Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Καλησπερα.Χρειαζομαι την βοηθεια σας επειδη δεν εχω εμπειρια με cisco voice.Μου ζητηθηκε καπου που εχουν ηδη στημενο τηλ κεντρο με 20 devices να προσθεσω 2 καινουργιες.Εφτιαξα ephone dn και ephone με mac-address αλλα δεν κανουν register.Εψαξα το config και βλεπω οτι οι αλλες που δουλευουν ηδη παιρνουν ip στο data lan απο τον domain controller τηε εταιριας.Και εχω την απορια πως δουλεουν ετσι σωστα ;Και γιατι δεν κανουν register οι καινουργιες;Σκεφτηκα να κανω νεο dhcp scope με option 150 στο cme εκτος range των αλλων αλλα φοβαμαι μηπως χαλασει κατι κ στα αλλα.Ακουω γνωμες!!

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giocuba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα.Χρειαζομαι την βοηθεια σας επειδη δεν εχω εμπειρια με cisco voice.Μου ζητηθηκε καπου που εχουν ηδη στημενο τηλ κεντρο με 20 devices να προσθεσω 2 καινουργιες.Εφτιαξα ephone dn και ephone με mac-address αλλα δεν κανουν register.Εψαξα το config και βλεπω οτι οι αλλες που δουλευουν ηδη παιρνουν ip στο data lan απο τον domain controller τηε εταιριας.Και εχω την απορια πως δουλεουν ετσι σωστα ;Και γιατι δεν κανουν register οι καινουργιες;Σκεφτηκα να κανω νεο dhcp scope με option 150 στο cme εκτος range των αλλων αλλα φοβαμαι μηπως χαλασει κατι κ στα αλλα.Ακουω γνωμες!!
    Είναι σίγουρο ότι μπορεί να πάρει 20+;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Ναι ειναι σιγουρο.Το θεμα ειναι αν πρεπει να προσθεσω dhcp για τις καινουργιες.Δοκιμασα να βαλω manual τα network settings που εχουν κ τα αλλα που ειναι λειτουργικα και παλι τιποτα.Δεν τραβανε τα settings απο tftp οι καινουργιες που θελω να προσθεσω.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giocuba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ειναι σιγουρο.Το θεμα ειναι αν πρεπει να προσθεσω dhcp για τις καινουργιες.Δοκιμασα να βαλω manual τα network settings που εχουν κ τα αλλα που ειναι λειτουργικα και παλι τιποτα.Δεν τραβανε τα settings απο tftp οι καινουργιες που θελω να προσθεσω.
    Ο dhcp έχει αρκετό εύρος για να πάρουν και οι υπόλοιπες συσκευές, που θέλεις να προσθέσεις, ΙΡ;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας