Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    06-01-2019
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γεια σας παιδιά εγώ σκεφτόμουν να κανω σύντομα αναβάθμιση σε 1060 αλλά από οτι είδα και μου πρότειναν η rx580 παίζει καλύτερα κάποια games όπως pubg που παίζω περισσότερα και δεν χάνει πάλη σε fortnite cod...(και αλλά που επίσης παίζω) από την 1060, αν και φθηνότερη. Αξίζει να πάω σε αυτήν για να εκμεταλλευτώ και το free sync με αυτήν την οθόνη; http://https://www.skroutz.gr/s/1188...29UM69G-B.html

    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.964
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Από επιδόσεις η rx 580 ζυγωνει (ή και ξεπερνάει) την 1060 αναλόγως το game,
    αλλά θα έκανα ένα stretch να πάω σε 590 λόγω καλύτερης θερμικής/ηλεκτρικής συμπεριφοράς του chip.
    Εγώ το σκέφτομαι μήπως πάω σε rx590 (από gtx970 που τρέχω), αλλά δυσκολεύομαι να δικαιολογήσω την αναβάθμιση για +30% επιδόσεις.
    Αν δεν βιάζει, θα περίμενα να δω τα leaks για τις navi και πόσο θα ψαλιδίσουν(?) τις rx590
    για να κάνουν χώρο στο κανάλι διανομής για τις navi.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-01-2019
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    με μπέρδεψες λίγο στο τέλος, εγώ από 1050 θα έρθω με fx6300 και μάλλον θα πάω σε rx580 με ryzen 5 2600 αλλά δεν θέλω να ξοδέψω πολλά για gpu

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.964
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Τι σε μπέρδεψε?
    H 1060 (6Gb) είναι μια αξιοπρεπής επιλογή για 1080p.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-01-2019
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    To ξέρω αλλά για την rx 580 ρωτάω αν αξιζει περισσότερο μαζί με freesync

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.964
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giwrg Mavridis Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ξέρω αλλά για την rx 580 ρωτάω αν αξιζει περισσότερο μαζί με freesync
    Πως να σου απαντήσει κανείς για το "αξίζει περισσότερο", υποκειμενικό είναι.
    Το αν "αξίζει" (για εσένα) εσύ θα το κρίνεις αναλόγως budget/απαιτήσεων/προτιμήσεων και αν θες να πας σε vga της nvidia ή amd.
    Γενικά μια amd "αξίζει" περισσότερο (ή αν θέλεις αξιοποιείται καλύτερα) όταν συνδυαστεί με free-sync monitor,
    και αναλόγως μια nvidia "αξίζει" περισσότερο με g-sync monitor.
    Οπότε, προφανώς, εφόσον αγοράζεις monitor την ίδια εποχή με την vga θα επιλέξεις κάτι που να υποστηρίζει αναλόγως free-sync/g-sync.
    Το g-sync θεωρείται ανώτερο (όχι εγγενώς, θέμα υλοποίησης/κόστους είναι) του free-sync αλλά είναι ακριβότερο.
    Και μεθαύριο θα επιτρέψει η nvidia να παίζουν οι κάρτες της με (κάποια καλά) free-sync monitors.
    Το free-sync είναι open std, οπότε οι κατασκευαστές κάνουν ότι θέλουν, το g-sync δεν είναι, έχει royalties, αλλά και τον έλεγχο της nvidia,
    για αυτό και είναι ακριβότερο (και τυπικά έχει και καλύτερα monitors).
    Και δυστυχώς δεν είναι όλα τα monitor με g-sync/free-sync ιδίων δυνατοτήτων/ποιότητας.
    Οπότε κάνεις την έρευνα σου και αποφασίζεις τι "αξίζει" για εσένα.
    Και οι δύο κάρτες είναι ok για 1080p, και οι 2 είναι μικρομεσαίες που μάλλον θα αλλάξεις σε 2-3 χρόνια.
    Η amd τυπικά έχει καλύτερο performance/$ ενώ η nvidia καλύτερο performance/watt.
    Θα έλεγα να μην άγχεσαι ιδιαίτερα πάντως, και οι δύο επιλογές είναι valid για budget gaming σύστημα,
    συνήθως (λόγω budget/vfm) όταν τα οικονομικά είναι περιορισμένα κάποιος καταλήγει στον συνδυασμό amd/free-sync.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-01-2019
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ πολύ, έτσι και αλλιώς το πιο φθηνό monitor με gsync ξεκινάει στα 350 όποτε δεν το συζητάω καν. Απλά πρέπει να αλλάξω κουτί για την rx580 γιατί δεν χωράει ενώ η 1060 χωράει οριακά όποτε θ δώσω έτσι και αλλιώς το πενηνταρικο (rx580=225e gtx1060=275e) έχεις να μου προτείνει κάποιο καλό κουτί γιατί όλα τα ίδια μου φαίνονται; Ευχαριστώ και για τον χρόνο σου!

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.964
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Τι να σου πω, όλα τα κουτιά 90% ίδια είναι, και τα αλλάζουν κάθε 2ή εβδομάδα για λόγους marketing.
    Για φτηνό δες και το corsair carbide (~60€), εγώ εκεί κατέληξα όταν το έψαχνα για μια φίλη πρόσφατα.
    Είχε κάτι ήσυχα η antec (P100) που τα συμπαθούσα,
    αλλά αφενός δεν βλέπω να τα φέρνουν πλέον, αφετέρου μάλλον μιλάμε για άλλη κατηγορία τιμής (100€+?).
    Δες κάνα review και μέτρα διαστάσεις/χώρο και πόσα περιφερειακά θες και αποφασίζεις.

    Γενικότερα, και αν μου επιτρέπεις, το monitor μάλλον είναι το τελευταίο πράγμα που θες να κάνεις οικονομία.
    Προσωπικά θα προτιμούσα να μείνω με τον fx 6 μήνες παραπάνω και να πάρω ένα καλό monitor.
    Τυπικά το monitor είναι το περιφερειακό που αλλάζει πιο αραιά απ'όλα τα άλλα, οπότε είναι επένδυση,
    και ένα καλό monitor θα γλυτώσει τα μάτια σου, οπότε μάλλον είναι σημαντικότερο από το με πόσα fps τρέχει το pubg/whatever.
    My 0.02€.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-01-2019
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πραγματικά και εγώ αυτό πιστευω όπως και ένα καλό κουτί φαίνεται ωραία οτι και αν έχει μέσα, έτσι και το μόνιτορ αν και όλοι μου λένε πως δεν αξίζει εγώ πιστευω πως αξίζει γιατί αυτό μεταφέρει στο μάτι οτι μπορεί να κάνει το pc σου. Και 500 θα έδινα αν είχα την δυνατότητα αλλά πιστευω με την LG 29UM69G-B θα είμαι μια χαρά.μπορει να κάτσω με Fx6300 και rx580 αλά αλλά φοβάμαι μην είναι τόσο τεράστιο το bottleneck!

  10. #10
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.964
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Αφού αυτή σου αρέσει μια χαρά και καλορίζικη, αλλά με ανάλυση 2.560*1080 ίσως σου πέσει μικρή η 580 στους ΑΑΑ τίτλους.
    Έχε υπόψιν ότι τα benchmarks που διαβάζεις για RX580@1080p σε αυτήν την οθόνη θα είναι 30-40% κάτω.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  11. #11
    Εγγραφή
    06-01-2019
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    απο οτι μου ειπαν ειναι-33% αλλα επειδη ξερω ατομα με τα ιδια συστηματα και ακριβως την ιδια οθονη λενε γυρω στα 10fps κατω απο μη ultrawide. και δεν ξερω τι να πιστεψω

  12. #12
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.964
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Να πιστέψεις ότι θέλεις, αλλά η αριθμητική αλλιώς τα λέει.
    Απλοποιημένα:
    Αυτό που κάνει μια vga είναι να υπολογίζει/απεικονίζει pixels και τελικά frames.
    Όσο περισσότερα pixels/μονάδα χρόνου υπολογίζει, τόσο περισσότερα fps.
    Άν θέλουμε περισσότερα fps, ή θέλουμε γρηγορότερη/ισχυρότερη κάρτα ή μειώνουμε τον αριθμό των pixel/frame.
    1080p = 1080*1920 = 2.073.600 pixels/frame.
    Το monitor που συζητάς είναι 1080*2560 = 2.764.800 px/frame.
    Άρα + ~35% px σε σχέση με ένα 1080p.
    Έστω ότι η x κάρτα σε 1080p τρέχει το z παιχνίδι με 60fps steady, (απλοποιημένα, σε ίδια frames, και non cpu bound).
    Άρα ~16,6 ms/frame.
    Η ίδια x κάρτα όταν η ανάλυση θα ανέβει +35% θα θέλει +35% χρόνο για να κάνει render το ίδιο frame.
    Άρα ~22,50ms/frame = ~44fps.
    Αυτής της τάξης απώλειες περιμένεις.
    Μην το κουράζουμε όμως.
    Το monitor που αναφέρεις είναι ανάμεσα σε 1080p και 1440p.
    Βρες benchmark της rx580 στο pubg και κοίτα τα νούμερα,
    λογικά τα fps σου θα είναι κάπου περίπου στο μέσον ανάμεσα σε 1080p & 1440p.
    Αν μια 580/1060 σε ικανοποιεί ok, αλλιώς ή ψωνίζεις vga 1 ή 2 κλίκ παραπάνω (1070 ή 1080), ή αγοράζεις monitor με μικρότερη ανάλυση.
    Απλά πράγματα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-01-2019
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ πολύ και ναι θα βγάλω τον μέσο όρο ανάμεσα από αυτές τις αναλύσεις αν και γω για να επιμονή σίγουρος έβλεπα FPS από 1440p και ήταν γύρω το 60 όποτε με την ultrawide θα είμαι μια χαρά πιστευω. Επίσης από οτι είδα ο i3 8100 έκανε καλύτερη δουλειά από τον ryzen 5 2600 σε κάποια παιχνίδια όποτε θα το σκεφτώ καλύτερα αν πάω σ αυτόν. Ευχαριστώ πολύ!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας