Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-30 από 30
  1. #16
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Thank you Sir. Όταν έρθει (15/1 λέει η μάνα Dell) θα ποστάρω φωτος και την αποψάρα μου.

  2. #17
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγώ πάντως στα ίδια λεφτά θα πήγαινα σε razer blade 15 base/advanced www.razer.com/gaming-laptops/razer Επίσης αν μπορούσες να περιμένεις λίγες εβδομάδες (αρχές Φλεβάρη) θα βγούνε όλα τα καινούργια μοντέλα με rtx gpus.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  3. #18
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Το σκέφτηκα περί RTX, εδώ έχουν ήδη ξεκινήσει οι προπαραγγελίες. Επίσης είδα και τα Blade.

    Οι λόγοι που δεν περίμενα RTX είναι το ότι οι τιμές είναι 20-30% πιο πάνω (κατ ελάχιστον) συν ότι έχω RTX 2080 στο κυρίως μηχάνημα εδώ και 15 μέρες οπότε δεν καίγομαι να πάω σε αυτή τη γενιά.

    Η Razr μου έδινε το Blade 15 με την 1060 Q Max στις 1400. Οπότε για ένα πιο ελκυστικό σασί αλλά αρκετά πιο αδύναμο μηχάνημα, θα έδινα +100 λίρες. Το ίδιο μηχάνημα με την 2070 έκανε 2050 (για να έχουμε μια ιδέα για τις διαφορές). Συν ότι δεν κρατάνε την αξία τους στα μεταχειρισμένα όπως τα Alienware.

    Η επιλογή ήταν πλέον απλή.

    Για να περάσει η enthusiast περίοδος, θα χρειαστούν 6 μήνες. Συνήθως πουλάω τον εξοπλισμό μου πάνω στο ένα- ενάμιση έτος οπότε δεν έχει νόημα να φάω το 1/3 του δικού μου EoL στο περίμενε.

  4. #19
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Έγω όσες φορές έψαχνα για καλό επαγγελματικό laptop που θα κρατήσει καιρό, πάντα σε DELL Latitude κατέληγα.

  5. #20
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έγω όσες φορές έψαχνα για καλό επαγγελματικό laptop που θα κρατήσει καιρό, πάντα σε DELL Latitude κατέληγα.
    Ήμουν στο τσακ να πατήσω τη σκανδάλη για Dell Precision 7530. Δεν το έκανα κι ελπίζω να μην το μετανιώσω.

    Με τα Latitude έχω ψυχολογικά προβλήματα, από έναν i7 τρίτης γενιάς (δε θυμάμαι πια το μοντέλο) που είχαν χαλάσει 3 φορές σε 6 μήνες τα ball bearings στους ανεμιστήρες.

    Δεν έχει αλλάξει πολύ το design, και με το που το βλέπω νομίζω πως θα ακούσω αυτό τον μηχανικό ήχο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 14-01-19 στις 00:08.

  6. #21
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Έχω τον 7480, και δεν ακούγεται ο ανεμιστήρας ΠΟΤΕ. Η παθητική ψύξη κάνει φοβερή δουλειά πλέον, σε συνδυασμό με τους νέους επεξεργαστές.

  7. #22
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω τον 7480, και δεν ακούγεται ο ανεμιστήρας ΠΟΤΕ. Η παθητική ψύξη κάνει φοβερή δουλειά πλέον, σε συνδυασμό με τους νέους επεξεργαστές.
    Το κρατάω για το μέλλον (ή αν το AW είναι μάπα και το γυρίσω πίσω )

  8. #23
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκέφτηκα περί RTX, εδώ έχουν ήδη ξεκινήσει οι προπαραγγελίες. Επίσης είδα και τα Blade.

    Οι λόγοι που δεν περίμενα RTX είναι το ότι οι τιμές είναι 20-30% πιο πάνω (κατ ελάχιστον) συν ότι έχω RTX 2080 στο κυρίως μηχάνημα εδώ και 15 μέρες οπότε δεν καίγομαι να πάω σε αυτή τη γενιά.

    Η Razr μου έδινε το Blade 15 με την 1060 Q Max στις 1400. Οπότε για ένα πιο ελκυστικό σασί αλλά αρκετά πιο αδύναμο μηχάνημα, θα έδινα +100 λίρες. Το ίδιο μηχάνημα με την 2070 έκανε 2050 (για να έχουμε μια ιδέα για τις διαφορές). Συν ότι δεν κρατάνε την αξία τους στα μεταχειρισμένα όπως τα Alienware.

    Η επιλογή ήταν πλέον απλή.

    Για να περάσει η enthusiast περίοδος, θα χρειαστούν 6 μήνες. Συνήθως πουλάω τον εξοπλισμό μου πάνω στο ένα- ενάμιση έτος οπότε δεν έχει νόημα να φάω το 1/3 του δικού μου EoL στο περίμενε.
    καλά σίγουρα οι τιμές είναι 20-30% πιο πάνω άλλα από την άλλη στιγμή αγοράζεις κάτι πιο futureproof βέβαια αυτό εξαρτάται και κατά το κάθε πότε αλλάζεις μηχάνημα (και εφόσον λες ότι αλλάζεις εξοπλισμό κάθε 1.5 χρόνια τότε έχει λογική να κάνεις skip για την ώρα). Όσον αφορά το razer πράγματι για τα advanced μοντέλα η τιμή ανεβαίνει αρκετά το καλύτερο σασί πάντως βοηθάει το θέμα του thermal throttle που από ότι έχει πάρει το μάτι υποφέρουν όλα τα λαπτοπς και απ' ότι φαίνεται τα ραζερ τα πάνε αρκετά καλα σε αυτό τον τομέα. Anyways καλοδούλευτο και αναμένουμε εντυπώσεις.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  9. #24
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThT Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλά σίγουρα οι τιμές είναι 20-30% πιο πάνω άλλα από την άλλη στιγμή αγοράζεις κάτι πιο futureproof βέβαια αυτό εξαρτάται και κατά το κάθε πότε αλλάζεις μηχάνημα (και εφόσον λες ότι αλλάζεις εξοπλισμό κάθε 1.5 χρόνια τότε έχει λογική να κάνεις skip για την ώρα). Όσον αφορά το razer πράγματι για τα advanced μοντέλα η τιμή ανεβαίνει αρκετά το καλύτερο σασί πάντως βοηθάει το θέμα του thermal throttle που από ότι έχει πάρει το μάτι υποφέρουν όλα τα λαπτοπς και απ' ότι φαίνεται τα ραζερ τα πάνε αρκετά καλα σε αυτό τον τομέα. Anyways καλοδούλευτο και αναμένουμε εντυπώσεις.
    Ευχαριστώ πολύ!

    Όλα τα λεπτά λαπτοπ του είδους, έχουν τις Max Q εκδόσεις. Δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα να θέλει κάποιος λαπτοπ για gaming, και να πάει σε έκδοση Max Q. Το κυριότερο στοπ πάντως είναι πως τα Razr εδώ τουλάχιστον, δεν φεύγουν εύκολα στα μεταχειρισμένα. Ίσως και το support της Razr να έχει να κάνει με αυτό.

    Πολύ καλή περίπτωση μου φάνηκε το Asus Zenbook Pro, που δοκιμάζει κάτι πραγματικά innovative με τη δεύτερη οθόνη στη θέση του touchpad. Αλλά η asus ως αυτόνομος πωλητής θέλει πολλήηη δουλειά για να φτάσει την εξυπηρέτηση στις πωλήσεις HP και Dell.

    Η Dell βρήκε τρόπο να μου κόψει το VAT, η HP έκανε γενναία έκπτωση στο Omen, η Asus μου είπε να κοιτάξω τη σειρά της στις £300-£400.

  10. #25
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Ήρθε το τέρας, το γομάρι, το γουρούνι.

    Παρασυνήθησα το Spectre, αυτό είναι μεγάλο!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  received_353134105417127.jpeg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  108,3 KB 
ID: 200519 (δε θέλω σχόλια για το ντεκορ )

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_1821.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  233,1 KB 
ID: 200521

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  received_361361884659977.jpeg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  115,6 KB 
ID: 200520

    Κατά τα άλλα, είναι υπεργρήγορο και άνιωθο από load. Οι ανεμιστήρες ακούγονται ΠΟΛΥ όταν παίρνει στροφές (ως αέρας όμως). Πριν το BIOS update έπαιρνε στροφές με το παραμικρό, μετά είχε πολύ καλύτερη συμπεριφορά. Με -0.1 mV undervolt έγινε λαπτοπ προκοπής.

    Όποιος θέλει να γυμναστεί πάντως, είναι ιδανικό για κορμό-μέση. Θα είστε τούμπανα μετά από 1 μήνα κουβάλημα.

    Σε λίγο πιο σοβαρό τόνο, εξαιρετικές επιδόσεις, πολύ καλό το λογισμικό της Dell. Το τεράστιο σασί του ακόμα δεν μπορώ να το εξηγήσω.

  11. #26
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Ψάχνω για να του βάλω άλλον ένα SSD.

    Έχει επάνω έναν Samsung 250gb nvme. Είναι προτιμότερο να αλλάξω τον μηχανικό που έχει για αποθήκη με έναν SSD ή να πάρω έναν WD Black / 970 EVO nvme?

    Έχει άλλες 2 θέσεις κενές για Μ.2. Μια 2280 και μια 2242. Η 2280 είναι αποκλειστικά για nvme (το γράφει με κεφαλαία γράμματα).

  12. #27
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ με τις τρέχουσες τιμές των συμβατικών SSD, θα ξεμπέρδευα με την τεχνολογία των hdd.

    Θα μειώσεις και τον θόρυβο.

    Αν το κάνεις. κράτα τον κάπου στην άκρη όσο το laptop είναι εντός εγγύησης.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  13. #28
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ με τις τρέχουσες τιμές των συμβατικών SSD, θα ξεμπέρδευα με την τεχνολογία των hdd.

    Θα μειώσεις και τον θόρυβο.

    Αν το κάνεις. κράτα τον κάπου στην άκρη όσο το laptop είναι εντός εγγύησης.
    Δεν έχει καθόλου (audible) θόρυβο ο συγκεκριμένος HDD. Θα μειώσω όμως έστω και λίγο την κατανάλωση το οποίο είναι καλό. Το κακό είναι η μείωση της συνολικής χωρητικότητας.

    Η διαφορά στην τιμή με NVMe όμως είναι διπλή, οπότε ίσως κάνω την αλλαγή με έναν Crucial MX500 500GB που έχει περίπου 63 λίρες και τα υπόλοιπα λεφτά θα πάνε προς την επέκταση εγγύησης που θα πάρω μέσα στο χρόνο.

  14. #29
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνω για να του βάλω άλλον ένα SSD.

    Έχει επάνω έναν Samsung 250gb nvme. Είναι προτιμότερο να αλλάξω τον μηχανικό που έχει για αποθήκη με έναν SSD ή να πάρω έναν WD Black / 970 EVO nvme?

    Έχει άλλες 2 θέσεις κενές για Μ.2. Μια 2280 και μια 2242. Η 2280 είναι αποκλειστικά για nvme (το γράφει με κεφαλαία γράμματα).
    Πέτα τον HDD, αβλεπί. Η έλλειψη μηχανικών μερών θα αυξήσει την αυτονομία.

  15. #30
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Επειδή είμαι ψυχαναγκαστικος τύπος, πήρα χθες βράδυ τον mx500 για να φύγει ο hdd και τον corsair mp510 nvme που απορώ γιατί δεν είναι πιο γνωστή λύση.

    Ίδιος σε επιδόσεις με τον 970 evo με 2.5 φορές περισσότερο lifetime σε writes. (800tbw)

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας