Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    20-09-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38136/5495
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    3.0(dB) / 27.0(dB)
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

    Είμαι συνδρομητής της Cosmote και πρόσφατα αναβάθμισα τη σύνδεσή μου από VDSL 30 σε VDSL 50. Με το modem-router της NetGear που χρησιμοποιούσα, η άμεση διαφορά που είδα ήταν πως από τα 29.999 κλείδωνα πλέον στα 33.000 περίπου, ενώ μετά από μερικές ημέρες που εμφανίστηκε ο τεχνικός του ΟΤΕ, μου πήρε πίσω το NetMod και μου έφερε ένα Speedport Plus (είμαι πλέον με VoIP), ο συγχρονισμός μου έφτασε τα 37.742/4.997, δηλαδή κέρδισα περίπου 5Mbps από τη μετατροπή σε VoIP.

    Το ερώτημα που με βασανίζει τώρα, είναι αν αξίζει να ζητήσω και μετατροπή σε ένα κανάλι φωνής (PSTN).
    Μέχρι τώρα το ISDN το διατηρούσα για δύο λόγους:
    1) Η αναγνώριση κλήσης σε PSTN ήταν με χρέωση, γεγονός που ψαλίδιζε τη διαφορά μεταξύ PSTN με αναγνώριση κλήσης και ISDN.
    2) Θεωρώ ότι λόγω λιγότερων συνδρομητών ISDN, το DSLAM στο οποίο θα με έχει ρίξει ο ΟΤΕ (Α/Κ) θα είναι σίγουρα λιγότερο πιταρισμένο από χρήστες (τουλάχιστον στις εποχές ADSL) και θα έχω στην πράξη καλύτερες ταχύτητες.

    Ουσιαστικά ποτέ δεν χρησιμοποιώ το δεύτερο κανάλι φωνής και αν πλέον δεν υφίσταται θέμα μεταξύ ISDN και PSTN DSLAMS μήπως άδικα πληρώνω τα έξτρα πάγια;

    Επίσης, τώρα πλέον που είμαι VoIP θα δω καμία πρακτική αύξηση ταχύτητας αν πάω από ISDN σε PSTN;

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Από την στιγμή που έχεις πλέον VoIP τηλεφωνία, δεν έχεις ISDN γραμμή. Έχεις VoIP τηλεφωνία με δύο κανάλια φωνής (δύο ταυτόχρονες κλήσεις) .

  3. #3
    Εγγραφή
    20-09-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38136/5495
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    3.0(dB) / 27.0(dB)
    Οπότε να υποθέσω πως η μετατροπή σε 1 κανάλι φωνής δεν θα επιφέρει πρακτικά διαφορές στην ταχύτητα συγχρονισμού.
    Ωστόσο το hardware που μου έχει παραδώσει η Cosmote γράφει Speedport Plus ISDN. Άρα προφανώς είμαι ακόμη σε DSLAM ISDN.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Polter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε να υποθέσω πως η μετατροπή σε 1 κανάλι φωνής δεν θα επιφέρει πρακτικά διαφορές στην ταχύτητα συγχρονισμού.
    Ωστόσο το hardware που μου έχει παραδώσει η Cosmote γράφει Speedport Plus ISDN. Άρα προφανώς είμαι ακόμη σε DSLAM ISDN.
    Δεν νομίζω ότι υφίσταται "ISDN" ή "PSTN" πλέον στη γραμμή σου κι εγώ. Κι αφού σαν voip δεν έχει πλέον τάση το καλώδιο (μετράς Volt πάνω στην τηλεφωνική πρίζα; ) δεν υπάρχει κάτι για να βελτιωθεί. Τα προβλήματα μειωμένου κάποιες φορές συγχρονισμού στις ISDN οφείλονταν στο ότι αυτές οι γραμμές είχαν αυξημένη τάση, κάπου 100V -αν θυμάμαι καλά- σε σχέση με τις PSTN που είχαν κάπου 40-50V και στην επιπλέον συσκευή του Netmod βέβαια, παράγοντες οι οποίοι όταν έβγαιναν από τη μέση βελτίωναν το συγχρονισμό. Το κουτί του ρούτερ σου μάλλον γράφει ISDN επειδή προοριζόταν για τη γενική περίπτωση χρήστη ISDN ο οποίος μπορεί να παρέμενε σε παραδοσιακή τηλεφωνία (όχι voip).

  5. #5
    Εγγραφή
    20-09-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38136/5495
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    3.0(dB) / 27.0(dB)
    Πάντως όταν επέστρεψα στο σπίτι, μετά την επίσκεψη του τεχνικού του ΟΤΕ (ερήμην μου), το router είχε συνδεθεί σε ADSL2+ mode (εδώ) και μετά από επανεκκίνηση γύρισε σε VDSL (εδώ).
    Άρα όπως είμαι τώρα, χρειάζομαι ANNEX B συσκευή για την περίπτωση fallback σε ADSL.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Polter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως όταν επέστρεψα στο σπίτι, μετά την επίσκεψη του τεχνικού του ΟΤΕ (ερήμην μου), το router είχε συνδεθεί σε ADSL2+ mode (εδώ) και μετά από επανεκκίνηση γύρισε σε VDSL (εδώ).
    Άρα όπως είμαι τώρα, χρειάζομαι ANNEX B συσκευή για την περίπτωση fallback σε ADSL.
    Στο VDSL δεν έχει σημασία το Annex.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-09-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38136/5495
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    3.0(dB) / 27.0(dB)
    Να το θέσω κάπως αλλιώς: Γνωρίζει κάποιος αν με πάω από δύο κανάλια φωνής σε ένα (VoIP) (θα καταβάλω εφάπαξ τέλος 36 ευρώ για αλλαγή γραμμής από ISDN σε PSTN όπως με ενημέρωσε η cosmote) τι αλλαγές θα έχω στο Α/Κ του ΟΤΕ?
    Π.χ. αλλάζω DSLAM?
    Δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω κάπου ένα διάγραμμα που να δείχνει αναλυτικά πως είναι η κατανομή του δικτύου για PSTN και ISDN αντίστοιχα από το Α/Κ μέχρι το σπίτι..

  8. #8
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Polter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το θέσω κάπως αλλιώς: Γνωρίζει κάποιος αν με πάω από δύο κανάλια φωνής σε ένα (VoIP) (θα καταβάλω εφάπαξ τέλος 36 ευρώ για αλλαγή γραμμής από ISDN σε PSTN όπως με ενημέρωσε η cosmote) τι αλλαγές θα έχω στο Α/Κ του ΟΤΕ?
    Π.χ. αλλάζω DSLAM?
    Δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω κάπου ένα διάγραμμα που να δείχνει αναλυτικά πως είναι η κατανομή του δικτύου για PSTN και ISDN αντίστοιχα από το Α/Κ μέχρι το σπίτι..
    Από την στιγμή που είσαι με VoIP τηλεφωνία,δεν αλλάζει κάτι στο ΑΚ αν πας από 2 κανάλια φωνής σε 1. Αν παίρνεις ίντερνετ από καμπίνα, τότε το καλώδιο από το σπίτι σου φτάνει μόνο στην καμπίνα και όχι στο ΑΚ. Η καμπίνα συνδέεται με το ΑΚ με οπτικές ίνες.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε ADSL παίζει ρόλο το είδος τηλεφωνίας και χρειάζεται αντίστοιχη συσκευή για τον συγχρονισμό. Το DSLAM είναι το ίδιο, απλά αλλάζουν οι κάρτες.
    Σε VDSL δεν παίζει ρόλο το είδος της τηλεφωνίας. Οι κάρτες στο DSLAM παίζουν και στα 2 ταυτόχρονα.

    Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις το τηλεφωνικό σήμα έρχεται μαζί με το DSL. Μετά την κάρτα του DSLAM (όπου κι αν είναι αυτό) υπάρχει ένα Combiner που συνδέει τα 2 σήματα μαζί και αντίστοιχα στο σπίτι μας έχουμε το Splitter για να τα διαχωρίσουμε.
    Σε VoIP δεν υπάρχουν Combiner και Splitter. Το τηλεφωνικό σήμα έρχεται μέσω της σύνδεσης στο διαδίκτυο (όπου κι αν είναι το DSLAM).

  10. #10
    Εγγραφή
    20-09-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38136/5495
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    3.0(dB) / 27.0(dB)
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις διευκρινήσεις.
    Άρα από τη στιγμή που είχα γυρίσει σε VDSL μάλλον άδικα κρατούσα την ISDN, δεν μου εξασφάλιζε κάποια ιδιαίτερη μεταχείριση (DSLAM) έναντι όλων των υπολοίπων (PSTN).
    Και φυσικά δεν υπάρχει πλέον λόγος να κρατάω το δεύτερο κανάλι φωνής.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Από την στιγμή που γύρισες σε VDSL, αναγκαστικά είχες ISDN για τα 2 κανάλια επικοινωνίας.
    Για τον ίδιο λόγο σε έβαλαν σε VoIP με 2 κανάλια επικοινωνίας, καταργώντας το ISDN.
    Το αν θέλεις και τα 2 κανάλια ή μόνο το ένα, είναι άσχετα με το PSTN.

    Βασικά σου ανέφερε για μετατροπή της ISDN σε PSTN, γιατί οι περισσότεροι το καταλαβαίνουν καλύτερα. Κανονικά (και επίσημα) αναφέρεται ως μετατροπή της τηλεφωνικής γραμμής σε τηλεφωνική γραμμή με 2 κανάλια φωνής και αντίστροφα.
    Και αυτό διότι ο όρος "2 κανάλια φωνής" ισχύει και σε ISDN και σε VoIP. Αντίστοιχα υπάρχει η απλή τηλεφωνική γραμμή (1 κανάλι φωνής) σε PSTN και VoIP.

  12. #12
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Δηλαδή εμείς που είχαμε ISDN απλά τώρα έχουμε 2 κανάλια φωνής ενώ οι υπόλοιποι έχουν 1,5 κανάλι. Στην ουσία δηλαδή ελάχιστη έως μηδενική διαφορά.
    Φαντάζομαι όμως ότι αυτό το δεύτερο (μισό) αχρησιμοποίητο κανάλι φωνής δεν είναι δωρεάν. Κάποια χρέωση θα έχει στο πάγιο.
    Γνωρίζετε μήπως α) πόση είναι αυτή η χρέωση και β) έχει σχέση με συμβόλαιο; Δηλαδή αν ζητήσουμε υποβάθμιση σε 1 κανάλι πριν λήξει το συμβόλαιο θα έχουμε ποινή;

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δωρεάν είναι το έξτρα μισό. Πιθανόν λόγω κάποιας ρύθμισης που είτε είχε ξεχασθεί, είτε δεν την ήξεραν.
    Δεν ξέρω αν πλέον παίζουν όλοι σε 1,5. Σε πολλούς (μεταξύ αυτών κι εγώ) κάποια στιγμή σταμάτησε να λειτουργεί το έξτρα 0,5, ενώ άλλοι έχουν αναφέρει ότι εξαρχής δεν δούλευε σε αυτούς.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-09-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38136/5495
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    3.0(dB) / 27.0(dB)
    Στα ψιλά γράμματα της αίτησης γράφει:

    COSMOTE Home Double Play 50 L: πρόγραμμα που περιλαμβάνει Internet με ταχύτητα έως 50Mbps, απεριόριστες αστικές και υπεραστικές
    κλήσεις, καθώς και εκατόν είκοσι (120) λεπτά κλήσεων προς εθνικά κινητά όλων των Εταιρειών Κινητής Τηλεφωνίας σε μία ενιαία τιμή,
    συμπεριλαμβανομένου του μηνιαίου τέλους Τηλεφωνικής Γραμμής.
    Για τους πρώτους εικοσιτέσσερις (24) μήνες, τα μηνιαία τέλη του Προγράμματος ανέρχονται σε € 32,20 ενώ στη συνέχεια διαμορφώνονται σε €57,00.
    Τα μηνιαία τέλη του Προγράμματος αυξάνονται κατά €6,00 για Τηλεφωνικές Γραμμές με 2 κανάλια φωνής (ευρυζωνική ή ISDN BRA).



    Και στους ειδικούς όρους:

    Το παρόν Πρόγραμμα παρέχεται σε Τηλεφωνικές Γραμμές των ακόλουθων τύπων: Ευρυζωνική, PSTN, ISDN-BRA και ISDN-BRA με DDI. Δεν
    παρέχεται σε Τηλεφωνικές Γραμμές των ακόλουθων τύπων: ISDN-PRA, WLR (ΧΕΓ), με παλμούς χρέωσης 16Khz καθώς και σε Τηλεφωνικές
    Γραμμές που λειτουργούν σε συνοπτική γραμμή. Στις Τηλεφωνικές Γραμμές με 2 κανάλια φωνής (Ευρυζωνική ή ISDN BRA) με MSN αριθμούς, το
    παρόν Πρόγραμμα καλύπτει την κίνηση του κεφαλικού αριθμού. Σε περίπτωση που ο Πελάτης επιθυμεί να εντάξει την κίνηση του MSN στο
    Πρόγραμμα, θα πρέπει να ορίσει η κίνηση του MSN να διέρχεται από τον κεφαλικό αριθμό της Τηλεφωνικής Γραμμής.
    8. Τα μηνιαία τέλη του Προγράμματος αυξάνονται για Τηλεφωνική Γραμμή ISDN-BRA με DDI κατά €8,22.


    Όταν τηλεφώνησα για να ζητήσω μετατροπή σε PSTN ΠΡΙΝ την αγορά του πακέτου Home Double Play 50L (έτσι ώστε να μου στείλουν εξαρχής ANNEX A εξοπλισμό) ο υπάλληλος του ΟΤΕ μου είπε ότι επειδή πλέον δεν δεσμεύομαι με κάποιο συμβόλαιο, θα πρέπει να πληρώσω -πέρα από το τέλος μετατροπής- και τέλος ενεργοποίησης και γι αυτό καλύτερα θα είναι να μπω πρώτα στο συμβόλαιο (24μηνη δέσμευση) και σε δεύτερη φάση να με γυρίσουν σε PSTN οπότε θα πληρώσω ΜΟΝΟ το τέλος μετατροπής 36 ευρώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Polter : 10-01-19 στις 22:28.

  15. #15
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Από ότι θυμόμουν παλιότερα -δεν ξέρω τι ισχύει τώρα- σε PSTN γραμμές υπήρχε τέλος αναγνώρισης κλήσης 5€, ενώ στις ISDN ήταν δωρεάν η αναγνώριση κλήσης, έτσι τα 6€ που είχε παραπάνω η ISDN γραμμή στην ουσία την κάνανε ακριβότερη μόλις κατά 1€ και άρα δεν υπήρχε ουσιαστικός λόγος να την αλλάξεις ιδικά όταν με όλα αυτά τα χρόνια έχεις συσωρεύσει ISDN εξοπλισμό και αν την άλλαζες θα έπρεπε να αλλάξεις και router που πλέον δεν ήταν δωρεάν αλλά με χρησιδάνειο.
    Με αυτά και μ' αυτά παραμείναμε σε ISDN γραμμή χωρίς ουσιαστικά να προσφέρει κάτι, κατάλοιπο από τις εποχές που χρησιμοποιούσαμε 56k μοντεμάκια για σύνδεση στο Internet.
    Και φτάνουμε στο σήμερα με την ευρυζωνική τηλεφωνία.
    Και ξαναρωτώ υπάρχει κάποιο όφελος σήμερα να αλλάξουμε την γραμμή μας σε ένα κανάλι;
    Τα 6€ το μήνα μεταφράζονται σε 72€ το χρόνο αλλά αν θέλουν τα μισά από αυτά (36€) μόνο για τη μετατροπή γραμμής και αν υπάρχει και σήμερα ακόμη τέλος αναγνώρισης κλήσης τότε βλέπω ότι πάλι είναι ασύμφορο. Αφού μου βγαίνει τα ίδια λεφτά το δεύτερο κανάλι δεν βλέπω κανέναν λόγο να το αλλάξω.
    Έχω κάπου λάθος στο όλο σκεπτικό;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας