Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Τις τελευταίες ημέρες, περίπου εδώ και μια εβδομάδα, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

    Στο γραφείο μου στο σπίτι, έχω συνδεδεμένο πάνω σε μία πρίζα ένα 5αρι πολύπριζο, σε αυτό είναι συνδεδεμένα 2 ups που το καθένα δίνει σε 1 pc και μία οθόνη ( βασικά αν έχει σημασία 1 monitor και μια tv που λειτουργεί και ως monitor ) και 3 άλλα πολύπριζα σε "αλυσίδα" που δίνουν ρεύμα σε ένα πολυμηχάνημα, 2 φωτιστικά γραφείου, 1 switch, 1 voip, 2 σετ ηχείων υπολογιστή και ένα πολύπριζο για περιστασιακή φόρτιση κινητων, tablet, μπαταριών κτλ.

    Σε άτακτα λοιπον χρονικα διαστηματα και τα δυο pc, οχι οι οθονες τους ή καποια αλλη συσκευη, κλεινουν και κανουν hard reset με εγγραφες στο event log των windows 10 κρίσιμου σφάλματος Kernel-Power 41.

    Έχω προβληματιστεί και δεν μπορώ να βρω το πρόβλημα, καθώς και τα 2 ups έχουν φρέσκες μπαταρίες ( τις άλλαξα τον Αύγουστο ), το ένα από τα δύο pc δείχνει πιο ευαίσθητο καθώς κλείνει σε αναλογία 3 προς 1 σε σχέση με το άλλο, το όλο setup έιναι πρόσφατο (έγινε βάψιμο σπιτιού και αλλαγή πριζών με καινούργιες το καλοκαίρι από ηλεκτρολόγο) και όλο το προηγούμενο διάστημα δεν είχα παρατηρήσει το παραμικρό.

    Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία ή καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

  2. #2
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έγινε βάψιμο και ηλεκτρολογική εγκατάσταση/βελτίωση και παρόλα αυτά έχεις 2 UPS σε πολύπριζα και από αυτά συνδέονται 3 πολύπριζα σε "αλυσίδα"; Δε θέλω να φανταστώ πως ήταν πριν !!!

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έγινε βάψιμο και ηλεκτρολογική εγκατάσταση/βελτίωση και παρόλα αυτά έχεις 2 UPS σε πολύπριζα και από αυτά συνδέονται 3 πολύπριζα σε "αλυσίδα"; Δε θέλω να φανταστώ πως ήταν πριν !!!
    Αληθεια ειναι πως δεν θελεις !!!

    Το θεμα ειναι πως και πριν, επι τουλαχιστον 5 χρονια αλλα και τωρα ολα δουλευουν σωστα. Στην δε γραμμη δεν εχω αλλα φορτια ή συσκευες που θα μπορουσα να υποπτευθω ενω θα εμπαινα στην διαδικασια δοκιμης αλλου τροφοδοτικου ή ups εαν δεν ειχα προβλημα και στα 2 pc.

    Εαν δοκιμαζα την αλλαγη του κυριου πολυπριζου με αλλο, που να εχει και προστασια υπερτασης μηπως το προβλημα βρισκεται στην ΔΕΗ καθως ειχα προβλημα και σε αλλες πριζες του σπιτιου ( παροδικο κολλημα τηλεορασης ) αλλα και στο κτιριο γενικοτερα σε αλλους οροφους, θα βελτιωνα την κατασταση; Τα ups απο μονα τους, δεν παρεχουν μια στοιχειωδη σταθερη τροφοδοσια σε περιπτωση αυξομειωσεων της τασης;

  4. #4
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ποια UPS έχεις; (μήπως γίνεται καμιά μικρή πτώση τάσης και δε την πιάνουν, αν και κάπως δύσκολο)

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τυχαινει να κλεινουν μαζι?

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις τελευταίες ημέρες, περίπου εδώ και μια εβδομάδα, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

    Στο γραφείο μου στο σπίτι, έχω συνδεδεμένο πάνω σε μία πρίζα ένα 5αρι πολύπριζο, σε αυτό είναι συνδεδεμένα 2 ups που το καθένα δίνει σε 1 pc και μία οθόνη ( βασικά αν έχει σημασία 1 monitor και μια tv που λειτουργεί και ως monitor ) και 3 άλλα πολύπριζα σε "αλυσίδα" που δίνουν ρεύμα σε ένα πολυμηχάνημα, 2 φωτιστικά γραφείου, 1 switch, 1 voip, 2 σετ ηχείων υπολογιστή και ένα πολύπριζο για περιστασιακή φόρτιση κινητων, tablet, μπαταριών κτλ.

    Σε άτακτα λοιπον χρονικα διαστηματα και τα δυο pc, οχι οι οθονες τους ή καποια αλλη συσκευη, κλεινουν και κανουν hard reset με εγγραφες στο event log των windows 10 κρίσιμου σφάλματος Kernel-Power 41.

    Έχω προβληματιστεί και δεν μπορώ να βρω το πρόβλημα, καθώς και τα 2 ups έχουν φρέσκες μπαταρίες ( τις άλλαξα τον Αύγουστο ), το ένα από τα δύο pc δείχνει πιο ευαίσθητο καθώς κλείνει σε αναλογία 3 προς 1 σε σχέση με το άλλο, το όλο setup έιναι πρόσφατο (έγινε βάψιμο σπιτιού και αλλαγή πριζών με καινούργιες το καλοκαίρι από ηλεκτρολόγο) και όλο το προηγούμενο διάστημα δεν είχα παρατηρήσει το παραμικρό.

    Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία ή καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;
    Tα UPS όταν κόβεται το ρεύμα δεν έχουν ηχητική προειδοποίηση;; τα έχεις τσεκάρει κόβοντας μόνος σου το ρεύμα;;

    Από περιέργεια, αυτή η πρίζα είναι αυτόνομη ή μαζί με άλλες που έχουν πάνω τους και άλλες συσκευές;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια UPS έχεις; (μήπως γίνεται καμιά μικρή πτώση τάσης και δε την πιάνουν, αν και κάπως δύσκολο)
    Δυο μικρα της Powertech, στα οποια αλλαζω μπαταριες τακτικα ανα 1,5-2 χρονια ειτε προληπτικα ειτε αναγκαστικα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυχαινει να κλεινουν μαζι?
    Οχι μαζι και τα δυο pc αλλα ποτε το ενα και ποτε το αλλο, με αναλογια 3 προς 1 περιπου. Και επαναλαμβανω μονον τα pc και τιποτα αλλο ουτε καν το φωτιστικο γραφειου με τη led λαμπα δεν κανει "ματια".

    Και ρωταω επειδη ειμαι στον Κορυδαλλο ( ακομα απεξω αλλα καλομελετα κι ερχεται και η τσαμπα διαμονη ) πολυ κοντα στην πλατεια και εχουμε τον τελευταιο καιρο πολλα περιστασιακα θεματα και με την ποιοτητα του ρευματος αλλα και με το τηλεφωνο/ιντερνετ τωρα που τελειωνουν το ΜΕΤΡΟ, σκεφτομουν την συνδεση στην πριζα απευθειας ενος απλου σταθεροποιητη τασης, αυτων των φτηνων και απο εκει και περα να ξεκινα να δινει στην "αλυσιδα".

    Θα εκανε δουλεια ή μηπως θα ρισκαρα αλλου ειδους προβληματα;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα UPS όταν κόβεται το ρεύμα δεν έχουν ηχητική προειδοποίηση;; τα έχεις τσεκάρει κόβοντας μόνος σου το ρεύμα;;

    Από περιέργεια, αυτή η πρίζα είναι αυτόνομη ή μαζί με άλλες που έχουν πάνω τους και άλλες συσκευές;;
    Οχι δεν εχουν ηχητικη ειδοποιηση. Και τα εχω τσεκαρει οτι δουλευουν κλεινοντας το αρχικο πολυπριζο. Η πριζα δε, ειναι μονη της, και αν και διπλη, δεν εχει επανω κατι αλλο και ειδικα βαρυ ή υποπτο, πχ εκτυπωτη laser ή καποιο θερμαντικο.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μου έχει συμβεί μερικές φορές αυτό που αναφέρεις, κάποιες φορές ήταν τροφοδοτικό και κάποιες φορές ήταν Ups το όποιο με μικρόελάχιστες διακοπές (μικρότερες απο sec) που γινόντουσαν δεν γυρνούσε άμεσα στην μπαταριά σε εκείνο το διάστημα το Pc έκλεινε, αλλά οθόνες κλπ μένανε ανοιχτά.
    Εσένα όμως τώρα στο κάνει σε δυο Pc ταυτόχρονα συνδεμένα σε διαφορετικά Ups, κάτι τέτοιο δεν το έχω ξαναδεί.
    Δοκίμασε μια να αλλάξεις φορά το φις του καλωδίου που πάει στην πρίζα στον τοίχο.

    Ο σταθεροποιητής πρίν το Ups εφόσον αντέχει το φορτίο θα βοηθούσε για αυτές τις μικροδιακοπές των ms

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πιο περίεργο είναι ότι κλείνουν μόνο τα PC, βγάλε προσωρινά για δοκιμή όλα τα άλλα πάνω από τα UPS και σύνδεσε μόνο τα PC.

    Koίταξε στις προδιαγραφές των UPS, εκεί θα γράφει αν έχουν AVR.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου έχει συμβεί μερικές φορές αυτό που αναφέρεις, κάποιες φορές ήταν τροφοδοτικό και κάποιες φορές ήταν Ups το όποιο με μικρόελάχιστες διακοπές (μικρότερες απο sec) που γινόντουσαν δεν γυρνούσε άμεσα στην μπαταριά σε εκείνο το διάστημα το Pc έκλεινε, αλλά οθόνες κλπ μένανε ανοιχτά.
    Εσένα όμως τώρα στο κάνει σε δυο Pc ταυτόχρονα συνδεμένα σε διαφορετικά Ups, κάτι τέτοιο δεν το έχω ξαναδεί.
    Δοκίμασε μια να αλλάξεις φορά το φις του καλωδίου που πάει στην πρίζα στον τοίχο.

    Ο σταθεροποιητής πρίν το Ups εφόσον αντέχει το φορτίο θα βοηθούσε για αυτές τις μικροδιακοπές των ms
    Η αλλαγη φορας στο καλωδιο ειναι καλη σκεψη και θα το δοκιμασω. Πρωτα ομως σκεφτομαια να αλλαξω το πρωτο πολυπριζο που μολις τωρα θυμηθηκα και ειδα οτι ειναι απο αυτα τα ασφαλειας ενω τα υπολοιπα στη σειρα ειναι τα απλα κλασσικα. Σκεφτομαι λοιπον μηπως εκει κατι παιζει, να καηκε πχ η ασφαλεια του με τα χρονια ή με καποια δραματικη αυξομειωση, οποτε θα πεταχτω να παρω ενα αλλο για να το αντικαταστησω και θα δω την συμπεριφορα. Μηπως δηλαδη το προβλημα ειναι ακριβως στη ριζα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο περίεργο είναι ότι κλείνουν μόνο τα PC, βγάλε προσωρινά για δοκιμή όλα τα άλλα πάνω από τα UPS και σύνδεσε μόνο τα PC.

    Koίταξε στις προδιαγραφές των UPS, εκεί θα γράφει αν έχουν AVR.
    Δυσκολο το τσεκ για AVR καθοτι παλια τα μοντελα και δεν συγκρατησα link. Θεωρω ομως πως ειτε δεν εχουν ειτε και να εχουν μιας και ειναι φτηνης σειρας δεν παιζει καλα. Θα το ψαξω ομως.

    Και ναι, ειναι περιεργο οτι μονον τα pc κλεινουν και για αυτο μπερδευομαι.

  11. #11
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα PC έχουν παλιό τροφοδοτικό και μήπως τυγχάνει να είναι ίδιο μοντέλο;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου έχει συμβεί μερικές φορές αυτό που αναφέρεις, κάποιες φορές ήταν τροφοδοτικό και κάποιες φορές ήταν Ups το όποιο με μικρόελάχιστες διακοπές (μικρότερες απο sec) που γινόντουσαν δεν γυρνούσε άμεσα στην μπαταριά σε εκείνο το διάστημα το Pc έκλεινε, αλλά οθόνες κλπ μένανε ανοιχτά.
    Εσένα όμως τώρα στο κάνει σε δυο Pc ταυτόχρονα συνδεμένα σε διαφορετικά Ups, κάτι τέτοιο δεν το έχω ξαναδεί.
    Προς τα εκεί και εγώ βλέπω το θέμα, για αυτό είπα για μικρή πτώση που δε την πιάνουν. Ίσως το UPS δεν έχει γρήγορη εναλλαγή, ίσως να έχουν παλιώσει και οι πυκνωτές των τροφοδοτικών των PC και να μην αντέχουν πολύ.

    Κάποτε είχα αντίστοιχο πρόβλημα με ένα Siemens router. Στην παραμικρή πτώση τάσης/διακοπή ρεύματος, το "αντιλαμβανόταν" και ας ήταν συνδεδεμένο πίσω από APC line interactive UPS, ενώ κάποιες φορές έκανε και restart. Αιτία ήταν οι πυκνωτές του.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα PC έχουν παλιό τροφοδοτικό και μήπως τυγχάνει να είναι ίδιο μοντέλο;

    - - - Updated - - -

    Προς τα εκεί και εγώ βλέπω το θέμα, για αυτό είπα για μικρή πτώση που δε την πιάνουν. Ίσως το UPS δεν έχει γρήγορη εναλλαγή, ίσως να έχουν παλιώσει και οι πυκνωτές των τροφοδοτικών των PC και να μην αντέχουν πολύ.

    Κάποτε είχα αντίστοιχο πρόβλημα με ένα Siemens router. Στην παραμικρή πτώση τάσης/διακοπή ρεύματος, το "αντιλαμβανόταν" και ας ήταν συνδεδεμένο πίσω από APC line interactive UPS, ενώ κάποιες φορές έκανε και restart. Αιτία ήταν οι πυκνωτές του.
    Ναι τα τροφοδοτικα ειναι ιδια, 2 Corsair toy 2014. Eχει λογικη η θεωρια σου και τα εχω φυσικα στη λιστα των υποπτων.

    Σε πρωτη φαση παντως, επειδη σε μια περιπτωση επεσαν και τα 2 pc ταυτοχρονα, θα αλλαξω το βασικο πολυπριζο που δεν μου βγαζει λαμπακι ενδειξης ασφαλειας και θα παρατηρησω το προβλημα. Το δυσκολο ειναι οτι, εκτος απο τη μανουρα που εχει η ολη φαση καθως εχω κανει καλο cable management καρφωνοντας τα παντα πισω απο το γραφειο ωστε τα δαπεδα να ειναι καθαρα, θα χρειαστει να παρατηρησω τη συμπεριφορα τους για ενα διαστημα μετα την αλλαγη.

    Σε μικροτερες συσκευες παντως, ρουτερ, switch, καμερες ip κτλ, ειχα σε αλλο σπιτι πολλες απωλειες ακριβως λογω της ΔΕΗ το καλοκαιρι, οταν ειχε βγαλει προβλημα ο τοπικος μετασχηματιστης της ΔΕΗ. Ωσπου να τον αλλαξουν, ειχα βαρεθει να πεταω ειτε συσκευες ειτε τροφοδοτικα, απο αυτα τα μικρα 5βολτα κινεζικα που δεν αντεχαν.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Eπανερχομαι στο θεμα μου, αφου εκανα τα εξης:

    - αλλαξα το αρχικο πολυπριζο με αλλο καινουργιο το οποιο και διαθετει σταθεροποιητη τασης
    - τσεκαρα τις ημερομηνιες αγορες των τροφοδοτικων, τα οποια τελικα ειναι νεωτερα του 2014 οπως αρχικα πιστευα ( το ενα ειναι του 2015 και το αλλο του 2016 )
    και
    -βρηκα και την ασφαλεια στον ηλεκτρολογικο πινακα που καλυπτει τη συγκεκριμενη πριζα.

    Ολα τα παραπανω τα εκανα το Σαββατο, και δεν ειχα ξανα προβλημα εως και πριν απο λιγο που ειχα απο μια επανεκκινηση στο καθε ενα pc.

    Σχεδιαζω απο αυριο, να αφαιρεσω τα pc απο τα ups ετσι ωστε να διαπιστωσω κατα ποσον ευθυνονται αυτα ( το ενα ή και τα δυο ) αλλα θελω και να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση το προβλημα να προκαλειται απο την ασφαλεια του ηλεκτρολογικου πινακα. Η οποια βλεπω πως ειναι 16αρα. Εαν δηλαδη θα βοηθουσε η αλλαγη της με μια καινουργια ή με μια μεγαλυτερη 25αρα.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπανερχομαι στο θεμα μου, αφου εκανα τα εξης:

    - αλλαξα το αρχικο πολυπριζο με αλλο καινουργιο το οποιο και διαθετει σταθεροποιητη τασης
    - τσεκαρα τις ημερομηνιες αγορες των τροφοδοτικων, τα οποια τελικα ειναι νεωτερα του 2014 οπως αρχικα πιστευα ( το ενα ειναι του 2015 και το αλλο του 2016 )
    και
    -βρηκα και την ασφαλεια στον ηλεκτρολογικο πινακα που καλυπτει τη συγκεκριμενη πριζα.

    Ολα τα παραπανω τα εκανα το Σαββατο, και δεν ειχα ξανα προβλημα εως και πριν απο λιγο που ειχα απο μια επανεκκινηση στο καθε ενα pc.

    Σχεδιαζω απο αυριο, να αφαιρεσω τα pc απο τα ups ετσι ωστε να διαπιστωσω κατα ποσον ευθυνονται αυτα ( το ενα ή και τα δυο ) αλλα θελω και να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση το προβλημα να προκαλειται απο την ασφαλεια του ηλεκτρολογικου πινακα. Η οποια βλεπω πως ειναι 16αρα. Εαν δηλαδη θα βοηθουσε η αλλαγη της με μια καινουργια ή με μια μεγαλυτερη 25αρα.
    Το restart συνήθως δεν έχει να κάνει με ρευμά.

    Για να βάλεις 25αρα θα πρέπει να αλλάξεις και τα καλώδια στους τοίχους, αλλιώς μην τον κάνεις

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπανερχομαι στο θεμα μου, αφου εκανα τα εξης:

    - αλλαξα το αρχικο πολυπριζο με αλλο καινουργιο το οποιο και διαθετει σταθεροποιητη τασης
    - τσεκαρα τις ημερομηνιες αγορες των τροφοδοτικων, τα οποια τελικα ειναι νεωτερα του 2014 οπως αρχικα πιστευα ( το ενα ειναι του 2015 και το αλλο του 2016 )
    και
    -βρηκα και την ασφαλεια στον ηλεκτρολογικο πινακα που καλυπτει τη συγκεκριμενη πριζα.

    Ολα τα παραπανω τα εκανα το Σαββατο, και δεν ειχα ξανα προβλημα εως και πριν απο λιγο που ειχα απο μια επανεκκινηση στο καθε ενα pc.

    Σχεδιαζω απο αυριο, να αφαιρεσω τα pc απο τα ups ετσι ωστε να διαπιστωσω κατα ποσον ευθυνονται αυτα ( το ενα ή και τα δυο ) αλλα θελω και να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση το προβλημα να προκαλειται απο την ασφαλεια του ηλεκτρολογικου πινακα. Η οποια βλεπω πως ειναι 16αρα. Εαν δηλαδη θα βοηθουσε η αλλαγη της με μια καινουργια ή με μια μεγαλυτερη 25αρα.
    Τελικά τα UPS δεν έχουν AVR;;

    Αν είχε πρόβλημα η ασφάλεια απλά θα έπεφτε και δεν θα είχες καθόλου ρεύμα στην πρίζα.

    H ασφάλεια πάει πακέτο με την διατομή του αγωγού, αν ο αγωγός αντέχει λιγότερο ρεύμα από την ασφάλεια, απλά θα καταστραφεί ο αγωγός και η ασφάλεια δεν θα καταλάβει τίποτα.

    https://oaedhlectrologoi.blogspot.co...g-post_14.html
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας