Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    16-02-2016
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Καλημέρα παιδιά. Μένω στην κορυφή ενός βουνού με μεγάλο οικόπεδο και έχω 100αρα σύνδεση απο καμπίνα. Για να φτάσει το καλώδιο σπίτι έχω απλώσει 150 μέτρα pet καλώδιο προστατευμένο σε πλαστική σωλήνα. Το εισερχόμενο καλώδιο περνάει μέσα από πολύμπριζα ασφαλείας apc και από apc ups μέχρι να καταλήξει στο rack και από εκεί να δρομολογηθεί στο σπίτι. Το πρόβλημα δημιουργείτε όταν υπάρχουν κεραυνοί στην περιοχή, πάντα καίγεται η πόρτα μου στην καμπίνα. Φαντάζομαι την τρώει το καλώδιο προσπαθεί να εκτονωθεί μέσα στο σπίτι δεν μπορεί και γυρνάει πίσω στην καμπίνα. Μέσα στο 2018 έχω κάψει 4 πόρτες στην καμπίνα! Έχετε να προτείνεται καμία λύση; Εννοείται έχω μιλήσει με ΟΤΕ και με τον εργολάβο και δεν μπορεί να κάνει κάτι. Με 2 ηλεκτρολόγους που έχω μιλήσει δεν γνωρίζουν κάτι.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Έχει αντικεραυνικά τηλ. δικτύου.
    Ρώτα σε μαγαζί με ηλ. υλικό.
    Λογικά νομίζω είναι για να προστατέψουν την εγκατάσταση/εξοπλισμό (εσωτερικά)
    οπότε δεν ξέρω τι γίνεται με την πόρτα του dslam.
    Ίσως αν έβαζες ένα αντικεραυνικό σε πινακάκι εκεί που ξεκινάει το pet?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NOStradame Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά. Μένω στην κορυφή ενός βουνού με μεγάλο οικόπεδο και έχω 100αρα σύνδεση απο καμπίνα. Για να φτάσει το καλώδιο σπίτι έχω απλώσει 150 μέτρα pet καλώδιο προστατευμένο σε πλαστική σωλήνα. Το εισερχόμενο καλώδιο περνάει μέσα από πολύμπριζα ασφαλείας apc και από apc ups μέχρι να καταλήξει στο rack και από εκεί να δρομολογηθεί στο σπίτι. Το πρόβλημα δημιουργείτε όταν υπάρχουν κεραυνοί στην περιοχή, πάντα καίγεται η πόρτα μου στην καμπίνα. Φαντάζομαι την τρώει το καλώδιο προσπαθεί να εκτονωθεί μέσα στο σπίτι δεν μπορεί και γυρνάει πίσω στην καμπίνα. Μέσα στο 2018 έχω κάψει 4 πόρτες στην καμπίνα! Έχετε να προτείνεται καμία λύση; Εννοείται έχω μιλήσει με ΟΤΕ και με τον εργολάβο και δεν μπορεί να κάνει κάτι. Με 2 ηλεκτρολόγους που έχω μιλήσει δεν γνωρίζουν κάτι.
    Θα πρέπει να βάλεις αντικεραυνικό όσο το δυνατόν πιο κοντά στο καλώδιο του ΟΤΕ, έρχεται κάπου στην μάντρα του σπιτιού εκεί που είναι και ο μετρητής της ΔΕΗ και κάνεις την διακλάδωση μέσα σε στεγανό κουτί;;

    Μπορείς να πάρεις ένα τέτοιο και να το βάλεις μέσα σε ένα στεγανό κουτί, θα πρέπει όμως οπωσδήποτε να είναι γειωμένο σωστά, αν είναι εκεί και ο μετρητής της ΔΕΗ μπορείς να χρησιμοποιήσεις την γείωση που είναι εκεί, αλλιώς θα πρέπει να βάλεις ηλεκτρόδιο γειώσεως, ρώτησε τον ηλεκτρολόγο σου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    16-02-2016
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Το κουτί της δεη είναι στο σπίτι απέξω και έρχεται με κολώνες μέσα στο οικόπεδο. Εχω πεταμένο στο έδαφος περίπου 150 μέτρα pet μέχρι την πρώτη κολώνα της τηλεφωνίας (δικιά μου είναι) που είναι μέσα στο οικόπεδο μου. Εκεί είναι το στεγανό κουτί της σύνδεσης. Απο εκεί παίρνει ύψος και συνδέεται με τις υπόλοιπες κολώνες μέχρι την καμπίνα. Το είδα και εγώ το raycap και φαίνεται ενδιαφέρον. Το θέμα είναι ότι στις οδηγίες αναφέρει ότι πρέπει να είναι όσο γίνεται πιο κοντά στον εξοπλισμό και όχι στο μέσο της διαδρομής. Οσο έπαιρνα απο dslam με adsl δεν υπήρχε θέμα. Τι στο καλό δεν έχουν καμία προστασία οι καμπίνες;

    - - - Updated - - -

    Μίλησα με Raycap. Το raytel 10 δεν είναι συμβατό με vdsl και ευρυζωνική σύνδεση και δεν έχουν άλλο μοντέλο. Τώρα θα εξελίσσουν εξοπλισμό.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρίξε μια ματιά και σε αυτό
    Σε κάθε περίπτωση, να έχεις υπόψη ότι πρέπει να γειωθεί σωστά οποιαδήποτε τέτοιου είδους συσκευή.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-02-2016
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Υποσχόμενο φαίνεται. Το έχεις δουλέψει;

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NOStradame Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κουτί της δεη είναι στο σπίτι απέξω και έρχεται με κολώνες μέσα στο οικόπεδο. Εχω πεταμένο στο έδαφος περίπου 150 μέτρα pet μέχρι την πρώτη κολώνα της τηλεφωνίας (δικιά μου είναι) που είναι μέσα στο οικόπεδο μου. Εκεί είναι το στεγανό κουτί της σύνδεσης. Απο εκεί παίρνει ύψος και συνδέεται με τις υπόλοιπες κολώνες μέχρι την καμπίνα. Το είδα και εγώ το raycap και φαίνεται ενδιαφέρον. Το θέμα είναι ότι στις οδηγίες αναφέρει ότι πρέπει να είναι όσο γίνεται πιο κοντά στον εξοπλισμό και όχι στο μέσο της διαδρομής. Οσο έπαιρνα απο dslam με adsl δεν υπήρχε θέμα. Τι στο καλό δεν έχουν καμία προστασία οι καμπίνες;

    - - - Updated - - -

    Μίλησα με Raycap. Το raytel 10 δεν είναι συμβατό με vdsl και ευρυζωνική σύνδεση και δεν έχουν άλλο μοντέλο. Τώρα θα εξελίσσουν εξοπλισμό.
    Η κρουστική υπέρταση πάει ανεξέλεγκτα προς οποιαδήποτε κατεύθυνση.
    Καλά λέει το manual του raycap ότι πρέπει να μπει κοντά στον εξοπλισμό αλλά εσένα είναι διαφορετική περίπτωση, εσύ τον εξοπλισμό σου τον έχεις προστατευμένο και θέλεις να προστατεύσεις το άλλο άκρο της γραμμής, γι' αυτό και είπαμε ότι θα πρέπει να μπει όσο το δυνατόν πιο κοντά στην σύνδεση του καλωδίου του ΟΤΕ.

    Υπάρχουν και άλλα προστατευτικά αν ψάξεις, κοίταξε στο Link που σου έχω πιο κάτω για τις μετρήσεις που έκανα με μερικά αντικεραυνικά που έχω χρησιμοποιήσει.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...91#post6407391
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Αν δεν ειναι σωστά γειωμένος ο εξοπλισμός της καμπίνας οτι και να κάνεις εσυ δεν θα παιξει κανενα ρόλο, εσυ με το Apc προστατεύεις τον δικό σου εξοπλισμό, κάτι αντιστοιχο θα πρέπει να κάνει και ο ΟΤΕ για να προστατέψει τον δικο του.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.090
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Η HAGER έχει αντικεραυνικά για δίκτυα και τηλέφωνα.

    Ανάλογα την γραμμή (VOIP κ.λ.π.) υπάρχει και το αντίστοιχο .

    Αν θες περισσότερες λεπτομέριες και τιμές μπορώ να σου πω.
    AMD Threadripper 1920X 12Core/24 Threads, Gigabyte X399 Designare EX, G. Skill 32Gb DDR4 3200Mhz, Samsung 970 EVO 500Gb, Crucial M4 256Gb SSD, 2x Toshiba 3Tb A300, Enermax Galaxy 850Watt, Lg Br-rw, Coolermaster Storm Stryker, Samsung T27A300, Samsung T27C350, Benq W1070 1080P/3D Projector, Sharkoon Shark GK15, Logitech X-230, Enermax Liquidtech 280, Sapphire Nitro R9 390X 8Gb DDR5 (αναμένεται) .

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας