Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    19-07-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    225
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ​↓ 55,0 Mbit ↑ 5,5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.
    εχω το 7590 και το εχω συνδεσει με το y-cable ωστε να εκμεταλευτω τις δυνατοτητες τηλεφωνιας που διαθετει η συσκευη.η τηλεφωνια μου δεν ειναι voip και η γραμμη μου ειναι forthnet μετα απο φορητοτητα που ολοκληρωθηκε στις 31/12.το προβλημα που μου παρουσιαστηκε δεν ξερω αν οφειλεται στη forthnet αλλα ξερω οτι σιγουρα δεν το ειχα οταν ημουν στη vodafone.εχω συνδεσει μια τηλεφωνικη συσκευη στην fon 1 του ρουτερ και στη fon 2 ενα καλωδιο που παει στην rj11 μιας διπλης πριζας και δινει τηλεφωνια στις υπολοιπες τηλεφωνικες πριζες του σπιτιου.ως τωρα οταν δεχομουν εισερχομενη κληση και απαντουσα απο το ενα τηλεφωνο αν καποιος σηκωνε μια αλλη συσκευη απο αυτες που παιζουν μεσω της fon2 του ρουτερ μπορουσε να συνεχισει την κληση και το αντιστροφο.σημερα λοιπον δεχτηκα μια κληση στο σταθερο.απαντησα απο το τηλεφωνο που ειναι στην fon1 ειπα στη γυναικα που ηταν στο αλλο δωματιο να σηκωσει το τηλεφωνο να μιλησει αλλα δεν μπορουσε γιατι το ακουστικο εβγαζε τον τονο που κανει οταν σηκωνεις το τηλεφωνο για να καλεσεις.σαν να ηταν η γραμμη ελευθερη.να μην τα πολυλογω μετα την κληση εκανα καποιες δοκιμες αλλα το προβλημα παρεμενε.αν απαντησει συσκευη που ειναι συνδεμενη στη fon1 του ρουτερ οι αλλες που ειναι στη fon2 βγαζουν σημα ελευθερης γραμμης και το αντιστροφο.αν βεβαια μιλαω στο ενα τηλεφωνο και δοκιμασω να κανω κληση απο το αλλο που φαινεται ελευθερο 2-3 δευτερολεπτα μετα την κληση μου βγαζει τονο κατειλημενου.
    να επισημανω οτι δεν εχω ενεγοποιησει τηλεφωνητες και προωθησεις.μονο το φαξ εχω ενεργο.και επαναλαμβανω οτι αυτο το θεμα δεν το ειχα σιγουρα πριν την μεταφορα μου στην forthnet γιατι το ειχα κανει αρκετες φορες,χωρις να λεω οτι οφειλεται εκει βεβαια αλλα χωρις να αποκλειω και τιποτα.
    καθε βοηθεια ευπροσδεκτη

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σύνδεσε όλες τις συσκευές στη fon 1 με ένα ταφ. Διαφορετικά το αφήνεις έτσι και κάνεις μεταβίβαση κλήσης. Νομίζω με R**2 κάνεις μεταβίβαση στη fon 2.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-07-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    225
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ​↓ 55,0 Mbit ↑ 5,5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτο το γνωριζω.Το θέμα ειναι να βρω γιατι γινεται αυτο.απο τη στιγμη που πριν δουλευε κανονικα.ολα τ'αλλα ειναι ημιμετρα.
    Ξεχασα να αναφερω οτι κατα την εισερχομενη κληση χτυπανε κανονικά ολες οι συσκευες απ'ολες τις fon του ρουτερ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος astrea966 : 06-01-19 στις 17:57.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πόσο σίγουρος είσαι ότι δούλευε όπως λες το 7590 πριν σε Vodafone; Εκτός αν δεν θυμάσαι καλά και οι 2 συσκευές ήταν παράλληλα συνδεδεμένες.
    Και σε ρωτώ διότι έχουν περάσει από χέρια μου δεκάδες Fritz από το 2006 και όλα μέχρι σήμερα δουλεύουν με τον τρόπο που τώρα ανακάλυψες, όσο παλιά κι αν είναι ως μοντέλα.
    Είμαι 99,99% βέβαιος ότι όλες οι συσκευές που παίζουν ως PBX ανεξαρτήτως κατασκευαστή ή εφαρμογής, λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-07-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    225
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ​↓ 55,0 Mbit ↑ 5,5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    99.9% δουλευε οπως αναφέρω.αφηνω αυτο το 0.1% για την περίπτωση να υπαρχει αυτη η πιθανοτητα να κανω λάθος αν και δεν το νομίζω.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σίγουρα πάντως και τα 3 Fritz που αυτή την στιγμή έχω σε λειτουργία, δουλεύουν όπως τώρα το 7590 σε σένα. Αλλά το ίδιο και όλες οι συσκευές που δίνουν οι πάροχοι σε VoIP τηλεφωνία (η λειτουργία είναι άσχετη με το είδος της τηλεφωνίας), όπως και το Netmod σε ISDN γραμμή.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-07-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    225
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ​↓ 55,0 Mbit ↑ 5,5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα πάντως και τα 3 Fritz που αυτή την στιγμή έχω σε λειτουργία, δουλεύουν όπως τώρα το 7590 σε σένα. Αλλά το ίδιο και όλες οι συσκευές που δίνουν οι πάροχοι σε VoIP τηλεφωνία (η λειτουργία είναι άσχετη με το είδος της τηλεφωνίας), όπως και το Netmod σε ISDN γραμμή.
    δεν λεω οτι εχεις αδικο και γι`αυτο και αφησα αυτο το μικρο ποσοστο για την περιπτωση που κανω λαθος.πριν το 7590 ειχα το 3490 οποτε τα τηλεφωνα μου δουλευαν οπως ανεφερα παραπανω αφου δεν παρεμβαλοταν το ρουτερ.το 7590 το εχω τον τελευταιο μηνα και γι`αυτο μου φανηκε παραξενο γιατι δε νομιζω να μην ειχα κανει αυτη τη διαδικασια αυτον τον καιρο και να το διαπιστωσα τωρα.αν λες οτι ετσι λειτουργουν και τα υπολοιπα δεν βρισκω τον λογο να μην σε πιστεψω

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μα το 3490 δεν έχει δυνατότητα TDM τηλεφωνίας, παρά μόνον VoIP και μάλιστα δεν έχει καν θύρες για σύνδεση απλών τηλεφωνικών συσκευών και ούτε DECT βάση.
    Ποια τηλέφωνα σου δούλευαν με αυτόν τον τρόπο και πως τα είχες συνδέσει στο 3490;

  9. #9
    Εγγραφή
    19-07-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    225
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ​↓ 55,0 Mbit ↑ 5,5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να με συγχωρείς αν σε μπερδεψα οπως το εγραψα.απλα εννοουσα ότι δουλευαν τα τηλέφωνα κανονικά οπως ειχα αναφέρει στο πρωτο post αφου οπως εγραψα προηγουμένως δεν παρεμβαλοταν το ρουτερ.μου φανηκε παράξενο όπως ειπα ότι για ενα μηνα σχεδόν δεν χρειαστηκε να το κάνω όταν έβαλα το νεο ρούτερ και άλλαξα τον τροπο συνδεσης των πριζων
    Ερωτηση: αν το χρησιμοποιησω σαν dect βάση τα τηλεφωνα παλι θα χρειαζονται μεταφορα της κλησης μεταξυ των συσκευων η θα δουλευει όπως θελω;με δύο ασύρματα για παραδειγμα

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τώρα το ξεκαθάρισες, γιατί δεν το ανέφερες και σε είχα ρωτήσει σχετικά. Πριν δηλαδή δεν συνέδεες τα τηλέφωνα στον router, αλλά παράλληλα με την γραμμή (προφανώς μέσω του splitter).
    Και φυσικά γινόταν αυτό που λες, αφού η τηλεφωνία ήταν αναλογική και μόνο σε αυτή μπορούν να δουλέψουν τα τηλέφωνα παράλληλα συνδεδεμένα και να έχεις duplex λειτουργία.
    Σε οποιαδήποτε περίπτωση ψηφιακής τηλεφωνίας (ISDN, VoIP ή μέσω του router), αυτή δεν λειτουργεί παράλληλα και φυσικά δεν υπάρχει duplex επικοινωνία. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τα συνδέσεις όλα (ή σε όσα θέλεις να λειοτυργούν duplex) πάνω στην ίδια θύρα του Fritz (με ένα απλό τηλεφωνικό ταφ).

    Ούτε σε DECT βάση δουλεύουν duplex. Μόνο με τον τρόπο που ανέφερα.

  11. #11
    Εγγραφή
    27-01-2008
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/46000
    ISP
    o2 Germany
    Router
    FritzBox 7583VDSL
    SNR / Attn
    13(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μην βάλεις πάνω από 2 συσκευές παράλληλα επάνω σε FXS port (Phone port) του fritzbox. Δεν θα αντέξει και θα έχεις προβλήματα.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-07-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    225
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ​↓ 55,0 Mbit ↑ 5,5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dr.Sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην βάλεις πάνω από 2 συσκευές παράλληλα επάνω σε FXS port (Phone port) του fritzbox. Δεν θα αντέξει και θα έχεις προβλήματα.
    το ιδιο ισχυει και αν ειναι ασυρματες?για την ωρα εχω δυο στην μια εξοδο και μια στην αλλη

  13. #13
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astrea966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ιδιο ισχυει και αν ειναι ασυρματες?για την ωρα εχω δυο στην μια εξοδο και μια στην αλλη
    H απλή τηλεφωνία (pots= plain old telephone system) θέλει ρεύμα και τάση για να δουλέψει.
    Η κάθε συσκευή που συνδέεις (τηλέφωνο/φαξ κλπ) έχει αντίσταση με αποτέλεσμα να πέφτει η τάση (τα volts).
    Aν βάλεις πολλές συσκευές στην ίδια γραμμή στο finale μπορεί και να μην κουδουνίζουν.

    Αυτά ισχύουν από την εποχή που φτιάχτηκε η πρώτη αναλογική γραμμή

    Ετσι που τάχεις, μάλλον δουλεύουν (99%)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 14-01-19 στις 12:10.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #14
    Εγγραφή
    19-07-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    225
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ​↓ 55,0 Mbit ↑ 5,5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ετσι οπως ειναι δουλευουν μια χαρα.απλα λεω μηπως επειδη τα ασυρματα εχουν δικη τους τροφοδοσια μηπως εχουν λιγοτερες απαιτησεις σε ρευμα απο το τηλεφωνικο καλωδιο

  15. #15
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astrea966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ετσι οπως ειναι δουλευουν μια χαρα.απλα λεω μηπως επειδη τα ασυρματα εχουν δικη τους τροφοδοσια μηπως εχουν λιγοτερες απαιτησεις σε ρευμα απο το τηλεφωνικο καλωδιο
    Eπειδή ασύρματο συνήθως = dect (Digital Enhanced Cordless Telecommunications ) και επομένως ψηφιακό, τις οποιες μετατροπές πχ για κουδούνισμα, τις αναλαμβάνει η βάση dect (όπου είναι δηλωμένη η συσκευή) είτε είναι η original βάση που αγόρασες με το ασύρματο, είτε είναι η δυνατότητα dect του fritz.

    Εαν είσαι σε αναλογική γραμμή,o χαλκός θα ανεβάσει τάση για να δώσει κουδούνισμα, εάν έχεις 6 ή 15 ανεξάρτητες συσκευές dect συσκευές (η κάθε μία δηλωμένη στη δική της βάση), τότε η κάθε βάση (που έχει αντίσταση) θα πρέπει να καταλάβει την μεταβολή της τάσης, να το κάνει ψηφιακό και να κάνει την συσκευή να κουδουνίσει.

    Αν αντίστοιχα έχεις μία βάση και πάνω σ'αυτήν δηλωμένες 6 συσκευές, η μία βάση καταλαβαίνει την διαφορά τάσης της αναλογικής γραμμής, κανει μετατροπή σε ψηφιακό σήμα αλλάζοντας bits και έτσι ειδοποιούνται οι συσκευές να κουδουνίσουν

    Βλέπεις ότι ανάλογα το στήσιμο, έχεις διαφορετική πτώση τάσης στη γραμμή

    Εαν είσαι σε ψηφιακή γραμμή (voip/tdm klp) η όλη σηματοδοσία γίνεται με αλλαγή της κατάστασης των bits από on σε off kai ανάποδα.
    Ολες οι καταστάσεις τηλεφωνίας (idle/ringing/busy/connect/no answer κλπ) γίνονται με αλλαγή της κατάστασης κάποιων bits

    Για να έρθω στο στήσιμό σου, οι δύο που έχεις στην μία έξοδο, είναι δηλωμένες σε μία βάση ή σε δύο ?
    Εαν είναι σε μία, είναι σαν νάχεις βάλει μία συσκευή στο fon του fritz, η μία βάση αναλαμβάνει να ειδοποιήσει τις έως 6 (πρότυπο dect) συσκευές.

    Προσοχή, κάποια φτηνιάρικα dect δεν υποστηρίζουν το έως 6 συσκευές αλλά λιγότερα. Κοίτα το manual της συσκευής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 15-01-19 στις 11:48.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας