Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
Το link έχει διαβαστεί. Η λέξη «Ethernet» δεν βρέθηκε σε αυτό. Αν μπορείς, ξαναδιάβασε κι εσύ το προηγούμενο post μου. Προφανώς ξέρω τι είναι UTP...
Τι να το κάνουμε το «Ethernet»;; ο ts ρωτάει για τηλεφωνική γραμμή.

Να τα πάρουμε από την αρχή γιατί αλλιώς δεν βγάζουμε άκρη, ρωτάει ο ts
'Εχω τηλεφωνικό καλώδιο περίπου στα 15-20 μέτρα(από την πρίζα,περνάει από δύο δωμάτια και μετά πάει στο router) .Χάνω ταχύτητα;
Ρωτάει λοιπόν αν κάνει καλά που έχει τηλεφωνικό καλώδιο ή χάνει ταχύτητα.
Θα πρέπει να του πούμε λοιπόν ότι αν έχεις σωστό καλώδιο τηλεφωνικό και όχι προεκτάσεως που λέμε πιο πάνω είσαι εντάξει.

Συνεχίζει την ερώτηση
Από ότι ξέρω μόνο όταν έχεις μεγάλο καλώδιο ethernet υπάρχει θέμα
Προφανώς αφού ρωτάει για τηλεφωνικό καλώδιο και σήμα, θα εννοεί να χρησιμοποιήσει ethernet καλώδιο αντί του τηλεφωνικού για να συνδέσει το ρούτερ στην πρίζα.
Αν λοιπόν έχει χρησιμοποιήσει σωστό τηλεφωνικό καλώδιο είναι εντάξει και δεν χρειάζεται να αλλάξει κάτι, αν έχει χρησιμοποιήσει τηλεφωνικό καλώδιο προεκτάσεως θα πρέπει να το αλλάξει με σωστό τηλεφωνικό.
Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και καλώδιο UTP για το τηλεφωνικό σήμα, αλλά σε μεγάλες αποστάσεις θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τηλεφωνικό λόγω μεγαλύτερης διατομής αγωγών.

- - - Updated - - -

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα βοηθούσε πάντως ένας αναλυτικός οδηγός με τα είδη των καλωδίων και που πάνε στο ρούτερ.
Για να μην γράφονται τα ίδια ξανά και ξανά.
Εγώ ξέρω ότι αν έχεις καλώδιο UTP δηλ ethernet με rj45 δεν έχεις πρόβλημα αν δεν υπερβαίνει τα 100 μέτρα.
Αν όμως έχεις καλώδιο τηλεφώνου με rj 11 εκεί χάνεις ταχύτητα σωστά;
Το καλώδιο pet τι μπαίνει στην άκρη;
Θα σε παραπέμψω και σένα στο Link και στις διατομές. Διάβασε και το παραπάνω post.

Επίσης είπαμε ότι δεν πρέπει να μπερδεύεις το τηλεφωνικό σήμα με την μεταφορά δεδομένων, αυτό που γράφεις για το UTP ισχύει για τα δεδομένα.