Σελ. 1 από 140 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 2090
  1. #1
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον πηραμε αθεο το 2015, τον παραδιδουμε καλο χριστιανο το 2019.
    Οι Ελληνες ολα τα μπορουν.
    Σε λιγο θα τον δουμε να μοιραζει και την 'Φωνη Κυριου' στα παγκαρια της εκκλησιας.
    Μόνο και μόνο που συζητάμε για θέους και δαίμονες εν έτη 2019 αποτελεί κατάντια για την χώρα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #2
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.852
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο και μόνο που συζητάμε για θέους και δαίμονες εν έτη 2019 αποτελεί κατάντια για την χώρα.
    Προς δική σου απογοήτευση, η μεγαλύτερη πλειοψηφία των επιστημόνων, όπως και οι περισσότεροι λαμπροί επιστήμονες στην ιστορία, ήταν και είναι ένθεοι. Κατάντια είναι που έφτασε η αριστερά στην Ελλάδα να θεωρεί ότι έχει και κάποιου είδους πλεονέκτημα, ενώ ξεπουλάνε τα πάντα για μια καρέκλα.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  3. #3
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    άλλο μη θρησκευόμενος, άλλο άθεος.
    Μάλλον ταχετε μπερδέψει τα πράγματα.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς δική σου απογοήτευση, η μεγαλύτερη πλειοψηφία των επιστημόνων, όπως και οι περισσότεροι λαμπροί επιστήμονες στην ιστορία, ήταν και είναι ένθεοι. Κατάντια είναι που έφτασε η αριστερά στην Ελλάδα να θεωρεί ότι έχει και κάποιου είδους πλεονέκτημα, ενώ ξεπουλάνε τα πάντα για μια καρέκλα.
    το έχεις βρει κάπου αυτό; θα είχε ενδιαφέρον το ποσοστό του αθεϊσμού και η ιστορική του εξέλιξη στους κόλπους των επιστημόνων. Και βέβαια ο γενικός κανόνας είναι οτι στο χώρο των θετικών επιστημών, το ποσοστό αθεϊσμού είναι πολύ πολύ μεγάλο.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  5. #5
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το έχεις βρει κάπου αυτό; θα είχε ενδιαφέρον το ποσοστό του αθεϊσμού και η ιστορική του εξέλιξη στους κόλπους των επιστημόνων. Και βέβαια ο γενικός κανόνας είναι οτι στο χώρο των θετικών επιστημών, το ποσοστό αθεϊσμού είναι πολύ πολύ μεγάλο.
    Πλέον ναι (μάλλον δηλαδή δεν έχω στοιχεία αλλά λογικό ακούγεται) αλλά στο παρελθόν δεν υπάρχει κάποια απόδειξη ότι η πίστη (στον ένα θεό ή στο δωδεκάθεο ή στους Τζεντάι) εμποδίζει την επιστημονική παραγωγή.

    Επιπλέον το τι ακριβώς σημαίνει "πιστεύω" για τον καθένα είναι σχετικό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο και μόνο που συζητάμε για θέους και δαίμονες εν έτη 2019 αποτελεί κατάντια για την χώρα.
    Ξέρεις τέτοιοι αφορισμοί περισσότερο άγνοια δείχνουν παρά avant-garde σκέψη. Το ζήτημα της θρησκείας είναι πολύ επίκαιρο παγκοσμίως.


  6. #6
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ξέρεις τέτοιοι αφορισμοί περισσότερο άγνοια δείχνουν παρά avant-garde σκέψη. Το ζήτημα της θρησκείας είναι πολύ επίκαιρο παγκοσμίως.
    Δεν γνωρίζω ποιοι είναι οι avant-garde τρόποι σκέψεις. Εγώ έχω τον δικό μου και αν δεν συμφωνούν με αυτούς, μου είναι αδιάφορο.

    Αν είναι επίκαιρο παγκοσμίως, ας κάνει την διαφορά η ελλάδα και να παρασύρει τους πάντες προς την αλλαγή. Έχει αιώνες να κάνει κάτι παρόμοιο.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #7
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω ποιοι είναι οι avant-garde τρόποι σκέψεις. Εγώ έχω τον δικό μου και αν δεν συμφωνούν με αυτούς, μου είναι αδιάφορο.

    Αν είναι επίκαιρο παγκοσμίως, ας κάνει την διαφορά η ελλάδα και να παρασύρει τους πάντες προς την αλλαγή. Έχει αιώνες να κάνει κάτι παρόμοιο.
    Απλά διαφωνώ με τη δήλωση "τι ασχολούμαστε με αυτά". Έχεις προφανώς τη γνώμη σου αλλά η απόρριψη όλης της συζήτησης περί θρησκείας δεν βοηθάει σε τίποτα.


  8. #8
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    άλλο μη θρησκευόμενος, άλλο άθεος.
    Μάλλον ταχετε μπερδέψει τα πράγματα.
    O καθένας ας πιστεύει όπου θέλει. Είτε σε θεό, είτε σε ζώο, είτε σε αντικείμενο είτε και εγώ δεν ξέρω που. Το πρόβλημα προκύπτει όταν η πίστη αυτή, επηρεάζει βάναυσα του συνανθρώπους του.

    Στην προκιμένη, όταν βλέπεις έναν πρωθυπουργό να παριστάνει τον θρήσκο επειδή ξέρει ότι με αυτόν τον τρόπο θα μανιπουλάρει τον λαό.

    Προφανώς το ίδιο πρόβλημα θα ίσχυε και από την αντίθετη. Να ήταν ο λαός άθεος και ο πρωθυπουργός θρήσκος. Και να παρίστανε τον άθεο.

    Είανι τρομακτικό να βλέπεις ότι η τυφλή πίστη στο αόρατο, επηρεάζει τόσο έντονα τις αποφάσεις σου στο ορατό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά διαφωνώ με τη δήλωση "τι ασχολούμαστε με αυτά". Έχεις προφανώς τη γνώμη σου αλλά η απόρριψη όλης της συζήτησης περί θρησκείας δεν βοηθάει σε τίποτα.
    Σαφώς κι απορρίπτω κάθε συζήτηση (μαζί μου) περι θρησκείας. Διότι δεν πιστεύω. Ελπίζω να το σέβεσαι αυτό.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #9
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σαφώς κι απορρίπτω κάθε συζήτηση (μαζί μου) περι θρησκείας. Διότι δεν πιστεύω. Ελπίζω να το σέβεσαι αυτό.
    Σέβομαι ότι δεν πιστεύεις (ούτε εγώ) αλλά δεν συμφωνώ στην απόρριψη της συζήτησης περί θρησκείας.


  10. #10
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.852
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    άλλο μη θρησκευόμενος, άλλο άθεος.
    Μάλλον ταχετε μπερδέψει τα πράγματα.
    Δεν τα έχω μπερδέψει, γράφω συγκεκριμένα "ένθεοι". Το "θρησκευόμενοι" είναι όντως κάτι το διαφορετικό και κάνει πολύ καλά ο Τσίπρας και συμμετέχει, γιατί πολύ απλά τα περισσότερα αποτελούν παραδόσεις μας.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  11. #11
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλέον ναι (μάλλον δηλαδή δεν έχω στοιχεία αλλά λογικό ακούγεται) αλλά στο παρελθόν δεν υπάρχει κάποια απόδειξη ότι η πίστη (στον ένα θεό ή στο δωδεκάθεο ή στους Τζεντάι) εμποδίζει την επιστημονική παραγωγή.

    Επιπλέον το τι ακριβώς σημαίνει "πιστεύω" για τον καθένα είναι σχετικό.
    1. δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα, και το βλέπεις στις μουσουλμανικες χώρες που ανεξάρτητα από το βιοτικό επίπεδο, η επιστημονική παραγωγή είναι μηδενική (ενώ κάποτε δεν ήταν). και αυτό είναι σημαντικό πρόβλημα για την ανθρωπότητα.
    2. στις δυτικές κοινωνίες πραγματικά θεωρώ οτι η συντριπτική πλειοψηφία είναι ουσιαστικά άθεοι, ακόμα και στις τάξεις της εκάστοτε θρησκείας και αυτό γιατί πρακτικά κανένας δεν ακολουθεί ούτε το δόγμα του ούτε τους κανόνες του. πχ Ελλάδα υποτίθεται οτι είμαστε 99% ορθόδοξοι. αυτό σημαίνει οτι κάθε Κυριακή πρωί 9.5 εκατομμυρια είναι στην εκκλησια. οι ιερωμένοι υποτίθεται ότι ζουν ασκητική ζωή με νηστεία και εγκράτεια (αλλά πέρα από τα χρυσαφικά έχουν και τα κιλακια τους). Επιπρόσθετα αν ήμασταν πραγματικά πιστοί, τότε η κουβέντα περί ισότητας θα πρέπει να κλείσει σήμερα και να αφαιρεθούν άμεσα τα περισσότερα δικαιώματα από τις γυναίκες (βλέπε παλαιά διαθήκη).
    3. αν και ουσιαστικά άθεος (όπως και το 99% των κατοίκων) φοβάμαι την αθεΐα γιατί όπως έχει παραδεχθεί ο Richard Dawkins, αφήνει ελεύθερο χώρο για να εισέλθει ο μουσουλμανικος φονταμελισμος που είναι άπειρα χειρότερος και πιο επικίνδυνος.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  12. #12
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.426
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν και ουσιαστικά άθεος (όπως και το 99% των κατοίκων) φοβάμαι την αθεΐα γιατί όπως έχει παραδεχθεί ο Richard Dawkins, αφήνει ελεύθερο χώρο για να εισέλθει ο μουσουλμανικος φονταμελισμος...
    Αυτό το εξηγείς κάπως καλύτερα; Δεν το κατάλαβα.

    Προσωπικά θεωρώ εαυτόν, ως άθεο, υπεράνω και ανώτερο οποιουδήποτε πιστού-θρησκευόμενου οποιασδήποτε θρησκείας, πόσω μάλλον της πλέον πρωτόγονης και βίαιας που είναι το ισλάμ.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  13. #13
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σέβομαι ότι δεν πιστεύεις (ούτε εγώ) αλλά δεν συμφωνώ στην απόρριψη της συζήτησης περί θρησκείας.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πρέπει να απορρίπτω την συζήτηση περί θρησκείας, από την στιγμή που δεν πιστεύω κι δεν πρόκειται να πιστέψω, εκτός κι αν γίνουν πράματα και θάματα. Είναι κι αυτό κάποιο ταμπού, κάποιο όριο που δεν πρέπει να ξεπεράσει ένας άνθρωπος για να θεωρείται καθωσπρέπει? Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την αντίθεσή σου.

    Δεν θέλω να απαγορεύσω σε κανέναν να πιστεύει. Δεν θέλω να απαγορεύσω σε κανέναν να συζητάει περι θρησκείας, απλώς εγώ το βρίσκω ανούσιο ακόμα και να το συζητάω. Όπως δεν θέλω να συζητάω και περί επίπεδης γης κλπ.

    Αλήθεια, θέλει κάποιος χριστιανός ορθόδοξος να μοιραστεί μαζί μας, την πιθανή αντίδραση του σε μία συζήτηση, περί ενός θεικού αγαλματιδίου σε ξεχασμένηη φυλή του ειρηνικού ωκεανού? Είναι μία συζήτηση που επιθυμεί να κάνει?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το εξηγείς κάπως καλύτερα; Δεν το κατάλαβα.

    Προσωπικά θεωρώ εαυτόν, ως άθεο, υπεράνω και ανώτερο οποιουδήποτε πιστού-θρησκευόμενου οποιασδήποτε θρησκείας, πόσω μάλλον της πλέον πρωτόγονης και βίαιας που είναι το ισλάμ.
    Ο Dawkins έχει πει σε ομιλία του, οτι όταν μια δυτική κοινωνία δηλαδή χριστιανική, αλλάζει σε αθεϊστική, βλέπουμε ότι εμφανίζονται προσηλυτισμοί στο ισλάμ και μάλιστα στις ακραίες μορφές του. Έτσι μπορεί να εξηγηθεί κοινωνιολογικα ο προσηλυτισμός πχ Βέλγων στο Ισλάμ και τον isis.
    Δηλαδή όταν μια ομάδα γίνεται αθεϊστές, και αποσυρθεί από αυτή την ομάδα πχ η χριστιανική εκκλησια, τότε θα εκμεταλλευτούν το κενό οι μουσουλμάνοι ιεροκήρυκες και θα προσυλιτισουν κόσμο.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  15. #15
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Dawkins έχει πει σε ομιλία του, οτι όταν μια δυτική κοινωνία δηλαδή χριστιανική, αλλάζει σε αθεϊστική, βλέπουμε ότι εμφανίζονται προσηλυτισμοί στο ισλάμ και μάλιστα στις ακραίες μορφές του. Έτσι μπορεί να εξηγηθεί κοινωνιολογικα ο προσηλυτισμός πχ Βέλγων στο Ισλάμ και τον isis.
    Δηλαδή όταν μια ομάδα γίνεται αθεϊστές, και αποσυρθεί από αυτή την ομάδα πχ η χριστιανική εκκλησια, τότε θα εκμεταλλευτούν το κενό οι μουσουλμάνοι ιεροκήρυκες και θα προσυλιτισουν κόσμο.
    Εξηγεί πως κάποιος που έχει φύγει απο μια θρησκεία μπορεί να προσηλυτιστεί απο μια άλλη-πως μπορεί κάποιος απο την αφηρημένη έννοια του χριστου που έχει "πατάξει" δηλώνοντας άθεος, να δεχθεί μια άλλη αφηρημένη έννοια, αυτή του μωαμεθ ?
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

Σελ. 1 από 140 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας