Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    04-01-2019
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    greece
    καλησπερα στην ομαδα/παρεα.

    Ειμαι σε μια εταιρεια οπου υπαρχει και ενα τμημα εξωτερικων γραφειων , που επικοινωνουσε με ενα server εδω μεσω ενος vpn router (Linksys RV042). το συγκεκριμενο μηχανημα απδημησε εις κυριον οποτε η συνδεση δεν λειτουργει πλεον. προσωρινα τους εχω στησει ενα vpn μεσω pptp , για να μπορουν να συνδεονται οταν χρειαζεται με τον server στα κεντρικα να γινεται η δουλεια τους. το προβλημα φυσικα ειναι πως πρεπει μεσω windows να κανουν καθε φορα connect/disconnect για να λειτουργει. τους εχω φτιαξει 2 bat files γι αυτη τη δουλεια αλλα και παλι πιστευω πως δεν μπορει να γινει σωστα. η αγορα νεου vpn router εγινε (Linksys LRT 224) και δυστυχως ο παλιος τεχνικος της εταιρειας που τα χε στησει ολα , δεν βρισκεται εδω πλεον και μαλιστα δεν υπαρχει και προσβαση. θα ηθελα (και δεν ντρεπομαι να το πω) βοηθεια μιας και με πιο εξειδικευμενα δικτυα ειμαι σχετικα σκραπας, πως μπορει να γινει το configuration απο την αρχη.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Στήνεις το vpn σου και ανοίγεις τις ανάλογες θύρες στο ρούτερ σου.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rammlied Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα στην ομαδα/παρεα.

    Ειμαι σε μια εταιρεια οπου υπαρχει και ενα τμημα εξωτερικων γραφειων , που επικοινωνουσε με ενα server εδω μεσω ενος vpn router (Linksys RV042). το συγκεκριμενο μηχανημα απδημησε εις κυριον οποτε η συνδεση δεν λειτουργει πλεον. προσωρινα τους εχω στησει ενα vpn μεσω pptp , για να μπορουν να συνδεονται οταν χρειαζεται με τον server στα κεντρικα να γινεται η δουλεια τους. το προβλημα φυσικα ειναι πως πρεπει μεσω windows να κανουν καθε φορα connect/disconnect για να λειτουργει. τους εχω φτιαξει 2 bat files γι αυτη τη δουλεια αλλα και παλι πιστευω πως δεν μπορει να γινει σωστα. η αγορα νεου vpn router εγινε (Linksys LRT 224) και δυστυχως ο παλιος τεχνικος της εταιρειας που τα χε στησει ολα , δεν βρισκεται εδω πλεον και μαλιστα δεν υπαρχει και προσβαση. θα ηθελα (και δεν ντρεπομαι να το πω) βοηθεια μιας και με πιο εξειδικευμενα δικτυα ειμαι σχετικα σκραπας, πως μπορει να γινει το configuration απο την αρχη.
    Στην άλλη άκρη τι υπάρχει; έχεις πρόσβαση στις ρυθμίσεις να δεις τι έχει; είναι πχ ipsec, pptp;

  4. #4
    Εγγραφή
    04-01-2019
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    greece
    ναι εχω προσβαση. ειναι ipsec απ οτι βλεπω. σου ανεβαζω ενα print screen απο το peplink που πεφτουν ολα επανω.

    (εκει που εχω σβησει, ειναι το ονομα της συνδεσης και εχει μπει της εταιρειας. το σβησα γιατι δεν υπαρχει λογος νομιζω να φαινεται και το ονομα της)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  137,6 KB 
ID: 200165

    αυτες ειναι οι ρυθμισεις απο την απο δω μερια

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα πρέπει τότε στην άλλη πλευρά να κάνεις ενα gateway to gateway ipsec
    Θα δοκίμαζα για αρχή με αυτά

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  29,3 KB 
ID: 200171

  6. #6
    Εγγραφή
    04-01-2019
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    greece
    τελικα καταφερα να βαλω το παλιο σε λειτουργια και εκανα export το config file, οποτε ειναι ολα ρυθμισμενα οπως το προηγουμενο. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οταν το βαλω πανω στο switch θα λειτουργησει αμεσως η θα χρειαστει κατι να ρυθμισω; ξαναλεω εχει παρει ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις με το παλιο που ειχα επανω.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rammlied Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικα καταφερα να βαλω το παλιο σε λειτουργια και εκανα export το config file, οποτε ειναι ολα ρυθμισμενα οπως το προηγουμενο. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οταν το βαλω πανω στο switch θα λειτουργησει αμεσως η θα χρειαστει κατι να ρυθμισω; ξαναλεω εχει παρει ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις με το παλιο που ειχα επανω.
    Είναι δυο διαφορετικές συσκευές, συνήθως έχουν και διαφορετικές ρυθμίσεις, δεν χάνεις κάτι όμως να το δοκιμάσεις, το πολύ πολύ να του κάνεις ενα reset και να ξεκινήσεις απο την αρχή.

  8. #8
    Εγγραφή
    04-01-2019
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    greece
    το πηγα βημα - βημα και ρυθμισα τα παντα ακριβως οπως ηταν στο πρωτο. ip's, vpn , ολα. μεχρι και το ιδιο pass στο router εβαλα :P . τι πιστευεις πως μπορει να χρειαζεται αν δεν παιξει αμεσως. (αυριο θα το δοκιμασω)

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας