Σελ. 12 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 2710111213141722 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 332
  1. #166
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Περιοχή
    Bόλος
    Μηνύματα
    759
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102.39/10.23 Mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην αρχική σελίδα, στα stats λέει την free ram από τα 256 MB Ram..
    Μπορεις να δωσεις ενα screen shot Γιατι δεν το βρισκω;
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  2. #167
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Είχα ρωτήσει και πριν καιρό, να υποθέσω ότι δεν υπάρχει κάποιος που να το έκανε να δουλέψει με nova?

  3. #168
    Εγγραφή
    05-11-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Εμενα μου δουλεψε υστερα απο πολλες προσπαθειες!
    RESET - MST FIRMWARE -ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ROOT - ΞΑΝΑ WRT FIRMWARE (τηςWIND) ΜΕ ΤΙΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΤΟ "Root only modem after upgrade"
    - ΞΑΝΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ROOT ΜΕ ΤΙΣ 3 ΕΝΤΟΛΕΣ ΣΤΟ PUTTY(δλδ putty login root root χωρις αυτη τη φορα να πατησω wps) ΚΑΙ ΕΠΑΙΞΕ ΚΑΙ ΤΟ VOIP ΜΟΝΟ ΤΟΥ!

  4. #169
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    πω πω με τους άχρηστους θα κάτσει καμία αναβάθμιση στην γραμμή και θα πρέπει να ασχολούμαι με πράγματα που δεν θα έπρεπε.
    Ασε που είμαστε και σε νησί και το μοντεμ στην Αθήνα και για αυτό δεν κάνουμε και αναβάθμιση.
    Απο κανα ebay υπάρχει κάτι φτηνό και έτοιμο (λογικά απο αλλο ευρωπαϊκό πάροχο) να το βάλουμε επάνω και να παίξει?
    Αλλά αν αγοράσουμε θα πρέπει να υποστηρίξει και τα μελλοντικά όσο γίνεται προφίλ.

  5. #170
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πω πω με τους άχρηστους θα κάτσει καμία αναβάθμιση στην γραμμή και θα πρέπει να ασχολούμαι με πράγματα που δεν θα έπρεπε.
    Ασε που είμαστε και σε νησί και το μοντεμ στην Αθήνα και για αυτό δεν κάνουμε και αναβάθμιση.
    Απο κανα ebay υπάρχει κάτι φτηνό και έτοιμο (λογικά απο αλλο ευρωπαϊκό πάροχο) να το βάλουμε επάνω και να παίξει?
    Αλλά αν αγοράσουμε θα πρέπει να υποστηρίξει και τα μελλοντικά όσο γίνεται προφίλ.
    Φτηνο και καλο συνηθως δεν συμβαδιζουν . Υπαρχουν εξαιρεσεις πολλες φορες αλλα οχι στην συγκεκριμενη. Τιποτα φτηνο και αξιολογο

    Κλεισε το TR-069 και δεν εχεις θεμα αναβαθμισεων. Γιατι αγχωνεσαι χωρις λογο?
    The gr81 .

  6. #171
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Οταν λέω καλό δεν εννοώ να έχει τρελλές λειτουργίες.
    Θα μπει άλλο μετά από αυτο το πιθανότερο.
    Απλά αν παίξει μόνο του να μπορείς να αλλάξεις κανα dns να δουλεύει το dmz και το βασικότερο να ειναι σταθερό.
    Σε περίπτωση που δεν μας χρειάζεται η τηλεφωνία να μπορεί να παίξει εύκολα και σε bridge.
    Αυτά είναι, τι άλλο να ζητήσεις, qos η bandwidth limit ευπρόσδεκτο αν και όλα έχουν και συχνα αυτα τα ξεκλειδωτα που λεω απο ebay θα το εχουν και με απλούστερο interface απο αυτα που δίνει πχ ο οτε.
    Αλλά όπως είπα αυτό έρχεται τελευταίο, τα βασικά ειναι dns, dmz, σταθερότητα και βέβαια να δουλεύει η τηλεφωνία .
    Το θέμα ειναι ποιο απο ebay?

    Για το "γιατί αγχώνεσαι που λες... θα σου πω οτι ειμαι σε νησί, η γραμμή είναι στην Αθήνα, ειναι wind 50 pstn με bridge..
    Αν με γυρίσουν σε voip η γίνει κάτι αντε τρέχα.
    Ασε που δεν μπορώ να αναβαθμίσω γιατί θα γίνει voip και θα μου αλλάξουν μόντεμ.
    Γι'αυτό λεω να βρω κατι που να είναι συμβατο με 100αρες και 200αρες και voip τηλεφωνία απο τους Έλληνες παρόχους, να το εχω έτοιμο και μετα αν γίνει κάτι να πω σε καποιον βγάλε το παλιό και βαλε το καινούριο.
    Και με το καινούριο του παρόχου (αν το πάρεις γιατι νομιζω καποιοι το χρεωνουν) παίζεις μετά..

    - - - Updated - - -

    Το μοντεμ του τίτλου το έχουμε εδω αλλα ειναι σε μια 100αρα που την δουλεύει πολύς κόσμος.
    Δεν μπορούμε να διακινδυνεύσουμε οτι θα μείνουμε χωρίς ίντερνετ.
    Θέλουμε να το κάνουμε ρουτ γιατι μας κάνει κατι περίεργα η wind και δεν δουλεύουν τηλεφωνικά κεντρα κλπ αλλα δεν τολμάμε θα μας φανε αν γινει καμια στραβή.
    Οπότε και εδω πρέπει να βρεθεί φτηνός αντικαταστάτης για να το σκαλισουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2005 : 19-11-19 στις 11:17.

  7. #172
    Καλησπέρα!
    Προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το TG789vac (της wind) ως ΔΕΥΤΕΡΟ router, πίσω απ'το gateway modem μου, χωρίς τύχη μέχρι στιγμής...
    Έχω συνδέσει κανονικά στο WAN port καλώδιο απ'το gateway, αλλά προφανώς χρειάζονται και κάποιες ρυθμίσεις για να μου δώσει internet..
    Ενώ ανάβουν τα πράσινα led "b" και "@", ΔΕΝ δίνει internet το άτιμο...

    Έχεις κανείς άποψη αν γίνεται και πως?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος roupis : 03-12-19 στις 22:39.

  8. #173
    Εγγραφή
    20-09-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Εμενα δεν προχωραει καν με το putty. Παταω telnet και βγαζει connection error, ενω βαζω σωστη ip
    once she was wonderfull
    once she was fine
    once she was beautiful
    once she was mine
    now changes come over her body..she doesn't see me anymore
    now changes come over her body..she doesn't see me anymore
    changes...changes...changes...changes
    VICTIM OF CHANGES

  9. #174
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/20Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    Αλάνια καλησπέρα. Είναι ζήτημα χρόνου να καταπιαστώ κ εγώ με τον εν λόγω ρούτερ. Χθες έκανα κάποιες δοκιμές με άλλα ρουτέρια που έχω. Με του ΟΤΕ με VLAN 35 κ το uname μου κ pass τον αριθμό του σταθερού μου δεν έκανε authentication κ δεν έπαιρνα IP μόνο συγχρόνισα με το Dslam. Με το V3 της Wind το μαύρο (που ούτε αυτό ξεκλειδώνει με τον γνωστό τρόπο που έχει αναφερθεί με το πεδίο στο DDNS) δεν κάνει authentication ούτε εκεί με uname Κ pass τον αριθμό του σταθερού μου. Αν πάρει μόνο του αυτόματα μετά από το reset παίρνει με uname Winduser@tellas.gr κάτι τέτοιο με το οποίο παίρνει κανονικά IP ο DNS κάνει resovle αλλά δεν βγαίνει internet.

    Με λίγα λόγια θέλω να πω ότι δεν μπορώ να έχω το pass μου τουλάχιστον για να παίξω με άλλο ρούτερ κ ας μην παίξει η τηλεφωνία. Κανείς που να έχει ξεκλειδώσει κ να πάρει με Plain text το config επιβεβαιώνει ότι σαν Pass είναι ο αριθμός του σταθερού; Πάντως το default πήρε μόνο του τα στοιχεία οπότε όντως κάτι παίζει με το serial του router;

  10. #175
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leopseft Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλάνια καλησπέρα. Είναι ζήτημα χρόνου να καταπιαστώ κ εγώ με τον εν λόγω ρούτερ. Χθες έκανα κάποιες δοκιμές με άλλα ρουτέρια που έχω. Με του ΟΤΕ με VLAN 35 κ το uname μου κ pass τον αριθμό του σταθερού μου δεν έκανε authentication κ δεν έπαιρνα IP μόνο συγχρόνισα με το Dslam. Με το V3 της Wind το μαύρο (που ούτε αυτό ξεκλειδώνει με τον γνωστό τρόπο που έχει αναφερθεί με το πεδίο στο DDNS) δεν κάνει authentication ούτε εκεί με uname Κ pass τον αριθμό του σταθερού μου. Αν πάρει μόνο του αυτόματα μετά από το reset παίρνει με uname Winduser@tellas.gr κάτι τέτοιο με το οποίο παίρνει κανονικά IP ο DNS κάνει resovle αλλά δεν βγαίνει internet.

    Με λίγα λόγια θέλω να πω ότι δεν μπορώ να έχω το pass μου τουλάχιστον για να παίξω με άλλο ρούτερ κ ας μην παίξει η τηλεφωνία. Κανείς που να έχει ξεκλειδώσει κ να πάρει με Plain text το config επιβεβαιώνει ότι σαν Pass είναι ο αριθμός του σταθερού; Πάντως το default πήρε μόνο του τα στοιχεία οπότε όντως κάτι παίζει με το serial του router;
    Πολυ μπερδεμενα τα λες. Τι ακριβως θες να κανεις? Αν θες το USER/PASS της γραμμης σου τοτε με ενα τηλ στον παροχο σου το μαθαινεις.
    Αν θες τον κωδικο της τηλεφωνια μονο COSMOTE στον δινουν. σε ολους τους αλλους παροχους ΔΕΝ γινεται.
    The gr81 .

  11. #176
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/20Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    Uname κ pass της γραμμής θέλω, αλλά δε νομίζω ότι τα δίνει η Wind, στο First Level Support δεν ξέρουν που τους πάνε τα 4. Θα σου πούνε βάλε το δικό μας ρούτερ κ τέλος. Δεν λέω κάτι μπερδεμένο. Είπα ότι θέλω να κάνω ένα άλλο ρουτερ εκτός απο το βασικό μου να παίξει για να πειραματιστώ με το δικό μου.
    Επίσης εξήγησα ότι με default user name Κ pass παιρνει Ip κανει resolve o DNS αλλά δεν βγαίνει Ιντερνετ.
    Τέλος στην Cosmote σου δίνουν ΝΕΟ pass για τηλεφωνία.

  12. #177
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leopseft Εμφάνιση μηνυμάτων
    Uname κ pass της γραμμής θέλω, αλλά δε νομίζω ότι τα δίνει η Wind, στο First Level Support δεν ξέρουν που τους πάνε τα 4. Θα σου πούνε βάλε το δικό μας ρούτερ κ τέλος. Δεν λέω κάτι μπερδεμένο. Είπα ότι θέλω να κάνω ένα άλλο ρουτερ εκτός απο το βασικό μου να παίξει για να πειραματιστώ με το δικό μου.
    Επίσης εξήγησα ότι με default user name Κ pass παιρνει Ip κανει resolve o DNS αλλά δεν βγαίνει Ιντερνετ.
    Τέλος στην Cosmote σου δίνουν ΝΕΟ pass για τηλεφωνία.
    Κανονικοτατα τα δινει και η WIND και ολοι οι παροχοι. Χωρις παρεξηγηση..... τα γραφεις ίγο μπερδεμενα οποτε θεωρω οτι δεν καταλαβανε τι εννοεις.

    Παρε και ζητα το username και το password της προσβασης ιντερνετ. Τα δινουν.

    τους κωδικους τηλεφωνιας ΔΕΝ δινουν.

    Στην Cosmote δεν δινουν ΝΕΟ password. Δινουν τους κωδικους τηλεφωνιας. Ειναι με TOKEN και ληγουν για λογους ασφαλειας.
    Ειναι τελειως διαφορετικο αλλα τεσπα. βγαινουμε εκτος θεματος.
    The gr81 .

  13. #178
    Εγγραφή
    20-09-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    μπορει να μου πεις καποιος γιατι δεν μου συνδεεται με telnet?
    once she was wonderfull
    once she was fine
    once she was beautiful
    once she was mine
    now changes come over her body..she doesn't see me anymore
    now changes come over her body..she doesn't see me anymore
    changes...changes...changes...changes
    VICTIM OF CHANGES

  14. #179
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Cosmote δεν δινουν ΝΕΟ password. Δινουν τους κωδικους τηλεφωνιας. Ειναι με TOKEN και ληγουν για λογους ασφαλειας. .
    Στην πραγματικότητα και για την ακρίβεια του λόγου, δεν δίνουν τον κωδικό της τηλεφωνίας, διότι και να ήθελαν δεν μπορούν καθώς είναι άγνωστος (δεν καταγράφεται πουθενά).
    Αυτό που γίνεται είναι να βγάλει το σύστημα νέο κωδικό που μας τον στέλνει αυτόματα με sms, με την ενεργοποίηση του οποίου αμέσως καταργείται ο παλιός. Και αυτό γίνεται κάθε φορά που θα ζητήσουμε να μας τον γνωστοποιήσουν (π.χ. τον ξεχάσαμε).
    Επιπλέον ποτέ δεν λήγει ο κωδικός (άσχετα τι αναφέρουν μέσω τηλεφώνου), εκτός συγκεκριμένων περιπτώσεων.


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leopseft Εμφάνιση μηνυμάτων
    Uname κ pass της γραμμής θέλω, αλλά δε νομίζω ότι τα δίνει η Wind, στο First Level Support δεν ξέρουν που τους πάνε τα 4. Θα σου πούνε βάλε το δικό μας ρούτερ κ τέλος. Δεν λέω κάτι μπερδεμένο. Είπα ότι θέλω να κάνω ένα άλλο ρουτερ εκτός απο το βασικό μου να παίξει για να πειραματιστώ με το δικό μου.
    Επίσης εξήγησα ότι με default user name Κ pass παιρνει Ip κανει resolve o DNS αλλά δεν βγαίνει Ιντερνετ.
    Βασικά είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν τα credentials (ατομικά ή γενικά) ανάλογα την περίπτωση.
    Τι σύνδεση έχεις και τι ρυθμίσεις έχεις κάνει για να λειτουργεί και να πάρεις ΙΡ;

  15. #180
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/20Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    @griniaris Αδερφέ έχεις το συγκεκριμένο ρούτερ; Το έχεις ξεκλειδώσει; Έχεις δοκιμάσει κάποιο τρόπο από τους παραπάνω; Είτε του TS είτε τις παραλλαγές; Αν ναι η βοήθειά σου είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη. Αν όχι δε βρίσκω κανένα λόγο να βγαίνουμε εκτός θέματος κ να χαμε να λέγαμε. Ούτε είπα κάτι μπερδεμένο ούτε τίποτα, μιλάω πολύ συγκεκριμένα κ ρωτάω πράγματα συγκεκριμένα.

    @jkoukos Έχω το ρούτερ του τίτλου κ θέλω να πειραματιστώ για τη γνώση κ την προσωπική μου ευχαρίστηση ξεκάθαρα. Έχω 100αρα WIND η οποία δεν τερματίζει. Αρχικά κλείδωνε λίγο πιο πάνω από 50 κ βγάζοντας όλα τα παράλληλα καθώς το σπίτι δεν είναι δικό μου κ επειδή με την 50 ήμουν οκ δεν είχα ασχοληθεί έφτασε γύρω στα 80. 2Mbits πάνω 2 κάτω ανάλογα την ώρα που κλειδώνω.

    Επειδή προσπαθώ να καταλάβω πως δουλεύει το authentication όταν παίρνεις από DSLAM άλλου παρόχου μέσω χονδρικής κ για να έχω backup εξολπλισμό ώστε να μπορέσω να σκαλίσω το ρουτερ το τίτλου, δοκίμασα με άλλο εξοπλισμό πάλι της WIND το TG788V V3 το οποίο ούτε αυτό ξεκλειδώνει με τρόπο που έχει αναφερθεί στο forum. Κ για την ιστορία για να γίνω ακόμα πιο αναλυτικός εξήγησα ότι με ρούτερ OTE Speedport κάνει συγχρονισμό αλλά δεν παίρνει IP (γιατί μάλλον το pass δεν είναι ο αριθμός τηλεφώνου όπως έχει αναφερθεί από πολλούς που το ξεκλείδωσαν), ενώ με το TG788V V3 αν κάνω reset παίρνει username Winduser@tellas.gr κ ένα password με τα οποία κ σύγχρονίζει κ παίρνει IP αλλά παρόλα αυτά δεν βγαίνω Internet (κ μάλλον στο Ping δεν κάνει resolve o DNS ίσως είναι Cachaρισμένο).

    Οι ερωτήσεις είναι:
    1. Το username φαίνεται. Το pass είναι ο αριθμός τηλ που έχει αναφερθεί ή όχι;
    2. Υπάρχει κάποιος που να το ξεκλείδωσε σίγουρα κ να του έπαιξε ΚΑΙ ΤΟ VOIP;
    3. Μπορώ αν δε βγάλω άκρη να flashάρω το αρχικό Firmware που λέει ο TS ότι απέκτησε απο το support; Εκεί δουλεύουν όλα κανονικά; Αν ναι πειραματίζομαι άφοβα κ εξηγώ αναλυτικότατα πως το έκανα εγώ να παίξει για να βοηθήσω κ τους υπόλοιπους.
    4. Γιατί δεν "τραβάνε" κωδικούς τα άλλα router της WIND; Στο adsl οποιοδήποτε router του συγκεκριμένου παρόχου στο οποίο άνηκαν (σε ΟΤΕ κ Forthnet που το authentication λειτουργούσε ακόμα με αυτό τον τρόπο) τους τραβούσε. Γίνεται το Authentication σε bras του ΟΤΕ (επειδή σε αυτόν ανήκει το Dslam) οπότε μόνο μέσω του Serial του ρούτερ που του δηλώνεις μπορεί να τα δώσει αυτόματα μόνο στο συγκεκριμένο κ με διαφορετικό Serial δίνει το "default" της wind;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leopseft : 09-12-19 στις 18:34.

Σελ. 12 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 2710111213141722 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας