Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    10-11-2005
    Περιοχή
    SunCity
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49922/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Draytek 2760n Delight
    SNR / Attn
    9(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας.

    Με έχει καλέσει ο ΟΤΕ εδώ και καιρό και μου ζητά να εγκαταστήσω τον εξοπλισμό του, φαντάζομαι πως είναι στα πλαίσια της αναβάθμισης των γραμμών σε VOIP.

    Πίσω από το Vigor 2760n έχω ένα segmented δίκτυο με αρκετές υπηρεσίες που σερβίρονται στο Internet (π.χ. mail server), οπότε όπως καταλαβαίνετε θέλω το ελάχιστο impact σε αυτήν την μετάπτωση.

    Αρχικά είχα προσανατολιστεί να διερευνήσω την τοποθέτηση του Speedport plus σε bridge mode με κλειστό DHCP και σύνδεση στην WAN2 του vigor ούτως ώστε να κάνει αυτόν τον συγχρονισμό, και τα δίκτυα να παραμείνουν ως έχουν. Δεν ξέρω εάν θα έπαιζε απλά σε αυτήν την διερεύνηση είδα πως οποιαδήποτε τοπολογία με το Speedport Plus σε bridge mode δεν καθιστά εφικτό το VOIP.

    Εν συνεχεία είδα ότι υπάρχει και η λύση του να παραμείνει ο υπάρχων εξοπλισμός (είδα παραδείγματα για ASUS) και να κάτσει πίσω από τον υπάρχοντα εξοπλισμό το Speedport Plus σερβίροντας το VOIP μετά, ανοίγοντας τις κατάλληλες οδεύσεις.

    Γνωρίζετε εάν κάτι τέτοιο είναι εφικτό με το Vigor 2760n. Να σημειώσω πως χρησιμοποιώ τα delight series firmware.

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από killer_instinct Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.

    Με έχει καλέσει ο ΟΤΕ εδώ και καιρό και μου ζητά να εγκαταστήσω τον εξοπλισμό του, φαντάζομαι πως είναι στα πλαίσια της αναβάθμισης των γραμμών σε VOIP.

    Πίσω από το Vigor 2760n έχω ένα segmented δίκτυο με αρκετές υπηρεσίες που σερβίρονται στο Internet (π.χ. mail server), οπότε όπως καταλαβαίνετε θέλω το ελάχιστο impact σε αυτήν την μετάπτωση.

    Αρχικά είχα προσανατολιστεί να διερευνήσω την τοποθέτηση του Speedport plus σε bridge mode με κλειστό DHCP και σύνδεση στην WAN2 του vigor ούτως ώστε να κάνει αυτόν τον συγχρονισμό, και τα δίκτυα να παραμείνουν ως έχουν. Δεν ξέρω εάν θα έπαιζε απλά σε αυτήν την διερεύνηση είδα πως οποιαδήποτε τοπολογία με το Speedport Plus σε bridge mode δεν καθιστά εφικτό το VOIP.

    Εν συνεχεία είδα ότι υπάρχει και η λύση του να παραμείνει ο υπάρχων εξοπλισμός (είδα παραδείγματα για ASUS) και να κάτσει πίσω από τον υπάρχοντα εξοπλισμό το Speedport Plus σερβίροντας το VOIP μετά, ανοίγοντας τις κατάλληλες οδεύσεις.

    Γνωρίζετε εάν κάτι τέτοιο είναι εφικτό με το Vigor 2760n. Να σημειώσω πως χρησιμοποιώ τα delight series firmware.

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
    Μπορεί να μπει το speedport και πριν το vigor, μετά θα κάνεις σύνδεση του vigor μέσω ethernet και pppoe κλήσης, αν έχεις στατίκ ζητάς απο τον ΟΤΕ ή να σου περάσει Username τύπου cli_xxxxxxxx στο speedport ή βάζεις το otenet@otenet και τους ζητάς να απενεργοποιήσουν το να περνάει αυτόματα το username για την γραμμή σου. Αν δεν έχεις στατικ μπορείς πάλι να κάνεις την ίδια διαδικασία ή να βάλεις το ίδιο Username και στα δυο για την Pppoe Κλήση. Το speedport έχει ενεργό το pppoe passthrough

    Μπορείς ακόμα να το βάλεις πίσω απο το vigor αν θέλεις όπως ακριβώς και με το asus

  3. #3
    Εγγραφή
    10-11-2005
    Περιοχή
    SunCity
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49922/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Draytek 2760n Delight
    SNR / Attn
    9(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να μπει το speedport και πριν το vigor, μετά θα κάνεις σύνδεση του vigor μέσω ethernet και pppoe κλήσης, αν έχεις στατίκ ζητάς απο τον ΟΤΕ ή να σου περάσει Username τύπου cli_xxxxxxxx στο speedport ή βάζεις το otenet@otenet και τους ζητάς να απενεργοποιήσουν το να περνάει αυτόματα το username για την γραμμή σου. Αν δεν έχεις στατικ μπορείς πάλι να κάνεις την ίδια διαδικασία ή να βάλεις το ίδιο Username και στα δυο για την Pppoe Κλήση. Το speedport έχει ενεργό το pppoe passthrough

    Μπορείς ακόμα να το βάλεις πίσω απο το vigor αν θέλεις όπως ακριβώς και με το asus
    Θα προτιμούσα να το βάλω πίσω από το vigor. Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να πάρω username/password από τον ΟΤΕ για το VOIP; Και να ανοίξω κάποιες πόρτες; Οι ροές ποιες είναι;

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από killer_instinct Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα προτιμούσα να το βάλω πίσω από το vigor. Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να πάρω username/password από τον ΟΤΕ για το VOIP; Και να ανοίξω κάποιες πόρτες; Οι ροές ποιες είναι;
    Θα βάλεις μια φορά το speedport μόνο του στην γραμμή ώστε να πάρει ρυθμίσεις και τα σχετικά και μετά θα το ρυθμίσεις να κάνει σύνδεση μέσω lan1 και θα το συνδέσεις πίσω απο το vigor.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-11-2005
    Περιοχή
    SunCity
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49922/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Draytek 2760n Delight
    SNR / Attn
    9(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα βάλεις μια φορά το speedport μόνο του στην γραμμή ώστε να πάρει ρυθμίσεις και τα σχετικά και μετά θα το ρυθμίσεις να κάνει σύνδεση μέσω lan1 και θα το συνδέσεις πίσω απο το vigor.
    OK, το έκανα αυτό! Ύστερα δεν θα πρέπει να ανοίξω ροές στο firewall ή/και να κάνω πόρτες publish για να περνάει το VOIP;

    - - - Updated - - -

    Ενημέρωση: Τελικά έκανα δοκιμές να βάλω το Vigor πίσω από το Speedport Plus και σύνδεση στην WAN2 του vigor με παραμετροποίηση να καλεί PPoE. Έπαιξε, έλαβε public IP, αλλά το πρόβλημα είναι πως οι υπηρεσίες που είναι exposed στο Internet δεν ήταν προσπελάσιμες (smtp/25 & https/443).

    Μήπως είναι κάποια ρύθμιση του Speedport που τα μπλοκάρει;

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από killer_instinct Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK, το έκανα αυτό! Ύστερα δεν θα πρέπει να ανοίξω ροές στο firewall ή/και να κάνω πόρτες publish για να περνάει το VOIP;

    - - - Updated - - -

    Ενημέρωση: Τελικά έκανα δοκιμές να βάλω το Vigor πίσω από το Speedport Plus και σύνδεση στην WAN2 του vigor με παραμετροποίηση να καλεί PPoE. Έπαιξε, έλαβε public IP, αλλά το πρόβλημα είναι πως οι υπηρεσίες που είναι exposed στο Internet δεν ήταν προσπελάσιμες (smtp/25 & https/443).

    Μήπως είναι κάποια ρύθμιση του Speedport που τα μπλοκάρει;
    στο My.otenet.gr έχεις απενεργοποιήσει την αυξημένη προστάσια;
    Αν κάνεις pppoe κλήση στο vigor τότε δεν παρεμβάλλεται κάπου το firewall του speedport

  7. #7
    Εγγραφή
    10-11-2005
    Περιοχή
    SunCity
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49922/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Draytek 2760n Delight
    SNR / Attn
    9(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο My.otenet.gr έχεις απενεργοποιήσει την αυξημένη προστάσια;
    Αν κάνεις pppoe κλήση στο vigor τότε δεν παρεμβάλλεται κάπου το firewall του speedport
    Ναι, τα έχω απενεργοποιήσει γιατί χωρίς το speedport plus παίζω κανονικά.

    - - - Updated - - -

    Μήπως φταίει το VLAN ID; Βάζω το ίδιο με το Speedport Plus (835) ή άλλο;

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από killer_instinct Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, τα έχω απενεργοποιήσει γιατί χωρίς το speedport plus παίζω κανονικά.

    - - - Updated - - -

    Μήπως φταίει το VLAN ID; Βάζω το ίδιο με το Speedport Plus (835) ή άλλο;
    Δεν ξέρω τι να σου πω, σε παρόμοιο setup που το vigor κάνει την κλήση pppoe δεν έχω κάποιο θέμα με εισερχόμενες συνδέσεις

  9. #9
    Εγγραφή
    10-11-2005
    Περιοχή
    SunCity
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49922/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Draytek 2760n Delight
    SNR / Attn
    9(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι να σου πω, σε παρόμοιο setup που το vigor κάνει την κλήση pppoe δεν έχω κάποιο θέμα με εισερχόμενες συνδέσεις
    OK, έβαλα το VLAN ID 835, δεν έκανε ποτέ κλήση και ύστερα το έβγαλα. Με λίγο troubleshooting ήταν το firewall και τώρα παίζω κανονικά χωρίς VLAN tag στο draytek, πίσω από το Speedport plus.

    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας