Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,

    Γνωρίζει κάποιος αν στις 200ρες γραμμές έχει αλλάξει κάτι απο τις ρυθμίσεις για να πάρει IP?
    είναι PPPoE?
    VLAN 835?
    username/password έχουν αλλάξει?

    Ευχαριστώ
    Α.

    - - - Updated - - -

    Καλησπερα,

    Υπάρχει κανείς που να έχει βάλει 200ρα με δικό του router ?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά
    Αλεξ

    - - - Updated - - -

    Παραθέτω το ιστορικό που είχα αρχίσει στο παρακάτω thread:

    https://www.adslgr.com/forum/threads...00-mbps)/page4

    Καλησπέρα,

    Ψάχνω για Draytek router που να υποστηρίζει 35Β αλλα απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχει.
    Με ενημέρωσαν απο Wind ότι έγινε η αναβάθμιση στη γραμμή μου (200/20). Το Vigor 2760 που έχω συγχρονίζει στα 50 αλλά για κάποιο λόγο δεν παίρνω IP.

    Ξέρει κανείς αν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο router στην αγορά που να υποστηρίζει 35Β ?

    Ευχαριστώ,
    Άλεξ

    -------------------

    Ok σε ευχαριστώ.

    Η wind δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Ρώτησα τι προφίλ είναι το 200ρι και μου είπαν 32Β. Τους είπα μάλλον εννοείτε 35Β αλλά επέμενε ότι είναι 32Β. Δεν βλέπω να υπάρχει τέτοιο πράγμα στα specs του VDSL.

    Ξαναπηρα τηλέφωνο να πετύχω άλλον, και μου είπε είναι 30Α

    Τελικά τι είναι το 200ρι;

    -------------------


    Δίνει. Αλλά θα μου έρθει απο βδομάδα.

    Βρήκα τελικά το FRITZ!Box 7590 σε κατάστημα Cosmote.

    Το έβαλα, συγχρονίζω πάλι στα 50 με 17Α (οχι 200 με 35Β) αλλά δεν παίρνω IP (PPPoE timeout)

    Μιλάω με το τεχνικό τμήμα της Wind, μου λένε ότι δεν γίνετι να παίξει με άλλο router εκτος του δικού τους.

    Τους είπα αυτο που λένε δεν ισχύει και δεν θα έπρεπε να είναι έτσι, εγώ πάντα είχα δικά μου routers (για πολλούς λόγους). Τους είπα να μου πουν τις ρυθμίσεις που χρειάζονται, αλλά δεν φαίνεται να ξέρει κανείς.

    Μπάχαλο.

    Έχει κανείς 200ρα με Wind να μου πει ρυθμίσεις?
    Χρειάζεται username/password?
    PPPoE? PPPoA?
    VLAN id?

    Help

    -------------------

    50ρα είχα. Με user-pass και 835.

    Μου ήρθε προχθές μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκε η 200ρα. Αλλά από τότε (που ακόμα στα 50 συγχρονίζει) δεν παίρνω IP

    Στο τεχνικό τμήμα της Wind απλά δεν υπάρχει κανείς να με βοηθήσει. Έχω προσπαθήσει πολλές φορές.

    -------------------

    Μόλις έγινε πιο ενδιαφέρουσα η κατάσταση.

    Με τη 50ρα είχα στατική IP. Εδώ και 4 χρόνια.

    Μόλις ανακάλυψα ότι η IP μου είναι online. Τη κάνω ping.

    Παίρνω στη Wind και ρωτάω τι γίνεται με τη στατική IP μου και λένε ότι ισχύει ακόμα. Όταν τους λέω ότι η IP μου είναι online δεν ξέρουν να απαντήσουν

    Αρχίζω το μετανιώνω που έκανα τη αναβάθμιση.

    - - - Updated - - -

    Απο εχθές που έχω μιλήσει με Wind 5 φορές, επιμένουν θέλει δικό τους router να παίξει. Μάλιστα με ενημέρωσαν οτι υπάρχει "ειδικός κωδικός" στο router που ειναι μονο για εμένα.

    Το router ήρθε σήμερα και κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα που έκανε και το FRITZ!Box. Συγχρονίζει στα 50/10 και δεν δίνει IP.

    Η στατική IP μου συνεχίζει να ειναι online, τη κάνω ping. Καπου εκεί έχει γίνει η μ@λκια. Τους το λέω και αποφεύγουν να απαντήσουν, δεν γνωρίζουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος al0000 : 12-01-19 στις 03:33.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν ναι το πρόβλημα σου δεν είναι οι ρυθμίσεις του modem αλλά ...... η Wind!

    Έχω φάει δυο φορές πακέτο με τα logins μου, σε φάση αναβάθμισης. Πρώτα όταν έγινε η γραμμή VDSL από ADSL και μετά όταν έγινε downgrade από 100αρα σε 50αρα γιατί είναι άχρηστοι και ο ΟΤΕ και η Wind.

    Και στις δυο περιπτώσεις τα logins μου βγήκαν άκυρα. Μάλιστα στη δεύτερη περίπτωση, μου έδωσαν οι ίδιοι τα logins, τα πέρασα στο modem με το χέρι και δεν συνδεόταν.

    Να μη σου τα πολυλογώ γιατί είναι μακρές ιστορίες, έμεινα και τις δυο φορές από μία βδομάδα χωρίς ιντερνετ.

    Το ενδιαφέρον της υπόθεσης και ο λόγος που μπήκα να απαντήσω, είναι ότι μετά το οριστικό φτιάξιμο της γραμμής, το παλιό μου μόντεμ Asus N17U δε συνδέεται πια, με τα ίδια logins που έχει και η μπούρδα το technicolor που μου έστειλαν. Πραγματικά δεν ξέρω γιατί.

    Το Asus N17U δεν έχει Voip ούτως ή άλλως, δεν ήθελα να το χρησιμοποιήσω μόνιμα, αλλά να κάνω κάποιες δοκιμές. Ε ούτε αυτό δε μπόρεσα να κάνω. Φαίνεται ότι όντως έχουν επιβάλει κάποιου είδους κλείδωμα στο δίκτυο.

    Σε άλλο thread διάβασα ότι μπορείς να βάλεις άλλο modem σαν κύριο και τα δικά τους σαν δεύτερα, αλλά πρέπει να έρθει τεχνικός λέει να βάλει κάτι κωδικούς. Τρέχα γύρευε...
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  3. #3
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν ναι το πρόβλημα σου δεν είναι οι ρυθμίσεις του modem αλλά ...... η Wind!

    Έχω φάει δυο φορές πακέτο με τα logins μου, σε φάση αναβάθμισης. Πρώτα όταν έγινε η γραμμή VDSL από ADSL και μετά όταν έγινε downgrade από 100αρα σε 50αρα γιατί είναι άχρηστοι και ο ΟΤΕ και η Wind.

    Και στις δυο περιπτώσεις τα logins μου βγήκαν άκυρα. Μάλιστα στη δεύτερη περίπτωση, μου έδωσαν οι ίδιοι τα logins, τα πέρασα στο modem με το χέρι και δεν συνδεόταν.

    Να μη σου τα πολυλογώ γιατί είναι μακρές ιστορίες, έμεινα και τις δυο φορές από μία βδομάδα χωρίς ιντερνετ.

    Το ενδιαφέρον της υπόθεσης και ο λόγος που μπήκα να απαντήσω, είναι ότι μετά το οριστικό φτιάξιμο της γραμμής, το παλιό μου μόντεμ Asus N17U δε συνδέεται πια, με τα ίδια logins που έχει και η μπούρδα το technicolor που μου έστειλαν. Πραγματικά δεν ξέρω γιατί.

    Το Asus N17U δεν έχει Voip ούτως ή άλλως, δεν ήθελα να το χρησιμοποιήσω μόνιμα, αλλά να κάνω κάποιες δοκιμές. Ε ούτε αυτό δε μπόρεσα να κάνω. Φαίνεται ότι όντως έχουν επιβάλει κάποιου είδους κλείδωμα στο δίκτυο.

    Σε άλλο thread διάβασα ότι μπορείς να βάλεις άλλο modem σαν κύριο και τα δικά τους σαν δεύτερα, αλλά πρέπει να έρθει τεχνικός λέει να βάλει κάτι κωδικούς. Τρέχα γύρευε...
    Σε ευχαριστώ για το μήνυμα !
    Προφανώς και δεν ειναι το router. Δεν νομίζω οτι υπάρχει κάτι που ειναι "κλειδωμένο" πάνω στο δικτυό τους. Τεχνικά (απ όσο γνωρίζω) δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Αν ξέρει κάποιος περισσότερο απο τα τεχνικά του θέματος να μας πει αν όντως υπάρχει κάποιο "κλείδωμα".

    Αν υπάρχει όντως, απαράδεκτο. Ειναι λόγος να φύγω απο τη Wind. θέλω δικό μου router. Το router τους συμφωνώ ειναι μπούρδα (όπως και τα περισσότερα που δίνουν τα ISP).

    Τωρα στο δικό μου πρόβλημα, δεν νομίζω οτι ειναι θέμα credentials. Γιατί βλέπω τα logs. Πιστεύω έχουν κάνει μπούρδα με την IP μου:

    Aug 31 19:30:14 daemon.err cwmpd[7358] APP_TRACE: bad address '*******.tellas.gr'
    Aug 31 19:30:14 daemon.info dnsmasq[4184] Domain Rebind match found (domain=*******.tellas.gr)

    Η ip μου συνεχίζει να ειναι online και μάλιστα έχει 53 και 80 ανοιχτές (DNS & HTTP) που προφανώς σημαίνει οτι έχει μπει σαν στατική IP σε κάποιο server.

    Τρέχα γύρευε τώρα. Ειναι μην σου κάτσουν αυτα. Παίζει να μείνω χωρις ιντερνετ για πολύ καιρό. Αν δω οτι τραβάει πολύ πάω Cosmote.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Νομίζω ότι έχουν κάνει κάτι εξαιρετικά πολύπλοκο, όταν τους δίνει τις γραμμές ο ΟΤΕ. Πρέπει να τον ενημερώνουν για τα logins, ώστε να επιτρέψει ο ΟΤΕ στη γραμμή να δουλέψει. Μέχρι να γίνει αυτό, υπάρχει πρόβλημα σε οτιδήποτε έχει σχέση με τη γραμμή που ανήκει στον εκάστοτε χρήστη.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  5. #5
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τι την ήθελα τη 200ρα...μια χαρά ήμουν με τη 50.
    Περισσότερο για το upload το έκανα αλλά τώρα αντε βρες άκρη.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από al0000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ip μου συνεχίζει να ειναι online και μάλιστα έχει 53 και 80 ανοιχτές (DNS & HTTP) που προφανώς σημαίνει οτι έχει μπει σαν στατική IP σε κάποιο server.
    Τι σημαίνει "online" IP; Dynamic θες να πεις ή public (όχι πίσω από cgnat δηλαδη);

  7. #7
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σημαίνει "online" IP; Dynamic θες να πεις ή public (όχι πίσω από cgnat δηλαδη);
    Εννοω ότι μπορώ να τη κάνω ping από το κινητό μου με 4G. Και έχει καποιες πόρτες ανοιχτές. Ftp, http, https. Αλλά όταν να πας να συνδέσεις πχ ftp ενώ κάνει establish το αρχικό connection δεν προχωράει.

    Θυμίζει συμπεριφορά ενός router.

    Τι είναι το cgnat?

    - - - Updated - - -

    CARRIER GRADE NAT

    Το βρήκα. Αυτό σημαίνει ότι ενώ έχω στατική IP θα είμαι πίσω από NAT ? Το router μου θα πάρει private IP?

    Μήπως για αυτό δεν συνδέομαι ;

    Με πήραν πριν λίγο από Wind. Ακόμα δεν έχει λυθεί.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    λογικά είσαι πίσω από NAT local IP

    εφόσον από fritz δεν παίρνει public IP απο wind είναι το πρόβλημα

    τώρα τι πατέντες έχουν κάνει για fiber και δεν δίνει σωστή IP δεν γνωρίζω
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  9. #9
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    λογικά είσαι πίσω από NAT local IP

    εφόσον από fritz δεν παίρνει public IP απο wind είναι το πρόβλημα

    τώρα τι πατέντες έχουν κάνει για fiber και δεν δίνει σωστή IP δεν γνωρίζω
    Ούτε το δικό τους παίρνει IP. Μου ήρθε εχθές.

    Ως εχθές μου λέγανε ότι φταίει ότι έχω δικό μου router. Τώρα το έβαλαν σαν βλάβη.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Tα ιδια παντελακι μου τα ιδια παντελη μου. Deja vu^52435 αυτη η Wind.

    Φιλε τα ιδια περασα και εγω. Μην αγχωνεσαι. Υπομονη.

    Ποιο μοντεμ σου στειλανε;
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  11. #11
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα ιδια παντελακι μου τα ιδια παντελη μου. Deja vu^52435 αυτη η Wind.

    Φιλε τα ιδια περασα και εγω. Μην αγχωνεσαι. Υπομονη.

    Ποιο μοντεμ σου στειλανε;
    Και εσυ με στατική ;

    Το technicolor v3.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Οχι χωρις στατικη και χωρις ιντερνετ δυο φορες, οπως ειπα παραπανω. Η στατικη ειναι κατι δευτερευον πιστευω, που ερχεται σε λειτουργια αφου κατασκευαστει η γραμμη.

    Εμενα μου στειλανε το 789v2. Δε ξερω τι διαφορες εχει με το δικο σου. Μαλλον δε θα υποστηριζει τις μεγαλυτερες ταχυτητες.

    Δε μου λες, τηλεφωνο εχεις; Σου την αφησανε pstn η στην κανανε voip;

    Και ειμαι πολυ περιεργος, να μας πεις οταν στη φτιαξουν τη γραμμη, αν δουλευει το παλιο σου μοντεμ, φυσικα με τα logιns σου.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  13. #13
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι χωρις στατικη και χωρις ιντερνετ δυο φορες, οπως ειπα παραπανω. Η στατικη ειναι κατι δευτερευον πιστευω, που ερχεται σε λειτουργια αφου κατασκευαστει η γραμμη.

    Εμενα μου στειλανε το 789v2. Δε ξερω τι διαφορες εχει με το δικο σου. Μαλλον δε θα υποστηριζει τις μεγαλυτερες ταχυτητες.

    Δε μου λες, τηλεφωνο εχεις; Σου την αφησανε pstn η στην κανανε voip;

    Και ειμαι πολυ περιεργος, να μας πεις οταν στη φτιαξουν τη γραμμη, αν δουλευει το παλιο σου μοντεμ, φυσικα με τα logιns σου.
    VoIP είναι. Μου το είπαν. Αλλά δεν χρησιμοποιώ καθόλου σταθερό και δεν το σύνδεσα καν.

    Ναι και εγώ έχω περιεργια. Σε περίπτωση που δεν μπορώ να βάλω δικό μου router θα πάω σε COSMOTE.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Technicolor TG789vac V2
    Path Level
    Fastpath
    Οι ρυθμίσεις για τη Wind στο VDSL είναι σε ότι αφορά τις ρυθμίσεις Broadband στο VLAN ID βαζουμε 835 PPPOE enabled ΝΑΤ enabled και τις ρυθμίσεις του PPP connection θα τις λάβει μόνο του αφού συνήθως η γραμμή παίζει σε συνδυασμό με το σειριακό αριθμό του router που σου έστειλαν. Σε ότι αφορά το ppp connection βαζουν συνηθως το πρώτο γραμμα του ονοματος σου, τελεία (.) ,επιθετο, τυχαίο τετραψήφιο @tellas.gr δηλαδή a.papadopoulos1234@tellas.gr . O κωδικός της σύνδεσης λένε πως ειναι ο αριθμός του σταθερού σου όμως από ότι βρήκα αφού ξεκλείδωσα το ρούτερ μου (TG789vac2 https://www.adslgr.com/forum/threads...ind-ISP-Greece ) είναι κάποιο τυχαίο hash . το ίδιο περίπου ισχύει και για τους κωδικούς του VOIP απλώς εκεί έχουν ως username τον αριθμό του σταθερού σου και τυχαίο hash ως κωδικό. Η τηλεφωνία ΔΕΝ παίζει με άλλο ρουτερ ή SIP device γιατί παίρνει εσωτερική IP μέσω ΝΑΤ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Princaki : 13-01-19 στις 01:53.

  15. #15
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Princaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ρυθμίσεις για τη Wind στο VDSL είναι σε ότι αφορά τις ρυθμίσεις Broadband στο VLAN ID βαζουμε 835 PPPOE enabled ΝΑΤ enabled και τις ρυθμίσεις του PPP connection θα τις λάβει μόνο του αφού συνήθως η γραμμή παίζει σε συνδυασμό με το σειριακό αριθμό του router που σου έστειλαν. Σε ότι αφορά το ppp connection βαζουν συνηθως το πρώτο γραμμα του ονοματος σου, τελεία (.) ,επιθετο, τυχαίο τετραψήφιο @tellas.gr δηλαδή a.papadopoulos1234@tellas.gr . O κωδικός της σύνδεσης λένε πως ειναι ο αριθμός του σταθερού σου όμως από ότι βρήκα αφού ξεκλείδωσα το ρούτερ μου (TG789vac2 https://www.adslgr.com/forum/threads...ind-ISP-Greece ) είναι κάποιο τυχαίο hash . το ίδιο περίπου ισχύει και για τους κωδικούς του VOIP απλώς εκεί έχουν ως username τον αριθμό του σταθερού σου και τυχαίο hash ως κωδικό. Η τηλεφωνία ΔΕΝ παίζει με άλλο ρουτερ ή SIP device γιατί παίρνει εσωτερική IP μέσω ΝΑΤ
    Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

    Ναι, username και password τα έχω.

    Στο technicolor όμως δεν υπάρχει πουθενά να βάλεις VLAN ID. Γνωρίζεις πως μπαίνει ;

    Το voip δεν με νοιάζει, αλλά αυτό που είπες για το σειριακό αριθμό, σημαίνει ότι η γραμμή είναι κλειδωμένη να παίζει μόνο με το συγκεκριμένο router ?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας