Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Παιδιά καλησπέρα όπως λέει και ο τίτλος του topic έχω το vodafone zte router ZXHN H108N και δημιουργούνται τώρα τελευταία οι διενέξεις ip μεταξύ δύο υπολογιστών του δικτύου μου.

    Τώρα στο δια ταύτα έχω επάνω στο router συνδεδεμένο ένα Xiaomi Mi Wi-Fi Repeater 2 , τρεις υπολογιστές συνδεδεμένους μέσω καλωδίου στο router καθώς και 3 συσκευές μέσω wifi(1 laptop, 1tablet, 1smartphone). Τηλεφώνησα στο κέντρο βλαβών της vodafone και μου είπαν ότι είναι πιθανόν για τις διενέξεις των ip να φταίει το repeater. Μου πρότειναν να το κλείσω τελείως βγάζοντας το από την πρίζα και να επανεκιννήσω το router για να δω αν θα ξαναγίνει κάποια διένεξη ip. Εγώ τα έκανα όλα αυτά και μάλιστα στους δύο υπολογιστές που υπήρξε η διένεξη ip έκανα επιτόπου και επανεκκίνηση για να δω αν όταν θα ξεκινήσουν οι δύο υπολογιστές με το μπουν στα windows μου εμφανίσει το μήνυμα "Τα Windows εντόπισαν μια διένεξη διευθύνσεων IP.Eνας αλλος υπολογιστής σε αυτό το δίκτυο έχει την ίδια διεύθυνση IP με αυτόν τον υπολογιστή.Επικοινωνήστε με τον διαχειριστή δικτύου για την επίλυση του προβλήματος." Το μήνυμα αυτό τελικά δεν εμφανίστηκε οπότε θεώρησα και εγώ ότι το πρόβλημα λύθηκε. Αλλά ποια είναι η απορία σου ρε φίλε τώρα θα μου πείτε και μαζί σας και εγώ ρε μάγκες έχετε δίκιο. Η απορία μου λοιπόν είναι ότι αν είναι δυνατό και εφικτό το repeater να προκαλούσε αυτό την διένεξη των διευθύνσεων ip. Αν κάποιος γνωρίζει σας παρακαλώ ας μου απαντήσει μήπως μου λυθεί και εμένα η απορία. Σας ευχαριστώ πολύ όλους εκ των πρωταίρων και εύχομαι καλή χρονιά σε όλους.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Συνήθως το πρόβλημα γίνεται απο κάποια συσκευή που έχεις ρυθμίσει με στατική ip και με εναν dhcp server που μοιράζει αυτή την ip, θα πρέπει να κάνεις σωστή ρυθμίση στις συσκευές σου έτσι ώστε πχ ο dhcp να δίνει απο 192.168.1.100-192.168.1.200, όποτε μετά θα έχεις τις ip απο 192.168.1.2-192.168.1.99 και 192.168.1.201-192.168.1.254 για να τις κάνεις ότι θέλεις.

    Θα πρέπει ακόμα να υπάρχει μόνο ένας dhcp στο δίκτυο σου, συνήθως τα repeater έχουν και αυτά, όποτε θα πρέπει να το απενεργοποιήσεις.

    Ναι φυσικά και μπορεί να στο έκανε το πρόβλημα το repeater, σίγουρα δεν το έκανε το router της vodafone

  3. #3
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου αλλά δεν γνωρίζω πως μπορώ να ρυθμίσω το repeater έτσι ώστε να έχω μόνο έναν dchp server;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας