Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    10-01-2019
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα στα μέλη του φόρουμ,

    Εδώ και χρόνια αντιμετωπίζουμε πρόβλημα με τους γείτονές μας εγώ και η οικογενειά μου οι οποίοι τυχαίνει να είναι και συγγενείς μας Α' βαθμού.
    Πιό συγκεκριμένα στο σπίτι που μένουμε υπάρχουν δύο ισόγεια σπίτια το ένα πίσω από το άλλο και το κάθε ισόγειο έχει πρώτο όροφο. Εμείς μένουμε στην πρόσοψη στο ισόγειο ενώ οι γείτονες - συγγενείς με τους οποίους έχουμε το πρόβλημα στο ισόγειο που βρίσκεται πίσω από εμάς με αποτέλεσμα το ενα μέρος της αυλής του σπιτιού μας να λειτουργει και ως πέρασμα. Οι τελευταίοι έχουν ένα σκύλο όλη μέρα εδώ και 10 χρόνια στην αυλή. Με το παραμικρό γαυγίζει ενώ τα περιττωματα και τις τρίχες του με την πίεση του νερου απο την αυλη τους τα σπρώχνουν και τα φερνουν στη δικη μας. Ακομα τον τελευταιο χρονο εχουν πάρει αλλο ενα σκυλο και το εχουν στην ταρατσα η οποια επισης ειναι κοινη. Τον εχουν αφησει λιττο, λερωνει και στο δικο μας μερος και μας προκαλει φθορες, οπως τις προαλλες εφαγε το καλλωδιο της συνδρομητικης μας τηλεορασης.
    Αυτα ομως ειναι τα λιγοτερα. Εκεινοι εχουν ενα γιο-αγροικο. Όποτε θέλει παρκάρει τη μηχανή του στην αυλή μας. Επίσης πέρνει παράνομα αυτοκίνητα παλιά και εγκαταλελειμμένα και τα παραποιεί στην αυλή μας με αποτελεσμα να ειναι γεματη με λαδια κλπ. Αυτα ολα συμβαινουν στην αυλη μας που τυχαινει να ειναι και κοινκ περασμα. Απο την αλλη πλευρα του μπαλκονιου μας μπροστα στην πορτα του εχει παρκαρει μονιμα εδω και 10 χρονια ενα εγκαταλελειμμενο αυτοκινητο με αποτελεσμα να μην μπορουμε να μπουμε απο αυτη την πορτα. Η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο. Καθε φορα που του μιλησαμε μας απειλουσε οτι θα μας σκοτωσει και θα μας θαψει ενω μαλιστα σε εναν καυγα αν δεν ειχε παρεμβει γειτονας θα μας ειχε χτυπησει ολους μας. Οι γονεις του το ιδιο αδιαφοροι ενω η μητερα του μας βριζει και μας καταρριεται συνεχως ενω δεν δισταζει να μας συκοφαντει. Να σημειωσω πως στη γειτονια εχει συνολικα 9 εγκαταλελειμμενα αυτοκινητα ενω η θεση παρκινγκ ειναι τραγικη για ολους τους γειτονες.
    Ο,τι κι αν βαζουν αυτοι στους κοινοχρηστους χωρους οπως η αυλη και η σκαλα που οδηγει στα σπιτια πρωτου οροφου ειναι ενταξει ενω αν βαλουμε εμεις κατι το πετανε χωρις να πουν κουβεντα. Αποκορυφωμα ολων ειναι οτι ειχαμε μια απλωστρα με σχοινακι στην αυλη μας που αποτελει και κοινο περασμα και την εκοψαν μαζι με τα μανταλακια μια μερα!
    Εχω αρχισει και φοβαμαι πως θα μας κανει κακο καποια μερα. Σας παρακαλω πολυ αν εχετε κατι να μου προτεινετε κατι ακομα και να κοιμηθω νομικα ωστε να ξεκαθαρισω τα πραγματα και να τους βαλω τα ορια τους. Σας εκλιπαρω ειναι επειγον το θεμα.
    Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    01-03-2016
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    29993/2992
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
    καλησπερα να υποθεσω οτι οι ιδιοκτησιες ειναι σε οικοπεδο εξ αδιαιρετου?συσταση ιδιοκτησιων υπαρχει?κανονισμος δλδ ?

  3. #3
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    καλησπέρα! αν υπάρχουν συμβόλαια που να διαχωρίζονται οι ιδιοκτησίες του καθενός, η καλύτερη που φοβήθηκαν και οι δικοί μου γείτονες στην Αθήνα, είναι ασφαλιστικά μέτρα και μήνυση στην αστυνομία.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  4. #4
    Εγγραφή
    10-01-2019
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δυστηχως ειναι εξ αδιαιρετου. Η γιαγια μου μονο μας τα εχει γραψει στη διαθηκη... εμενα τον πρωτο οροφο που βρισκεται πανω απο το ισογειο της προσοψης και με τον κυριο που μας απειλει οτι θα μας σκοτωσει τον πρωτο οροφο που βρισκεται πισω απο το δικο μου σπιτι. Εχουμε επομενως κοινη σκαλα και εισοδο. Παρ' ολα αυτα σας ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σας.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συγγενείς Α' βαθμού είναι οι γονείς με τα παιδιά, να υποθέσω ότι εννοούσες Β' βαθμού (για αδελφό σου ή αδελφό γονιού σου) ή κάτι άλλο;

    Για λύση νομική, θα πρέπει να απευθυνθείς σε δικηγόρο αλλά γενικότερα δεν υπάρχει κανένας νόμος και κανένα ασφαλιστικό μέτρο να σταματήσει κάποιον αν "ξεφύγει" και πραγματικά θελήσει να σας κάνει κακό. Η λύση είναι απλή, φεύγεις από το δρόμο του τρελού μετακομίζοντας και ενοικιάζοντας/πουλώντας το ακίνητο. Δύσκολη απόφαση αλλά οτιδήποτε άλλο σε βάθος χρόνου θα αποδειχθεί ψυχοφθόρο και άσκοπο. Καλή τύχη.

  6. #6
    Εγγραφή
    28-05-2017
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ωχ χτυπησες ευαισθητο θεμα.... Στο προηγουμενο σπιτι που μεναμε το μαπνιο μου ηταν ακριβως διπλα απο ενα μπαλκονακι βοηθητικο που ειχαν οι γειτονες που αν καταλαβα καλα ειχε προσβαση απο την κουζινα.Σε εκεινο το μπαλκονακι ειχαν αφησει οτι σκουπιδι μπορειτε να φανταστειτε.Το δε καλοκαιρι η κατασταση δεν παλευοταν με τιποτα καθως αφηναν 4-5 μερες τα σκουπιδια μεχρι να κατεβει καποιος να τα πεταξει και μυριζε απαισια.Εντωμεταξυ ειμαι που ειμαι ευαισθητη στις μυρωδιες,αυτο για μενα ηταν βασανιστηριο. Ψεκαζα ολη μερα με άρωμα Bvlgari για να μου μενει η δικια του μυρωδια...Τελικα καταληξαμε να απευθυνθω στην αστυνομια και να με καθοδηγησουν τι να κανω για να καταγγειλω υγιεινομικη παραβαση.Ευτυχως μετα συμορφωθηκαν και μου εμεινε μοναχα η υπεροχη μυρωδια του αρωματος μου στο μπανιο!

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εαν υπαρχουν θεματα υγειονομικου υπαρχει παντα ο δρομος του εισαγγελεα ακροασεων που μπορει να διαταξει τον υποχρεωτικο καθαρισμο. Επισης μετα απο καταγγελια συγγενων μπορει να διαταξει εγκλεισμο σε ψυχιατρειο, εαν συντρεχουν λογοι.
    Αλλιως η εξυβριση, με λογια η πραξεις, η απειλη χειροδικιας η κατα της ζωης αποτελουν αδικηματα του ποινικου κωδικα και τιμωρουνται με ποινες φυλακισης (τυπικα καταληγουν σε ποινες με αναστολη/ χρηματικο προστιμο) ομως οταν ο αλλος ξερει οτι με το παραμικρο νεο παραπτωμα το μπλεξιμο θα ειναι μεγαλο, και επιπλεον σε περιπτωση αυτοφωρου δεν θα αντιμετωπισθει με επιοικια, συνηθως μαζευεται.
    (εκτος βεβαια αν οι συγγενεις σου ειναι φυλακοβιοι και τα εχουν ξεπερασει αυτα...)
    Επιπλεον οι καταγγελιες μπορουν να επιφερουν και ασφαλιστικά μέτρα που να μην επιτρεπουν συγκεκριμενες πραξεις

    Στον εισαγγελεα ακροασεων μπορεις να πας και μονος σου (στην αθηνα ειναι ξεχωριστη υπηρεσια, ειναι στην ευελπιδων, κτιριο 16 στο ισογειο.) Ειναι αυτο που λενε θα σε καταγγειλω στον εισαγγελεα.

    Αλλιως μηνυση, και αιτηση ασφαλιστικων μετρων που τυπικα εκδικαζεται γρηγορα. Αλλα για αυτα θες δικηγορο και καποια σχετικα λεφτα.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-01-2019
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σας ευχαριστω πολυ ολους. Να ειστε καλα

  9. #9
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Έχεις σκεφτεί να πας σε καμια μεσημεριανή εκπομπή;

  10. #10
    Εγγραφή
    24-06-2012
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Η288Α
    Δυστυχώς οι συγγενείς και οι γείτονες ειναι λαχεια για τα οποια τις περισσότερες φορες,δεν ευθυνομαστε εμεις.Κατ'αρχην δεν πρεπει να στεναχωριέσαι για την κατασταση αυτη μιας και ξέρεις πως εσείς δεν έχετε καποια ευθυνη για να σας συμπεριφερονται έτσι.Ολα αυτ που κανουν δείχνουν οτι δεν αξιζουν να ζουν μαζί με ανθρώπους αλλα με ζωα.Θα πρεπει να νιωθεις περηφανος-η που δεν τους μοιαζετε ουτε στο ελάχιστο.
    Πρέπει ομως να λυθει το προβλημα με καποιο τροπο ετσι ωστε να ησυχασετε οικογενειακως.Ακολουθησε οτι σου ειπαν τα παιδια εδω και προσοχη στον χειρισμό με διπλωματια και οχι εξαγριωση τους μιας και τα "ζωα" τετοιου ειδους απαιτούν προσεκτικη μεταχειρηση.Αποφυγε να τους προκαλεις στα ισια γιατι με αυτο "τρεφονται"..καλο κουραγιο και υπομονη ευχομαι μιας και ολοι λιγο η' πολυ τα εχουμε αντιμετωπίσει.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας