρυσμενο σημειο με συνδεση 2.4Ghz το 724 κατεβαζε με 10Mbps (σε οτι καναλι και να το εβαζα) το plus κατεβαζει ανετα με 40-50Μbps.
    -Σε συσκευες ios δεν εχει battery drain.

    Το μηχανακι ειναι μια χαρα. Αλλος ενας που το επιβεβαιωνει.

    Το προβλημα ειναι στο δικτυο (καλωδιωση) . Οχι στον τερματικο εξοπλισμο (PLUS) .

    Για το drain που αναφερθηκε.... πιστευω ειναι θεμα κινητου και firmware καθως δεν συμβαινει σε ολους.
    The gr81 .

  2. #62
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το ΔΙΚΟ του ειναι μια χαρά. Και το πρόβλημα ΔΕΝ ειναι στην καλωδίωση αλλα στον τερματικό εξοπλισμό.

    Εγω απο την στιγμή που άλλαξα modem (fritz 7530) ουτε battery drain εχω και εχω σταθερή συνδεση και πανω απ'ολα σταθερό WiFi.

  3. #63
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Φυσικα και ειναι προβλημα στην καλωδιωση. Εγραψα για το δικτυο που μαλλον το προσπερασες. Δεν αναφερομαι στην εσωτερικη καλωδιωση. Αλλα στην καλωδιωση γενικοτερα του παροχου.

    Και ναι. το δικο του ειναι μια χαρα. Οπως και το δικο μου. Οπως και πολλα αλλα γνωστων μου καθως και πελατων που διαχειριζομαι. Αλλα δεν ειναι μελη εδω για να το επιβεβαιωσουν.
    The gr81 .

  4. #64
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δηλαδή αν ειναι να δεχτώ οτι το πρόβλημα ειναι στη καλωδίωση του παρόχου, θέλεις να πείς οτι ο πάροχος δίνει εξοπλισμό που δεν λειτουργεί άψογα με την δικιά του υπάρχουσα υποδομή; Και επίσης αν ειναι θέμα καλωδίωσης πως λειτουργεί ενα άλλο modem στο ιδιο δικτυο άψογα χωρίς προβλήματα;

    Και οσο για το drain, το προβλημα ειναι στο firmware οχι των κινητων αλλα του modem. Δεν υπάρχει κάτι κοινό στίς συσκυες που γινεται drain. Εχω και apple και android, με διαφορετικό software version το καθένα. Και ολα εχουν battery drain. Το μονο που δεν εχω εξετάσει καθως δεν εχω την δυνατοτητα ειναι να δω αν ολα εχουν κοινο wifi radio (ιδιο chip), που θα μπορουσε εν μερη να εξηγησει το φαινομενο αυτο.

    Και τέλος τα δυο μεγαλυτερα προβληματα που αναφέρονται για το Modem ειναι το Battery drain και το ασταθες wifi. Τι σχέση μπορει να εχουν αυτα με την καλωδίωση του δυκτιου;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kolvas : 01-02-19 στις 20:52.

  5. #65
    Εγγραφή
    20-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Από προχθές έχω το συγκεκριμένο ρούτερ. Ακόμη δεν ξέρω αν έχω battery drain στο OnePlus 6T, καθώς τα βράδια το βάζω airplane mode.
    Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω από τότε που το έβαλα είναι ότι όταν μεταφέρω αρχεία από το κινητό μέσω smb από τον explorer του Android στο laptop που εχει windows 10 οι ταχύτητες είναι πάρα πολύ χαμηλές, περίπου 200 kb/s. Με το προηγούμενο router της HOL δεν είχα κανένα πρόβλημα και η ταχύτητα ήταν 1.5mb/s. Πήρα 13888 και μου είπαν ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα στο router ούτε υπάρχει κάποια ρύθμιση να αλλάξω, απλά μου άλλαξαν κανάλι. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει τι μπορεί να φταίει; Δυστυχώς δεν έχω τις γνώσεις για να το διορθώσω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος karx : 01-02-19 στις 21:30.

  6. #66
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Minotavrs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τελευταίο διάστημα η Cosmote εχει βάλει σε εφαρμογή την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ αλλαγη - αντικατάσταση όλων των παλαιών vdsl router με το Speedport Plus της Sercomm.

    Όπως μπορείτε να διαβάσετε και στο σχετικό νήμα του Speedport Plus, υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με την συγκεκριμένη συσκευή καθώς αποδεδειγμένα χρήστες του εχουν ανεβάσει στατιστικά στοιχεία και screenshots όπου φαίνεται ότι το Spedport Plus προκαλεί:




    Πέραν τούτου έχει αναφερθεί επανειλημμένα οτι:


    • Δεν ειναι σταθερό το wifi του είτε στα 5Ghz είτε στα 2,4Ghz καθώς κάνει διακοπές και ανεξήγητα "βυθίσματα" τα οποια έχουν καταγραφεί μεσω του WiFi Analyzer. Η λύση που εχει δοθει απο το helpdesk της Cosmote είναι να αλλαξετε τo Channel Bandwidth και το καναλι με τελευταια λύση την αντικατάσταση .


    Επιπρόσθετα έχουν αναφερθεί κι αλλα προβλήματα μείζονος σημασίας όπως


    • Δεν μπορείς να σετάρεις QOS,
    • Δεν μπορείς να ορίσεις custom DNS στο DHCP,
    • Λείπουν επιλογές από τα wireless settings,
    • Δεν δείχνει attainable rate ή interleave depth
    • Δεν αλλαζει απο ipv4/ipv6 σε ipv4


    Παρά τις επανειλημμένες οχλήσεις χρηστών του Plus στο helpdesk της Cosmote και παρότι υπάρχει ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ τόσο το πρόβλημα του battery draining όσο και του ασταθούς Wifi δεν εχουν δοθεί ικανοποιητικές λύσεις πλην της αντικατάστασης με άλλο ακριβώς ιδιο εξοπλισμό όπου και έχουμε ακριβώς τα ιδια προβλήματα....

    Το χειρότερο όλων όμως απο τα παραπάνω ειναι οτι απο την Cosmote ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΛΟ router προς τα πισω (πχ Speedport entry 2i) το οποιο μεχρι προτινος ειχες και σου δουλευε μια χαρά... με αποτελεσμα ο καταναλωτής - χρήστης να μην εχει επιλογές , εκτός και αν διαθέσει ενα ποσο της ταξεως των 179€ για αγορα συμβατού router της εταιριας απο τα καταστηματα της (πχ Fritz 7530).

    Επειδή εν έτη 2018 ειναι ανεπίτρεπτο οι χρήστες να υποχρεώνονται στην αλλαγη του αποδεδειγμενα λειτουργικού εξοπλισμου τους με υποδεέστερο και το χειροτερο όλων να τους δινεται ως λύση μονο η αγορά νεου εξοπλισμού ετσι ωστε να λειτουργησουν σωστα οι συνδεόμενες συσκευές τους, θα πρέπει να ειστε προϊδεασμένοι - προετοιμασμένοι για το τι θα ακολουθήσει σε πιθανή αλλαγή του εξοπλισμού σας.

    Για την ιστορία, προσωπικά εχω ενοχλήσει το helpdesk τέσσερις φορες σε διαστημα 2 μηνων χωρις να εχω ακόμα ενημέρωση απο το αρμόδιο τμήμα ενω υπαρχουν καταγεγραμμένα παράπονα, παρόλα αυτά μου εχουν αλλάξει το speedport plus με καινούργιο οπου και εχω τα ιδια προβλήματα. Αρκετοί χρήστες του συνεχιζουν να εχουν τα ιδια προβληματα έχοντας βρει λύσεις είτε με την αγορά συγκεκριμένων repeaters και Access points είτε βάζοντας το σε bridge με αλλο router...

    Για παραπανω πληροφοριες καθως και τις καταγεγγραμμενες μαρτυριες μπορειτε να δειτε στο σχετικο νήμα του Speedport plus εδώ

    Τα συμπεράσματα δικά σας....
    Δηλαδή,επειδή μου είπαν ότι θα μου φέρουν αύριο ένα ρούτερ για μια κατοστάρα που συμφωνήσαμε,να συνδέσω σε γέφυρα το παλιό καλό N66U που έχω κάποια χρόνια τώρα και το χρησιμοποιώ και για το adsl;

  7. #67
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    11,8(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δινει καποιο αλλο ο οτε εκτος απο το speedport plus σε νεους συνδρομητες?
    CPU : Intel Core i9 12900k | Mobo : z390 Aorus Elite AX | Ram :G.Skill Trident DDR5 32GB 5600MHz | VGA : Gigabyte RTX 3080 Gaming OC | SSD : Samsung 980 Pro 1T + Samsung 970 Evo Plus 2T | Psu: Seasonic Prime PX 1000W | Monitor :LG 34UM69G-B 34"

  8. #68
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Just_Nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δινει καποιο αλλο ο οτε εκτος απο το speedport plus σε νεους συνδρομητες?
    Από VDSL 50 και άνω, όχι.

  9. #69
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Just_Nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δινει καποιο αλλο ο οτε εκτος απο το speedport plus σε νεους συνδρομητες?
    Εμένα μου το απέκλεισαν.Μόνον το απλό 2i.

  10. #70
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα μου το απέκλεισαν.Μόνον το απλό 2i.
    Είσαι νέος συνδρομητής? και αν ναι σε ποιό πρόγραμμα έκανες συμβόλαιο?

  11. #71
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bezoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι νέος συνδρομητής? και αν ναι σε ποιό πρόγραμμα έκανες συμβόλαιο?
    Νέος στο vdsl,ζήτησα κατοστάρα,κάτι που θα γίνει από 1-12 ημέρες όπως μου είπαν.Μέχρι τώρα ήμουν στο έως 24,δηλαδή...9,5...

  12. #72
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    11,8(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα μου το απέκλεισαν.Μόνον το απλό 2i.
    Σημερα το απογευμα πηγα στην κοσμοτε για το πακετο 50L , και μου δωσανε το plus. Ηλπιζα σε κατι αλλο, αλλα θα δειξει απο βδομαδα που θα ενεργοποιηθω. Εχω φοβηθει με το battery drain στα κινητα για να ειμαι ειλικρινής.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νέος στο vdsl,ζήτησα κατοστάρα,κάτι που θα γίνει από 1-12 ημέρες όπως μου είπαν.Μέχρι τώρα ήμουν στο έως 24,δηλαδή...9,5...
    Εισαι χειρότερα απο εμένα?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dsl-info.png 
Εμφανίσεις:  182 
Μέγεθος:  23,3 KB 
ID: 201704
    CPU : Intel Core i9 12900k | Mobo : z390 Aorus Elite AX | Ram :G.Skill Trident DDR5 32GB 5600MHz | VGA : Gigabyte RTX 3080 Gaming OC | SSD : Samsung 980 Pro 1T + Samsung 970 Evo Plus 2T | Psu: Seasonic Prime PX 1000W | Monitor :LG 34UM69G-B 34"

  13. #73
    Εγγραφή
    08-10-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Μπορεί να φανεί αστείο αυτό που θα πω, αλλά καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στον Συνήγορο του Καταναλωτή έχει κάνει κάποιος από όσους είχαν πρόβλημα;

    Αν σκάσουν ένα σωρό γραπτές καταγγελίες για αυτό το θέμα, πιο πιθανό είναι να το διορθώσουν.
    Με τα τηλεφωνικά παράπονα δεν πρόκειται ποτέ να γίνει κάτι.

  14. #74
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Δυστυχως σε συνθηκες ελευθερης αγορας, ο,τι πληρωνεις παιρνεις, εεε δεν ειναι δα και τοσο χαλια, μονον οταν εχεις αυξημενες αναγκες ή/και απαιτησεις! Ο καθε παροχος προμηθευοντας ενα δωρεαν (?) εξοπλισμο απευθυνεται στην πλειοψηφια των χρηστων, οι υπολοιποι... εχοντες και κατεχοντες ας δωσουν κατιτις παραπανω να παρουν κατι πραγματικα καλυτερο. (αυτη ειναι η κρατουσα αντιληψις)
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  15. #75
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Κι εγώ έχω φοβερό drain στην συσκευές μου. Με την πρώτη ευκαιρία θα το αλλάξω.

Σελ. 5 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 345671015 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας