Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    29-08-2009
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ενεργοποιήθηκε σήμερα η Ευριζωνική Τηλεφωνία (VOIP) και η σύνδεση VDSL (100αρι), ίδια μερα ταυτόχρονα.

    Θελω να εχω το ARCHER VR600 (δεν ειναι voip) μπροστα απο το Speedport Plus διοτι απο οτι καταλαβα λογω voip δεν γινεται το αναποδο!

    Γυρισα το Archer VR600 σε operation mode: Wireless Router Mode. Εχει τετοια επιλογη στο μενου του

    Στις ρυθμισεις (archer) ιντερνετ εβαλα PPPoE και εβαλα τα credentials του οτε, δεν ξερω αν χρειαζονται.
    Να πω πως και αυτα υπαρχουν στο speedport plus

    α) Εχω συνδεσει απο μια lan του vr600 σε μια lan του speedport plus με ethernet.
    β) Αλλαξα την διευθυνση ip (192.168.....) του vr600 γιατι ηταν ιδια με αυτη του speedport σε κατι αλλο.
    γ) δοκιμασα ακομα αντι PPPoE στο archer να βαλω dynamic ip στο ιντερνετ αλλα και παλι παρουσιαζεται το παρακατω προβλημα


    Το προβλημα ειναι πως στις wifi συσκευες που προφανως συνδεονται στο vr600 δεν εχω ιντερνετ η οταν εχω ειναι με τεραστια καθυστερηση και αργο

    Χρειαζεται να κανω και ρυθμισεις στο speedport για να δουλεψει πισω απο το vr600;

    ps: εκανα λαθος, ας μεταφερθει το τοπικ μου στις vdsl συνδεσεις.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    1. Βάζεις μόνο του το speedport Πάνω στην γραμμή για να πάρει όλες τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας και να κάνεις τις αναβαθμίσείς του.
    2. Βγάζεις το speedport και ρίχνεις μόνο του στην γραμμή το modem/router σου.
    3. Σετάρεις το ρούτερ ώστε να έχεις internet.
    4. Αφού δεις ότι όλα δουλεύουν, βάζεις πίσω από το ρούτερ σου το speedport.

    Υπάρχουν δύο τρόποι (και περισσότεροι) για να δουλέψει η τηλεφωνία:
    1. Ενεργοποιείς το ppp passthrough στο ρούτερ σου ώστε να μπορεί να κάνει το speedport ταυτόχρονες κλήσεις.
    2. Αν δεν υπάρχει η παραπάνω επιλογή θα πρέπει να κάνεις port forward τις πόρτες rtp/sip για το speedport στο ρούτερ.

    Για να δουλέψουν τα παραπάνω θα πρέπει:
    1. Να κλήσεις dhcp στο speedport
    2. Να αλλάξεις τις ΙΡ των μηχανημάτων ώστε να μην υπάρχουν conflict.
    3. Να βρίσκονται στο ίδιο δίκτυο τα δύο μηχανήματα για να μην μπλέκεις με ρυθμίσεις nat/routing.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας