Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Το avatar του μέλους Bilias80
    Bilias80 Guest
    Καλησπέρα φόρουμ,

    Είχα δουλέψει παλιά μια συσκευη με DDNS αλλά δε θυμάμαι καθόλου πως το έκανα και θέλω τα φώτα σας. Θέλω να σετάρω τα 3 ρούτερ μου (σε 3 διαφορετικούς χώρους) με DDNS για να έχω πρόσβαση σε αυτά ή/και σε συσκευές του εκάστοτε δικτύου. Έχω φτιάξει έναν λογαριασμό στο NOIP αλλά για κάποιο λόγο δεν έχω καταφέρει να κάνω το όλο θέμα να λειτουργήσει.

    Πιο συγκεκριμένα:
    Μπήκα στο router μου (Speedport Entry 2i), πήγα DDNS, πέρασα τα στοιχεία του λογαριασμού μου καιιιιι… το router ενημερώνει την NOIP, λειτουργεί τοπικά μόνο το domain που εχω επιλέξει, αλλά από άλλη τοποθεσία εκτός local τίποτα.

    Δοκίμασα να κάνω το ίδιο πράγμα και σε ένα καταγραφικό που έχω και συμπεριλαμβάνει την NOIP μέσα στο μενού του, πάλι τίποτα.

    Χρειάζεται να ανοίξω κάποιες πόρτες για να βλέπω τις συσκευές;

    Επίσης να ρωτήσω:
    Αν έχω στο ίδιο δίκτυο (στον ίδιο χώρο): το router, ένα NAS, ένα καταγραφικό κι έναν εκτυπωτή με δυναότητα DDNS. Περνάω και στα 3 το ίδιο domain με τα ίδια στοιχεία και με κάποιο τρόπο θα μπαίνω σε κάθε συσκευη από άλλη πόρτα πχ:

    Domain-tade.com:80 για το router
    Domain-tade.com:400 για το καταγραφικό

    (Οι πόρτες είναι παραδείγματα τυχαία, μην με κράξετε )

    Κάθε βοήθεια δεκτή.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.931
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Σε έναν δεδομένο χώρο, αρκεί να το ρυθμίσεις σε μία μόνο συσκευή που θα είναι ανοιχτή συνέχεια, όπως το router. Στην ουσία απλώς θα βλέπει τη διεύθυνση IP σου όταν αλλάζει και θα ενημερώνει την NOIP να την αντιστοιχήσει στο domain σου. Δεν σου προσφέρει δηλαδή κάποιον τρόπο να επικοινωνήσεις με τη συγκεκριμένη συσκευή. Για να θα συνδεθείς εκεί που θες, κάθε συσκευή έχει συγκεκριμένη θύρα, ή μπορείς να ορίσεις εσύ αν θες, αλλά σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να την κάνεις και port forward στο Speedport. Αν δεις ότι δεν δουλεύει, ενδεχομένως να χρειαστεί να απενεργοποιήσεις και την «Αυξημένη ασφάλεια» από το https://ps.otenet.gr/active/ServiceA...entication.jsp που κόβει τη σύνδεση σε κάποιες θύρες.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και κάτι επιπλέον. Κάθε διαφορετική σύνδεση (μίλησες για 3 διαφορετικά router, σε αντίστοιχους χώρους), χρειάζεσαι ξεχωριστό DDNS hostname. Δεν μπορείς να παίξεις με το ίδιο σε όλα.
    Η δωρεάν υπηρεσία του no-ip σου δίνει μέχρι 3 hostname στον ίδιο λογαριασμό χρήστη.

  4. #4
    Το avatar του μέλους Bilias80
    Bilias80 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε έναν δεδομένο χώρο, αρκεί να το ρυθμίσεις σε μία μόνο συσκευή που θα είναι ανοιχτή συνέχεια, όπως το router. Στην ουσία απλώς θα βλέπει τη διεύθυνση IP σου όταν αλλάζει και θα ενημερώνει την NOIP να την αντιστοιχήσει στο domain σου. Δεν σου προσφέρει δηλαδή κάποιον τρόπο να επικοινωνήσεις με τη συγκεκριμένη συσκευή. Για να θα συνδεθείς εκεί που θες, κάθε συσκευή έχει συγκεκριμένη θύρα, ή μπορείς να ορίσεις εσύ αν θες, αλλά σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να την κάνεις και port forward στο Speedport. Αν δεις ότι δεν δουλεύει, ενδεχομένως να χρειαστεί να απενεργοποιήσεις και την «Αυξημένη ασφάλεια» από το https://ps.otenet.gr/active/ServiceA...entication.jsp που κόβει τη σύνδεση σε κάποιες θύρες.
    Σωστά, 1 συσκευη αρκεί να ενημερώνει την NOIP για την αλλαγή της IP. Πως μπορώ να γνωριζω τη θυρα που επιλέγει η συσκευη; Θα κοιτάξω και την αυξημένη σφάλεια, σε ευχαριστώ πολυ!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κάτι επιπλέον. Κάθε διαφορετική σύνδεση (μίλησες για 3 διαφορετικά router, σε αντίστοιχους χώρους), χρειάζεσαι ξεχωριστό DDNS hostname. Δεν μπορείς να παίξεις με το ίδιο σε όλα.
    Η δωρεάν υπηρεσία του no-ip σου δίνει μέχρι 3 hostname στον ίδιο λογαριασμό χρήστη.
    Ναι το γνωρίζω αυτο. Για αυτο εχω φτιάξει εξ αρχής 3 διαφορετικά domain. Σε ευχαριστώ!

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το εγχειρίδιο της συσκευής τι αναφέρει σχετικά με την πόρτα; Σε ποιά συσκευή ακριβώς αναφέρεσαι;

  6. #6
    Το avatar του μέλους Bilias80
    Bilias80 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εγχειρίδιο της συσκευής τι αναφέρει σχετικά με την πόρτα; Σε ποιά συσκευή ακριβώς αναφέρεσαι;
    Δεν υπάρχει manual. Ένα καταγραφικό είναι της Dahua.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ποιο ακριβώς για να βρούμε πληροφορίες;
    Πρόσβαση τοπικά έχεις στο μενού της συσκευής;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας