Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    552
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα παιδες και καλη χρονια.
    Εχω Voda Vdsl 50 αλλα επειδη μαζι με nova αυτη τη στιγμη δινω συνολο 57 το μηνα σκεφτηκα να παω στο Voda triple play το οποιο ομως απ'οτι βλεπω για υπαρχοντες πελατες (Sports pack) ειναι στα 55 περιπου. Πολυ μικρη διαφορα εν ολιγοις.
    Πηρα προσφορα απο Nova για VDSL 50 + Sports pack και βγαινει στα 48,52 ( + φυσικα τελη ενεργοποιησης στα 57,75).
    Για 2 χρονια η διαφορα ειναι σεβαστη οπως καταλαβαινετε.
    Το θεμα μου ειναι οτι αφου ληγει το συμβολαιο μου με Voda στις 03/02 ποσο νωριτερα πρεπει να κανω την αιτηση στη Nova (αν το αποφασισω) ωστε να γινει η μεταφορα αναιμακτα οικονομικα, δλδ χωρις να πληρωσω προστιμο για διακοπη .
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θεμα μου ειναι οτι αφου ληγει το συμβολαιο μου με Voda στις 03/02 ποσο νωριτερα πρεπει να κανω την αιτηση στη Nova (αν το αποφασισω) ωστε να γινει η μεταφορα αναιμακτα οικονομικα, δλδ χωρις να πληρωσω προστιμο για διακοπη .
    Ευχαριστω εκ των προτερων.
    04/02. Ούτε λεπτό νωρίτερα.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    552
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Δεν υπαρχει παντα ενα περιθωριο απο την στιγμη που κανεις την αιτηση στην εκαστοτε εταιρεια μεχρι τη στιγμη που γινεται η διακοπη απο τον υπαρχον παροχο? Σε αυτην την περιπτωση χρεωνεται ο πελατης απο τον υπαρχον παροχο πεναλτι διακοπης? Ξερει κανεις τι παιζει με αυτο το θεμα του πεναλτι αληθεια? ακομα και 1 μερα νωριτερα να γινει θα πρεπει να πληρωσω τα 161 που μου ειπε οτι ειναι το πεναλτι? Δεν αλλαξε αυτο ωστε να γινεται αναλογικα η χρεωση του πεναλτι?

  4. #4
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Όχι δεν υπάρχει πάντα τέτοιο "παράθυρο" (π.χ. στην περίπτωση του ΟΤΕ που σπεύδει να ζητήσει το νούμερο ακαριαία). Όπως σου είπα μην βιαστείς όχι 1 μέρα (είναι πάρα πολύς χρόνος και άνετα μπορεί να γίνει η ζημιά) αλλά ούτε 1 ώρα. Αφού περάσει και η τελευταία μέρα της δέσμευσής σου την αίτηση στο νέο πάροχο. Δεν έχεις και κανένα συμφέρον να βιαστείς. Το πέναλτι το χρεώνεσαι ολόκληρο ανεξαρτήτως του αν υπολείπονταν ακόμα και λίγες ...ώρες για τη λήξη της δέσμευσης.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    552
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Φιλε μου,
    θεωρητικα, συμφωνα με αυτο δε θα επρεπε να πληρωσει ο πελατης ολο το πεναλτι. Εκτος κι αν ισχυει μονο για κινητη και οχι σταθερη αν και στο αρθρο αναφερεται απλα σε τηλεπικοινωνιες και οχι κινητη!
    Εχω μπερδευτει .

  6. #6
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Αυτά αν ισχύουν, ισχύουν από 1/1/2019. Δεν ξέρω πως και αν θα υλοποιηθούν. Εγώ σου έγραψα τι ίσχυε ως τώρα. Ξαναρωτώ λοιπόν: υπάρχει κάποιος πολύ σοβαρός λόγος για τον οποίο θέλεις να βιαστείς να κάνεις αίτηση 2-3 μέρες πριν και να ρισκάρεις; Έχει καεί κοσμάκης από τέτοιες βιασύνες. Ο τωρινός σου πάροχος δεν πρόκειται να σου ανεβάσει τη χρέωση αν αυτό φοβάσαι. Στην συντριπτική πλειοψηφία ανενώνουν από μόνοι τους αυτόματα την όποια προσφορά έχεις στην αορίστου πλέον χρόνου σύμβαση και συνεχίζεις να πληρώνεις ακριβώς τα ίδια (ειδικά η Vodafone αυτό ακριβώς έκανε σε εμένα προ 1 έτους). Κι ακόμα κι αν δεν το κάνει, η επιβάρυνση παγίου που θα έχεις για 4-5 μέρες παραπάνω που θα παραμείνεις θα είναι προφανώς αναλογική και της τάξης των κάποιων ...cents.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    552
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Συμφωνα με την Νοβα και λογω των νεων κανονισμων δεν ειναι 4-5 μερες παραπανω αλλα 15 εργασιμες. Αυτο σημαινει τουλαχιστον 3 βδομαδες και βλεπουμε. Σε αυτον τον σχεδον μηνα συμφωνα με τα λογια της Voda η τιμη θα παει στα 54 το μηνα απο τα 28 που ειναι τωρα λογω προηγουμενης προσφορας. 26 ευρω στις 30 μερες σημαινει 18 περιπου στις 20 αν φυσικα τελειωσει το ολο ζητημα στις 3 βδομαδες και δεν παει παραπανω.
    Δεν ειναι οτι ειναι πολλα, αλλα δεν τους τα χρωσταω.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Από το στιγμή που θα λάβει μέσω του WCRM ο παλιός πάροχος το αίτημα του νέου παρόχου να πάρει τη σύνδεση, για τον παλιό πάροχο έχεις φύγει. Και υπάρχουν πάρα πολλές αναφορές ότι επιβλήθηκε τέλος πρόωρης αποχώρησης εφόσον ο πελάτης βρέθηκε να είναι εντός δέσμευσης. Αν η δε αίτηση στο WCRM μάλιστα γίνει και -ανάλογα τον τρόπο που αιτείται ο πελάτης σε κατάστημα ή online με αποστολή ή όχι συμβολαίου με κούριερ κλπ.- ακόμα και αυθημερόν όπως συνηθίζεται τόσο γρήγορα ξεκινάει και η διαδικασία φορητότητας του αριθμού. Θέλεις να το ρισκάρεις υπολογιζόντας μέρες; Κάντο. Πιθανότατα θα βρεθείς χρεωμένος και θα δαπανήσεις πολλαπλά χρήματα σε χρόνο και "παρακάλια" με τηλέφωνα και e-mail για να ανακληθεί το πρόστιμο.
    Όπως σου είπα σε εμένα στη Vodafone πέρυσι την παραμονή μάλιστα της λήξης του υποχρεωτικού χρόνου παραμονής μου, είδα ακόμα στο myvodafone ανανέωση της έκπτωσης που είχα επ' αόριστον. Δεν κατάλαβα μάλιστα τότε τι ακριβώς σήμαινε αυτό που είδα και μου το εξήγησαν σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα 1-2 μέρες μετά όταν διαπραγματευόμασταν για να παραμείνω. Κάνε ό,τι νομίζεις τέλος πάντων.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    552
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Μα γι'αυτο ρωταω ρε φιλε, επειδη ακριβως αλλαξε σε σχεση με τα περσινα λογω αυτου που παρεθεσα νωριτερα και προσπαθω να δω μηπως εχει καποιος καποια γνωση επι του θεματος.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας