Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΝΕΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
    Question
    Χαίρεται και καλή χρονιά σε όλους.

    Πριν από αρκετούς μήνες όταν κοίταγα για πιθανές κατοικίες είχα πάρει τηλέφωνο την Wind και είχα ρωτήσει στην Νο1 υποψήφια κατοικία υπάρχει υποστήριξη VDSL. Μου είχαν απαντήσει θετικά. Μάλιστα πριν μετακομίσω πήγα και για διαφορετικους λόγους σε καταστήματα της Wind στην νέα περιοχή με δυο διαφορετικους μάρτυρες και οι υπάλληλοι εκεί ισχυρίστηκαν το ίδιο.
    Κάνω λοιπόν τον Δεκέμβριο την μεταφορά και ο τεχνικός που ηρθε για να ελέγξει την γραμμή μου είπε ότι η περιοχή δεν έχει VDSL αλλά ADSL μόνο. πήρα τηλέφωνο δεν έβγαλα άκρη, μου είπαν να συμπληρώσω φόρμα στο site της εταιρίας (το έκανα αλλά δεν έχω λάβει ακόμα απάντηση) πήγα λοιπόν πίσω στο κατάστημα και ο ίδιος υπάλληλος μου τα μάσησε και μου είπε ότι ναι μεν δεν υπάρχει VDSL αλλά (Lucky me) υπάρχει οπτική ίνα! μου είπε ότι θα κάνει ένα αίτημα στα κεντρικά να δούμε τι μπορεί να γίνει και μπας και πάρω οπτική ίνα χωρίς κάποια χρέωση. όλες τις γιορτές δεν είχα απάντηση, λογικό θεωρώ, οπότε αποφάσισα αυτή τη βδομάδα να ξαναπεράσω από κατάστημα. Μου τα άλλαξε ΞΑΝΑ ο ίδιος ο υπάλληλος και μου είπε ότι δεν έχει ακόμα απάντηση αλλά θα πρέπει να κάνω νέα σύνδεση εάν θέλω να έχω οπτική ίνα.

    Και ερωτώ πως μπορώ να το κυνηγήσω;
    Έχω ένα λογαριασμό που αναγράφει VDSL ενώ πρακτικά έχω ADSL..
    Αν κάνω καταγγελία σύμβασης θα έχω πρόστιμο;

  2. #2
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Περιοχή
    NAFPLIO
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    zte 268
    επειδη δεν το γραφεις ξεκαθαρα - εκανες την μεταφορα στο νεο σπιτι αλλαζοντας και το συμβολαιο σου απο adsl σε vdsl και τελικα αποδειχθηκε οτι μπορεις να εχεις μονο adsl...
    ο λογαριασμος σου λοιπον ηρθε ως vdsl ? οι χρεωσεις κλπ?
    υπαρχουν κι αλλες λεπτομερειες οπως πχ ποσο καιρο εισαι στην εταιρεια -εχει ληξει το συμβολαιο (free)
    το κακο ειναι πως ολα οσα γινονται στο μιλητο.....δεν εχει καμια αξια
    αν μπορεις να τους πιεσεις για προσφορα σε 100ρα και σε συμφερει καν 'το > απο εμπειρια αλλα κι απ οσα διαβαζω γυρω η wind πιεζει καταστασεις για να περασουν οι πελατες στην 100 και πανω
    O Χειροτεροτεχνιτης . . . !

  3. #3
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΝΕΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
    Είχα VDSL πριν μετακομίσω.
    Τηλεφωνικά μου είπαν ότι θα εξακολουθήσω να έχω. Πρακτικά δεν έχω.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εσυ εκεί που ήσουν και είχες vdsl, είχες κανονικά έτσι δεν είναι;
    Η μετακόμιση ήταν δικιά σου επιλογή, να το κυνηγήσεις με τι σκεπτικό; να στο είχανε δώσει γράπτα να πεις οκ να το ψάξεις, ειδικά αν υπάρχει άλλος πάροχος που να παρέχει vdsl εκεί


    Θα έλεγα να τους ζητήσεις να σου αλλάξουν πρόγραμμα ωστε να μην πληρώνεις για vdsl

  5. #5
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΝΕΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
    Κάτσε ρε συ τι πάει να πει γραπτά; Η τηλεφωνική κλήση που καταγράφετε δεν αποτελεί απόδειξη; Δεν προστατεύει και καταναλωτή;

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fitsou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε ρε συ τι πάει να πει γραπτά; Η τηλεφωνική κλήση που καταγράφετε δεν αποτελεί απόδειξη; Δεν προστατεύει και καταναλωτή;
    Στο Modem σου τι stats έχεις;
    Ενας πάροχος δεν μπορεί να γνωρίζει 100% αν υπάρχει δυνατότητα παροχής ή αν ακόμα υπάρχουν διαθέσιμες γραμμές σε μια περιοχή μόνο με την διεύθυνση.
    Εσύ ρώτησες κάποιον γείτονα εκεί;
    Άλλος πάροχος παρέχει vdsl;

  7. #7
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΝΕΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
    Όχι δεν ρώτησα γείτονα.
    Και σεβαστό αυτό που λες το θέμα όμως δεν είναι εάν ξέρουν ή όχι το θέμα είναι ότι είπαν ψέματα.
    Και το ερώτημα είναι εάν έχω δικαίωμα να σπάσω το συμβόλαιο βάση του ψέματος τους.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fitsou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν ρώτησα γείτονα.
    Και σεβαστό αυτό που λες το θέμα όμως δεν είναι εάν ξέρουν ή όχι το θέμα είναι ότι είπαν ψέματα.
    Και το ερώτημα είναι εάν έχω δικαίωμα να σπάσω το συμβόλαιο βάση του ψέματος τους.
    Τι στατιστικά έχει το Modem;
    άλλος πάροχος δίνει vdsl;

    εσύ έχει μια υπηρεσία και ζητάς μεταφορά γιατί μετακομίζεις, το ότι στην άλλη πλευρά δεν μπορούν να σου παρέχουν vdsl δεν είναι λόγος για να διακόψεις χωρίς να πληρώσεις, να μην μπορούσανε να σου παρέχουνε καμία υπηρεσία, ναι θα μπορούσες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 18-01-19 στις 01:54.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fitsou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν ρώτησα γείτονα.
    Ε μα που πας και εσύ χωρίς να κάνεις μια δημοσκόπηση πρώτα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fitsou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σεβαστό αυτό που λες το θέμα όμως δεν είναι εάν ξέρουν ή όχι το θέμα είναι ότι είπαν ψέματα.
    Απλά είχαν αυταπάτες ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fitsou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το ερώτημα είναι εάν έχω δικαίωμα να σπάσω το συμβόλαιο βάση του ψέματος τους.
    Σε μια φυσιολογική χώρα όπου τα δικαιώματα του καταναλωτή είναι σεβαστά, ναι.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας